Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

DZięki za odzew, jest tak : Rozdzielacz ulokowany w pralni po lewej stronie korytarza, stamtąd pętla zasówa przez korytarz, idzie do wiatrołapu (tutaj w meander 6 gałęzi) i dalej do kuchni w ślimak, wracając zahacza jaieś 5m2 salonu i przez korytarz wraca do rozdzialacza w pralni. Całość to 78m długości a powierzchniowo : korytarz liczę 5,5 m2 ( ale idą przez niego jeszcze 2 pętle do salonu)

wiatrołap powierzchni grzanej ok 3m2,

kuchnia ok 10m2

salon ok 5m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DZięki za odzew, jest tak : Rozdzielacz ulokowany w pralni po lewej stronie korytarza, stamtąd pętla zasówa przez korytarz, idzie do wiatrołapu (tutaj w meander 6 gałęzi) i dalej do kuchni w ślimak, wracając zahacza jaieś 5m2 salonu i przez korytarz wraca do rozdzialacza w pralni. Całość to 78m długości a powierzchniowo : korytarz liczę 5,5 m2 ( ale idą przez niego jeszcze 2 pętle do salonu)

wiatrołap powierzchni grzanej ok 3m2,

kuchnia ok 10m2

salon ok 5m2

 

Trzy pomieszczenia na jednej pętli, tak było w projekcie?, fajny ten projekt, jak to pózniej wyregulowac?, czym będziesz grzał?jak sterował temperaturą, miejscami meander?

Musiałem cos przegapic chyba zmieniły sie w miedzyczasie zasady projektowania, dobrze ze jest to forum bo przynajmniej mozna poczytac o nowosciach z wielu dziedzin.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To projekt zrobiony przez projektanta, nie przeze mnie czy innego domorosłego hydraulika. Jak trzeba podam z imienia i nazwiska może on coś wie o tych nowościach :)

Moc grzania pomieszczeń jest ok 15-20% większa od tego co wychodzi z OZC robionego przez asolta.

Grzał będę kotłem konspela, ew zastanowię się nad pompą ciepła.

P.S sorry alsolt, nie zauważyłem że to Ty odpowiedziałeś w ostatnim poście :) Pozdrawiam

Edytowane przez admiralbar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To projekt zrobiony przez projektanta, nie przeze mnie czy innego domorosłego hydraulika. Jak trzeba podam z imienia i nazwiska może on coś wie o tych nowościach :)

Moc grzania pomieszczeń jest ok 15-20% większa od tego co wychodzi z OZC robionego przez asolta.

Grzał będę kotłem konspela, ew zastanowię się nad pompą ciepła.

P.S sorry alsolt, nie zauważyłem że to Ty odpowiedziałeś w ostatnim poście :) Pozdrawiam

 

Z tymi zmienionym zasadami to zartowałem, po prostu tak sie nie robi, pieczątka to nie wszystko, a tym przypadku to posiadanie uprawnien powodem do chwały nie jest.

Najlepiej by było gdy:

-wszystkie pomieszczenia miały oddzielne pętle (jedna lub kilka w zaleznosci od obliczen)

-dlugosc pętli nie musi byc jednakowa bo to technicznie niemozliwe z powodu róznych powierzchni i róznych strat jednostkowych w tych pomieszczeniach

-długosc petli nie powinna przekraczac 100 mb (razem z dobiegami) dla pex16, od róznych długosci są rotametry dla regulacji

-obliczenia powinny byc wykonane tak aby osiągnąc najnizsza mozliwą temperature zasilania z czym wiąze sie we wiekszosci przypadków koniecznosc zastosowania grzejnika drabinkowego w łazienkach

- srednice rur zasilajacych rozdzielacze mozliwe jak najwieksze np cu28, pex32

- układanie pętli w slimaka

-izolowanie dobiegów na całej długosci od rozdzielacza do początku petli otuliną np. 18/6

 

Jak widac Twoj projektant tymi zasadami nie bardzo sie przejął, ale co tam przeciez on ma uprawnienia, to sie zna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moze dla pewnosci poprosze o weryfikacje projektu.

podlogowka.jpg

Wg tego co pisal asolt lazienki powinny byc na osobnych petlach, bo tam przeciez chce wyzsza temp ale z drugiej strony petla w meander najpierw idzie do lazienki, potem na reszte chalupy.

Inna petla najpierw idzie do wiatrolapu przez korytarz i do kuchni, wracajac przez salon. Ale zaraz, przeciez nie chce temp 20`C w wiatrolapie.

Juz mam metlik we lbie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moze dla pewnosci poprosze o weryfikacje projektu.

[ATTACH=CONFIG]371407[/ATTACH]

Wg tego co pisal asolt lazienki powinny byc na osobnych petlach, bo tam przeciez chce wyzsza temp ale z drugiej strony petla w meander najpierw idzie do lazienki, potem na reszte chalupy.

Inna petla najpierw idzie do wiatrolapu przez korytarz i do kuchni, wracajac przez salon. Ale zaraz, przeciez nie chce temp 20`C w wiatrolapie.

Juz mam metlik we lbie

 

Tak jak wiekszosc prezentowanych tu projektów do oceny równiez ten jest wytworem oprogramowania wspomagajacego projektowanie, projektant podał dane a reszte zrobil program,z wiadomym skutkiem. Projektant bez chwili zastanowienia wydrukował przesłal i zainkasował odpowiednią dolę za swoją ciezką pracę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pozostaje mi robić projekt od nowa ?

 

Witam

 

Niekoniecznie.

Ale to zależy od tego czego oczekujesz oraz poprawności wyliczeń obciążenia cieplnego dla poszczególnych pomieszczeń.

