Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W projektowaniu nie mozna nie przesadzac z dokładnoscią...

 

A niby dlaczego nie? Po co uwzględniać w obliczeniach czynniki które wpływają w niemal zerowym stopniu na wynik (gdy jednocześnie jest więcej czynników które są mało- lub nieprzewidywalne a wpływają znacznie mocniej, co nie znaczy istotnie)? Czy rozstawy podajesz z precyzją mikrometrową, a rury klient (lub wykonawca) ma układać z suwmiarką (inaczej "pretensje bedzie miał tylko do siebie")? Pewnie nie, a chyba należałoby zgodnie z dewizą:

zawsze powinna byc zaprojektowana i wykonana najlepiej jak to mozliwe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A niby dlaczego nie? Po co uwzględniać w obliczeniach czynniki które wpływają w niemal zerowym stopniu na wynik (gdy jednocześnie jest więcej czynników które są mało- lub nieprzewidywalne a wpływają znacznie mocniej, co nie znaczy istotnie)? Czy rozstawy podajesz z precyzją mikrometrową, a rury klient (lub wykonawca) ma układać z suwmiarką (inaczej "pretensje bedzie miał tylko do siebie")? Pewnie nie, a chyba należałoby zgodnie z dewizą:

 

Akurat rozstawy podaje z krokiem 5 cm, majac folie z nadrukiem łatwiej sie układa, a fakt ze zawsze liczę z nadwyzka mocy która wynika z tak przyjetego rozstawu niczemu nie przeszkadza. Co do czynników które mało wpłaywają i te ktorych wpłych jest duzy wymien kilka i podaj procentowy ich wpływ na calosc wyników. Zawsze lepiej sie dyskutuje mając liczby i wartosci ale wartosci potwierdzone a nie przypuszczalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

mam mały problem z ogrzewaniem podłogowym ponieważ na rozdzielaczach nie widać przepływów. Dom piętrowy - na górze 8 sekcji na dole 9. wszystko zasilone jedynie pompką z kotła kondensacyjnego (w dokumentacji kotła z charakterystyki wyczytałem że na 3 biegu pompka(15-50) daje 800 l/h) a zapotrzebowanie wszystkich pętel to 1000 l/h i trzeba dodać jeszcze rury doprowadzające. Kiedy zakręcę kilka sekcji to pojawia się mały przepływ.

Co można zrobić w takiej sytuacji ? dostawić pompkę na powrocie? jeżeli tak to chyba trzeba dodać sprzęgło ? bo samej pompki nie można ?

Dzięki !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

mam mały problem z ogrzewaniem podłogowym ponieważ na rozdzielaczach nie widać przepływów. Dom piętrowy - na górze 8 sekcji na dole 9. wszystko zasilone jedynie pompką z kotła kondensacyjnego (w dokumentacji kotła z charakterystyki wyczytałem że na 3 biegu pompka(15-50) daje 800 l/h) a zapotrzebowanie wszystkich pętel to 1000 l/h i trzeba dodać jeszcze rury doprowadzające. Kiedy zakręcę kilka sekcji to pojawia się mały przepływ.

Co można zrobić w takiej sytuacji ? dostawić pompkę na powrocie? jeżeli tak to chyba trzeba dodać sprzęgło ? bo samej pompki nie można ?

Dzięki !

 

Twój problem jest stosunkowo powszechny kiedy kocioł ma pracować z ogrzewaniem podłogowym czy ściennym. Nie ma wątpliwości, że potrzebujesz dodatkowej pompki obiegowej.

Jeśli chodzi o kwestie gdzie taką pompkę zainstalować to można to zrobić zarówno na zasilaniu jak i powrocie , pamiętaj proszę tylko o odpowiednim zamontowaniu (zgodnym z kierunkiem przepływu) oraz o zaworach odcinających, które przyśpieszą ewentualną wymianę pompki. Nie kupuj również zbyt dużej pompki (max130% wydajności pompy kotłowej)

Zastosowanie sprzęgła na pewno przedłuży żywotność Twojej dodatkowej pompy, Twój kocioł będzie również pracował płynnej przy zmianie zapotrzebowania na moc grzewczą.

Mamy kilka takich urządzeń w naszej ofercie TUTAJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje bardzo za odpowiedż, rozumiem że sprzęgło również trzeba zamontować ?

 

Witam ponownie,

Otóż, jeśli twoja pompa obiegowa nie daje rady, to podejrzewam, że dołożenie kolejnej załatwi problem, tylko należy twój układ odsprzęglić.

