Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Co sądzicie o zamontowaniu klimatyzacji w domu?


Recommended Posts

jareko: przy uwzględnieniu całej powierzchni to masz dobraną klimatyzację tak na "styk" bo już myślałem, że masz 6kW na 25m2 ;) Sprawdź w jakich temperaturach może pracować twój klimatyzator.

 

Karol.p - co do sprężarek nie ma jakiegoś dużego wyboru do tego co wymieniłeś możesz jeszcze dodać Sanyo też są niezłe. Jeśli chcesz schładzać 2 pomieszczenia możesz pomyśleć nad multisplitem bo jedna jednostka wewnętrzna to może być za mało. Wydajność to tak około 10kW zależy od uwarunkowań jaką masz wysokość stropów, szczelności okien etc. Koszt założenia jest około 350zł większy niż w przypadku jednej jednostki. W granicach średniej półki mieści się chyba mój klimatyzator mam 3 lata, robie przegląd raz w roku i jak na razie jestem zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 58
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

a dla mnie zbytek i trwonienie kasy.... uważam za bezsens i taką lekką snobistyczną konieczność
ależ oczywiście. Widok klimy szpecącej dach jest snobistyczna przyjemnością - każdy sąsiad zielenieje z zazdrości widząc jak nam się powodzi - wszak klima w domu i w samochodzie to szpan i oznaka bogactwa :lol:

Wybacz Waść ale pierniczysz kocopoły. Jakbyś w domu miał wieczorem 30-34 stopnie i chciał położyć się spać i realnie nie miał innej możliwości uzyskania ludzkiej temperatury to takich głupot byś nie gadał

jareko: przy uwzględnieniu całej powierzchni to masz dobraną klimatyzację tak na "styk" bo już myślałem, że masz 6kW na 25m2
hmmm.... może i na styk, biorąc pod uwagę wysokość pomieszczenia 2,10 i skosy to kubatura wychodzi malutka :( Pamiętam dokładnie, wyliczyli mi, że w moim wypadku wystarczy 2,7kW tylko akurat takich nie mieli :( tylko te 6, a zresztą... ważne że działa :) dobrze działa i pozwala normalnie egzystować :) :) :)

Wydatek 5.200 z montażem uważam ze nie jest wyrzucony w błoto w moim wypadku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawialismy sie czy sie nie skusic na poddaszu bo w 5 kola by sie zamknelo ale zrezygnowalismy z okien dachowy i mamy lukarny - mniej sie nagrzewa pomieszczenie. kiedys myslelismy o salonie ale mamy go od polnocy i to z zadaszonym tarasem wiec nawet w upalne dni panuja tam mily chlodek. w piwnicy jest wrecz zimno, na parterze akurat a na pietrze gdzie spimy w nocy mocno znosnie wiec darowalismy sobie calkowicie ten temat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klimatyzacji nie uważam jako "snobistyczną zabawkę". Jeżeli jest kogoś na nią stać, w okresie letnim ma gorąco to dlaczego nie. To nie są czasy, gdzie za klimę płaciło się 10 tys i włączałeś ją raz na tydzień, bo szkoda kasy. Mitem jest też opowieść, że szkodzi zdrowiu. Czyszczona klima nie roznosi bakterii. Rozsądne korzystanie z niej, to też warunek. Wiem, może mówię nieobiektywnie, bo sam posiadam klimatyzację. Dlatego nie uważam jej za snobistyczne zaspokojenie potrzeb, czy szpan. Wydałem na nią z tego co pamiętam troszkę ponad 4tys. Zresztą nawet za 30tys nie chodził bym z napisem na koszulce, że mam klimę. Takie podejście jest niezdrowe.

Ochładzam dwa pomieszczenia, sypialnię i salon. Rozmawiałem z serwisantami przy przeglądzie, mówili że większość osób zakłada właśnie w tych pomieszczeniach. Nie zgodzę się ze klimy używa się 3 miesiące. Używam do dogrzewania mieszkania na wiosnę i jesień a w lato wiadomo.

 

Karol.p

Mam właśnie taką ze średniej półki. Czy jest sens? Chłodzi, dogrzewa, osusza, nie psuje się, nie chodzi jak ciągnik... Dlaczego nie miało by być takiego sensu?

