Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ekofiber czy granulat wełny mineralnej ?


seba_x

Recommended Posts

  • 1 month później...
  • Odpowiedzi 317
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zbliżam się do etapu w którym muszę podjąć decyzję co do ocieplenia stropu.

Dach z wiązarów na parterówką, dolny pas ma prawie 20cm, sufit opuszczany na ruszcie o 15-25cm, różnie w różnych pomieszczeniach.

 

Rozważałem samodzielnie układane izolacje z wełny, albo celulozę z usługą.

 

Biorąc pod uwagę koszty, łatwość samodzielnego rozłożenia i obciążenie konstrukcji, myślę dziś o wsypaniu od góry granulatu wełny w przestrzeń między podwieszonym sufitem, a dolnym pasem wiązarów. Będą tam też szły kanały do WM. W wysokości dolnego pasa wiązara myślałem rozłożyć wełnę z rolki na sznurkowaniu.

 

Rozwiązanie wydaje się tańsze niż celuloza i mniej obciąża konstrukcję.

Ze względu na sznurkowanie górnej części wełny, mniej obciąża ruszt i płyty niż sam granulat (przypadek Piczmana).

Łatwość aplikacji wydaje się łatwiejsza niż przy dwóch warstwach wełny z rolki - łatwiej wsypać granulat niż układać wełnę od dołu wiązarów.

 

Jakie wady może mieć takie rozwiązanie? Będę wdzięczny za wszelkie uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Każda się przydaje.

malux20, z tego co kojarzę miałeś dobrą cenę na celulozę.

Możesz na priv kontakt kto Ci to robił i za ile? Intuicyjnie chciałbym iść w tę stronę, ale cena trochę mnie zniechęca.

 

Trochę się z tym miotam. Dopuszczam również granulat styropianowy jak u Lobo_M.

Tanio, lekko i łatwa aplikacja. Obawa to, mimo wszystko, palność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regranulat z dostawą do mnie widzę po 45zł/m3. To by wyszło połowę tego co wełna i mniej niż 1/3 ceny za ekofiber, a robota wydaje się przyjemna.

Obciążenie płyt i konstrukcji niewielkie. Prawie same plusy. Czy można jakoś oszacować U takiej przegrody? Gdzieś widziałem że aby uzyskać U płyty styropianu trzeba dać 10-15% więcej granulatu.

 

Z palnością bardziej obawiam się sytuacji że coś w stropie "zaiskrzy" niż o pożar działający od dołu stropu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Regranulat z dostawą do mnie widzę po 45zł/m3. To by wyszło połowę tego co wełna i mniej niż 1/3 ceny za ekofiber, a robota wydaje się przyjemna.

Obciążenie płyt i konstrukcji niewielkie. Prawie same plusy. Czy można jakoś oszacować U takiej przegrody?

Sam sobie odpowiem, może innym się przyda. W aktualnym Muratorze wspomniano, że granulat styropianowy ma współczynnik 0,043.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Granulat(regranulat) styropianu nie ma aprobaty technicznej i nie jest dopuszczony oficjalnie do stosowania w budownictwie. Po za tym utlenia się i jego właściwości cieplne są bardzo słabe. Weź wełnę wysyp jak nie stać cię na celulozę. Bo za kilka lat będziesz musiał wymianiać izolację
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@nodan

Dzięki za opinię. Ciągle się waham. To co piszesz, to z własnego doświadczenia? To nie kwestia stać-nie stać. Kwestia co się opłaci.

Na aprobatach mi nie zależy, w domu dziadka żaden z materiałów nie miał aprobaty technicznej, a stoi do dziś.

Właściwości cieplne według Muratora 0,043 czyli przy grubości jaką planuję (17-32cm granulatu+20cm dobrej wełny) nie wychodzi źle?

Od góry ciągle będzie dostęp "serwisowy", ale nie wydaje mi się, żeby po paru latach granulat sam zniknął (utlenił się). Najwyżej się dosypie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budynek przedwojenny. Akurat na drewnianym stropie była polepa :) Wszystkich stać, ale aprobaty nie miała.

