Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kominek kumulacyjny-projekt i budowa ;)


pit79

Recommended Posts

Spróbuj z deflektorem i bez niego.Szamotem nie obkładaj czopucha.Dyszę możesz zrobić z cegieł szamotowych.Zrób "byle jak "tylko do sprawdzenia czy są jakieś efekty.

Możesz Pit również dać sobie spokój z tym dopalaczem wg mojego pomysłu i realizować swoją własną koncepcję.

Twój akumulator zaprojektowałem tak, by miał dużą pojemność cieplna.Wadą jego jest,że ścianki nie prędko nagrzeją się "mocno".Ale to też jest zaleta, jeśli dorobisz się kiedyś prawdziwej wytwornicy lub dobrego dopalacza, lub będziesz zmuszony ogrzewać dom tylko kominkiem.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 748
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Bogusław, być może wyda się to śmieszne ale powiedz po czym zauważe czy owy dopalacz działa- czy tylko po temperaturze? Czy np mogę sobie zajrzeć do środka przez wyczystkę na górze?

 

I kolejene śmieszne pytanie- czy mogę dyszę na początku w celu sprawdzenia zrobić np z suporeksu, by nie mędzyć się z szamotem?

 

Teraz jak palę tochę przegrzewam pomieszczenie , ale to kwestia zgrania podłogówki i przede wszystkim uszczelnienia obudowy i sklepienia. Bo teraz jest prowizorycznie przykryta i ma szczeliny którymi wydostaje sie cipłe powietrze.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pit79 -świetną robotę odstawiłeś!!!

 

 

 

4:10 x i x" ok 32st. 3 polana . - start palenia

6:10 x-39 , x"-48

6:50 x-47 , x"-53

7:45 x-51,5. x"-55

8:20 x-49,9 x"-60,2

9:35 x-51 x"-59

11:10 x-49 x"-52

12:20 x-46,6 x"-47,4

13:46 x-43.8 x"42,1

15:19 x -41,4 x" 38,7, MG - 40 , MG ob- 50 z kratki leciało 29st.

 

odnośnie tego pomiaru a czy dokładałeś polan i jak często?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurka wodna - wez sobie przeczytaj, na poprzedniej stronie wszystko pisze.

 

Tak szacunkowo to piec grzal prawdopodobnie do okolo 19-stej czyli ok 15 godzin.

Dom Pita jest z drewna to za duzo nie zakumuluje. Ciekawe czy jakby dolozyc drugi raz jedno polano to juz wystarczyloby do utrzymania temperatury przez cala dobe?

No i czy nie doszloby do chwilowego przegrzania wkladu/pomieszczenia?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopalacz inaczej można nazwać"zapalacz".

No więc gorące spaliny jeśli się zapalą,będą jeszcze bardziej gorące.Będzie to widać po tej rurze.Trzeba być tu tez ostrożnym i kontrolować próby ponieważ może:"widać,słychać i czuć"

Suporeks odpada.Dysza nie musi do prób być "elegancka" a otwór nie musi być okrągły.Może być kwadratowy lub podłużny .

Wojtek, po wykresie Pita widzę,że Twoje "cegiełki" w obudowie dobrze trzymają :D

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wklepałem dane podane przez Pita do arkusza i wyszedł taki wykresik. Może to będzie bardziej obrazowe.

 

http://images43.fotosik.pl/265/509fa7a08c00410f.jpg

 

Trochę nie jest równomierny rozkład serii danych, bo pomiary nie były robione w równych odstępach czasu. Trzebaby było jeszcze nad tym popracować. Może jak będą pomiary po zamknięciu sklepienia obudowy.

 

Czas jest podany w wartościach dziesiętnych, czyli 6.10. to tutaj 6,17.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

 

Wojtek , wykres super, mam jeszcze troche drewna wiec w niedziele postaram sie zrobić kolejną próbę i postaram sie popalić troche dłużej. Przy okazji poszukam wagi.

 

Boguslaw powiedz mi proszę czy na początek mogę spróbować i dyszę zrobić z 2 cegieł, wyciąłbym wtedy coć w rodzaju obrączki o zew śrenicy 200mm i wewnętrzej jakieś 15-13cm . Zdjąłbym wtedy dekiel i postawiłjedną cegłe na drugiej. Ale wtedy dysza miałaby tylko 6,5cm grubości. Czy to może zadziałać?

