Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nawet jeśli 2 drabinki podpiąć do OP (osobiście bardziej mi się podoba grzałka "na żądanie"), to >10 obwodów na 83m2? Jeśli jest możliwość sensownego "przejścia" pętlami parteru na piętro, to jak dla mnie większą komplikacją są dwa rozdzielacze, ale co ja tam wiem...

 

Jezeli przyjmiesz Tz ok 42-45 oC i kilka pomieszczen opedzisz jedną petlą to wystarczy jeden rozdzielacz i to nieduzy, jezeli jednak ma byc dobrana jak najnizsza mozliwa temperatura zasilania i pętle w poszczegolnych pomieszczeniach to ich ilosc wzrosnie. Jezeli ma byc to konkurs na najtanszą instalację to nawet oryginalny rozdzielacz niepotrzebny, wystarczy cos skleic z PP. Co grzejników drabinkowych to zwykle są one dodane w celu uzupełnienia mocy grzejnika podłogowego oraz do suszenia. Oczywiscie mozna je zastapic elektrycznym ale po co dublowac. Jezeli ktos chce to mozna do nich dodac grzałkę i w okresach przejsciowych nią grzac gdy podłogówka jest wyłaczona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@asolt, mało wiemy o domku, ale ja tam widzę jakieś ocieplenie (obstawiam 20cm?), bez dzielenia obwodów (na pomieszczenia) na oko wychodzi 10 pętli. Nie popadajmy w skrajności, to chyba też nie konkurs na najdroższą podłogówkę?

Jak wspominałem, mi się taka rola drabinki nie widzi. Dużo sensowniej wydaje mi się wpiąć niezależną drabinkę (poza OC), dołożyć grzałkę z jakimś timerem i suszyć ręczniki kiedy chcemy (również latem, bez uruchamiania CO czy zakładania taczki automatyki). Nie widzę tu dublowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@asolt, mało wiemy o domku, ale ja tam widzę jakieś ocieplenie (obstawiam 20cm?), bez dzielenia obwodów (na pomieszczenia) na oko wychodzi 10 pętli. Nie popadajmy w skrajności, to chyba też nie konkurs na najdroższą podłogówkę?

Jak wspominałem, mi się taka rola drabinki nie widzi. Dużo sensowniej wydaje mi się wpiąć niezależną drabinkę (poza OC), dołożyć grzałkę z jakimś timerem i suszyć ręczniki kiedy chcemy (również latem, bez uruchamiania CO czy zakładania taczki automatyki). Nie widzę tu dublowania.

 

Dlatego tez wspomniałem o Tz, nie wiem jaką ty przyjmujesz, nie wiadomo czy bedzie gdziesz drewno (parkiet , a jest on coraz czesciej stosowany), bez danych dotyczących strat w poszczegolnych pomieszczeniach i rodzaju wykonczenia posadzek trudno podac dokładną ilosc pętli.

Co do drabinek to nie wszyscy muszą miec jedno zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego tez wspomniałem o Tz, nie wiem jaką ty przyjmujesz, nie wiadomo czy bedzie gdziesz drewno (parkiet , a jest on coraz czesciej stosowany), bez danych dotyczących strat w poszczegolnych pomieszczeniach i rodzaju wykonczenia posadzek trudno podac dokładną ilosc pętli.

 

Ja odnoszę to przez analogię do forumowych doświadczeń i układów OP innych, oraz własnego OP (ok, jeszcze nie działającego), które projektowałem z nabożeństwem (a mam 240m2, w tym 1/4 z grubą dechą, na 19 pętlach / 1200 metrach rury). Ręki sobie obciąć nie dam (tego chyba @pecet0 nie oczekuje), ale IMHO na 93% ;) 10 pętli zapewni mu zadawalające działanie OP. A Ty jakie prawdopodobieństwo byś obstawał?

 

Ile to wg. Ciebie "najnizsza mozliwa temperatura zasilania"? Moim zdaniem, w przypadku łazienek i (tych nieszczęsnych) drabinek Tz (dla -20) w okolicy 35-40*C nie wydaje się przesadzone.

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja odnoszę to przez analogię do forumowych doświadczeń i układów OP innych, oraz własnego OP (ok, jeszcze nie działającego), które projektowałem z nabożeństwem (a mam 240m2, w tym 1/4 z grubą dechą, na 19 pętlach / 1200 metrach rury). Ręki sobie obciąć nie dam (tego chyba @pecet0 nie oczekuje), ale IMHO na 93% ;) 10 pętli zapewni mu zadawalające działanie OP. A Ty jakie prawdopodobieństwo byś obstawał?

 

Ile to wg. Ciebie "najnizsza mozliwa temperatura zasilania"? Moim zdaniem, w przypadku łazienek i (tych nieszczęsnych) drabinek Tz (dla -20) w okolicy 35-40*C nie wydaje się przesadzone.

 

Ja nie obstawiam prawdopodobienstwa, a tylko liczę przyjmując dane z ozc czyli straty dla poszczegolnych pomieszczeń. Pojecie zadawalające jest dosc nieprecyzyjnym pojeciem, jak by sie uparł i przyjął dosc wysoką temp zasilania to pewnie byłoby mniej pętli. Ile to jest najmniejsza mozliwa temp zasilania? tyle ile wyjdzie z obliczen dla konkretnego budynku. Dla ciekawosci najmniejsza wartosc tej temperatury jaką miałem w obliczeniach to 33 oC z kolei najwieksza wartosc to 41 oC (duzo parkietu i wysoka temp. wewn. - 23 oC).

