Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

CZy załozyłbys ponownie zmiękczacz wody ?


Recommended Posts

Witam serdecznie,

Zastanawiam się nad instalacją zmiękczacza w nowo budowanym domu (woda z wodociągu). Głównie chciałabym przedłużyć żywotność urządzeń, a przede wszystkim zasobnika cwu.

Z badań wody wynika, że woda ma twardość 217 mg/l CaCo3 (czyli jakieś 13 st niemieckich). Czy przy takiej wodzie jest rzeczywiście sens takiej inwestycji?

Jeśli tak to jakiej wielkości urządzenie kupić - 3 łazienki, 4 domowników (nie wiem jakie będzie zużycie wody - ale pewnie średnie), no i mam niestety szambo...

Będę wdzięczna za wszelkie podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam serdecznie,

Zastanawiam się nad instalacją zmiękczacza w nowo budowanym domu (woda z wodociągu). Głównie chciałabym przedłużyć żywotność urządzeń, a przede wszystkim zasobnika cwu.

Z badań wody wynika, że woda ma twardość 217 mg/l CaCo3 (czyli jakieś 13 st niemieckich). Czy przy takiej wodzie jest rzeczywiście sens takiej inwestycji?

Jeśli tak to jakiej wielkości urządzenie kupić - 3 łazienki, 4 domowników (nie wiem jakie będzie zużycie wody - ale pewnie średnie), no i mam niestety szambo...

Będę wdzięczna za wszelkie podpowiedzi.

Jeśli masz taką możliwość to moim zdaniem warto. Na pewno łatwiej to zrobić na etapie budowy niż później. Ale decyzja jest Twoja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Zmieniamy w domku ogrzewanie na gazowe z kotłem 2F. Woda dość twarda i zalecają nam ten zmiękczacz.

 

Miesięcznie zużywamy pewnie z 5m3 wody + ogród ale tego tu nie zliczam gdyż i tak ma osobny obwód

 

Nie wiem jak twarda woda ale na takim paseczku z ulotki Viessmann wyszły wszystkie 4 kwadraciki na czerwono co podobno ma świadczyć o bardzo twardej wodzie

 

Co polecacie w rozsądnej cenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Woda dość twarda i zalecają nam ten zmiękczacz.

Jaki?

 

Miesięcznie zużywamy pewnie z 5m3 wody + ogród ale tego tu nie zliczam gdyż i tak ma osobny obwód

To bardzo niskie zużycie.

 

Nie wiem jak twarda woda ale na takim paseczku z ulotki Viessmann wyszły wszystkie 4 kwadraciki na czerwono co podobno ma świadczyć o bardzo twardej wodzie

Zainwestuj w badania wody (jeśli to studnia) lub chociaż kup kropelkowy tester twardości i zmierz dokładnie. Po paskach nie da się nic konkretnie policzyć... a bez podstawowych informacji ciężko będzie cokolwiek polecić.

 

Co polecacie w rozsądnej cenie?

Dobry zmiękczacz to koszt ok 2500-2900 PLN brutto. Czy to jest dla Ciebie rozsądna cena? Jeśli szukasz czegoś w okolicach 1000 PLN to nie da się nic polecić bo będą to same chińczyki marnej jakości (jeśli w ogóle jeszcze coś w tej cenie znajdziesz...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezstronna osoba, zajmujaca sie tematem od około 20 lat poleca mi niedrogie rozwiazanie, które mogę mieć za 1260zł brutto

Jakieś opinie o USTM?

Cena mówi wszystko o tym urządzeniu. Masz tam chińską głowicę BNT, nie ma żadnej informacji o złożu - a to zazwyczaj jasny przekaz, że jest to chiński "no name". Poza tym nie ma za wiele informacji więc nie spodziewałbym się niczego specjalnego... Jeśli nie zamierzasz tej wody pić to może będzie dobrze... z naciskiem na "może".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena mówi wszystko o tym urządzeniu. Masz tam chińską głowicę BNT, nie ma żadnej informacji o złożu - a to zazwyczaj jasny przekaz, że jest to chiński "no name". Poza tym nie ma za wiele informacji więc nie spodziewałbym się niczego specjalnego... Jeśli nie zamierzasz tej wody pić to może będzie dobrze... z naciskiem na "może".

