Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ekofiber czy granulat wełny mineralnej ?


seba_x

Recommended Posts

Ja bym nie dzielił, trzeba tylko dobrze ubić celulozę. A jak się zdarzy, że osiądzie to masz możliwość kontroli wypełnienia skosu z góry i można dosypać.

Czyli "zwiekszona" gestosc.

U góry masz pełne deskowanie?

Od zew. plyty paroprzepuszalane Schneider- Holz( cos jak Steico), od srodka MFP.

Z czego, będzie zrobiony dół pudła?

MFP przybity do murlaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 317
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

jak nie urok to srebrne wesele

karolek widze że wiele mozliwosci rozwazasz, pianka juz calkiem odpada?

 

Od samego poczatku bylem i jestem zdecydowany na celuloze ( ekofiber ). W 95%. Welne wykluczylem od razu jako najbardziej narazona na bledy wykonawcze. 5 % - stad moja obecnac na watku piankowym jak i podpatrywanie innych.

Edytowane przez karolek75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szybko mam taki pomysl, zeby nie dochodzic z plytami MFP do samej kalenicy. Od belki kalenicowej do plyt zostawilbym ciagla rewizje np 30cm oslonieta siatka mocowana do belki kalenicowej i MFP latami. Jakby co moglbym nawet dolozyc recznie.

 

Jaka siatka by sie nadala ?

 

Po co celuloza do samej kalenicy, co to ma dać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak z tą szczeliną wentylacyjną:confused: geno83 pisał, że osiadło 1,5cm, nydar też w jednym wątku pisał, że jednak osiadło, to może nie trzeba by się martwić? Paroizolacja jak najbardziej wchodzi w grę, rozumiem, że najlepiej aktywna...czyli o wszelakich srebrnych reflexach zapomnieć.

 

...mam wycenę z jednej frmy, chcę dmuchać 40cm w skosy i na strop nad poddaszem:

proponują: skosy- gęstość nominalna 55-60kg/m3, sufit - luźny nasyp = gęstość 38kg/m3

Z wentylacją to albo membrana jeszcze pod deski z 2cm szczeliną... lub bez szczeliny to na maxa wdmuchiwanie celulozy do desek, ale wtedy paroizolacja aktywna...

Tak tylko jeszcze myślę o ruszcie na skosach, jak miałby być wykonany bo z tego wynika że 1m2 izolacji będzie ważył ok. 25kg...

...cenowo bardzo podobnie do wełny drzewnej w płytach ok. 80zł/netto.m2

Co lepsze???

Edytowane przez Hanss
wycena
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

pozwole sobie dolaczyc do tej dyskusji

przeczytalem kilka jesli nie kilkanascie watkow o ekofiber

ale nigdzie nie znalazlem mixa o ktorym mysle

miedzy krokwie ekofiber natomiast warstwa "poprzeczna" z welny.

pytanie tylko czy taka welna nie bedzie nasiakac od ewentualnie zawilgoconego EF

 

u mnie jest dachowka/papa/deskowanie

pozniej by byl EF / cos/ welna /GK

ma to sens ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pozwole sobie dolaczyc do tej dyskusji

przeczytalem kilka jesli nie kilkanascie watkow o ekofiber

ale nigdzie nie znalazlem mixa o ktorym mysle

miedzy krokwie ekofiber natomiast warstwa "poprzeczna" z welny.

pytanie tylko czy taka welna nie bedzie nasiakac od ewentualnie zawilgoconego EF

 

u mnie jest dachowka/papa/deskowanie

pozniej by byl EF / cos/ welna /GK

ma to sens ?

 

Moim zdaniem, warto to dokładnie przemyśleć. Celuloza jest dobrym izolatorem i podobno nie traci izolacyjności, nawet po zamoczeniu tak jak wełna.

W skosach celuloza musi być ubita, aby po pewnym czasie nie osiadła. Najlepiej, więc zrobić na nią pudło.

Górę pudła już teoretycznie masz - papa + pełne deskowanie. Przy takim rozwiązaniu nie ma szczeliny wentylacyjnej, pomiędzy deskowaniem a warstwą ocieplenia.

Dół pudła można zrobić z np.: płyty osb 8-10 mm, przykręconej do spodu krokwi.

Poniżej przykleiłbym do płyty osb, styropian w dwóch warstwach. Na to klej +siatka + klej, wykończenie na gładko + farba.

Będzie to moim zdaniem rozwiązanie tańsze, łatwiejsze do wykonania i szczelniejsze od wełny+paroizolacja+gk.

 

Wykonawcy od celulozy twierdzą, że przy tym materiale szczelina wentylacyjna nie jest konieczna.

