Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

generalnie jak chcesz tak zostawic jak pokazuje zdjecie - to lipa. Już odwrócenie legarów na sztorc pomoże ale dalej cos nie bardzo. Proponuję przynajmniej kratownice z kontrlegarów - wszystko na sztorc. piszesz że teraz legar ma 5x10 więc jak go obrócisz stracisz tylko 5 cm, a nie widzę żebyś miał tam nisko dach. Ja mam główne legary 5x9, kontry 4x6 na słupach i nic się nie ugina, użytkuję już taras rok i wszystko gra. polecam takie rozwiązanie:

 

IMG_20180516_122516.jpg

 

IMG_20180616_200349.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Trzy lata temu robiłem taras z polskiego modrzewia i brakowało mi zdjęć i opisów jak to może wyglądać po paru latach. Zwykle ludzie chętnie wrzucają piękne zdjęcia tarasu zaraz po wykonaniu, ale po 3-5-7 latach dużo rzadziej. Wrzucam zatem dla zainteresowanych.

 

kolor.jpg

 

Taras po montażu wyglądał tak. Na deskach nie było uszkodzeń, odstępy zrobiłem na około 6 mm, olejowany raz lub dwa razy do roku sadolinem w kolorze mahoń. Warunki - bez zadaszenia, od południa, słonecznie.

Z takiej samej deski mam podest i schodek przy wejściu do domu i tam deska taka sama i tak samo konserwowana wygląda zupełnie inaczej, bo jest pod dachem i ma mało słońca.

 

Pierwsza sprawa - odstępy wynosiły jakieś 6 mm, teraz mają wyraźnie więcej.

Druga sprawa - kolor był ładny mahoniowy, z każdym malowaniem i upływem czasu robi się ciemniejszy. Po olejowaniu robi się bardziej nasycony, ale jaśniejszy nie będzie.

Trzecia sprawa - niektóre sęki pękają, powodują widoczne deformacje.

Czwarta - na kilku deskach pojawiły się ukośne pęknięcia, o które teoretycznie można by się zranić. Zdjęcia poniżej.

 

modrzew.jpg

 

modrzew2.jpg

 

modrzew3.jpg

 

Nie chcę nikogo zniechęcać, a (d)efekty mogą być wynikiem jakichś moich zaniedbań, bądź jakości materiału. To tak tylko informacyjnie dla rozpoczynających budowę tarasu lub cieszących się nim tuż po, że nie zawsze tak będzie.

 

Ale generalnie taras stabilny, po deskach nie widać najmniejszych uszkodzeń biologicznych, ani starcia, rekreacyjnie bardzo się przydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz ja. Przed tarasem 4 sezon ekspoatacji, przez pół dnia w słońcu, pół w cieniu

 

1 Taras na wiosnę, rok po olejowaniu, nieumyty :). Na tym jaśniejszym miejscu stoi zawsze skrzynia.

JSVZia4UD_5vouY0plNeRCCVqNqT61cpo2vMU0tGYueKC90xjpNLYsNa7AYJlFnw-yycSUhKoN-yenWB5wXAcpAzNNrDZXDHd6c1MzYx2O82Iwl7qh7pRlQO7URuCWWs_FtOIDoA3Q3wjtarDGi39dxc8DSwa2j8AF3NxTXRzTckLK5wyRtTzRNWpSTK4eeooTrGTWfa10OV2t2zYM2Z_mvhpt_j8PKqCYmgUScmh22FpYIBKBVRIFOfMTI8VrsvkrDziNHpoFqFR6RWQXN-hxQCBHVT69MYjfvxz7jharmzRLDs4hS1JFOFEkWTu-ToMTy0egi9CPtqPZiz9Wk9iYPjFPtmCIiB65kdwWbhHBYRw1XLzYYEm9kcun-2WMscjWDjkuI7wfFKwPG6YWTjbmmmQXJbu08TAxTea5l5dxflz-D3mVgrX8dvP1uguZIGhW44CS8nE-vsHsw8z3XeI4iYk60oS0uXCmXJS97xiYAPj2hL86vOJvuBmkAh6teHFvVqWCHbdHq8E1W-jTPiuKEm5UfUKFE_3lEfsODTupE4U0G6DdRilcvr5v5iPvzyOwEsmFCBaA1vPu6PaUWXdCchxLRCX3aRyOeUkBfvg5M-YxP5-iFpexVdlbHuGCFqFi1uCdHeTljU5pIcn1X3Ny8iUE8MRdU=w1280-h720-no

https://photos.app.goo.gl/o18zbiSuzV43fikJ7

 