 

To jakie ma być to złożę aby było dobrze?

 

Poproszę o kartę katalogową

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jakie ma być to złożę aby było dobrze?

 

Poproszę o kartę katalogową

Tu masz kartę katalogową chyba najpopularniejszego obecnie złoża:

https://www.lenntech.com/Data-sheets/Lewatit-S-1567-L.pdf

Możesz je kupić w praktycznie każdej firmie czy sklepie internetowym. Jest to żywica monosferyczna, o jakości "food grade" czyli do kontaktu z żywnością, produkowana bez użycia toksycznych rozpuszczalników.

Tanie chińskie złoża potrafią dość długo wypłukiwać z siebie połowę tablicy Mendelejewa... ale prawie nikt tego nie sprawdza bo przecież mają "tylko zmiękczać wodę".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz kartę katalogową chyba najpopularniejszego obecnie złoża:

https://www.lenntech.com/Data-sheets/Lewatit-S-1567-L.pdf

Możesz je kupić w praktycznie każdej firmie czy sklepie internetowym. Jest to żywica monosferyczna, o jakości "food grade" czyli do kontaktu z żywnością, produkowana bez użycia toksycznych rozpuszczalników.

Tanie chińskie złoża potrafią dość długo wypłukiwać z siebie połowę tablicy Mendelejewa... ale prawie nikt tego nie sprawdza bo przecież mają "tylko zmiękczać wodę".

 

https://www.ustm.pl/docs/pzh-primo.pdf

 

z atestu wynika, że ma żywicę jonowymienną

 

 

To dobrze? Źle? Czego powinienem od nich zażądać aby mieć pewność, ze produkt jest OK?

 

Dla mnie tanio nie znaczy źle. Sam sprzedaje różne produkty i te za połowę ceny często w niczym nie odbiegają od tych droższych, często nie mają natomiast ładnego i znanego logo ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadki zmiękczaczy - tanio raczej jest jednoznaczne ze złym produktem. W takim sensie, że nie wiadomo jakiej jakości są plastiki, jakiej jakości jest złoże, jakiej jakości jest głowica. Ja bym nie miał odwagi używania tanich zmiękczaczy chinskich dla wody użytkowej, pitnej. Nawet nie wiadomo jakiej jakości i skład chemiczny ma plastik przez który przypływa woda w zmiękczaczu. Już nie mówiąc o złożu. Skądś ta cena się wzięła.

W temacie głównym https://forum.muratordom.pl/showthread.php?117602-UZDATNIANIE-WODY-doradz%C4%99-w-sprawie-doboru-urz%C4%85dze%C5%84/page539 poczytaj sobie od jakich marek warto kupić zmiękczacz.

Edytowane przez emigrus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadki zmiękczaczy - tanio raczej jest jednoznaczne ze złym produktem. W takim sensie, że nie wiadomo jakiej jakości są plastiki, jakiej jakości jest złoże, jakiej jakości jest głowica. Ja bym nie miał odwagi używania tanich zmiękczaczy chinkich dla wody użytkowej, pitnej. Nawet nie wiadomo jakiej jakości i skład chemiczny ma plastik przez który przypływa woda w zmiękczaczu. Już nie mówiąc o złożu.

W temacie głównym https://forum.muratordom.pl/showthread.php?117602-UZDATNIANIE-WODY-doradz%C4%99-w-sprawie-doboru-urz%C4%85dze%C5%84/page539 poczytaj sobie od jakich marek warto kupić zmiękczacz.