Miedzy Tz=35 oC a Tz=40 oC jest duza róznica mocy grzejnika podłogowego (drabinkowego również)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie obstawiam prawdopodobienstwa, a tylko liczę przyjmując dane...

 

Pojecie zadawalające jest dosc nieprecyzyjnym pojeciem...

 

Łojezu, już wszyscy wiedzą że liczysz!

To policz to prawdopodobieństwo ;)

 

Chodzi o to czy w ankiecie "czy jest Pan zadowolony (tak/nie)" zakreśli pole "tak".

 

Nie jest wystarczający, będzie wiecej niz 12 obwodów licząc drabinki w łazienkach, jeden na parterze, drugi na pietrze.

 

Skoro jesteś taki niby precyzyjny, to skąd pewność że "nie jest" i że "będzie"?

 

EDIT: zmianiam zdanie, układ z dwoma rozdzielaczami byłby chyba prostszy (lepszy).

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łojezu, już wszyscy wiedzą że liczysz!

To policz to prawdopodobieństwo ;)

 

Chodzi o to czy w ankiecie "czy jest Pan zadowolony (tak/nie)" zakreśli pole "tak".

 

Nie liczę prawdopodobienstwa wystapienia zadowolenia uzytkowników bo i po co, nawet nie wiem jak sie do tego zabrac. To wymaga badan statystycznych zachowan ludzi, to nie moja branza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@asolt, mało wiemy o domku, ale ja tam widzę jakieś ocieplenie (obstawiam 20cm?).

 

Zgadza się.

Projekt pierwotnie miał 29 cm pustaka ceramicznego + 20 cm styropianu

jednak zamieniłem to delikatnie i buduję dom z betonu komórkowego Solbet 24 cm, a następnie obłożę dom na ścianach szarym styropianem o grubości 20 cm.

Na parterze na podłodze będę miał 18 cm styropianu, na stropie będę miał 30 cm wełny mineralnej.

Do ogrzewania podłogowego będzie używany kocioł gazowy kondensacyjny.

 

Odnośnie drabinki w łazience to może ona być ale też nie musi jakby co (pod tym względem nie mam jeszcze konkretnego zdania).

 

Co do posadzki to w łazienkach, kuchni, wiatrołapie będą to płytki ceramiczne,

w salonie i sypialniach panele podłogowe

na klatce schodowej deska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam, bardzo proszę o poradę;

 

1. czy potrzeba jeszcze robić dylatację między jadalnią a kuchnią ( na czerwono zaznaczone są pozostałe planowane dylatacje)

 

dylatacje.jpg

 

http://zapodaj.net/bba870fe82efd.jpg.html

dylatacje.jpg

 

2.Chodzi o pomieszczenia 101,102,103,104 czyli hol, wiatrołap, pom.gosp. i łazienka, pytanie

- plan mam taki połączyć pętle łazienki (rura 20) z pętlą w holu (też rura 20) oraz zrobić podłogówkę w pom. gosp i zrobić to na jednej pętli z wiatrołapem (rura 16) (może być mniejsza temp niż te 20sto. wiadomo że tam sie nie przebywa cały czas). Czyli zamiast 4 obwodów będą 2 obwody

-czy jest wogóle sens stosowania rury 20 mm do łazienki , kuchni, holu czy lepiej zastosować 16 mm jak w pozostałych pokojach.

 

skanowanie0001.jpg

http://zapodaj.net/c026c337797e2.jpg.html

skanowanie0001.jpg

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi . Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Witam. Czy sa jakies przeciwwskazania żeby zrobic rozdzielacz do podłogówki z zgrzewanych złączek PP ? Myśłe że taki rozdzielacz byłby dużo tańszy.

Dożo to znaczy ile? Na ogrzewaniu przy całkowitym koszcie za materiały około 3 - 4k chcesz zaoszczędzić 2-3 stówki? To jakaś paranoja jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja będę potrzebował 2 komplety rozdzielaczy. Jeden na 6 wyjsc i drugi na 4 wyjscia. Trójniki pp sa w cenie 3-4 zl. Rury tam pójdzie może 1m. Do tego przejsciówki z pp na gwint. Szacuję, że wyjdzie to koło 150zl dla 4 rozdzielaczy. Czy warto ? to już każdy musi sobie sam odpowiedzieć. Bo miec powiedzmy 400 zł i nie mieć to razem 800 :).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolicz do tego zawory, odpowietrzenie i ewentualnie rotametry.

Tu masz w pełni uzbrojony:

http://allegro.pl/rozdzielacz-5-ogrzewania-podlogowego-do-podlogowki-i5613248554.html

Bez rotametrów spokojnie za 2-2,5 stówki kupisz

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Witam wszystkich - układam podłogówkę z rury Kan wielowarstwowej 16x2 pe-rt al pert biała . Zamiast folii mam taką czarną matę z wypustkami . Ułożyliśmy z żoną na razie dwie pętle, mam taki problem że w miejscach gdzie rura w pętli idzie w łuk lekko podnosi się cała ta mata z rurą ( rura unosi tą matę ) Na czym polega mój błąd w układaniu. Nie mam rozwijaka do rur toczę krąg systematycznie rozwijając z niego rurę . Z góry dziękuję za podpowiedzi osób którzy mają ten temat za sobą . http://www.babyboutique.pl/Pub/IMG_2845.JPG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...