Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 897
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ile głów tyle pomysłów a prawda jest jedna.

 

Chcesz ładny trawnik to na kolana i pozbądź się dzikich traw.

 

Nie śpieszy Ci się to koś (nie doprowadź do rozsiania się nasion chwastnicy) ale jeżeli chwastnica występuje w dużych ilościach to zagłuszy Ci trawę.

 

W upalne dni trawniki podlewanie i właściwie nawożone kosimy systematycznie można podnieść wysokość koszenia jeżeli trawnik jest rzadziej podlewany.

 

 

http://www.atlas-roslin.pl/htm/jkr/jkr-0902-PICT0096c.htm - kurze proso nazywane również chwastnica tak to wygląda w swojej okazałości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkim bardzo dziękuję za rady.

Wczoraj trawkę skosiłam, rano obficie podlałam, wyzbierałam grudy ziemi i kamyki.

Lebiodą może i rzeczywiście nie ma się co przejmować, to i się fajnie kosi i łatwo wyrywa.

Gorzej z tym kurzym prosem. To dziadostwo kładzie się na ziemi, mam tego zatrzęsienie, bardzo źle to się wyrywa. Rzeczywiści, będę musiała sobie pomagać nożykiem czy czymś takim.

 

Na razie chyba nie zastosuję żadnego preparatu na chwasty. Poczekam z miesiąc. Zastanawiam się, jakim środkiem nawieźć trawkę. Rolnik, który zakładał trawnik poleca saletrę. A może zastosować cos innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można się załamać trawka powinna być ładna a tu rośnie pastwisko , kurze proso ma płyto korzenie i w przyszłym roku wertykulacja na pewno pomoże a dodatkowo będzie można dosiać trawy . Jeżeli można doradzić to kup jakiś nawóz do trawy i posyp połową dawki, warto zastanowić się nad takim 100 dniowym z innymi można łatwo spalić młodą trawę ( mi się właśnie udało )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja młody trawnik nawożę Florovitem do traw - potem obfite podlewanie i nic mi nigdy nie popaliło - oczywiście trzeba uważać z dawkowaniem!

 

Anetko, nic ci nie da zlanie herbicydem całości. Nasiona masz w ziemi - więc ten chwast wyjdzie ponownie. Na wiosnę koniecznie zastosuj nawożenie. Jest szansa, że pod gęstą trawą nie wykiełkują ci te chwastnice. Póki co możesz obrywać tylko kwiatostany, ale niestety będziesz musiała zrobić to kilka razy - bo chwastnica będzie produkować nowe. Za to przed zimą zginie - to jest roślina jednoroczna. Ja też mam chwastnicę, wyrywałam dziady, ale czy na czas i czy dokładnie - nie wiem, w każdym razie w tym roku nie atakuje mi trawnika. Zauważyłam, że łatwiej jest z trawnikiem sianym na jesieni - chwast nie nie ma tyle czasu, żeby się rozsiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj nawiozłam trawkę nawozem AGRECOL Super wieloskładnikowy nawóz do trawników.

Obawiam się, że niestety przesadziłam z ilością nawozu (co prawda nawoziłam siewnikiem, ale nawozu nie starczyło mi na taka powierzchnię, jaką podaje producnet) i próbuję ratować trawę bardzo obficie ją podlewając. A przy okazji tak nawilzonej ziemi ta chwastnica bardzo lekko wyłazi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

Mam problem "z" a w zasadzie "w" trawniku - jak w temacie czyli co dzień rano do zebrania kilka garści grzybków takich jak na fotkach poniżej + do tego kilkanaście plam żółtej trawy, przy czym plamy występują w postaci kulistych 15-20 cm okręgów pośród zdrowej zielonej trawy (w plamach trawa totalnie żółta ale nie łamliwa)

Piszę min. dla tego że kilka osób wśród sąsiadów i znajomych potwierdza ten sam problem ale nikt nie wie jak z tym walczyć i czy walczyć. Dodatkowo w ciągu ostatniego tygodnia ilość grzybów jak też plam wzrasta (jedna z plam się rozwinęła na taką sporą połać ok 1-2 m2).

 

Kilka słów o trawniku (psa brak :( ):

trawnik założony rok temu (sierpień 2009) trawa Barenbrug Solide, ziemia pod trawnik 15-20 cm z tzw. przypadku. Ogród położony jest na terenach leśnych - lasy mieszane, gleby piaszczyste. Zainstalowany i działający system podlewania - od zeszłego tygodnia trawnik podlewany co drugi dzień 2 x 15 min nad ranem (5:00 i 7:00) wcześniej podlewany był tak samo tyle że wieczorem (22:00 i 23:00). Nasłonecznienie dosyć duże aczkolwiek grzyby są wszędzie ale żółte plamy tylko tam gdzie nasłonecznienie jest b.duże (cały dzień słońce). Koszenie trawy co 8-10 dni i kosiarka ustawiona dosyć wysoko.