 

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dwóch cegieł będzie dobrze.Wytnij w nich jednakowy otwór,Tak by po złożeniu dał średnicę 11 cm.Jak będzie za mały(ew. dymienie),to powiększysz na 13 cm.Jeśli zmiany będą pozytywne,to dorobisz jeszcze trochę tej dyszy do tyłu w kształcie lejka.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczę tu, na tak zwany "nadmiar"czyli powietrze,które nie bierze udziału w spalaniu,a jest między płomieniami.Trzeba trochę więcej podać go do spalania niż potrzeba.Niech Pit porobi próby i jak osiągnie efekt "czerwonej rury" w którymś miejscu,to będziemy myśleć dalej.Jak nie będzie tego efektu ,to też będziemy myśleć, co z tym dalej zrobić.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Biorę się powoli za budowę i muszę sobie pewne rzeczy zaplanować i rozrysować.

Sięgam do początków i pradziejów wątku.

 

http://img23.imageshack.us/img23/4926/obraz006yg.jpg

 

Zamierzam postawić kominek/piecokominek (zwał jak zwał) na parterze. Całą kotłownię (w tym bufor) mam mieć w piwnicy. I tam też idealnie pasował by mi odbiór części ciepła ze spalin (grawitacyjne podłączenie do bufora, a do tego rurki nie muszą tak elegancko wyglądać).

Mam takie pytanie - jak nisko mogą takie spaliny opadowe opadać??? Czy ok. 4 metry w dół od komory dopalania spalin to nie będzie trochę za dużo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogusław

może głupie pytanie - czy może się zdarzyć

http://images36.fotosik.pl/152/d42909524a947a13m.gif

a taki ładny boom znalazłam, to go wklejam :wink:

Pytanie nie jest glupie. Podobno moze sie zdarzyc - przy niewlasciwej eksploatacji. Chodzi o palenie przy mocno ograniczenym dostepie tlenu.

Ale (rowniez podobno) zwykle nie rozsadza pieca tylko strzela drzwiczkami od wyczystek;-)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogusław

może głupie pytanie - czy może się zdarzyć

http://images36.fotosik.pl/152/d42909524a947a13m.gif

a taki ładny boom znalazłam, to go wklejam :wink:

Pytanie nie jest glupie. Podobno moze sie zdarzyc - przy niewlasciwej eksploatacji. Chodzi o palenie przy mocno ograniczenym dostepie tlenu.

Ale (rowniez podobno) zwykle nie rozsadza pieca tylko strzela drzwiczkami od wyczystek;-)

Pozdrawiam.

 

Raz tylko widziałem, ale już po :wink: gość rozpalał denaturatem, wyrwało tylko drzwiczki w palenisku.

 

pit79 przyznam szczerze że fajnie Ci to wyszło.

Dałeś uszczelkę przy szybie? W tym typie było chyba tylko kilka 1cm podkładek dystansowych. Spalane jest powietrze zewnętrne?

 

ps. po wyłożeniu szamotem samo palenisko mniej oddaje ciepła do powietrza, a więcej do akumulatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno.

Co z powietrzem do dyszy? W czopuchu wkładu w tym układzie, atmosfera jest raczej beztlenowa.

 

Po otrzymaniu odpowiedniego kształtu można w tym miejscu odcinek stalowej rury zastąpić odpowiednio wyprofilowaną wewnątrz tuleją betonową. Dość łatwo ją wykonać.

 

Witam

Też myślałem żeby to potem wykonać z betonu - prościej chyba będzie. Jak to zadziała to liczę na Ciebie, że powiesz mi co i jak .

 

Ciekaw jestem czy to zadziała. Jutro , lub pojutrze będę próbował.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Pit, oczywiście, że Ci pomogę.

 

Wrócę jeszcze do pomiaru temperatury spalin nad górnym kanałem akumulatora (TD). Bez tego pomiaru będziemy ślepi i głusi - nie do końca, bo będziemy wiedzieli jak nagrzewa się akumulator, ale on działa z opóźnieniem.

 

Pomyśl o wstawieniu tej miedzianej rurki w komin. Wystarczy wywiercić otwór, powiedzmy fi20 i wkleić zaślepiony z jednej strony odcinek rurki fi18. Musiałbyś sprawdzić, czy jej wnętrze da się pstryknąć pirometrem.

Musiałaby ona być wstawiona 10-15 cm nad górną powierzchnią kanału.

 

Jeżeli spaliny byłyby zbyt gorące, może pomyśleć o dodatkowym wymienniku na piętrze domu?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...