Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wodomiar w studzience - za i przeciw


Recommended Posts

W projekcie miałem wymyślone przyłącze wodociągowe z rury PE wprowadzone do budynku, tamże w łazience tuż przy wiatrołapie (więc inkasent na obiad się nie musi wpraszać) wodomiar.

iIestety właśnie mnie sprowadziły na ziemię Wodociągi Mareckie, które chyba jako jedyne w kraju traktują rurę PE jako czynnik wysokiego ryzyka, w zwiazku z tym w warunkach narzucają: rura PE wchodzi do domu TYLKO pod warunkiem zainstalowania wodomiaru w wydzielonym pomieszczeniu, z kanalizacją w podłodze (łazienka nie jest wydzielonym pomieszczeniem, takim. wg pana z którym rozmawiałem byłby dopiero bunkier p/atomowy z hermetycznymi drzwiami). Jeśli takiego pomieszczenia nie ma, to warunkiem zainstalowania wodomiaru w budynku jest przyłącze wykonane z rury kwasówki. Jeśli nie - studzienka na zewnątrz budynku.

 

I stąd właśnie moje pytanie - czy warto? Z jednej strony inkasent nie musi mi łazić po mieszkaniu, z drugiej, kolejna studzienka w podjeździe, ryzyko przemarznięcia... Za wszelkie za i przeciw będę wdzięczny.

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta,

jak robiłem to się gościa z wodociągów (prowadzącego płatny nadzór) pytałem czy robić odwodnienie studzienki do kanalizacji deszczowej - nie, nie trzeba, więcej szkody niż pożytku.

 

a teraz mnie męczą, żebym wypompowywał wodę jak chcą zrobić odczyt.

 

ogólnie na razie oceniam jako zły pomysł - kosztowne, kłopotliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I stąd właśnie moje pytanie - czy warto? Z jednej strony inkasent nie musi mi łazić po mieszkaniu, z drugiej, kolejna studzienka w podjeździe, ryzyko przemarznięcia... Za wszelkie za i przeciw będę wdzięczny.

 

J.

Będę właśnie robił (troche wymusiłem takie rozwiązanie) to za jakiś czas będę się mógł wypowiedzieć. Na pewno to zły pomysł przy wysokich wodach gruntowych (są specjalne studzienki z wyciąganym wodomierzem na górę studzienki). Jeśli chodzi o zimę to daje przewód grzejny który będę włączał przy mrozach większych niż -10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem studzienkę wodomierzową, w której ciągle było pełno wody. Wodomierzowi za mocno to nie szkodziło, ale odczyt i obsługa były bardzo utrudnione. Przeniosłem wodomierz do budynku i mam święty spokój, a przy okazji sam mogę kontrolować zużycie bez paprania się w wodzie w studzience. Dodam, że wcześniej byłem zwolennikiem studzienki :roll:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam studzienkę, na dnie trochę wody. Odczyt sprawdzają raz w roku. W upalne dni w czasie budowy służy jako lodówka. Spisuje się.

Zaskoczyliście mnie, że projekt trzeba robic chcąc przenieść licznik do domu :o

A co, jeśli mam kupiony gotowy projekt wraz z instalacją wodną? Chyba nie muszę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie przekonywano w naszych wodociagach, że studzienka to same zalety bo m.in. inkasent się po domu nie plącze. Szczęśliwie nie mamy studzienki a inkasenta ... nie widziałem na oczy. Co jakiś czas znajduję karteczkę w skrzynce z informacją że nie zastał nikogo i prosi o informację telefoniczną o stanie wodomierzy. Gdybym dał się złapać "w studzienkę" miałbym w zimie rozrywkę z odszukiwaniem jej w zaspach i odczytywaniem a tak w kapciach w ciepełku odczytuję ... :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przyłącze robiłem jak budynku jeszcze nie było, tak że mam studzienkę, kosztowało 1000zł (w 2005 roku) jest z tworzywa, szczelna. Pomimo gliny i wysokiego poziomu wód, po zimie mam okolo 5 cm wody (2 - 4 wiaderka).

Ale docelowo chciałbym przenieść do domu.

A zimą niczym nie zabezpieczam, dno jest na głębokości około 2m, tam ziemia ma w miarę stałą temperaturę, więc "grzeje" od dna

pozdrawiam

TINEK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a kto by komu kazał włazić do tego lochu i jakie przemarzanie. Studnia wodomiarowa ma być tak głęboka żeby wodomierz był na głębokości 185 cm (może 180)

Na tej głębokości nic nie przemarza chyba że w Suwałkach, a do odczytu wodomierza można posiłkować się aparatem z zoomem

Pokrywa na studnię specjalna podwójna, zapytać w hurtowni - bo nie odbiorą. Całą filozofia.

A za i przeciw ? a po co komu studnia jak moze doprowadzić wodę bezpośrednio do domu, tysiaka to można wydać na co innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam taką specjalną szczelną studzienkię z zabudowanym dnem za połowę kwoty podanej wyżej,

 

zdjęcia są gdzieś w ogłoszeniach gdzie wystawiałam i skrzynkę elektryczną i tą studzienkę

odbiór woj. lubelskie, tel kontaktowy: 660582556

 

Można o link prośić, nic nie znalazłem. :D

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...