Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Izolacja pionowa fundamentów - papa?!


monikaa13

Recommended Posts

Gość grend

..... po przeczytaniu watku nurtuje mnie tylko jedno pytanie - czy na łaczeniach płyt XPS nie przenika woda do ściany. Jeżeli tak to w tym momencie parametry termiczne drastycznie spadaja. Dlatego zostawianie np XPS od strony gleby bez jakies osłony jest dla mnie problematyczne.Ktoś podejmie temat ?

Moje rozwiązanie to disperbit 2 x - nie bawiłem się w coś lepszego i faktycznie wodoodpornego bo jezeli w takim stopniu wchodzi woda to moje całe zabiegi termiczne sa bezsensu. Na to XPS - jednak zrezygnowałem z np AQA ze wzgledu na przesiąkliwość w momencie ciecia (jeżeli to prawda) i na to folia 2 mm która ma dwa łączenia w całym obrysie budynku. Jest ona nakładana na XPS "na górze" i dociskana papa z izolacji poziomej w niektórych miejscach wspomagane przez lepik na zimno. Koniec jest w połowie fundamentów. Mam glebę przesiakliwą i faktycznie nie ma tam wilgoci. Gdybym miał glinę z wysokim poziomem wody to bym kombinował coś na ociepleniu a nie pod bo wtedy TAKIE ocieplenie jest według mnie bezsensu.

 

Odnosnie watku foli kubełkowej. Widziałem zakończenie tego czegos które jest równo z poziomem gruntu - w momencie ulewy jeżeli kubełki są do izolacji miedzy folią a styropianem robi się niezły "basen" ..... - chyba że o to w tym chodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 360
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Od jakiegoś czasu nurtuje mnie ten problem. A jakby to co jest NA styropianie zamiast foliować, to wentylować?? Szczególnie zimą? Wyschnie na pieprz!

Latem, hmm trzebaby coś pomyśleć. Może zamknąć na lato? Wentylować tylko jeśli temp. poniżej 10st (w nocy to dość częste zjawisko).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grend: oczywiscie jest to jakis problem - no ale nie da sie zrobic wszystkiego tak mega szczelnie.

herakles: a jak to wentylowac? i co przy bardzo wysokim poziomie wod gruntowych gry to stoi w wodzie.

 

Bylaby metoda na idealna hydroizolacje i izolacje termiczna bez stosowania XPS:

zrobic lawy szersze o grubosc termoizolacji+sciana oslonowa. wykonac izolacje przestrzeni w ktorej zamknieta zostanie termoizolacja - zwykly eps..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grend: oczywiscie jest to jakis problem - no ale nie da sie zrobic wszystkiego tak mega szczelnie.

herakles: a jak to wentylowac? i co przy bardzo wysokim poziomie wod gruntowych gry to stoi w wodzie.

 

Bylaby metoda na idealna hydroizolacje i izolacje termiczna bez stosowania XPS:

zrobic lawy szersze o grubosc termoizolacji+sciana oslonowa. wykonac izolacje przestrzeni w ktorej zamknieta zostanie termoizolacja - zwykly eps..

 

A jak na górze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak na górze?

albo zamurowac.. i "zabibitumic" ale nie bo mostek, wiec obrobka blacharska do sciany budynku powyzej poziomu gruntu, na wysokosci cokolu.

i zadnych gryzonii, uszkodzen mechanicznych etc etc...

tak sobie na szybko wymyslilem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months później...

też mam dylematy w tym zakresie...

część podpiwniczona budynku to ściana żelbetowa 25cm, potem jakieś czarne mazidło w 2 warstwach [firmy Remmers, K2 Dickbeschichtung],

na to mam przyklejone 12cm XPS, a na to położona jest gruba folia kubełkowa...

 

 

TJZ_5050 (Medium).jpg

 

TJZ_5056 (Medium).jpg

 

TJZ_5064 (Medium).jpg

 

i na ile mi moja laicka wiedza pozwala, oceniam to za akceptowalne rozwiązanie.

