Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

CZy załozyłbys ponownie zmiękczacz wody ?


Recommended Posts

Jeśli chcesz składać swój zestaw to moim zdaniem coś takiego by pasowało:

- głowica Clack (może być np. wersja ze sterownikiem CI lub CK Pallas)

- złoże monosferyczne, np. Lewatit lub Dowex

- zbiornik 10x35", produkcji w zasadzie dowolnej, z bardziej znanych firm to: Structural, WaveCyber

- reszta to drobiazgi,

 

Przed zmiękczaczem dałbym na wszelki wypadek najprostszy filtr wstępny (np. z wkłądem PP 20 um) żeby zatrzymać ewentualne kawałki rdzy czy innych osadów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 1 month później...

Panowie mam takie pytanko.

Posiadam zmiękczacz wody Buderus Loga Soft 16, woda ze studni która była bardzo twarda.

Zmiękczacz oczywiście poradził sobie z twardością i kamień przestał się osadzać ale zamiast tego na bateriach pojawił się biały osad, który bez problemu się usuwa, ale jest to denerwujące. Co to może być??

I drugie pytanie, czy ten zmiękczacz musi się regenerować codziennie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiękczacz nie usuwa z wody "wszystkiego", tylko (jak sam zauważyłeś) twardość, czyli sole wapnia i magnezu. A woda w swoim składzie ma jeszcze mnóstwo różnych pierwiastków i związków, z których część może tworzyć osady po odparowaniu wody. Bez analizy tego osadu w laboratorium nie dowiesz się co konkretnie się osadza w Twoim przypadku. Tylko czy ta wiedza jest Ci do czegoś potrzebna? Chyba raczej nie zainwestujesz w zestaw do odwróconej osmozy na cały dom żeby mieć wodę demineralizowaną?

 

Co do drugiego pytania - zdecydowanie i stanowczo nie musi (a nawet nie powinien) się regenerować codziennie. Raczej raz na 1-2 tygodnie. Jeśli regeneruje się codziennie to coś jest źle z ustawieniami (no chyba że masz naprawdę baaardzo twardą wodę i duże zużycie - ale to by oznaczało ekstremalnie źle dobrany rozmiar zmiękczacza).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

 

Co do drugiego pytania - zdecydowanie i stanowczo nie musi (a nawet nie powinien) się regenerować codziennie. Raczej raz na 1-2 tygodnie. Jeśli regeneruje się codziennie to coś jest źle z ustawieniami (no chyba że masz naprawdę baaardzo twardą wodę i duże zużycie - ale to by oznaczało ekstremalnie źle dobrany rozmiar zmiękczacza).

 

A u mnie regeneracja jest codziennie pomimo tego że w domu mieszkają tylko dwie osoby i zużycie wody jest niewielkie.

Mój zmiękczacz to Buderus LOGA SOFT 16.

Czy na podstawie instrukcji mógłbyś mi powiedzieć jak go ustawić żeby się regenerował rzadziej https://buderus-inserw.pl/sklep/files/LOGA%20SOFT%204_8_16_25%20instrukcja.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast w drugiej lokalizacji mam szambo, i na razie nie wstawiłem żadnego zmiękczacza. W ogóle nie wiem jak ogarnąć ten temat z szambem :(

Przy szambie ograniczasz zużycie wody na płukanie i regenerację zmiękczacza stosując np. głowicę z regeneracją przeciwprądową i dobierając wielkość filtra bez zapasu. Wtedy nie jest to jakiś tragiczny problem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie regeneracja jest codziennie pomimo tego że w domu mieszkają tylko dwie osoby i zużycie wody jest niewielkie.

Mój zmiękczacz to Buderus LOGA SOFT 16.

Czy na podstawie instrukcji mógłbyś mi powiedzieć jak go ustawić żeby się regenerował rzadziej https://buderus-inserw.pl/sklep/files/LOGA%20SOFT%204_8_16_25%20instrukcja.pdf

Z tej instrukcji wynika, że ustawia się tam tylko pojemność (w m3) pomiędzy regeneracjami. Musisz sprawdzić jaką wartość masz tam wpisaną i ewentualnie skorygować. Żeby wiedzieć ile powinno tam być wpisane musisz znać twardość...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tej instrukcji wynika, że ustawia się tam tylko pojemność (w m3) pomiędzy regeneracjami. Musisz sprawdzić jaką wartość masz tam wpisaną i ewentualnie skorygować. Żeby wiedzieć ile powinno tam być wpisane musisz znać twardość...