Mam w dwóch pomieszczeniach, troszkę oddalonych od siebie. Koszty są większe. Przecież to 2 urządzenia. Nie wiem jak jest teraz, mnie wyszło drożej o jakieś 450zł Dopłacałem za większą odległość, w standardowej wychodzi taniej.

O sprężarkach dużo nie wiem, moja ma chyba Toshiby, nic złego nie dzieje się.

Wydajność może obliczyć Ci serwis, tak robiłem. Najłatwiej i najpewniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klimatyzacji nie uważam jako "snobistyczną zabawkę". Jeżeli jest kogoś na nią stać, w okresie letnim ma gorąco to dlaczego nie. To nie są czasy, gdzie za klimę płaciło się 10 tys i włączałeś ją raz na tydzień, bo szkoda kasy. Mitem jest też opowieść, że szkodzi zdrowiu. Czyszczona klima nie roznosi bakterii. Rozsądne korzystanie z niej, to też warunek. Wiem, może mówię nieobiektywnie, bo sam posiadam klimatyzację. Dlatego nie uważam jej za snobistyczne zaspokojenie potrzeb, czy szpan. Wydałem na nią z tego co pamiętam troszkę ponad 4tys. Zresztą nawet za 30tys nie chodził bym z napisem na koszulce, że mam klimę. Takie podejście jest niezdrowe.

Ochładzam dwa pomieszczenia, sypialnię i salon. Rozmawiałem z serwisantami przy przeglądzie, mówili że większość osób zakłada właśnie w tych pomieszczeniach. Nie zgodzę się ze klimy używa się 3 miesiące. Używam do dogrzewania mieszkania na wiosnę i jesień a w lato wiadomo.

 

Karol.p

Mam właśnie taką ze średniej półki. Czy jest sens? Chłodzi, dogrzewa, osusza, nie psuje się, nie chodzi jak ciągnik... Dlaczego nie miało by być takiego sensu?

Mam w dwóch pomieszczeniach, troszkę oddalonych od siebie. Koszty są większe. Przecież to 2 urządzenia. Nie wiem jak jest teraz, mnie wyszło drożej o jakieś 450zł Dopłacałem za większą odległość, w standardowej wychodzi taniej.

O sprężarkach dużo nie wiem, moja ma chyba Toshiby, nic złego nie dzieje się.

Wydajność może obliczyć Ci serwis, tak robiłem. Najłatwiej i najpewniej.

 

 

Ale nie jest mitem, że może szkodzić zdrowiu. Często używam i nie czuję się później najlepiej choć jestem okazem zdrowia.. Zbyt wysusza powietrze. I nie jestem tu wyjątkiem.

Dodatkowym problemem są wspomniane już bakterie. Oczywiście, że serwisując prawidłowo nie ma problemu. Należy o tym jednak pamiętać i czyścić. W przypadku braku lub niewłaściwego serwisu ryzyko jest większe niż bez niej. Ale to tak jak ze wszystkim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ba no oczywiście! Zgadzam się z Tobą. Ja dodatkowo zaopatrzyłem się w nawilżacz powietrza, który w czasie działania klimatyzacji działa sobie na prawie minimalnym poziomie. Nie wiem czy takie rozwiązanie eliminuje ten problem w 100%, chociaż nie czuję się jakoś specjalnie inaczej. Miernika wilgotności nie mam, są za drogie..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a dla mnie zbytek i trwonienie kasy.

Jakos przy otwartych drzwiach na balkon i mozliwości bycia na zewnątrz w każdym momencie + miesiące długie. kiedy nie ma potrzeby użytkowania - uważam za bezsens i taką lekką snobistyczną konieczność

 

Jasne, kupiłem klimatyzację po to żeby się wyróżnić i móc pochwalić się przed znajomymi... A nie wpadłeś na to, że część osób naprawdę źle znosi upały? Ja do tego grona należę i nic na to nie poradzę, tym bardziej przy aktualnych cenach klimatyzacji nie jest to żaden luksus tylko normalna rzecz.

 

secret nie wiem czy coś to da bo klimatyzacja wyłapuje tę wilgotność, trzeba by jak sam napisałeś zmierzyć.