2. To samo miejsce kilka dni po olejowaniu

eMGYHA-swTe2AvbmL_1sGoVPfbg9iK4yJsMTzZqw_CEZjR9Y-wVmJgwpeEvA7esSIu2Wp11k21Lbbaoh79HTS81RPZSMn1HT1_F0q52XE8rOU637pygyvu7WewLwZxlLEeW3MzGHHPs18mw8ZXyVfJBgkPpjaqkePD_jGpoli0YeSpwbQdSd3IIHr4ZSSUDuXURphG4s1lyhRDhFHhgE3oM3uqP0fLbLcI8n7Qgrj_-uqszo0tBwgBdc867OXPbMxadY82HnJSfjPTV9Ro7YUknJAuhcTRFSJzd07aGKGTEA-v6OXRfKTRoDM3-KkB5cjXVSBKPnxbCv--6CWq8BwBPFSxLw9PomJe6qlE-iKBnev8TwC7fWMzlqVHw9qZ02d4h0plcbL9CiTG_KE9S29qkN4R99iJ0NhnGLm_ivluiIIzrb78R3cDV-bMR0u0UZSto4SyQRIfZTurDMlWRT0BiN3LxPiakMuMPnlTn9KNNAv9JeMPpSn1vzCsjkpYcVwqHyQDUq0BUzGwCvNJ6Bx0JtaxC0bS4aBY-lJP9sOCoKjfyKOMPr7cK29xCcKJwHNjujIHwvmpNbw81USP0XupwpIUgfny7L5HLTqzkwTaiug4qUylrjy_E0V0IonJh6av99A6xl0ExO3NJd729xrmqHD3lz7eY=w1231-h923-no

https://photos.app.goo.gl/u2mAxc13D9weKFii6

 

3. Kilka dni po olejowaniu:

iX2pT41OxSlAiHflrjnDVmW-kOJ5rZEFrzDC3zwLU9bRF1AFBCnKr3TFzSMcBrCBEBorPQaeMhEy8AGd7M9TKBZA5_0iYsfmlhupm8ppWjFcF76k4M1TQ-orFl5Np1ZayfAyfceHP7WuLY9oZRPZJdZzGHdT-WS0XtOzJpi59vRp-pCQEJ0ea3q3wkaRfS5c5q0DNympu78WR7gVkHWgU2VZMAMEs0sKVnou-y5W76cdH-o4erVMYunFT3UDfuYVMI2ITfMyn2O4QYZfp9Q-uadC6LaS1CqUlLQX9U734XFFUsynEJNXA-wqL9YgBF02OINEzv_dU-TkWjb78ApoFoNSpY4vCZxESvu9ns8PaIYJG-7Vy00ACREkCNiABCOXtK4RbhVDQgyUOrTyr6EkJzchqxgG-2U73fdy8TnW0b61BZMPPz1SibWoATPxSXGMyc9DdFsDzQsdW4iCyTovsjQcmIz-MQPV51Vlhtr8vHvgq_dDxqN8pyOo7nsHMnyLXxekyWslpjN0Hm4mT2X-W_xdstMwAuleTFTNrE6nWVjKHGgmR51-tKpR1Rg4uPTJkbN6uTHa-jhpu_Xt8gftqld5XqijDFU_hnw_lkbp8EDuyz9dlEFJJ5RC85QmCrwk1_j63BDASnuqEr7UYbCcHbg9J_XH4U0=w1231-h923-no

https://photos.app.goo.gl/XMzxofkqXTRzGcou7

 

Żadnych oznak korozjii biologicznej, nie ma też spękań, czy zadziorów. szpary między deskami zmieniają się w zależności od pory roku

Olejowane raz do roku - za pierwszy razem olej Bona Teak, później Bona Teak + Bona Natural 1:1, teraz już tylko Bona Natural.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taras drugi rok. Nasloneczniony praktycznie caly dzień, slonce jest o 8 do 20tej.

