Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kominek kumulacyjny-projekt i budowa ;)


pit79

Recommended Posts

Szyber na górze powinien być szczelny na ile się da.Służy tylko do rozpalania i regulowania temperatury w kominie by kominek (piec) nie dymił,gdy po rozpaleniu spaliny ,które przejdą przez akumulator będą miały zbyt niską jeszcze temperaturę i nie są w stanie zapewnić prawidłowego ciągu.Tą temperaturę dodaje się wtedy szybrem górnym.Nazywam gu szybrem do TD,czyli temperatury dodanej.

Bezpieczeństwo zapewnia szyber dolny.

 

Szyber górny to wielki komfort ale jeśli będzie nieszczelny,to będzie przynosił straty energetyczne.Najprościej można to powiedzieć tak:większość ciepła z akumulowana w tych cegłach,wyleci kominem wykorzystując prawo grawitacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 748
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Rozumiem, powiedzcie mi jeszcze czy lepiej ten szyber zrobić na zasadzie suwanej tafli stali/żeliwa czy na pręcie, taki obrtowy obrotowy?

Czy jeśli bedzie obrotowy 2mm przerwy nie będzie za duzo?

 

Może macie jakieś lepsze pomysły na ten szyber- moze jakas klapa na zawiasach na początku kwadratowej rury?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak napisałem, ja bym zrobił wyczystkę/rewizję naprzeciwko wlotu o komina, lub w ściance bocznej na wysokości wylotu. Byłby wtedy wgląd na górne powierzchnie przegród i dostęp do szybra - już nie wzrokowy, ale jednak. Kanały też możnaby czyścić przez to okienko, trzebaby tylko wykonać odpowiedni przyrząd. Mógłby to być drewniany trzonek z kółkiem lub przelotką na końcu i do tego czyszczak z ciężarkiem umocowany na lince. Akumulator nie jest przecież bardzo długi.

Sklepienie zamknąłbym w takim przypadku trwale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł Wojtka mi się podoba.

Ale mam jedną wątpliwość. W kanale zbiorczym na dole cegły leżały na płask co umozliwiało osadzenie wyczystki. Górny kanał zbiorczy jest zroniony z cegły leżacej na boku. Jak to teraz osadzić , chyba w warstwie rdzenia bo jak miałaby byc w warstwie zewnętrzej to jak ugryśc sprawę zdylatowania dwóch warstw?

 

Myślę jeszcze nad tym przesuwanym szybrem, jak zrobić by był on szczelny? No i w którym miejscu go wykonać? Musiałbym zrobic taką konstrukcję by po otwarciu jego elementy typu wajha nie wychodziły na korytarz.

 

A co z tą klapą? Klapa w przekroju taka sama jak rura , na górze umocowane byłyby zawiasy, jak chciałbym zamknąć opadałaby cała, cos na zasadzie działania drzwi.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jedna możliwość wykonania szybra, myślę o rodzaju zaworu grzybkowego.

Po prostu trzebaby zrobić talerz na pręcie i w ścianie naprzeciwko wylotu umieścić rurkę, podobne prowadzenie centralnie w rurze wylotowej. Trzeba tylko zrobić to tak, aby dało się rozebrać i złożyć. Takie urządzonko na zasadzie wsuń-wysuń, myślę, że nie byłoby trudne do zrobienia.

Można pomyśleć też o pręcie gwintowanym i zamykać poprzez kręcenie wodzikiem, ale boję się trochę rozepchnięcia całości, jakby "operator" nie miał czucia w ręce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko ten szyber, muszę sie jeszcze troche nad tym pogłowić .Chciałbym by było to możliwie proste i nie skomplikowane rozwiązanie. Spawać niestety nie potrafię, ale sąsiad umie ;)

Czy jako połaczenie akumulator - komin mozna zastosować ten profil 140x140x5 ? Czy lepiej okrągłą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tej strony co wyczystka na dole,to bym nie robił,ponieważ słabo dla "oka" i zaraz obok będzie kanał.

wypada dać z góry lub czyścić od strony kasety,po demontażu rury.

W moim akumulatorze mam położony blat żeliwny,który mogę bez problemów cały zdjąć.Składa się z czterech kawałków pociętego blatu do pieca kuchennego.Z góry można też zrobić taki blat na środku przykrycia.

Trzeba zdecydować czym ma być akumulator przykryty.Jeśli płytami,to jedna lub dwie płyty mogą być"ruchome".

Trzeba też zadecydować, czy na samą górę dajemy w koło metalową ramkę z kątownika czy wzmacniamy inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dał na górę ramę z kątowników, może nawet spiętą w środku płaskownikiem. Nałożyłbym to na zaprawę na zamknięte nierozbieralne sklepienie. Wyczystkę jednak moim zdaniem najlepiej dać na bocznej, prawej ścianie. Czyszczenie od strony wkładu może być kłopotliwe ze względu na masywną, pełną obudowę. Jak będzie kłopotliwe, to inwestorowi może się nie chcieć robić przeglądów :wink: . A tak tylko myk drzwiczki i wiadomo czy czysto, czy wręcz przeciwnie - mimo oczywiście wątpliwej ozdoby, jaką będą drzwiczki w tym miejscu. Za drzwiczkami można wstawić klocek z twardej wełny, będzie mniej zawirowań przy wylocie. Albo drugie blaszane drzwiczki na wewnętrznej powierzchni, przykręcane na wkręty do jakiejś ramki (czy tylko czymś zaparte) - chodzi mi tutaj o to żeby nie wysypywała się sadza przy otwarciu właściwych drzwiczek.

 

Jutro zrobię rysunek górnej części akumulatora, wtedy będzie łatwiej dyskutować.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Propozycja zwieńczenia akumulatora.

 

http://images38.fotosik.pl/232/b1e0455c58cac398.jpg

 

Ostatnią dociskową warstwę cegły możnaby zrobić z magnezytu. Pod tym sklepieniem będzie najwyższa temperatura, zatem dobrze będzie tamto ciepło zakumulować. Ciężki magnezyt dobrze dociśnie też płaskie sklepienie szamotowe.

 

Nie wiem czy nie obniżyć tych "daszków" na przegrodach.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanał rozdzielczy będzie wyższy o dwie warstwy i na to pójdzie dekiel.

Otwór dopływu gorących spalin trzeba podnieść o dwie warstwy.

Otwór do komina na tym samym poziomie.

 

Później wkleję zdjęcia" rozdzielacza"jaki testowałem przez trzy lata.Ma on większe zadanie jak ten co omawiamy,ale coś tam z niego można zastosować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...