Jeśli zamierzać utrzymywać w domu wyrównaną temperaturę ( oczywiście wyższą w łazienkach), rozkład ( nie rozstaw! ) pętli na poszczególne pomieszczenia nie ma większego znaczenia.

 

Poprawnie wykonane obliczenia oraz takież same wykonanie poszczególnych pętli, prowadzi do braku konieczności wykonywania jakichkolwiek regulacji przepływów, przy obiegach o wyrównanej długości.

Przykładowo, u mnie jedna pętla fi 18 o długości ok. 90 m ogrzewa kotłownię, część wiatrołapu i korytarza, małą łazienkę i pralnię. Nie mam np w ogóle odrębnych pętli dla wiatrołapu i i komunikacji, gdyż ogrzewają je w części izolowane dobiegi do dalszych pomieszczeń.

 

Mam 9 całkowicie otwartych pętli o długościach 87 - 93m i wyrównana temperaturę we wszystkich pomieszczeniach (sypialnia ok 1 mniej).

 

Tak więc da się, ale wynikać to musi z dość starannych wyliczeń i to - jak słusznie zauważył Asolt, niekoniecznie wyłącznie maszynowych.

Dodam, że nieprzypadkowo mam u siebie rozstaw rurek 10, 15, 17,5, 20 a w kotłowni nawet 40 cm.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-obliczenia powinny byc wykonane tak aby osiągnąc najnizsza mozliwą temperature zasilania z czym wiąze sie we wiekszosci przypadków koniecznosc zastosowania grzejnika drabinkowego w łazienkach

 

aslot możesz rozwinąć tą myśl, możliwa najniższa temperatura zasilania np.35stC prawie wyklucza stosowanie drabinki (mała moc)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aslot możesz rozwinąć tą myśl, możliwa najniższa temperatura zasilania np.35stC prawie wyklucza stosowanie drabinki (mała moc)

 

Zgadza się.

 

Jej wpływ na podniesienie temperatury w łazience będzie minimalny, zwłaszcza że coraz częściej temp. zasilania 35* jest szczytową.

Taniej i prościej będzie umieścić bezpośrednio pod częścią ceramiki podłogowej niewielką matę grzewczą sterowaną termostatem, ewentualnie z programatorem czasowym.

Ręczniki inne "mokre" suszy sprawna wentylacja.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
aslot możesz rozwinąć tą myśl, możliwa najniższa temperatura zasilania np.35stC prawie wyklucza stosowanie drabinki (mała moc)

Dokładnie,drabinka nie ma stanowić grzejnika ogrzewającego łazienkę bo nie ogrzeje.

Może jedynie "ogrzać" lub wysuszyć ręczniki ale przy sprawnej WM bez drabinki ręczniki będą suche.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie,drabinka nie ma stanowić grzejnika ogrzewającego łazienkę bo nie ogrzeje.

Może jedynie "ogrzać" lub wysuszyć ręczniki ale przy sprawnej WM bez drabinki ręczniki będą suche.

 

Drabinka ma stanowic grzejnik uzupelniajacy moc grzejnika podłogowego, ile to jest ? róznie od 10 do 40 czasem i 50% calosci strat łazienki. Tak wychodzi to w obliczeniach i tak jest w rzeczywistosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aslot możesz rozwinąć tą myśl, możliwa najniższa temperatura zasilania np.35stC prawie wyklucza stosowanie drabinki (mała moc)

 

Nic nie wyklucza, drabinka ma stonowic uzupelnienie calkowitych strat w łazience. Na ogół jest tak ze ze wzgledu na zakladana tem 24 oC brakuje mocy grzejnika podłogowego z kolei z powodu tej mozliwe najnizszej Tz i wtedy uzupelnianiamy te brakujacą moc grzejnikiem drabinkowym. Xzasem z obliczen wychodzi od dosc duzy bo sporo mocy brakuje a wtedy albo zmniejszamy zakladana temp łazienki przy temp obliczeniowe zewn. albo uzupelniamy te moc grzalką wbudowaną w ten grzejnik. Mozliwosci jest sporo. Wszystko zalezy od wymagan inwestora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie,drabinka nie ma stanowić grzejnika ogrzewającego łazienkę bo nie ogrzeje.

Może jedynie "ogrzać" lub wysuszyć ręczniki ale przy sprawnej WM bez

drabinki ręczniki będą suche.

 

A przy WG to ręczniki zgniją? Już nie mogę z tą cudowną WM. Mam WG i ręczniki schną na zwykłym wieszaku, czyli wg wyznawców WM mam zepsutą grawitacyjną bo ręczniki schną!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prowadząc rurki zasilające z kotła czy też pompy ciepła do rozdzielaczy idące w podłodze w ktorej warstwie je kładliście? na chudziaku? na pierwszej warstwie styro? czy obok rurek podłogówki? ale to ostatnie raczej nie wykonalne. Rurki bedą dn32 w otulinie. Można bezpośrednio na chudziaku nie bojąc się o straty ciepła ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przy WG to ręczniki zgniją? Już nie mogę z tą cudowną WM. Mam WG i ręczniki schną na zwykłym wieszaku, czyli wg wyznawców WM mam zepsutą grawitacyjną bo ręczniki schną!!!

 

jest jeszcze inna kwestia do WG budował zgodnie z projektem, to WG zwyczajnie by nie działała...

wiem, projektant winny...ale się zdarza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo widzisz, latem WG czesto nie dziala.

 

Teraz z innej beczki. Jak posiadacze WM mający w domu instalację gazową przechodzą opinię kominiarską, skoro przy gazie wymuszona wentylacja jest niedopuszczalna? Miałem niedawno wizytę kominiarza w związku z odbiorem budynku i powiedział jasno, że w kuchni zasilanej gazem nie wolno montować żadnych wentylatorów elektrycznych w kanale wentylacyjnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...