Tydzień temu "delikatnie zasiliłem" florovitem z żelazem i tam gdzie trawa była zielona to dalej jest i przyspieszyła swój wzrost ale plamy żółte nie znikają a nawet się powiększają.

 

No i czas na pytanie do doświadczonych "ogrodników" - czy to są objawy z którymi należy walczyć, czy to jest jakaś choroba roślin czy niedomaganie gleby ? Jednym słowem mówiąc - CO ROBIĆ ? - pryskać czymś (w kwietniu sypałem dolomitem i nawóz azotowy, w maju było starane)?; mniej / więcej podlewać ?; areować (było na wiosnę)? wszystko na raz ...

Poproszę o poradę i opinie.

Grzyby na trawniku -2010 lipiec-0010.JPG

Grzyby na trawniku -2010 lipiec-0012.JPG

Grzyby na trawniku -2010 lipiec-0009.JPG

Grzyby na trawniku -2010 lipiec-0016.JPG

Grzyby na trawniku -2010 lipiec-0018.jpg

Edytowane przez xwing
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podlewanie trawnika (ok 450m) mam podzielone na 3 sekcje każda z nich to średnio 5 zraszaczy z wydatkiem od/do 8-12 l/min

Matematyka podpowiada :

każda sekcja to ok 750l wody w 15 min * 3 sekcje to = 2,25 m3 * 2 (podlewania po 15 min) = 4500 litrów wody na 450 m czyli 10 l wody na m2 co drugi dzień to chyba nie jest za mało a może ????

Czy to może mieć bezpośredni lub pośredni wpływ na mój trawnik ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

* Nie mam wodomierza - własne ujęcie wody (tzw .studnia ) - dane nt. wydatku wody mam od producenta (hunter)

* Za wcześnie chyba nie zacząłem podlewać - jakoś tak od początku czerwca podlewam (maj był b. deszczowy) - może to jest powodem ???

* Wątek czytałem - ale u mnie nie wysycha cały trawnik ani nawet jego 30 % - po prostu robią sie dziwnie suche małe kępy trawy wśród ładnej zielonej trawy no i te grzyby których jest coraz więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Po pierwsze nie widać na zdjęciach tych żółtych plam może to czarcie kręgi albo rdza trawy albo tylko Twoja sprawka pojawienie się grzybów o niczym nie świadczy

1 Nawóz jeżeli nie był długo działający to dokładnie taki jest efekt braku papu ( żółte plamy ) normalna dawka 30g/1m2

2 Koszenie za rzadko i za wysoko

3 Podlewanie po co takie podlewanie to nic nie daje już lepiej raz po 30 min. o częstotliwości nawadniania nie wypowiadam się równie dobrze może być za rzadko

4 Pojedyncze kępki wyschniętej trawy może być efektem zamierania jakiś dziko wysianych ( obcych nie z mieszanki) gatunków traw jednorocznych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Chwastnica zakwitła :(, próbuję wyrywać kwiaty, ale sama w życiu nie dam rady. Pokazałam to gościowi co zakładał trawnik - wiecie co powiedział? Że trzeba było przed posianiem trawy ziemię spryskać Roundapem. Tylko dlaczego powidział to dopiero jak chwasty wylazły.

Teraz proponuje spalenie trawnika i wysianie na jesien ponownie. Jestem na niego taka wściekła i dosyc mam już tej trawy i całej tej zabawy w dom na wsi. Przez miesiąc podlewalam trawę dwa razy dziennie, wyrywalam to dziadostwo, kupę godzin zmarnowalam na pielęgnację tylko po to, żeby to teraz spalić :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam oba te dziadostwa. Tylko na małej części działki roścnie w miare ładna trawka. Na większości trawy maleńko, same łyse placki i ogrom chwastów. Na szczęście chwastnicy nie tak strasznie dużo i daję radę wyrywać. Tego drugiego lebioda ogrom. Za domem to tak gęsto, że trawa nie widać, zresztą w tyc miejscach trawa nie wzeszła. Nie robię nic innego tylko taczkami chwasty wyrywam, a tego dziadostwa cały czas ogrom. Przed posianiem trawy chyba 3 razy psikaliśmu randapem i niewiele to dało. W tym roku chyba moje dzieci nie będą mialy ładnej trawki do zabawy .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...