Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Telewizja w domku jednorodzinnym


Recommended Posts

Do wszystkich znających się:

Mam w domu rozprowadzony przewód antenowy no i oczywiście gniazdka, jest ich 7, antena jest wyrzucona na zawnątrz (zwykła siatkowa)

Jak mam podłączyć te wszystkie gniazdka, i gdzie wpiąć zasilacz (przy antenie czy przy każdym odbiorniku podłączonym do gniazdka). I jeszcze jedno dlaczego jak podłączę tylko ten gruby drucik w przewodzie to obraz widać, natomiast jak podłącze jeszcze te drobne to totalna kasza.

proszę o pomoc !!!!

Lord Vader :evil: :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 133
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jeśli masz gwieździste okablowanie (do każdego gniazda idzie kabel z centralnego punktu) to antene z gniazdem z zasilaczem wpinasz do rozgałęźnika (multitapu). W gnniazda woelokrotne wpinasz poszczególne linie.

 

Jeśli masz dwie anteny (TV i FM) to przed rozgałęźnikiem dajesz sumator i w niego wpinasz wtyk od anteny TV (z zasilaczem)

 

Jeśli masz szeregowe to nie ma o czym pisać :)

 

Jak ci śnieży to gdzieś dałeś dupy i masz przebicie między żyłą a ekranem - sprawdź i popraw wszystkie końcówki - mały miernik (omomierz) jest bardzo pomocny.

 

Pokukaj (i poczytaj):

http://www.telmor.com.pl, a szczególnie http://www.dipol.com.pl/schematy.htm :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieeee :)

 

Jeśli masz instalacje szeregową (gniazda przelotowe) i jedną antenę to nie ma o czym pisać, bo... nie potrzebujesz żadnych specjalnych urządzeń. Po prostu:

antena->wzmacniacz+zasilanie->gniazdo#1->gniazdo#2->..->gniazdo#..

 

I powinno działać jak trzeba :)

 

Ja mam instalacje gwieździstą, do tego dwie anteny (TV i FM) i (w planach) TV-SAT. W takim przypadku trzeba stosować rozgałęźniki, multitapy, itp... wynalazki :) - popatrz na linki do strony dipola - tam masz fajne schematy jak można to zrobić i z czego (ja użyłem materiałów Telmora).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy nie warto w dzisiejszych czasach pomyśleć o TV cyfrowej?

Myślę, że już całkiem niedługo (2-5 lat maksimum) analogowa telewizja odejdzie do lamusa. Ja planuję zamiast kabli TV położyć skrętkę...

 

A co (póki co) masz zamiar puścić tymi kablami ? IMHO nie ma jeszcze urządzeń, które oferowałyby funkcjonalnośc analogowej instalacji antenowej (dostęp do dowolnego programu R-TV-SAT z jednego z wielu gniazd w domu).

 

Musiałbyś postawić najpierw jakiś serwer multimedialny z wbudowanymi tunerami R-TV, z kodowaniem w locie i rozgłaszaniem "over IP" kanałów AV. Na końcówkach też nie mógłbyś postawić normalnych odbiorników tylko... co ? PC'ty ? Domowa instalacja cyfrowa (na skrętce) to jeszcze sprawa przyszłości :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej więcej to mam na mysli. Na końcu można postawić PCta + TV (jak kogos nie stać na duży monitor). Obecnie PCta można mieć w ładnej obudowie przypominającą klocek z wieży HiFi lub całkiem go ukryć.

Moim zdaniem tak czy inaczej warto skrętkę w ścianach ukryć (nawet jeśli ktoś chce mieć zwykłą TV)

 

P.S. Można kupić na aukcjach fajne panoramiczne monitorki 24 cale (koszt ok 1400-1600 zł). Powiem Wam szczerze, że jakość analogowej TV (szczególnie dźwięk w dobrych filmach) mnie poraża, do tego stopnia, że już od dawna nie mam w domu odbiornika TV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Jasiu

Jestem laikiem w tej materii, i chcę poprostu zaoszczędzić na fachowcach (sam wiesz ile kosztuje budowa a pod koniec masz < niż zero w kieszeni).

Jeżeli mówisz o zasilaczu to czy masz na myśli zwykły zasilacz kupowany razem z anteną, czy on jest za słaby, bo ja tak próbowałem i sygnał był bardzo słaby(śnieżył). W schemacie jest podany zasilacz za gniazdkami czyli z tego co rozumiem to musi być blisko anteny no i jeszcze jakaś zwrotnica. Gdieś też przeczytałem o jakiś gniazdkach przelotowych i końcowych. Czy muszę mieć takie gniazdka, czy jeżeli zamiast końcowego będę miał przelotowe, wpłynie to na odbiór programu

Pozdrawiam Lord Vader :evil: :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej więcej to mam na mysli. Na końcu można postawić PCta + TV (jak kogos nie stać na duży monitor). Obecnie PCta można mieć w ładnej obudowie przypominającą klocek z wieży HiFi lub całkiem go ukryć.

