Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

A ILE DAŁEŚ TEGO NAWOZU?? w jaki sposób go rozprowadziłeś? może dać ziemię do zbadania? może masz w jednym miejscu inną glebę niż w innym?

Czy ktoś ma wziąć wahadełko i zgadywać??

A W JAKIM CELU PODLEWAŁEŚ CODZIENNIE???

Koniczynka tak szybko się rozwijająca najczęściej jest oznaką braku azotu i zwięzłej gleby. Ale czemu "spece" po prostu nie sprawdzili tylko gdybali, a może któryś sprawdził a Ty wziąłeś innego bo Ci opinia nie odpowiadała?...

daj kilka fotek .

no i poczytaj trochę, tu na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 897
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Przyczyn może być wiele, najczęściej jest to źle rozrzucony nawóz lecz da się to łatwo naprawić rozsypując w żółtych miejscach dodatkową dawkę. Ciężej jak trawnik został źle założony czyli żyzną glebę sciągneliśmy tak aby zasypać dołki, na wierzch wyszło podglebie wtedy występuje problem nierównej żyzności gleby, gołym okiem widać że trawa w tych miejscach rośnie słabo, nierówno pomimo nawożenia i podlewania.

 

Trawnik wymaga 15cm gleby najlepiej ił, piasek ilasty, iły piaskowe to idealna ziemia do trawy przed wszystkim pamiętać aby nie była to sama glina ani sam piasek. Często jest tak że po budowie domu trzeba nawieść ziemi jest to dobre rozwiązanie równamy rodzimą warstwę ziemi względnie i rozkładamy żyzną glebę. W przypadku gdy nie będziemy nawozić gleby a teren jest bardzo nie równy zrywamy żyzną glebę równamy podglebie i z powrotem rozciągamy żyzną warstwę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zanim to się stało było u mnie wielu "speców" od ogrodów i trawy itd. i jedni stwierdzili że te żółte plamy to od przenawożenia - inni wręcz odwrotnie - że za mało nawozu...

 

I bądź tu mądry....

 

Jak mogę sprawdzić na pewno czy ziemia jest zbyt mocno nawożona czy zbyt słabo?

 

Poza tym tak już na marginesie pojawiło mi się sporo koniczynki... :(

 

Za wszelkie rady dziękuję!

 

 

NA temat trawników i zasad przygotowania ziemi jest grube opasłe tomisko i wiele lat doświadczenia, miałem okazję poprawiać ogrody po firmach które wykorzystali niewiedzę klienta i potraktowali to jak czysty i szybki zarobek. Złe przygotowanie gleby jest widoczne gołym okiem. Żółte plamy na trawniku często się z tym spotykam tak jak pisałem wyżej źle przygotowana gleba. Niektóre gatunki traw zniosą to lepiej niektóre będą się stresować. Jeżeli trawa żółknie i wypada mogą to być pędraki wtedy środki zapobiegawcze. Wczesną wiosną może być to plamistość śniegowa, zbita gleba, za dużo azotu na jesień. Jeżeli plamy występują ciągle w tych samych miejscach to złe przygotowane podłoże ciężko powiedzieć jak pomóc musiał bym te plamy zobaczyć i sprawdzić glebę pH i rodzaj gleby jej zwięzłość.

 

Koniczynę i inne chwasty w trawie pryskać odpowiednimi środkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta która jest na wierzchu to chyba już nie wzejdzie. U mnie posiana 3 tygodnie temu. Też po tygodniu wyszedł meszek a miejscami zostały puste place i ziarna leżały na wierzchu. Minęły 3 tygodnie i jest to samo , ziarna leżą na wierzchu chyba już suche. Nie wiem co z tym zrobić ,jeżeli dosieję nową to trzeba ją przykryć, niszcząc tą która wykiełkowała. Podlewam codziennie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiana tydzień temu, miejscami widać zielonkawy meszek, a miejscami ziarna leżą, jak leżały po posianiu. Przez pierwsze 3 dni było słonce i podlewanie, potem deszczowe dni. Czy jeszcze coś wyrośnie, czy mieszanka jakaś nie taka była i sypnąć nową?

 

Te nasiona które leżą na ziemi - nie wzejdą - nasiona trawy muszą być przykryte ziemią żeby zakiełkowały i wzeszły ...

U mnie po tygodniu od posiania pojawiła się zielona szczecina młodej trawki :D - teraz - po około 3 tygodniach młoda trawa ma około 3-4 cm . Oczywiście są i kępki gdzie jest jej więcej jak i łysawe placki - ale - wszystko się ładnie po miesiącu/dwóch - wyrówna - no i jak trzeba będzie to się i dosieje ...