 

 

539 stron to trochę sporo a dopiero co skończyłem urlop :)

 

Nie jestem osobą, która po cenie określa jakość produktu i zwykle nieźle na tym wychodzę

 

No ale dzięki za dobre chęci

 

Jak rozumiem to złoze po kilku latach się wymienia? Jeśli tak to ile kosztuje takie dobre jakie polecacie? Na alledrogo nie potrafię znaleźć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba zależy jak dokładnie dobierzesz zmiękczacz w stosunku do zużywanej wody. Im będą częstsze regeneracje złoża tym szybciej złoże się wyeksploatuje. Źle jak kupisz zbyt miały zmiękczacz i źle jak kupisz zbyt duży. Najlepiej znać miesięczne zużycie wody, twardość wody i na tej podstawie można obliczyć jak często będą robione regeneracje. Idealnie jest jak regeneracje są robione co 2 tygodnie. Tak trzeba dobrać zmiękczacz, de facto ilość złoża, żeby mniej więcej regeneracje były co te 2 tygodnie. Markowe złoże powinno starczyć na 10 lat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba zależy jak dokładnie dobierzesz zmiękczacz w stosunku do zużywanej wody. Im będą częstsze regeneracje złoża tym szybciej złoże się wyeksploatuje. Źle jak kupisz zbyt miały zmiękczacz i źle jak kupisz zbyt duży. Najlepiej znać miesięczne zużycie wody, twardość wody i na tej podstawie można obliczyć jak często będą robione regeneracje. Idealnie jest jak regeneracje są robione co 2 tygodnie. Tak trzeba dobrać zmiękczacz, de facto ilość złoża, żeby mniej więcej regeneracje były co te 2 tygodnie. Markowe złoże powinno starczyć na 10 lat.

 

Jak pisałem wcześniej miesięcznie na dom zużywamy niewiele bo około 5m3

 

Twardość wody to 248 przy normie 60-500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem wcześniej miesięcznie na dom zużywamy niewiele bo około 5m3

 

Twardość wody to 248 przy normie 60-500

Przy takich parametrach wystarczy Ci 10 litrów złoża. Jak kupisz większy zmiękczacz to i tak należałoby go regenerować co 2 tygodnie, a to oznacza, że nie zdążysz wykorzystać jego pojemności przed regeneracją.

 

Dobre złoża mogą wytrzymać 15 lat i dłużej (sam widziałem złoże pracujące od 30 lat i było w dobrej formie). Prędzej rozwali Ci się głowica sterująca niż złoże.

Częstotliwość regeneracji nie ma aż tak dużego wpływu na żywotność. To co najbardziej skraca życie takiego złoża to utleniacze w wodzie (np. chlor).

 

 

z atestu wynika, że ma żywicę jonowymienną

Żywica jonowymienna, jonit, złoże zmiękczające - to wszystko synonimy i mówią tylko o tym, że jest to zmiękczacz. Od tego jaka to żywica (marka, model, pojemność, budowa ziarna, itp) zależy czy zmiękczacz będzie tanim chińskim bublem szkodliwym dla zdrowia czy porządnym, bezpiecznym urządzeniem.

Drugim istotnym elementem jest głowica sterująca - to ona odpowiada za proces regeneracji i całe sterowanie pracą. Jak do dobrego złoża dasz kiepską głowicę to efekt nie będzie oszałamiający (i w drugą stronę tak samo).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Huh, tylko 5 m3? Przecież to nie jest możliwe. :) To ludzie w blokach chyba więcej zużywają. Jesteś pewien tych 5 m3?

 

Wzór:

 

45 x ilość złoża [l] / twardość [mg CaCO3]

 

45 - średnia przyjęta wartość świadcząca o pojemności jonowymiennej złoża

 

45 x 15 / 248 = 2,7 - czyli co 2700 litrów regeneracja.

45 x 18 /248 = 3,2 - co 3200 litrów regeneracja

 

O ile jest to prawdą, że zużywacie wody max 5m3 miesięcznie to bym szukał zmiękczacza z max 18 litrami złoża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Huh, tylko 5 m3? Przecież to nie jest możliwe. :) To ludzie w blokach chyba więcej zużywają. Jesteś pewien tych 5 m3?

 

Wzór:

 

45 x ilość złoża [l] / twardość [mg CaCO3]

 

45 - średnia przyjęta wartość świadcząca o pojemności jonowymiennej złoża

 

45 x 15 / 248 = 2,7 - czyli co 2700 litrów regeneracja.