Moim zdaniem tak czy inaczej warto skrętkę w ścianach ukryć (nawet jeśli ktoś chce mieć zwykłą TV)

 

P.S. Można kupić na aukcjach fajne panoramiczne monitorki 24 cale (koszt ok 1400-1600 zł). Powiem Wam szczerze, że jakość analogowej TV (szczególnie dźwięk w dobrych filmach) mnie poraża, do tego stopnia, że już od dawna nie mam w domu odbiornika TV.

 

Nie każdemu będzie to odpowiadać :(

Jak chcesz odtwarzać DiVx'a albo DVD z AC3 to procesorek poniżej 1,8 GHz nie wydoli. Do tego potrzebujesz lepsiejszą karte dźwiękową bo np SB Live ma o połowę za małą przepływnośc wyjścia cyfrowego na wzmacniacz AV, a i jakośc karty video musi być lepsza z dobrym wyjściem SVHS (nVidie, SiSy i inne wbudowane wynalazki odpadają). Płyty all-in-one na ogól mają podroby średniej jakości. Do tego chałas wentylatorów :( - trzeba stosować chłodnice. W sumie te wszystkie drobiazgi trzeba zapakowac minimum w normalnego miditowera - w slim-case'y i box'y nie wlezie, a jak wlezie to pójdzie z dymem po paru miesiacach i do tego będzie strasznie chałasować - a przecież audio przedewszystkim.

 

A to tylko jeden odbiornik - do niego musisz doprowadzić sygnał z anteny (do tunera) - przecież nie skrętką. I jak chcesz z niego rozprowadzić sygnał do np.: 6 innych pokoi (oczywiście tak, żeby w każdym możnabyło oglądać/słuchać czego innego) ?

 

IMHO: Analogowa instalacja antenowa do każdego pokoju osobno (gniazda R-TV lub R-TV-SAT) i równolegle skrętka (para kabli z gniazdami RJ-45). W ten sposób w każdym pomieszczeniu możesz sobie postawić dowolna kombinację R - TV - Telefon - PC i inne ustrojstwa. A jeszcze przydałoby się pociągnć wszędzie dwie pary przyzwoitych kabli miedzianych, żeby sobie sygnał audio z wieży puścić do kibelka :) Istne (kablowe) szaleństwo - ale póki co nie istnieje z tego co wiem (a trochę wiem) żaden uniwersalny standard. A to co jest (Audio-Video over IP, Video on Demand, itp, itd... są jeszcze w powijakach mają spore wymagania, dużo kosztują i nie wszystko jeszcze robią).

 

Właśnie robię porządki w moim "pionie technicznym" - do sześciu pomieszczeń mam doprowadzone 2xskretka i 1xkoncentryk 70ohm. Razem daje to 18 kabli, które teraz muszę rozszyć w szafce dystrybucyjnej, podłączyć (część) pod centralę telefoniczną, część pod rozgałęźnik, część pod switcha - pełno kabli, wtyczek i urządzeń, a i tak wielu rzeczy nie będę mógł zrealizować :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiu

Wykonałem okablowanie bardzo podobnie do twojego. Do tego dodałem jeszcze tlko drobny "bajer" to znaczy kabelki od głowicy przy grzejniku do podłaczenia ewentualnego termostatu pomieszczeniowego.

 

Uważam że rezygnacja z koncentrykow to decyzja raczej mało przemślana. Kable skrętkowe mają w porównaniu z koncentrykami dosyć nędzne parametry. Nie bardzo widzę możliwości aby kablem skrętkowym mozna było rozprowadzić choćby kilka róznych programów dostepnych jednocześnie w róznych gniazdkach.

Telewizja przesyłana siecią LAN to narazie zabawka tylko dla hobbystów i to na zasadzie ciekawostki. Na obecnym etapie dużo pewniejsza, tańsza i bardziej zaawansowana technicznie jest telewizja cyfrowa transmitowana kablami koncentrycznymi 75 ohm.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie każdemu będzie to odpowiadać :(

Jak chcesz odtwarzać DiVx'a albo DVD z AC3 to procesorek poniżej 1,8 GHz nie wydoli. Do tego potrzebujesz lepsiejszą karte dźwiękową bo np SB Live ma o połowę za małą przepływnośc wyjścia cyfrowego na wzmacniacz AV, a i jakośc karty video musi być lepsza z dobrym wyjściem SVHS (nVidie, SiSy i inne wbudowane wynalazki odpadają). Płyty all-in-one na ogól mają podroby średniej jakości. Do tego chałas wentylatorów :( - trzeba stosować chłodnice. W sumie te wszystkie drobiazgi trzeba zapakowac minimum w normalnego miditowera - w slim-case'y i box'y nie wlezie, a jak wlezie to pójdzie z dymem po paru miesiacach i do tego będzie strasznie chałasować - a przecież audio przedewszystkim.

