Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

CZy załozyłbys ponownie zmiękczacz wody ?


Recommended Posts

Dołączę się i ja do pytania:

- woda wodociągowa

- zużycie ok. 11m3/miesiąc

- twardość 20-25 (360-440 mg/l) (zmienna)

- 4 osoby dorosłe, dwie łazienki

 

Wg tego co wyczytałem to złoże min 30l (jakie?). Problemem są gabaryty - muszę się zmieścić w kubaturze 60x40 x 120 (wysokość) cm.

Dostałeś odpowiedź w drugim wątku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

Dołączam się do tematu:

- woda wodociągowa

- szambo

- zużycie 9m3/miesiąc

- twardość 25 (441mg/dm3 CaCo3)

- 3 osoby, dwie łazienki.

Jaki dobrać filtr wstępny oraz zmiękczacz ?? Czy będzie potrzeba zrobienia bajpasu ??

Pozdrawiam

Bajpas powinien być zawsze - to dobra praktyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Mam prośbę o pomoc w poleceniu zmiękczacza.

Ilość osób: 3 dorosłe + 1 dziecko

Woda, dane z badań wodociągów w maju tego roku

mg/l CaCO3: 378

Stopnie niemieckie: 21,17o

Stopnie francuskie: 37,8o

Mamy zainstalowany reduktor ciśnienia na wejściu. Z tego co pamiętam, ustawiony na 3 -3,5. bar.

Edytowane przez marwol11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Witam,

 

Prośba o poradę w sprawie wyboru zmiękczacza:

 

Ilość osób: 2+2

Zużycie całkowite miesięczne dla wszystkich osób: 10-13m3

Twardość wody: 25fH (14dH) (mierzone kropelkowo w domu)

Parametry z wodociągów z SUW:

 

10.jpg

 

Czytałem ze najlepsze Clack lub Erie. Cena do 2500zł da radę? Kompakt oczywiście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odp.

Najważniejsza dla mnie jest jakość, staram się wybierać sprawdzone i polecane produkty, które przede wszystkim są bezawaryjne - oczywiście w dobrym stosunku do ceny ale jeśli trzeba trochę dopłacić na początku do lepszej jakości to jestem na tak :)

Viessmann jest dobry, ale raczej dopłaca się za markę.

Aquasoft ma całkiem dobry zestaw (ale ma też w ofercie tanie chińczyki więc trzeba się dokładnie dopytać przed zamówieniem żeby była to głowica Clack i złoże Lewatit)

WS25 nie jest jednoznacznym oznaczeniem... ale większość to chińskie głowice i złoża noname... więc odradzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Prośba o poradę w sprawie wyboru zmiękczacza:

 

Ilość osób: 2+2

Zużycie całkowite miesięczne dla wszystkich osób: 10-13m3

Twardość wody: 25fH (14dH) (mierzone kropelkowo w domu)

Parametry z wodociągów z SUW:

 

[ATTACH=CONFIG]404346[/ATTACH]

 

Czytałem ze najlepsze Clack lub Erie. Cena do 2500zł da radę? Kompakt oczywiście.

Wystarczy 20 litrów złoża (przy założeniu, że zmiękczasz do zera).

W tej cenie powinieneś już coś znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam zmiekczacz Cosmowater Home 22, wejściowa twardość to 16, wyjściowa 0-1 (mierzone testem kropelkowym). Mimo wszystko w czajniku zbiera się kamień a po kompieli jeśli nie wytrę baterii do sucha to zostają brzydkie smugi, ciężkie do usunięcia zwykłymi środkami. Używam soli Ciech.

 

W takim razie traci sens zmiękczacz skoro się nic nie zmienia. Co jest tego przyczyną? Ktoś wie dlaczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam zmiekczacz Cosmowater Home 22, wejściowa twardość to 16, wyjściowa 0-1 (mierzone testem kropelkowym). Mimo wszystko w czajniku zbiera się kamień a po kompieli jeśli nie wytrę baterii do sucha to zostają brzydkie smugi, ciężkie do usunięcia zwykłymi środkami. Używam soli Ciech.