 

jareko 2,10m + skosy i wszystko jasne :) dane podawane przez producentów są mocna uogólnione i podawane dla wysokości 2,6m więc cofam co powiedziałem: masz niezły zapas :)

 

Karol.p do kogo pytanie? :> ja u siebie mam starszy model AUS-18-h53C120F9 od czasu kiedy kupowałem to zmienił się chyba jedynie wyświetlacz i parę detali. Koszty miesięczne, tzn. chodzi o rachunki na energię elektryczną? Tutaj zależy czy masz jedną jednostkę wewnętrzną, czy też może dwie, zawsze lepiej mieć zapas bo jak pomieszczenie będzie zbyt duże dla danego klimatyzatora to będzie on chodził non stop zamiast co jakiś czas się załączać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, dzięki za odpowiedź. Generalnie nie narzekasz i gdybyś miał jeszcze raz zakładać, zdecydował byś kolejny raz? Kurcze, są różne opinie, ciężko jest się zdecydować. Jeszcze jak żona ciągle ględzi, a po co to nam... A jakiej firmy masz urządzenie?

gdybym miał jeszcze raz podejmować decyzje? Bez chwili wahania znów bym założył klimę

Mam w d.... zadrosne opinie innych którzy w warunkach jakie u mnie panują latem wola taplać się we własnym sosie zamiast podnieść sobie komfort życia ze realnie niewielkie pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz Waść ale pierniczysz kocopoły. Jakbyś w domu miał wieczorem 30-34 stopnie i chciał położyć się spać i realnie nie miał innej możliwości uzyskania ludzkiej temperatury to takich głupot byś nie gadał

 

ok, przepraszam, nie myślałem o poddaszu, bo sam mam parterowy, może dlatego.

Jakby co klimy uzywam w samochodzie i w firmie tez kupiłem, bo masa przeszkleń i urządzeń oddających ciepło.

Nie wyobrażam sobie latem bez klimy, wszyscy klieci by mi pouciekali.

Nie miej żalu, sorki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Jeszcze raz dziękuję za wszystkie informacje. W końcu kupiłem multisplit MPM Aus 12x. Chyba wybrałem optymalnie. Patrzyłem na firmę sprężarki, Samsung. Z tego co wiem czytałem, ma dobre opinie. Umówiłem się na jutro na montaż, zobaczymy jak to wyjdzie. Powiedzcie mi, na co zwracać uwagę przy montażu? Wy już jesteście po, podpowiecie coś? Miałeś jakieś zastrzeżenia?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z ciekawosci ": ile pradu pobiera taka klima ? W jakims odniesieniu np do kubatury i roznicy temp jaka zrobi ? Czyli np na ochlodzenei o 1 st 1 m3 iel pradu jest potrzebne (ajkies widelki) ?

 

Bo duzo mowy o kosztach zakupu, a z tego co wiem to koszt zakupu przy kosztach eksploatacji (prad i coroczne odgrzybianie itp) to pikus.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No to jak taka klima zre 1100 W to jest 1,1 kW na godzine. Jak dobrze kojarze, to 1 kWh to rzad 50 groszy ? Czyli za godzine chlodzenia (w sumie jednego pomieszczenia) zaplacimy okolo 50 gr ?

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No to jak taka klima zre 1100 W to jest 1,1 kW na godzine. Jak dobrze kojarze, to 1 kWh to rzad 50 groszy ? Czyli za godzine chlodzenia (w sumie jednego pomieszczenia) zaplacimy okolo 50 gr ?

 

Fantom

 

Moc klimy nie jest jednoznaczna z mocą pobierania energii elektrycznej.

Druga sprawa to fakt, że nie zawsze jest tak, że włączona klima pobiera przez cały czas maksymalną moc. Tak samo jak i grzejnik elektryczny z termostatem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No to jak taka klima zre 1100 W to jest 1,1 kW na godzine. Jak dobrze kojarze, to 1 kWh to rzad 50 groszy ? Czyli za godzine chlodzenia (w sumie jednego pomieszczenia) zaplacimy okolo 50 gr ?

 

Fantom

 

Moc klimy nie jest jednoznaczna z mocą pobierania energii elektrycznej.

Druga sprawa to fakt, że nie zawsze jest tak, że włączona klima pobiera przez cały czas maksymalną moc. Tak samo jak i grzejnik elektryczny z termostatem.

 

Nie podalem mocy grzewczej a moc elektryczna pobierana (nie rozruchowa)

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...