:(

Noo przesadziłeś mój drogi Do divX wystarcza z zapasem 700 MHz formalnie nawet celeron 400MHz wystarczy (mówię o dekodowaniu, a nie kodowaniu). Karta dźwiękowa też żadna nie jest potrzebna - wystarczy cokolwiek co ma wyjście SP/DIF, a dekodowac będzie już amplituner AV. Dobrze nadaje się do tego celu płyta właśnie All in One np VIA EPIA (i procek VIA 1GHz) - nie potrzebuje to żadnego aktywnego chłodzenia (wystarczy radiator), jest to małe, ciche, jakość obrazu i dźwięku DVD za te pieniądze niedościgniona. Nie są to bynajmniej rozważania teoretyczne...

Zgadzam się że jak komuś zależy na tym by oglądać TV teraz, w sposób jaki opisujesz, to bez koncentryka sie nie obejdzie. Ja jednak nie planuję rozprowadzania koncentryka po pokojach, a jedynie skrętkę, myślę, że przepustowość możliwa do uzyskania obecnie (ok 100MB/s ) w zupełności wystarczy nawet na przyszłe potrzeby, szczególnie, że pasmo nie będzie dzielone. Owszem pewnie koncentrykiem doprowadzę w przyszłości sygnał z anteny do serwera (jeśli się na to kiedyś zdecyduję).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh. tak sie zlozylo ze nigdy nie mialem stycznosci z antena satelitarną. mozecie mi powiedziec jak to jest z tymi dekoderami?

jak mam jeden dekoder to moge odbierac program tylko w jednym pomieszczeniu?

jesli da sie wyslac sygnal na caly domek to rozumiem ze przelaczajac na dekoderze program zmienia sie w calym domku?

czyli nici z tego ze dziecko oglada bajke a tatus discovery? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, ale po pierwsze pisałeś o DVD (a ten można odpalić już na 166mmx z odpowiednią kartą graficzną z akceleratorem), a po drugie, to może napisz po prostu o jakie to rodzaje DiVX Ci chodzi (tak czy inaczej wątpię w te wymagania do odtwarzania). Kolejną sprawą jest to iż im więcej płyt tym mniejsza kompresja (a co za tym idzie mniejsze wymagania sprzętowe, więc Twój przykład trochę jest nie na miejscu). No i po piąte format DivX raczej mało mnie (i chyba prawie każdego uczciwego człowieka) interesuje. W dobie nagrywarek DVD za 600 zł brutto, można całkowicie ten format zignorować jeśli mamy potrzebę np. nagrać sobie jakiś film z TV, czy kamery video.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh. tak sie zlozylo ze nigdy nie mialem stycznosci z antena satelitarną. mozecie mi powiedziec jak to jest z tymi dekoderami?

jak mam jeden dekoder to moge odbierac program tylko w jednym pomieszczeniu?

jesli da sie wyslac sygnal na caly domek to rozumiem ze przelaczajac na dekoderze program zmienia sie w calym domku?

czyli nici z tego ze dziecko oglada bajke a tatus discovery? ;)

 

Pisałem już trochę w tym temacie.

 

Mieszkając w domu jesteśmy pozbawieni kablówki (w większości przypadków).

 

Jesteśmy skazani na anteny indywidualne do odbioru telewizji lokalnej i telewizji satelitarnej. Ponieważ w ofercie telewizji satelitarnej nie kodowanej nie ma nic specjalnego, jesteśmy skazani na ofertę telewizji kodowanej - płatnej. Tylko, co zrobić, jeśli chcemy oglądać programy kodowane w nie tylko w salonie (tam gdzie przeważnie stoi dekoder), ale również w pokoju dziecka, gościnnym czy sypialni? Można sygnał z dekodera podłączyć do pozostałych gniazdek antenowych w domu, ale dalej wszyscy oglądają ten sam program .

Zakup dodatkowego dekodera też nie rozwiązuje problemu, bo trzeba płacić abonament za każdą kolejną kartę dekodującą.

 

Rozwiązaniem jest CARDSPLITTER http://www.cardsplitter.com/

 

Urządzenie umożliwia podzielenie jednej karty (np. z opłaconym abonamentem Cyfry +) na kilka dekoderów :D .

 

Trzeba tylko pamiętać, aby przy wykonywaniu okablowania antenowego doprowadzić z salonu (tam, gdzie będzie stał główny dekoder) dodatkowy kabelek (np. skrętkę komputerową) do każdego gniazdka antenowego.

 

Rozwiązanie powyższe trochę kosztuje, ale szybko się zwraca , a co najważniejsze - pozostajemy w zgodzie z prawem :wink: .

 

U siebie w domu położyłem po dwa przewody koncentryczne + skrętka do każdego punktu RTV (oczywiście niezależnie od innych instalacji teleinformatycznych :lol: ).

 

Można to uznać za zboczenie (lub kłopoty z głową :lol: ), ale w końcu każdy ma jakiegoś bzika... :lol: :lol: :lol:

 

Przyjdzie czas, to pokażę swoje "centrum dowodzenia".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tej stronie to nie jest za bardzo wyjaśnione. To trzeba koncentryk i skrętkę położyć gwiaździście z "centrum dowodzenia" w salonie i donogami w innych pomieszczeniach? I od anteny na dachu do "centrum dowodzenia" w salonie poprowadzić tylko koncentryk?

 

Interesuje mnie jakie poprowadzić kable i gdzie, aby później nie mieć kłopotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...