 

No to spróbuj wybudować dom z pełnej cegły, a nie z jakiegoś udającego cegłę porothermu i zastosować takie krokwie jak się wtedy stosowało (dzisiaj jak jest 1/2 to i tak dobrze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanów dlaczego granulat(regranulat) nie ma aprobaty technicznej...skoro byłby materiałem satysfakcjonującym to byłby używany, a nie jest. Dlaczego spółdzielnie mieszkaniowe zlecają usunięcie go ze stropodachu i wstrzyknięcie w jego miejsce wełny lub celulozy. Po za tym jest bardzo lekki gęstość chyba około 10-11kg/m3 i stawia przez to niski opór cieplny, zwłaszcza w lato
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...
czyli podsumujmy: maszynowo otrzymamy do wyboru do koloru 25 40 44 a nawet 65 kg/m3

i teraz rodzi się trudne pytanie, lambda 0,037 to konkretnie dla której gęstości ?? dla wszystkich jednocześnie czy tylko dla jakiejś konkretnej ??

 

PS na stronie 9 masz tabelkę 5, jest bardzo podobna do tabelki 1 tyle że tam czytamy inne wartości :D

 

 

Przeczytałam cały wątek, i mam pytanie w nawiązaniu do dyskusji: gęstość vs lambda.

 

Miałam plan położyć na stropie 2x15 cm Uni Maty Isovera. W ostatnich dniach zaczęłam czytać o celulozie. Powysyłałam do kilku firm zapytania.

Dostałam ofertę m.in. na Isofloc (0,037; http://www.derowerk.pl/pl/isofloc-f-informacje-podstawowe/specyfikacja-techniczna.html). Pan twierdzi, że aby otrzymać współczynnik taki jaki dla 30 cm UniMaty potrzebne będzie ok. 27 cm Isofloca.

Przeliczyłam to po swojemu (ostrzegam że jestem laikiem i mogę się mylić):

30 cm Uni Maty daje 0,130

27 cm Isofloc daje 0,137

 

gdzie popełniam błąd? :)

 

Kolejna rzecz, bo nigdzie nie ma jednoznacznej odpowiedzi-czy pod granulat z celulozy powinno się jednak położyć folię paroprzepuszczalną? (w domu będzie WM). Jeśli tak, to czy wystarczy na zakład, czy należy ją posklejać taśmą?

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też chciałem celulozę, ale zniechęciła mnie cena.

 

Z tego co się orientowałem:

 

Niektórzy twierdzą, że co prawda celuloza ma gorsze parametry, ale nigdy nie uda się ułożyć wełny tak szczelnie, stąd niby przewaga celulozy. Dochodzi parametr gęstości o której wspominasz. Ostateczny współczynnik zależy nie tylko od grubości i własności materiałów, ale też jego zagęszczenia.

 

Niektórzy proponują nie dawać żadnej membrany, inni proponują drogą membranę "inteligentną". W przypadku wentylacji mechanicznej wydaje mi się, że trzeba dać membranę, ze względu na ogólne dążenie do szczelności. Jak dać membranę, to i posklejać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena jest wysoka, to fakt. Dlatego ja ciągle biję się z myślami.

 

Jest jeszcze rozwiązanie pośrednie między celulozą a wełną z rolki. Wełna w granulacie ;) Cena znośna, a na pewno bezspoinowo i dotrze do najmniejszych zakamarków :) Dostałam ofertę z jednej firmy na celulozę 30 oraz 40 cm (cena zabija) oraz na wełnę Isover w granulacie, cena spoko. Pan sam zarekomendował mi wełnę, jako że strop jest betonowy, poddasze wentylowane oraz nieużytkowe....

Odradzają mi również ładowanie powyżej 30 cm. W przypadku mojego domu i zastosowanych w nim rozwiązań (ani to pasywne, ani mega energooszczędne) ponoć 25-30 cm (celulozy) spokojnie wystarczy.

 

Co do membrany, masz chyba na myśli folię (paroprzepuszczalną)? Zwykle membraną nazywają coś wysokoparoprzepuszczalnego. Ale nazwy są przeróżne jak widać.

 

Myślę, myślę....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 50 cm warstwę bez membrany, jako ocieplenie stropodachu wentylowanego. Wicher tam nie hula, co sprawdziłam organoleptycznie. Membrana była ale panowie żeby nadmuchać od góry celulozę, ją porozcinali, zresztą i tak nie była szczelnie położona, tylko jako ograniczenie od góry (pierwotnie miał być nadmuch od dołu). Jeśli okaże się że jest potrzebna to pobawię się w spidermana na poddaszu (ma średnio metr wysokości i trzeba łazić po wiązarach) i spróbuję rozłożyć ją znowu. Ale szczelnie na pewno mi się nie uda.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...