Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Alanto wróć!!!


sanipro

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 42
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Zaginięcia i seryjne morderstwa kobiet w Juarez

problem z perspektywy działaczy społecznych i rodzin

2.1. Wstęp - zarysowanie problemu

"Zaginięcia dziewcząt rozpoczęły się 10 lat temu. Ginie wiele kobiet, co najmniej jedna w ciągu tygodnia i niektóre nigdy nie zostają odnalezione.

Znaleziono wiele ciał, ale nie ma winnych. Ciała kobiet znajdowane są na ulicach, na pustych działkach, w miejscach publicznych, albo na pustyni w górach. Jak gdyby to były śmieci. To nam pokazuje deprecjację kobiet. Nasza kultura zdominowana jest przez wzór macho, to jeden z powodów, dla których władza minimalizuje problem.

Władze kłamią, ukrywają informacje, nie prowadzą dochodzeń. To spowodowało, że problem trwa. Aresztowania niczego nie zmieniły. Nie ma silnych przesłanek świadczących o winie zaaresztowanych. Najwyraźniej dowody zostały sfabrykowane, w więzieniach osadzeni zostali niewinni ludzie. Najlepszym tego świadectwem jest fakt, że zaginięcia wciąż trwają." Maricela Ortiz, przedstawicielka organizacji "Para Nuestras Hijas de Regreso a Casa".

Tragedia, która trwa w Juarez od 10 lat ma wiele aspektów. Z tego względu wydaje się, że nie jest to jedynie problem zabójstw kobiet. Należy mówić o tym zagadnieniu znacznie szerzej, uwzględniając przede wszystkim brak działań prewencyjnych oraz instytucji, które gwarantują obywatelom ochronę. Do wielu dzielnic Juarez praktycznie nie docierają patrole policyjne, działania policji nie uległy żadnej poprawie na przestrzeni lat. Nie zmienia się stosunek władz do rodzin ofiar. Rodziny nie otrzymują żadnego wsparcia, pomocy. Nagminnie łamane są prawa człowieka: policja nie potrafi skutecznie stwierdzić tożsamości ofiar, nie oddaje ciał rodzinom albo przeciwnie oddaje te, których tożsamość nie jest do końca jasna, nie informuje rodzin o przebiegu dochodzeń.

Wszelkie akcje podejmowane przez policję (i prokuraturę) nie tylko nie prowadzą do rozwiązania problemu, wręcz przeciwnie, poszerzają grupę ofiar. Stanowią ją zamordowane i ich bliscy. Należą do niej również niewinnie podejrzani, latami przetrzymywani w więzieniach bez wyroku oraz rodziny podejrzanych.

Informacje przedstawione poniżej zebrane zostały w toku wywiadów z prawnikiem, dziennikarzem, działaczką organizacji pozarządowej - osób walczących z biernością i ignorancją władz.

W tym rozdziale zostały wykorzystane opinie:

Gustava de la Rosa Hickersona, adwokata, wykładowcy na Universidad Autonoma de Ciudad Juarez,

Armando Rodrigueza, dziennikarza lokalnego dziennika "El Diario",

Mariceli Ortiz, przedstawicielki organizacji "Para Nuetras Hijas dr Regreso a Casa", pomagającej rodzinom zaginionych,

rodzin ofiar,

rodzin podejrzanych.

2.2. Kobiety zaginione i

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...