Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

komentarze do dziennika Ged'a


Teska

Recommended Posts

Ged - meble fajne ale do średniowiecznego dworu - zamczyska raczej :wink:

A Ty masz dwór ( dworek ) tak "widzę" go w latach 1800 ... nadążam :wink: ?

Weź bardziej stylowego, propozycje wcześniejsze wydaje mi sie bardziej pasowały...

Ale to moja wizja :D

 

pozdrawiam, majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

W odpowiedzi na Twoje zaproszenie, ged:

Moja praca magisterska była poświęcona ogrodom na wsi, m.in. genezą parków dworskich :)

Musze cię zmartwić, ale nie mamy tu za dużo wzorców. W XVII-XVIIIw przy dworach były głównie ogrody użytkowe, a i podjazd wcale nie był na początku klombem z różami. Po prostu był fragmentem zachwaszczonym, nie wyjeżdzonym przez konie i bryczki. Nawet Mickiewicz w swoim Soplicowie tak to opisał. Stałym elemenntm było natomiast duże drzewo (lipa lub dąb) rosnące w pobliżu zabudowań, które pełniło role naturalnego piorunoochrona.

Reprezentacyjny podjazd był domeną przede wszystkim dużych założeń dworskich, pałaców. Przed dworkami na wsiach pojawił się wraz z modą "angielską" w XIX w. Wtedy na wsiach zaczęto wprowadzać przemysł (gorzelnictwo) i nowoczesne zarządzanie, zarządcy folwarków bogacili się, panie były zaczytane w podręczniku Izabeli Czartoryskiej. Zaczęto przekształcac otoczenie właśnie w stylu krajobrazowym, ale z zachowaniem pewnych barokowych rozwiązań (osie widokowe i pewna geometryzacja w czesci najbliższej domu). Jednak sad i warzywnik utrzymywały się przy dworach aż do II wojny światowej. Dlatego przy polskich dworach znalazły swoje miejsca zarówno ówcześnie egzotyczne bzy jak i malwy czy ostróżki. Co ważne - przy dworach nie sadzono egzotycznych i wymyslnych roślin - szkółki roślin ozdobnych to okolice miast. Natomiast stosowano rośliny rodzime - kaliny, kłokoczkę, bluszcz, buki, klony, cisy, świerki i łatwo rozmnażające się egzotyczne - jak bez lilak, daglezja, winobluszcz, topole "włoskie" (te ostatnie ze względu na podobieństwo do cyprysów). Przy większosci zabudowań dworskich był staw w celach p.poż. z którego korzystały hodowlane gęsi i kaczki.

 

W XIX w popularne były palmy trzymane w domach, które na lato wynosiło się na taras.

 

Zaprezentowane na zdjeciach strzyzone zywoploty bukszpanowe to pochodna baroku, bardziej pasujaca do palacowych ogrodów w stylu francuskim. W Polsce strzyżono co nawyżej cisy. Nawet bukowe i grabowe żywopłoty to domena pałaców a nie dworów.

 

Jeżeli chodzi o nawierzchnie, to przy polskich dworach była to nawierzchnia ziemno-żwirowa, zadnych bruków. Współcześnie mozna zastąpić ja nawierzchnią typu "Terraway".

 

No i przy dworze nie powinno zabraknąc psów - chartów polskich, gończych polskich czy ogarów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ged, fajna ta skrzynia :D A gdzie fotka po cięciu żywopłotu??

 

 

http://www.murbeton.h.win.pl/murator/daglezje.jpg

 

Tak wyglądał przycięty w 2005r. - a fotki nowego zaraz kliknę bo słoneczko wychodzi.

Jest trochę zamieszania bo przyszło dwóch "ludzi" ze wsi i przekopujemy drzewka -aleja lipowa i gazon troszkę koliduje z sadem i trzeba robić przesunięcia.

Było trochę bólu z rozmieszczeniem lip, ale zdecydowałem ostatecznie, że posadzę je dookoła całej działki w odstępach 4 m i 4 metry od płotu. Plus do tego ta aleja lipowa. Z przodu, po prawej i lewej stronie alei w prostokątach stworzonych przez lipki pozostanie sad - głównie gruszkowy i czereśniowy - jabłka tylko te najwcześniejsze - późne się nie udają - w poprzednim sezonie parch mi je zjadł. Pomiędzy lipkami planuję cebulkowe sezonowe w wielkich długich dębowych donicach (można je ustawiać w momencie kwitnienia, a później przewozić w mniej reprezentacyjną część ogrodu) Do tego w następnych rzędach piwonie moje ulubione - środkiem Rosarium na pergolach i trawa na siatce antykretowej. Z tyłu domu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eh, te średniowieczne meble, to wprost marzenie, poprostu boskie. Tylko co by powiedzieli u mnie, nie dość że w nowym domu, będę miał podłogę stylizowana na starą, kuchnie mam w stylizowane stare gresy i glazure poobtłukiwaną, to jeszcze takie meble, pewnie by mnie zabili...ale może spróbuje takowych poszukać....cudo :lol:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla zainteresowanych ;meble te są produkowane w Rogożnie Wielkopolskim/ k.Poznania.Można tam pojechać i wybrać na miejscu .W salonach to maja tylko namiastkę tego ,co robią .Znajoma zamawiała sobie u nich kuchnię,efekt był oszałamiający ,ale kasa szalona!!Z tego ,co zauważyłam Ged,to optujesz za wnętrzami pałacowymi więc te meble nie bardzo bym u Ciebie widziała.A nie podobaja Ci się antyki?stare kredensy mają duszę i sa przede wszystkim niepowtarzalne.Ale to tylko moje zdanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla zainteresowanych ;meble te są produkowane w Rogożnie Wielkopolskim/ k.Poznania.Można tam pojechać i wybrać na miejscu .W salonach to maja tylko namiastkę tego ,co robią .Znajoma zamawiała sobie u nich kuchnię,efekt był oszałamiający ,ale kasa szalona!!Z tego ,co zauważyłam Ged,to optujesz za wnętrzami pałacowymi więc te meble nie bardzo bym u Ciebie widziała.A nie podobaja Ci się antyki?stare kredensy mają duszę i sa przede wszystkim niepowtarzalne.Ale to tylko moje zdanie.

