Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

TARAS - na którą stronę świata?


PADI

Recommended Posts

Nie znam szczegółów architektur Twojego domu, ale ja też coś takiego mam. Jak wiemy z podstawówki północ jest pomiędzy wschodem i zachodem. Tak więc i rano, i po południu trochę słońca złapiesz. Będzie to te słońce mało agresywne. Tak więc nie martw się. Jest oki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 201
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Miałem do wyboru projekt w podstawowej wersji i taras od południa z widokiem na ścianę sąsiada, albo taras od północy i widok na pola i lasy w oddali. Kupiłem projekt w lustrzanym odbiciu. Przeżyłem w domku już drugie lato i jedną zimę. W salonie mam troje drzwi tarasowych 2x2,5m. Dom jest z Ytonga, pierwsza zima jeszcze bez tynków zewnętrznych. W lecie nawet w czasie największych upałów przyjemny chłodek. Cień jest tylko ok 1m od ściany, dalej pełne słońce, więc z opalaniem nie ma problemu. W zimie paliłem głównie piecem kominkowym z Castoramy 7kW i było 23-25 stopni. Grzejniki włączały się tylko rano i przed moim powrotem z pracy.

Po mojemu taras od północy to żaden problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas również taras od pn-wsch. Słońce jest rano i późnym popołudniem.

Nie wydaje mi się, aby to nam przeszkadzało. Latem będzie przyjemnie posiedzieć w południe w cieniu, a poranna kawka na tarasie w pierwszych promieniach słońca. Jeżeli ktoś będzie chceł skorzystac ze słońca 8) to do tego celu ma prawie całą działkę. A w salonie pomimo tego, że nie jest jeszcze pomalowane (szaro-bure tynki i wylewki) nie jest ciemno. A za oknami widok na łąki, pola i las... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

super! :D już prawie podjąłem deczyję oczyiście na północ :D

Ja mam teraz taki "niby- taras" przy kostce "gierkowskiej" od wschodu. Nie wiem dlaczego, ale zawsze tam cholernie wieje. Nie idzie wysiedzieć ani latem ani wiosną i jesienią. Zwróćcie uwagę, czy nie będziecie mieli przeciągów na tarasach. Z tego co wiem, to niezaprzeczalną zaletą tarasów południowych i południowo- zachodnich jest to, że na nich nie ma przeciągów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months później...
  • 9 months później...
Wybieramy projekt i mamy wątpliwości: ja chcę taras od południowego -zachodu, a mąż chce lustrzane odbicie czyli taras od południowego-wschodu. Ja lubię, gdy w domu jest widno, ciepło, a mąż nie cierpi prażenia się w słońcu i upale. Czy rzeczywiście w salonie i na tarasie od południowego-zachodu można w lecie się czuć jak na patelni. W domu chyba jest chłodniej niż w blokach z wielkiej płyty, co nie? Doradźcie mi proszę. Jak jest u was ze stronami swiata? Z jakiego położenia domu jesteście zadowoleni, a z jakiego nie? Dodam, że tylko te strony świata moga być rozpatrywane, a tars byłby częsciowo zadaszony (od wschodu lub zachodu). Dzięki za wszelkie sugestie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieliśmy identyczny problem i skończyło się na...dwóch tarasach. Ten główny (większy jest od płd/zach a ten mniejszy z drugiej strony. Oba są wykorzystywane! Latem wieczorem wchodzi w rachubę tylko ten wschodni. Na dodatek my mamy wjazd od zachodu i "patelnia" na oczach wszystkich to trochę nie tak.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My również mamy wjazd od zachodu :wink: Tarasy też będą dwa: jeden całkowicie zadaszony od północnego wschodu - jak dla mnie super rozwiązanie latem gdy człowiek raczej szuka cienia niż słońca, drugi niezadaszony - od południa i wchodu, w sam raz, aby dziecku basen na nim rozstawić lub wiosną posiedzieć w słoneczku.

 

Co do nasłonecznienia pokoju dziennego... Dobrze, gdy w pokoju są okna co najmniej z dwóch stron, np od południa i wschodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście bym stawiał taras od południowego-zachodu. I taki właśnie mamy w projekcie naszego domu. Moi rodzice mają dom z tarasem od strony wschodniej i nigdy nikt na nim nie przebywa. Wolą siedzieć sobie przy stole na trawie od strony zachodniej (pod parasolem). Strata miejsca i pieniędzy w tym przypadku.

Umieszczenie tarasu od zachodu ma uzasadnienie ekonomiczne - zazwyczaj od tej strony dom jest nieco gorzej zaizolowany (duże przeszklenie, ew. nieszczelności). Strona płd-zach. jest zawsze najcieplejsza, więc straty ciepła - najmniejsze.

A co do gorąca - to jeżeli dom będzie miał dobrze docieplone ściany, to będzie w nim w lecie przyjemnie chłodno mimo wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem pd-zach byłby najodpowiedniejszy.

Siedząc na tarasie popołudniu/wieczorem słońce świeci dużo dłuzej niż od strony pd.-wsch.Jest to o tyle istotne,że większość z nas w "godzinach słońca od strony pd-wsch" pracuje i nie dane jest wtedy rozkoszować się słoneczkiem na tarasie.:(

...Chyba ,ze kto lubi o wschodzie słońca siedzieć i pić kawę to sytuacja jest wtedy odwrotna:):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas będzie z pd-zach, ale tylko dlatego, że lubimy ciepełko. Nawet gdy go jest czasami za dużo. Jedyna wada to możliwość wystąpienia odbić w telewizorze (najczęściej jest on w pokoju z wyjściem na taras). Ale jak będę miał swój dom, to nie będę siedział przed telewizorem :lol: .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Heimnarem, ściana pd-zach super się nagrzewa, i oddaje ciepło wieczorem i w nocy, jak zrobicie sobie np.grilika.

Znam 2 domy z tarasem od wschodu - są nieużywane.

Pamiętaj też, że tarasu używa się nie tylko latem. Wczesną wiosną i późną jesienią tylko południowe i zachodnie tarasy są ciepłe i przytulne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja dla przekory...

Mam teraz w bloku balkon od pd-zach i latem jest on nie do użytkowania z powodu ciepła bijącego od ścian. Moi rodzice mają identycznie i żaden parasol nie pomaga. Teściowie mają balkon od wschodu i południa i ten od wschodu jest dużo częściej używany, zwłaszcza w weekendy w celu obiadowym.

 

A dla tych co lubią słońce - zawsze można ustawić sobie krzesełko na trawie, ew. z parasolem. Brak sąsiedztwa ścian spowoduje, że będzie większy ruch powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...