Tylko raz podlewałem - przez bodajże trzy dni świeciło ostre słońce i nie padał deszcz - potem deszczu już nie brakowało i nie brakuje do dzisiaj ... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie pierwsza tura (posiane w polowie kwietnia) juz po drugim koszeniu a druga tura ogrodu (posiana ponad dwa tygodnie temu ) pomalutku przygotowuje sie do koszenia ;) Nasionka lekko przegrabione i tylko zwałowane bez zasypywania ale ciagle wilgotna ziemia (podlewanie chodzi ).Wszystko zaczyna wygladac ladnie i zielono
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja nie zasypywałam, tylko zwałowałam, po tygodniu to nawet meszka nie było, gdzieś po dwóch nagle zobaczyłam trawkę i ładnie się zagęszcza (siałam 4 maja), pierwsze koszenie mogłoby już być ale ciągle pada.

 

No właśnie - zawsze mnie zastanawiało jak to ma wyglądać to "przykrywanie nasion centymetrową warstwą ziemi" - czyli po sianiu nawieźć ziemię i rozsypać nań :o - u mnie to prawie 10 ar trawnika do nasypania i przykrycia ...

Ja posiałem trawę - po sianiu lekko przegrabiłem ziemię z nasionami żeby wzruszyć ziemię - i wskutek tego żeby nasiona znalazły sie pod ziemią - i to wszystko potem lekkim walcem przejechałem - no i na razie rośnie - pogoda na wzrost trawy znakomita ...

 

:lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

POMOCY !!!

 

Do niedawna miałem piękny trawnik (Barenbrug Sport), wiosną ostre wyczesywanie i nawożenie Substral 100 dni. Niestety od 2,3 tygodni trawa zaczęła żółknąć, szczególnie od strony południowej - myślełem że susza ale po ostatnich deszczach stan sie nie zmienił i zółknięcie postępuje.

Może Substral "wypłukał" sie szybciej- minęło ok 60 dni od nawiezienia.

Ostatnio zauważyłem na części trawnika "wysyp" grzybów blaszkowych.

 

Czy moze świadczyć to o zakwaszeniu ziemi ?????

Czy mogę teraz przeprowadzić wapnowanie wapnem magnezowym (jeżeli tak to w jakiej dawce??)

Czy moze trawie brakuje tylko środków odżywczych, może zastosować nawóz z żelazem (np florovit)

 

PROSZĘ O POMOC

 

ps. Trawik założony w ubiegłym roku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie za to takie cuda...

 

ziemia 6 klasa, piach

nawieziona mieszanka ziemi ciemno brązowej i czarnej-śmierdzącej, torfowej z ogrodnicza wymieszanej

razem zmieszane to 10 nawet do 15 cm

nim były nawiezione zsypałem wapnem ogrodowym stara wypielona ziemie

w obawach ze może być za dużo, posypałem mniej niżeli wychodziło z wyliczeń na worku producenta

trawa posiana, 10 kwietnia, akurat na miesięczna susze trafiłem, ledwo rosła ale co dzień 2-3 godziny zawsze po 19 podlewana ursoła przyzwoicie ;o)

 

tydzień temu pierwsze koszenie i juz wówczas zauważyłem żółte plamy - tak jak poniżej na zdjęciach

po tygodniu trawa co ma plamy żółte nie rośnie, a tam gdzie zielona jest juz znowu gotowa do koszenia, bo caly tydzień bylo słońce i deszcz na zmianę wiec warunki miała znakomite

 

nie nawoziłem jeszcze niczym trawnika

 

co z tym robić, w obawie o robaki, przekopałem w środku dnia w kilku miejscach na 20-30 cm dołki i nie znalazłem ani grama robaka, czysta piękna ziemia - ale podobno robaki żerują nad samiutkim rankiem.. ?

 

kolejne co...to zauważyłem przy kopaniu, ze trawa jest naprawdę bardzo mocno juz zakorzeniona, wyrwałem kawałek dywanu, dosłownie dywanu i ciężko mi było taki kawałek porozdzielać

 

btw: nie mam zdanych pow, ale trawa jak widać jest blisko - ogrodzonego lasu - może to las ma jakiś wpływ?...mech tam kiedys byl przez podwojnym przekpaniem i pieleniem, ale narazie nigdzie naocznie go nie widac

- nigdy nie było po deszczach kałuż więc raczej wykluczam ze cos przegniło

- trawka z bliska - przykładowo z 1 ziarna wystają trzy kłosy - jeden cały suchy-żółty- jeden świeży zielony, trzeci zielony juz z czarną kropka po środku jakby było przypalone

 

co robić z tymi plamami?

czy dac profilaktycznie cos na robaki (może akurat źle trafiłem ich szukając)

jeśli tak to co?

i jaki pierwszy nawóz zastosować na ten trawniczek

i proszę jaka kolejność, który nawoź kiedy polać, czy przed skosić dobitnie itp..itd...

 

zdjątka

 

http://i42.tinypic.com/2ypdj61.jpg

 

http://i40.tinypic.com/2vw7cjl.jpg

 

http://i39.tinypic.com/v8pqtw.jpg

 

http://i43.tinypic.com/2s0ivs2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...