 

Zapytaj instalatora, ale uważam, że powinien zostać dołożony bufor, który spełni rolę zarówno zasobnika ciepła jak i sprzęgła.

Wielkość bufora to 25l na każdy kilowat mocy pompy.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

problem jest taki że nie założyłem dodatkowych osłon na pexy przechodzące przez dylatacje wylewek, ot wyleciało....

Jakie mogą być tego konsekwencje? Można to jakoś naprawić? wylewki z włóknami, 5-7 cm, na spodzie styropian eps70podłoga i folia.

i jeszcze jedno przez przypadek zauważyłem, już grubo po fakcie, że ekipa wylała mi na piętrze w dwóch pomieszczeniach wylewki grubości 3-4cm także niewiele zakrywają pętle podłogówki. Co z tym można poradzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Witam, na początku proszę o wyrozumiałość:) Przeczytałam prawie cały wątek, obliczyłam ozc i z tabel dobrałam rozstaw rur. Może ktoś byłby tak miły i zerknął fachowym okiem czy to co zrobiłam ma ręcę i nogi;)

 

Najpierw OZC.

-dom zbudowany z Potothermu 25 P+W,

-podłoga na gruncie 10 cm styropianu 0,031, 6cm wylewki, płytki

-strop 4 cm styropianu, wylewka 6cm, panele

-stropodach wylewany tzw trumna, na to wełna 15cm

-ściany 15cm styropianu 0,31

-okna 1,27

 

wyniki ozc na metr kwadratowy powierzchni pod podłogówkę (po odjęciu powierzchni stałej zabudowy)

[ATTACH=CONFIG]307138[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]307139[/ATTACH]w przedpokoju miało być 43W/m2

 

 

schemat podłogówki:[ATTACH=CONFIG]307141[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]307142[/ATTACH] pokoje na górze identyczne dlatego nie rozrysowane do końca

 

Obwody krótkie bo hydraulik robiąc instalację do wody zamontował bez konsultacji z nami dwa rozdzielacze po 10 obwodów(wiedział ze podłogówkę chcemy sami robića on tylko do próby szczelności i podpięcia pod piec ma przyjść). tak to zostawić pracownikó samych;)

 

Witam po dlugim czasie. Mam pare pytan do osob kepiej zorientowanych w temacie. Podlogowka zrobiona wg powyzszego schematu. Piec immergas victrix exa 24 x 1 erp ustawiony na moc 18 przez instalatora. Dolozona dodatkowa pompa. Piec od 14 wrzesnia pozarl 360m3. CO wlaczone 14pazdziernika. Temp. wody 27-28 od dwoch dni 29. W domu na parterze 20-21 stopni na pietrze chlodniej. Moje pytania

Czy montowac jakies sterowanie? Dom jest ostatni w zabudowie wiec jest dosc wietrznie-slyszalam ze pogodowka tego nie lubi. Jesli tak to jakie?

Jak wyrownac temperature na pietrze z parterem-krecenie przy rozdzielaczu na razie nic nie dalo.

Czy zuzycie gazu nie jest zbyt duze nawet jak na pierwszy sezon? Ostatnie dwa dni 10m na db. Podloga nie byla wygrzewana-nisteylo takiej mozliwosci-wylewka ma ponad 1,5 roku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie bardzo, na górnej belce po lewej stronie jest gniazdo na kapilarę a nie powrót jak na drugim rysunku.

 

Wygląda na to, że na dolnej belce pod spustem. Tylko 7 obwodów na 1/2 cala ? Trochę mało....

 

...? jakie gniazdo na jaką kapilarę? przecież to jest przylgowy czujnik do RTL, a ilość obwodów - rozdzielacze są różne więc w czym problem z doborem odpowiedniej ilości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie bardzo, na górnej belce po lewej stronie jest gniazdo na kapilarę a nie powrót jak na drugim rysunku.

 

Wygląda na to, że na dolnej belce pod spustem. Tylko 7 obwodów na 1/2 cala ? Trochę mało....

 

[ATTACH=CONFIG]375061[/ATTACH]

 

Panowie pomóżcie, znalazłem powyższy zestaw na znanym portalu.

Gdzie tu podłączyć powrót, bo zasilamy na dolnej belce przed termostatem.

jakbyś przeczytał do końca aukcje, to byś zobaczył ten rysunek rpgzSCH.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...