moje również :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... efekt był oszałamiający ,ale kasa szalona!!Z tego ,co zauważyłam Ged,to optujesz za wnętrzami pałacowymi więc te meble nie bardzo bym u Ciebie widziała.A nie podobaja Ci się antyki?stare kredensy mają duszę i sa przede wszystkim niepowtarzalne.Ale to tylko moje zdanie.

 

Mnie właśnie o kasę chodzi. Wydaje mi się, że zrobię je około 10 razy taniej. a ile będzie przy tym przyjemności! Oryginalne antyki nie podobają mi się tak bardzo jak właśnie takie lekko odmienne od standardu mebelki. Pałacowe - amerykanizujące są super, ale - no właśnie ale. Typowo dworskie: z różnych epok, nadszarpnięte zębem czasu ... może były dobre wtedy gdy starocie same się gromadziły przez lata. Dzisiaj gdy w ciągu kilku miesięcy musimy urządzić dom - nie ma na to czasu i chyba nie za bardzo jest sens wysilać się aż na taką autentyczność. Decyzje raczej zapadły - kuchnia będzie w stylu średniowiecznym - reszta ... się zobaczy.

Teraz bardziej martwi mnie rozplanowanie ogrodu - meble mogą poczekać, rośliny nie.

 

Elfir - piszę odpowiedź na twoją odpowiedź :D, ale dopiero po zmroku, lub w nocy skończę, teraz siedzę w ogrodzie upaprany po uszy w błocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ged, dopisuje sie do czytajacych, i jak to sie u nas mowi ''chapeau bas'' (chyle czola) :wink:

pieknie u ciebie, jak ty to robisz ze jestes taki wszechstronny?????????????

co do mebli, mam inne zdanie niz szanowni koledzy i wole te debowe, woskowane. Wydaja mi sie bardziej ''autentyczne'', jestem bardzo ciekawa na co sie ostatecznie zdecydujesz :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... jak ty to robisz ze jestes taki wszechstronny????????????? ...

Nie wiem :-? Może dlatego, że telewizji nie oglądam ... :D

 

jestem bardzo ciekawa na co sie ostatecznie zdecydujesz :wink:

 

Zobaczymy po pierwszym samodzielnie wykonanym mebelku - na pierwszy ogień idzie krzesło. Dziś szukałem odpowiedniego materiału ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[wpis przeniesiony z dziennika budowy]

 

WITAM.

BUDOWA PRZEPROWADZONA PROFESJONALNIE.JESTEM PEŁEN UZNANIA.

CO DO MEBLI,TO JESLI ZDECYDUJE SIĘ PAN SAMEMU JE ROBIĆ,TO PROSZĘ PAMIĘTAĆ O ODPOWIEDNIM WYSUSZENIU DREWNA,BO W PRZECIWNYM RAZIE,PRACA KTÓRA PAN WYKONA PÓJDZIE NA MARNE.ZLE WYSUSZONE DREWNO POPĘKĄ W KRÓTKIM CZASIE,BO DREWNO ZAWSZE PRACUJE.NALEŻY TEZ ZWRÓCIC UWAGĘ NA POŁĄCZENIA.INACZEJ NAWET SUCHE DREWNO PĘKNIE.OGOLNIE TO NIE JEST TAKIE PROSTE.WIEM,BO OD WIELU LAT ZAJMUJE SIĘ PRACĄ W DREWNIE LITYM.

POWODZENIA

http://forum.muratordom.pl/uzytkownik88978.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Ged :)

 

Przeczytałam Twój dziennik z przyległościami :wink: jednym tchem :lol: Aż dziw, że mam tak pojemne płuca :wink: :D sporo tego było. :)

Człowieku niniejszym głośno mówię:

szacuneczek!

Mieć marzenie, mieć wiatr w oczy i kłody pod nogami, mieć rozmach i fantazję, mieć talent i samozaparcie, być pracowitym i samoukiem, dotrzymywać słowa i być konsekwentnym - i realizować MIMO WSZYSTKO swoje plany, bez odstępstw, bez schodzenia na łatwiznę, bez narzekania i z wiarą we wspaniałą przyszłość - chylę czoła!

Odtąd będę kibicować Tobie, Twojej dzielnej żonie, która ( skoro Cię dotąd nie rzuciła :wink: , znaczy że Cię wiernie wspiera :lol: ) i Twoim dzieciom, którym też zapewne ( jak naszym wszystkim "budowlanym latoroślom" :wink: ) nie jest z tym całym szaleństwem łatwo. :lol:

 

Pozdrawiam cieplutko i życzę z całego serca powodzenia :)

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...