Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Komentarze do "troszkę innego"


Recommended Posts

  • 3 weeks później...
  • Odpowiedzi 159
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 4 weeks później...
  • 3 weeks później...
  • 1 month później...

Czołem Adam,

 

styro nachodzi na okna 3 cm, tak jak prosiłem, żeby to było zrobione. Kierowałem się głównie wyglądem (bo Inny i tak nie będzie pasywny...), żeby rama było widoczna, ale nie za bardzo. Panowie powiedzieli, że typowo robią ok. 1 cm przy plastikowych oknach, ale mogą zrobić, ile będę chciał. Tam, gdzie były szpary, poszła pianka, a potem narożniki i dalej standard. Na styk tynku z oknem Majster miał swój sposób z użyciem dwóch taśm klejących (papierowej i plastikowej) i uznałem, że niech robi po swojemu, bo było to bardzo pracochłonne, więc zakładam, że jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Wydaje mi sie, ze balcha na rabek zatrzaskowy jest naprawde prosta do ukladania - szczegolnie przy tak latwy dachu, jak moj...

 

Wlasnie dzieki temu, ze dach ma ksztalt dwoch prostokatow, wiekszosc obrobek (rynny i szczyty) bylem w stanie zamowic gotowych. Jedynie przy kominie sam majstrowalem (patrz foto) - wystarczyly nozyce do blachy, szczype do zaginania blachy i mlotek gumowy :-)

 

Czeka mnie jeszcze jeden komin (stalowy) i tu postanowilem zlutowac sobie kolnierz z blachy cynkowej, bo nie ufam zadnym tasmom lepiacym i kitom dekarskim (ewentualnie tylko jako uzupelnienie, tzw. druga linia obrony :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Pomysł nie mój - podpatrzony w parku w Wielkiej Brytanii :-) Tam dają blachę chyba jeszcze grubszą (3 mm?) na obrzeża ścieżek. Oczywiście po jakimś czasie ona zardzewieje, ale to nikomu nie przeszkadza.

W ramach ulepszeń, ja na dalszy ciąg zamierzam dać blachę 1 mm, zagiętą na górze, żeby nie miała ostrej krawędzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem na priva, ale (za Twoją radą) umieszczam tutaj.

 

JA:

 

Czytam Twój dziennik, gratuluję działania i efektów. Czy możesz napisać parę słów o pokryciu dachowym. Bardzo nam się podoba dach na rąbek, ale oryginalne rozwiązanie (tytan-cynk) dla nas cenowo wykluczone, przyglądamy się panelom Ruukki, czy takim jak u Ciebie (to Pruszyński PD tak?). Czy masz gdzieś zanotowane, lub może pamiętasz ile kosztowały poszczególne materiały i wykonawstwo takiego dachu? Jakie masz przewidywanie co do jego trwałości czy późniejszych konserwacji? Ciężko znaleźć opinie o takim rozwiązaniu, a wizualnie bardzo nam pasuje do projektu.

-----

 

PIOTR:

 

Tak, ja mam panele od Pruszynskiego. Co do cen, to chyba mozna sie dokopac do cennika na ich stronach - o ile pamietam, blacha na rabek kosztuje kolo 40 zl/m.kw., przy czym mi sie udalo jeszcze utargowac spory rabat (chyba z 15%) od ceny z katalogu. Obrobek mialem malo, bo dach bardoz prosty - zamowilem sobie prostokatne rynny (sa na foto) i kalenice.

 

Co do kosztow robocizny, to nie mam pojecia, bo robilem wszystko sam (z mala pomoca Tesciow Wydaje mi sie, ze za ukladanie nie powinni brac wiecej niz za zwykla blachodachowke, bo idzie to szybko. Widzialem ostatnio gdzies na forum, ze jakas ekipa ukladala u kogos taka blache (chyba Ruukki wlasnie), wraz z obrobieniem lukarn w dachu - moze warto poszperac...

 

Nie mam pojecia, jaka bedzie trwalosc tego pokrycia - glownie to zalezy chyba od jakosci wykonania blachy (ocynk). Po dwoch latach nic sie nie dzieje, poza tym, ze pojawily sie rdzawe kropki tam, gdzie nie zamiotlem dokladnie blachy po wierceniu otworow juz po ulozeniu - moje badania wykazaly, ze sa to zardzewiale opilki metalu, ktore jednak daje sie bez sladu usunac przez scieranie na mokro szmata.

-----

 

JA:

 

Dzięki za szybką odpowiedź.

Cennik na stronie jest, ale jeszcze raczkuje w tym całym morzu tematów, a nie mam pewności co obok tego składa się na pokrycie dachowe, dodatki, kosmiczne membrany, certyfikowani monterzy itp. (czasem bywa tak, że wykończenia czy dodatki potrafią drastycznie podbić koszt). Deskowania pewnie i pod dachówkę bym robił, Skoro piszesz, że "cywile" dali radę montować, to mnie zachęca. Pamiętasz może jaki wariant powłoki na panelach wybrałeś (połysk / mat / mat grub./ poliuretan)?

-----

 

PIOTR:

 

To prawda, ze dodatki bywaja drogie.

Panele prefabrykowane na rabek mozna klasc na latach, jak pod blachodachowke, ale laty musza byc bardzo gesto, zdaje sie 20-25 cm. Inna opcja to pelne deskowanie, na na to specjalna mata ze sklebionych wlokien PE - bardzo droga, ok. 40 zl/m, o ile pamietam najtansza. W wersji ze zintegrowana membrana paroprzepuszczalna jeszcze wiecej, ale mozna membrane kupic oddzielnie.

Ja robilem rozwiazanie ekperymentalne - membrana + mikro-laty z PCV kanalikowego wysokosci 5 mm z kanalikami prostopadle do kalenicy, co ok. 20 cm pasek szerokosci 5 cm. Nie moge polecic, bo jeszcze nie wiem, jak sie to sprawdzi.

 

Moja powloka to mat, kolor chyba RAL 7000 - jest to na pewno gdzies w dziennik

-----

 

 

Pozdrawiam i nie wypuszczam z ulubionych :)

 

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...