 

Twardość wody sprawdzałem i zmieniałem ustawienia.

Woda jest teraz miękka, ale ta regeneracja mnie dziwi że robi się codziennie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tak wysokiej twardości ten zmiękczacz jest za mały (źle dobrany) - stąd taka mała pojemność. Jeśli do tego zużywasz sporo wody to może tak wychodzić, że regeneracja wypada często.

 

Zwiększ sobie tą pojemność żeby chociaż co 2 dni wypadała ta regeneracja i sprawdź czy woda jest już twarda pod koniec cyklu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy taki filtr coś da

 

http://allegro.pl/narurowy-wstepny-filtr-osmoza-zmiekczacz-gratisy-i4786117703.html

 

Mam twardą wodę na 20 stop niemieckich, czajnik cały w kamieniu, jak naleję wody do szklanki to jest koloru sino-rdzawego i na dole pływa piasek i inne śmieci.

 

Na wejsciu mam zamontowany filtr 10" 20

 

Czy lepiej dozbierać i kupić np

 

http://allegro.pl/odzelaziacz-wody-blue-soft-1354gt-rx-i5147079312.html

Edytowane przez kalio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy taki filtr coś da

 

http://allegro.pl/narurowy-wstepny-filtr-osmoza-zmiekczacz-gratisy-i4786117703.html

 

Mam twardą wodę na 20 stop niemieckich, czajnik cały w kamieniu, jak naleję wody do szklanki to jest koloru sino-rdzawego i na dole pływa piasek i inne śmieci.

 

Na wejsciu mam zamontowany filtr 10" 20

 

Czy lepiej dozbierać i kupić np

 

http://allegro.pl/odzelaziacz-wody-blue-soft-1354gt-rx-i5147079312.html

Ani jedno ani drugie.

Pierwsza opcja to zestaw do jednego punktu (np. pod kran w kuchni). Ma malutką wydajność, a wymiana wkładów szybko wyczyści portfel.

 

Druga opcja to duży odżelaziacz, do którego potrzebne jest solidne płukanie - masz wystarczająco mocną pompę? Do tego głowica jest słabiutka, chińska... Poza tym do regeneracji zużywasz nadmanganian potasu - taki zestaw odpada jeśli masz biologiczną oczyszczalnię.

A w ogóle czy masz problem z żelazem? Bo piszesz o twardości a chcesz instalować odżelaziacz...

 

I skoro masz w szklance "piasek i inne śmieci" to chyba nie działa ten filtr, który już masz...

 

Zacznij od konkretnego zastanowienia się co chcesz osiągnąć, podaj konkretne parametry wody (źródło, wyniki badań, typ pompy, ścieki, instalacja, itp) i wtedy można coś dobierać...

Edytowane przez qbek17
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jaki zmiękczacz wybrać?

- twardość wody 27 stopni niemieckich

- zużycie wody 50m3 na miesiąc (6osób)

- 2 łazienki, 2 kuchnie, 6 ujęć wody

- ściek trafia do POŚ

Co będzie najlepsza opcja w moim przypadku?

 

Przy takim zużyciu i twardości musisz szukać przemysłowego urządzenia z przynajmniej 100 litrami złoża.

 

Problematyczne może być odprowadzanie ścieków bo tak duży zmiękczacz będzie zużywał dużo soli i ładunek chlorków będzie spory. To może być problem dla POŚ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim zużyciu i twardości musisz szukać przemysłowego urządzenia z przynajmniej 100 litrami złoża.

 

Problematyczne może być odprowadzanie ścieków bo tak duży zmiękczacz będzie zużywał dużo soli i ładunek chlorków będzie spory. To może być problem dla POŚ.

 

Czy możesz polecić jakiś przemysłowy zmiękczać, który będzie odpowiedni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy możesz polecić jakiś przemysłowy zmiękczać, który będzie odpowiedni?

W urządzeniach przemysłowych raczej nie ma modeli tak jak w domowych urządzeniach - trzeba zwrócić uwagę na komponenty (głowica, zbiornik, złoże).

Żeby upakować tyle złoża zbiornik musi być minimum 14x65". Najlepiej też zainwestować w głowicę z regeneracją przeciwprądową (upflow) i do tego złoże monosferyczne - uzyskamy w ten sposób najlepsze efekty najmniejszym kosztem. Ale trzeba pamiętać żeby dać też odpowiedni filtr wstępny!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...