Natomiast spece od dachów mówią, że koniecznie trzeba zostawić taką szczelinę.

Tutaj niech się wypowiedzą mądrzejsi w tym temacie:rolleyes:

 

W przypadku kiedy chciałbyś jednak zostawić ok 3 cm szczelinę wentylacyjną, trzeba dodatkowo zrobić górę pudła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To proszę się podzielić, tą prostą i nieskomplikowaną metodą ocieplania.

Robisz ocieplenie wełną mineralną lub szklaną a Twoje problemy całkowicie znikają. No ale jak bardzo chcesz sobie utrudnić życie i zastosować materiał który został stworzony do innych celów. Został stworzony do ocieplania stropów czyli powierzchni płaskich z dobrym dostępem a Ty i i inni w tym temacie chcecie ten materiał wykorzystać do powierzchni pochyłych i pionowych. I to normalne że zaczynają się problemy tam gdzie na siłę chce się zastosować coś co ze swej natury się tam nie nadaje lub jest bardzo uciążliwe w stosowaniu a przez to niestety też drogie w stosowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CELULOZA NA SKOSY -faktycznie nie za bardzo to widzę

na skosy jak ktos chce coś dobrego - naturalnego to proponuje się zainteresować wełną drzewną ze steico

 

ja u siebie miałem tylko u siebie około 45 cm celulozy

pod względem termicznym super

akustycznie nie bardzo juz przy lekkim stropie

teraz na części domu od dołu 20 cm celulozy

następnie 30 cm wełny i znowu prawie 20 cm celulozy

akustycznie jest lepiej wyrażnie

natomiast mam takie odczucie że mix z wełną pogorszył przesunięcie fazowe przegrzewania latem domu

wiem że kombinowałem przy budowie niepotrzebnie

no ale w sumie jestem zadowolony z kosztów grzania domu 123 m2 parter

tamten sezon

to około 400zł plus coś pod metr drewna w kominku

obecny sezon zmieszcze w 330zł i 1/2 metra drewna.

przy obecnych temperaturach na dobę idzie mi około 5-6 kwh na samo co bez uzywania kominka

przy temp w domu 22-23

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CELULOZA NA SKOSY -faktycznie nie za bardzo to widzę

na skosy jak ktos chce coś dobrego - naturalnego to proponuje się zainteresować wełną drzewną ze steico

 

ja u siebie miałem tylko u siebie około 45 cm celulozy

pod względem termicznym super

akustycznie nie bardzo juz przy lekkim stropie

teraz na części domu od dołu 20 cm celulozy

następnie 30 cm wełny i znowu prawie 20 cm celulozy

akustycznie jest lepiej wyrażnie

natomiast mam takie odczucie że mix z wełną pogorszył przesunięcie fazowe przegrzewania latem domu

wiem że kombinowałem przy budowie niepotrzebnie

no ale w sumie jestem zadowolony z kosztów grzania domu 123 m2 parter

tamten sezon

to około 400zł plus coś pod metr drewna w kominku

obecny sezon zmieszcze w 330zł i 1/2 metra drewna.

przy obecnych temperaturach na dobę idzie mi około 5-6 kwh na samo co bez uzywania kominka

przy temp w domu 22-23

 

Co masz na myśli pisząc akustycznie nie bardzo? Masz deskowany dach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam. Ponownie sledzę tutaj forum gdyż już niebawem rozpoczynam budowę domu. Domek Acapulco z biura projektów Słoneczne Domy.

Dom będzie na płycie fundamentowej mimo że grunt jest przepuszczalny i niewysadzinowy - ostry piasek .

W zasadzie sporo rzeczy już ogarnąłem ale pozostaje na teraz wątpliwość dotycząca ocieplenia . Mianowicie. Dom parterowy bez użykowego poddasza. Więżba dachowa z wiązarów dzięki temu pozbywam się stropu terriwa. Przechodzę do sedna sprawy. Decyzja zapadła będę ocieplał sufit i jednocześnie ten strop wiązarowy granulatem styropianu moje pytanie jest nastepujące. Jaka kolejność warstw patrząc od dołu powinna być ułożona?

1.Płyty gips karton(sufit) 2. stelaż(profile CD60) 3. Granulat styropianowy. Czy np między płyty a styropian mocować jakąś folię czy bez i sypać granulat bezpośrednio na płyty i stelaż? Dach wentylowany. obity OSB papa podkładaowa i gont bitumiczny. Skosy z racji nieuzytkowego poddasza nie będą ocieplane.

Ze względu na pewne dolegliwości alergiczne żdna wełna nie wchodzi w grę .

Dziękuję z góry za wszystkie cenne wskazówki, Budowa Michałów Reginów k. Legionowa.

stelaż.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...