Pytanie dotyczy niepodpiwniczonej części budynku, ławy fundamentowe od zewnątrz będą ocieplone podobnie [12 cm XPS].

Czy ocieplać też ławy i ściany fundamentowe od wewnętrznej części budynku???

Jeżeli tak to czy XPS 5cm wystarczy czy lepiej [wiem, że więcej=lepiej, ale czy sensownie] dać 12 cm XPS???

 

 

PS. mam folię położoną wypukłościami do XPS, a gdzieś przed chwilą wyczytałem że to błąd?!?!?

Że oddychać i tak tam nie ma co, a potem budynek osiada i te wypustki potrafią zniszczyć XPS...

Jak prawidłowo powinna byc ułożona folia? Wypukłościami do XPS czy na zewnątrz??? HELP!!!

Ta część, która już została zaizolowana była oblana chudym betonem.

Pozostałe odcinki fundamentów będą już tradycyjnie obsypywane piaskiem... w którą stronę dawać folię? Jak wysoko ją wyciągać? Pod górny brzeg cokołu [około 30cm] ???

Edytowane przez endodontist
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 1 month później...

Witam Wszystkich na forum. Szczególnie Tobie fighter1983 dziękuje za wiele cennych wskazówek i bardzo proszę o szybką pomoc .

Poczytałam na forum również te stare posty, potrzebna mi szybka porada, opiszę szybciutko : teren Polska północno-wsch tzw Mazury Garbate, dom na górce z lekkim sadkiem w kierunku południowym. W wykopie podłoże suchuteńkie nie ma wody i gliny ( chyba wygrałam los na loterii z tą działką ), zdjęty humus pod spodem drobny piasek gdzieniegdzie kamień a nawet głaz bo to tereny polodowcowe . Poniżej domu na południe ( w kierunku spadku)w odległości ok 7-m stara studnia lustro wody na głębokości 6m

Dom bez podpiwniczenia, posadowienie fundamentu na głębokości 140 ze względu na przymarzanie (tak powiedziała projektant) Ława wylana (chudziak i 20tka10+33cm ), stąd pośpiech. Czy wystarczy jeśli na ławę położę papę termozgrzewalną , następnie bloczek fundamentowy na wys 1m. Ścianę z bloczka zaizoluje pionowo podwójną warstwą DYSPERBITU (wiem fighter1983 że go nie lubisz) od zewnątrz i na to folia kubełkowa ( kubełkami na zewnątrz zgadzam się w 100%) . Czy ze względu na przemarzanie powinnam dać jednak styropian fundamentowy. Jeśli tak to czy może być jakiś tańszy czy też powinien być ful wypas . Jeśli chodzi o wodę i wilgoć to myślę ze problemu nie będzie , jedynie mrozy. No i jeszcze jedno czy kotłownie z garażem też powinnam tak samo izolować i ocieplać . Z góry dziękuje za wszystkie rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 2 years później...
a ile dać -> tyle co w projekcie, chyba że architekt był po kilku głębszych :p, bo zdarzaja sie kosmiczne grubosci w projektach np. 20cm gdzie proces technologiczny produkcji XPS wyklucza wogole wyprodukowanie takiej grubosci i tzreba skladac z 2 warstwi. XPS jest wytlaczany w pasach w formie pianki a nie jak styropian ciety z wielkich bloków styropianowych, gdzie grubosc mozna regulowac. Xpsy produkowane sa do 14cm z tego co pamietam, powyzej pewnej grubosci plyta robi sie krzywa.
Jak to wygląda z tymi grubościami XPS po kilku latach od tamtego wpisu?

Ja mam w projekcie 18cm EPS na piwnicę i 20cm EPS powyżej. Uważam, że EPS na ściany piwnicy to błąd i zamienię go na XPS, ale teraz mam wątpliwości co do grubości. W ogóle wydaje mi się, że 2cm różnicy między piwnicą a ścianami to za mało. Dlatego rozważam 15cm XPS i 20cm EPS lub 18cm XPS (może lepiej 2x10cm?) i 25cm EPS.

Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...
To papa wierzchniego krycia, więc jest grubsza i ma grubszą posypkę. Ponoć te parametry różnią wierzchnią od podkładowej. Ogólnie na izolację pionową ściany fundamentowej to chyba lepszy jest jakiś lepik, masa bitumiczna, albo coś w ten deseń. Papa lubi pękać robią się szczeliny i przez i pod nie dostaje się woda. Jeśli chodzi o papę to musi być z dodatkiem SBS, jest znacznie wytrzymalsza i elastyczna a włókno nie może być papierowe, tak więc ten Werner by się nadał bo ma poliester tylko nie wiem czy warto płacić tyle kasy za grubość, taka podkładowa będzie tańsza a efekt ten sam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączę do tematu. Proszę o poradę w sprawie ocieplenia fundamentu pod domem z bali. Ponad ziemię wystają 4 bloczki fundamentowe na których jest podwalina. Podwalina wystaje ok 4 cm poza krawędź bloczków. Od środka bloczki są ocieplone styropianem 10 cm. Firma, która mi robiła fundamenty twierdziła, że na zewnątrz nic już nie trzeba ocieplać. Docelowo fundament ma być obsypany piachem na którym ma leżeć opaska z kostki. I tu się pojawia problem, jeśli chciałbym jednak ocieplić ten fundament to pewnie trzeba by dać 10 cm styro i zostawić miejsce, żeby kostka weszła pod podwalinę ale wtedy warstwa kostki przy samych bloczkach będzie leżała na styro no i będzie się stykała bezpośrednio z bloczkami co ciągle będzie mostkiem termicznym. Jeśli dam styro do samej podwaliny to nie dojadę kostką do fundamentu tylko do podwaliny, nie wiem czy podwalina stykająca się z kostką nie zacznie z czasem gnić.

Ktoś się spotkał z takim problemem?

fund.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

W tym wątku jest omówione wiele przypadków (podpiwniczony budynek jak i bez podpiwniczenia) ale jedno mnie zastanawia - a tak będę miał w projekcie - budynek bez podpiwniczenia ale z słupami żelbetowymi od ławy aż po wieniec.

 

Czy trzeba zrobić porządną izolację przeciwwilgociową już ławy fundamentowej i dalej ścian fundamentowych (czyli całego fundamentu) czy można sobie to odpuścić i potraktować ten cały fundament jak domu bez piwnic dbając głównie o izolację poziomą?

 

A jeśli nie trzeba całej ławy izolować (całego fundamentu) i wystarczy tylko zrobić dobrze izolację poziomą (ewentualnie pionową jakiś dysperbitem) to jak zaizolować poziomo słupy żelbetowe (na górnej płaszczyźnie ściany fundamentowej)? Można po prostu położyć i zgrzać papę między prętami czy trzeba jakimś chemicznym specyfikiem wymalować beton by powstała wodoszczelna powłoka w tym miejscu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witajcie, mam pytanie. Czym wypełnić spoiny między pustakami szalunkowymi zalewanymi betonem?

Mam glinę na działce i wysoki poziom wód gruntowych (nawet 0,5m ppt) dlatego chcę podejść dobrze do tematu. Większe szczeliny przed zalaniem zostały wypełnione pianką. Będzie robiony drenaż opaskowy, ale nie wiem na ile odciągnie on wodę od ściany fundamentowej.

Środek jak widać jest już zaizolowany. Nie wiem czy dobrze, ale łączenia pustaków i szczeliny wypełniłem https://www.castorama.pl/produkty/budowa/cementy-i-zaprawy-budowlane/cementy-wapno-kruszywo/cement-specjalistyczny/zaprawa-uszczelniajaca-ultrament-25-kg.html i poszedł grunt i 2x warstwa Sika Igasol 101.

 

Drugie pytanie, chociaż już wałkowane kilka razy.... Przy takim terenie robić izolacje przeciwwilgociową czy już potrzeba mas KMB??

 

IMG_20180913_183349.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...