45 x 18 /248 = 3,2 - co 3200 litrów regeneracja

 

O ile jest to prawdą, że zużywacie wody max 5m3 miesięcznie to bym szukał zmiękczacza z max 18 litrami złoża.

 

Tak, info z faktur jakie mam pod ręką, średnio pewnie z 6 wyjdzie

 

Nie wiem ile mają w blokach, wiem ile mamy my :)

 

Mamy nieco EKO podejscie do życia, nie lubimy marnować czegokolwiek, wody również :)

 

Dlatego też chcemy kocioł 2F bo bojler 140l nam się grzeje a i tam mało co tego uzywamy. Przepływowo może być dla nas lepiej i tylko wtedy gdy potrzebujemy więc bez marnowania energii

 

Zużycie z faktu

czerwiec - 7

maj - 6

kwiecień - 7

marzec - 7

luty - 5

styczen - 5

grudzien - 5

wrzesień - 6

 

Ni liczę tu oczywiscie wyjscia na ogród ale to i tak maks 2-3m latem

 

Czy ta regeneracja też nie moze byc robiona za rzadko? Jak kupiłbym wiekszy zmiękczacz a on regeneruje się co ileś tam litrów to też niedobrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regeneracja nie może być robiona zbyt rzadko, dlatego pisałem, że kupno zbyt małego i zbyt dużego zmiękczacza nie jest dobre. Nie wiem czy wszystkie, ale te lepsze zmiękczacze i tak co 2 tygodnie robią regenerację nawet jak nie wykorzystasz pełnej pojemności złoża. Regeneracja jest robiona tylko na tę ilość wody jaka przepłynęła przez zmiękczacz. Jak kupisz za mały zmiękczacz to zbankrutujesz na kupnie tabletek jak regeneracje będą Ci robione co kilka dni. Szambo szybko się zapełni. Szukaj zmiękczacza z regeneracją przeciwprądową. Mniejsze zużycie wody na regeneracje i bardziej efektywna regeneracja. Edytowane przez emigrus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regeneracja nie może być robiona zbyt rzadko, dlatego pisałem, że kupno zbyt małego i zbyt dużego zmiękczacza nie jest dobre. Nie wiem czy wszystkie, ale te lepsze zmiękczacze i tak co 2 tygodnie robią regenerację nawet jak nie wykorzystasz pełnej pojemności złoża. Regeneracja jest robiona tylko na tę ilość wody jaka przepłynęła przez zmiękczacz. Jak kupisz za mały zmiękczacz to zbankrutujesz na kupnie tabletek jak regeneracje będą Ci robione co kilka dni. Szambo szybko się zapełni. Szukaj zmiękczacza z regeneracją przeciwprądową. Mniejsze zużycie wody na regeneracje i bardziej efektywna regeneracja.

 

Mamy kanalizację

 

OK, rozumiem ale znów pojawia się coś o czym nie mam pojecia, regeneracja przewprądowa :)

 

Hydraulik namiawia mnie na wszystko Viessmanna i tu

 

https://aquahome.pl/produkty/aquahome-20-n/ za 2268 brutto

 

Znajomy z branży hydraulicznej no to co wklejałem wcześniej

 

https://www.ustm.pl/produkty/filtry-do-wody/zmiekczacze/primo---pierwszy-wybor/ za 1260 brutto

 

Sam nie wiem co zrobić

 

Nie mamy problemów z finansami ale też nie lubimy marnować pieniędzy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj zmiękczacza z regeneracją przeciwprądową. Mniejsze zużycie wody na regeneracje i bardziej efektywna regeneracja.

Faktycznie regeneracja jest bardziej efektywna, ale nie tak zupełnie "za darmo". Musisz mieć bardzo czystą wodę (bez zanieczyszczeń mechanicznych) lub dobry filtr wstępny, bo w procesie regeneracji pomija się pierwszy etap płukania wstecznego i jeśli coś się na złożu osadzi to nie zostanie wypłukane i zablokuje dostęp soli do ziaren złoża, a przez to cała regeneracja będzie jeszcze mniej efektywna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...