Wnioski: slonce zabija drewno tzn jego barwe. W tym roku jest już duzo ciemniejsze mimo zastosowania tego samego oleju Bona (chora cena). W przyszlym roku będzie znowu o wiele ciemniejszy, przez co kolor nie bedzie juz w ogole naturalny a deski nagrzewające się beda parzyć stopy ( już teraz są zbyt cieple). No i jak kolega wyżej pisze - szpary w suche dni są o wiele wieksze niż w momencie montażu - robilem je na 5mm, teraz mają min 8-9mm. Sęki mi nie wypadają chociaż pojawiły się peknięcia wzdłużne na kilku deskach (wszystko widać bo nie mam ryfli).

Nie kupiłbym już drugi raz tak drogiego oleju bo te pseudofiltry na slonce nic nie dają. Sąsiad ma olej o 75% tańszy na tarasie identycznie naslonecznionym i efekt powiedziałbym że nawet lepszy u niego mimo że taras robił 2 miesiace przede mną a w tą wiosnę olał odnawianie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzę każdemu ciemnieje kolor. Może faktycznie stosować już bezbarwny olej? fotohobby ten Bona Natural to rozumiem bezbarwny? Chyba skuszę się na kolejne malowanie bezbarwnym, nie uśmiecha mi się mieć czarnego tarasu za 2 lata. Oczywiście Altax, cena przystępna a ja mam taras niezadaszony - słońce, deszcz, śnieg - tu nie pomoże nic lepiej, choćby i 1000 zł kosztował.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żaden olej nie zatrzyma słonca... niestety trzeba robic zadaszenie jesli chce sie utrzymac kolor dluzej niz pare miesiecy.

 

ale mi nie chodzi o blaknięcie tylko jak pisałem na stronie wcześniej, bardzo pociemniał po 3 warstwie oleju. to już nie jest tik tylko jakaś wiśnia albo ch... wie co. zdjęcia tego aż tak nie oddają, na żywo kolor jest taki żywo-ciemno-czerwony. Niestety zawaliłem, mogłem już bezbarwnym jechać :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej :) Panowie fachowcy, znawcy tematu :)

 

Zrobiliśmy taras z modrzewia syberyjskiego.

Deski gładkie, montowane na blaszki od spodu. Olejowane dwukrotnie przed położeniem i trzeci raz ( po lekkim przeszlifowaniu) na gotowo.

Ja nakładałam olej pędzlem, starałam się nie za grubo, stopniowo po trzy deski, mąż wcierał olej gąbką i zbierał nadmiar szmatką.

Robiliśmy to wczoraj, do wieczora, ale dziś mam wrażenie, że deski są jeszcze nie do końca suche. Weszłam na deski gołymi stopami i zostały matowe ślady.

 

Jeśli faktycznie nałożyliśmy za dużo oleju - to jak to uratować?

 

Producent oleju podał, że po 6h powinno być sucho, ale nie jest :(

Edytowane przez gahan
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

chciałem Wam pokazać (i odrazu zapytać o jedną rzecz) konstrukcję mojej pergoli :) projekt i wykonanie oczywiście moje. Nareszcie będzie trochę cienia popołudniami, bez zadaszenia w słońcu niestety za gorąco, nawet jak dla mnie gdzie powyżej 30 stopni mi nie przeszkadza, tam siedząc jest patelnia ;) Mam pytanko, jaki materiał najlepiej użyć na tą pergolę? Na allegro widzialem takie materiały ogrodowe, bodajże 15-20 zł/mb, szerokość 150cm, akurat idealnie 2 pasy mi wejdą bo tam mam 320 cm u góry. Dobry pomysł? Ma ktos może doświadczenie? lub coś może polecić?

P.S. odrazu widać jaki kolor ma taras :( niby tik.. tik to ma konstrukcja zadaszenia.. taras to juz mahoń :(

 

Projekt ;) :

 

IMG_20180616_200337.jpg

 

Praca:

 

IMG_20190619_200822.jpg

Efekt:

 

IMG_20190620_091621.jpg

IMG_20190620_091628.jpg

IMG_20190620_091637.jpg

Edytowane przez pawel.majkarex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

[ATTACH=CONFIG]431652[/ATTACH]

 

Jak zamocowałeś ta belke przez styro? Tylko na długich kołkach? To jest stabilne?

Co do materiału to możesz kupić na allegro specjalne materiały nie przepuszczające wody do takich zastosowań, niestety niezbyt łatwo sie to szyje.

Musisz zapewnić mozliwość zwijania przed burzą bo ci to rozerwie lub wyrwie mocowania. Czyli coś w stylu rolety rzymskiej poziomej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...