Woda to nie tylko H2O i kamień. Jak usuniesz twardość to zaburzasz równowagę tej wody i coś innego może się wytrącać. Dodatkowo usuwając twardość zamieniasz ją na sód, który w nadmiarze też może się osadzać i powodować smugi... wszystkie te osady powinny być jednak w miarę łatwe do usunięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda to nie tylko H2O i kamień. Jak usuniesz twardość to zaburzasz równowagę tej wody i coś innego może się wytrącać. Dodatkowo usuwając twardość zamieniasz ją na sód, który w nadmiarze też może się osadzać i powodować smugi... wszystkie te osady powinny być jednak w miarę łatwe do usunięcia.

 

Problem w tym ze jest to uciążliwe do usunięcia. O ile na kamień są sposoby to na mój przypadek ciężko znaleźć. Jedyne co jest skuteczne to pasta polerska lekko scierna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym ze jest to uciążliwe do usunięcia. O ile na kamień są sposoby to na mój przypadek ciężko znaleźć. Jedyne co jest skuteczne to pasta polerska lekko scierna

Możesz sprawdzić czym jest ten osad... w laboratorium to spory koszt, ale tak na oko możesz spróbować np. kwasem (jeśli się uda wyczyścić wtedy to osady mineralne) albo zasadą (np. popularnym kretem - to wodorotlenek sodu - wtedy to osady organiczne, biofilm). Czasami zmiany na armaturze mogą być efektem oddziaływania miękkiej wody z materiałem, z którego wykonana jest armatura... wtedy może pomóc lekkie zwiększenie twardości...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz sprawdzić czym jest ten osad... w laboratorium to spory koszt, ale tak na oko możesz spróbować np. kwasem (jeśli się uda wyczyścić wtedy to osady mineralne) albo zasadą (np. popularnym kretem - to wodorotlenek sodu - wtedy to osady organiczne, biofilm). Czasami zmiany na armaturze mogą być efektem oddziaływania miękkiej wody z materiałem, z którego wykonana jest armatura... wtedy może pomóc lekkie zwiększenie twardości...

 

U mnie bez problemu wszystko schodzi octem, czyli kwasem. Czy w związku z tym zmiękczacz typu np Cosmowater Home pomoże na takie osady?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz sprawdzić czym jest ten osad... w laboratorium to spory koszt, ale tak na oko możesz spróbować np. kwasem (jeśli się uda wyczyścić wtedy to osady mineralne) albo zasadą (np. popularnym kretem - to wodorotlenek sodu - wtedy to osady organiczne, biofilm). Czasami zmiany na armaturze mogą być efektem oddziaływania miękkiej wody z materiałem, z którego wykonana jest armatura... wtedy może pomóc lekkie zwiększenie twardości...

 

Octem nie schodzi. Poniżej zdjęcia:

 

IMG_20180106_114836 (Large).jpg IMG_20180106_114826 (Large).jpg

IMG_20180106_114812 (Large).jpg

 

Wszelkie środki typu cilit, cif nie dają rady.

Edytowane przez vesperos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie bez problemu wszystko schodzi octem, czyli kwasem. Czy w związku z tym zmiękczacz typu np Cosmowater Home pomoże na takie osady?

Masz dużą szansę, że to osady z kamienia (mineralne) więc zmiękczacz powinien pomóc. A czy to będzie Cosmowater czy inny to już inna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Octem nie schodzi. Poniżej zdjęcia:

 

[ATTACH=CONFIG]404441[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]404442[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]404443[/ATTACH]

 

Wszelkie środki typu cilit, cif nie dają rady.

To nie wygląda na osady tylko przebarwienia powłoki. Czyli nie ma co tego szorować bo będzie gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...