Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Tamlin

Nic nie wspominasz o sterowniku do tego kotła.

Ja też mam dwa obiegi ( niby niezależne) pompę na kotle która zasila grzejniki i drugą na mieszaczu, obie sterowane z sterownika dwu obwodowego. Nie mam sprzęgieł i żadnych zaworów zwrotnych o których pisze 1950 a wszystko działa faktycznie niezależnie bo widzę to temperaturze. Gdybam .... ale może też jest gdzieś problem w podłączeniu samego sterownika ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, no znowu cos nie tak...

Jeśli promieniowanie podczrewone do ciepło, to jednak styropian nie przepuszcza promieniowania podczerwonego.

 

No chyba, że ciepło to coś jeszcze.

 

Tak sobie myślę, że przecież ta folia zostanie w więkości zakryta betonem, jedynie miejsce styku rurki z podłożem nie zostanie ewentulanie zalane betonem. To jak ona będzie w betonie cokolwiek odbijać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tamlin

Nic nie wspominasz o sterowniku do tego kotła.

Ja też mam dwa obiegi ( niby niezależne) pompę na kotle która zasila grzejniki i drugą na mieszaczu, obie sterowane z sterownika dwu obwodowego. Nie mam sprzęgieł i żadnych zaworów zwrotnych o których pisze 1950 a wszystko działa faktycznie niezależnie bo widzę to temperaturze. Gdybam .... ale może też jest gdzieś problem w podłączeniu samego sterownika ?

to Ty myślisz że każdy układ jest taki sam, :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, no znowu cos nie tak...

Jeśli promieniowanie podczrewone do ciepło, to jednak styropian nie przepuszcza promieniowania podczerwonego.

 

No chyba, że ciepło to coś jeszcze.

 

Tak sobie myślę, że przecież ta folia zostanie w więkości zakryta betonem, jedynie miejsce styku rurki z podłożem nie zostanie ewentulanie zalane betonem. To jak ona będzie w betonie cokolwiek odbijać?

 

Zalanie betonem nie zmieni właściwości fizycznych folii :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, no znowu cos nie tak...

Jeśli promieniowanie podczrewone do ciepło, to jednak styropian nie przepuszcza promieniowania podczerwonego.

 

No chyba, że ciepło to coś jeszcze.

 

Tak sobie myślę, że przecież ta folia zostanie w więkości zakryta betonem, jedynie miejsce styku rurki z podłożem nie zostanie ewentulanie zalane betonem. To jak ona będzie w betonie cokolwiek odbijać?

 

Zalanie betonem nie zmieni właściwości fizycznych folii :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, no znowu cos nie tak...

Jeśli promieniowanie podczrewone do ciepło, to jednak styropian nie przepuszcza promieniowania podczerwonego.

 

No chyba, że ciepło to coś jeszcze.

 

Tak sobie myślę, że przecież ta folia zostanie w więkości zakryta betonem, jedynie miejsce styku rurki z podłożem nie zostanie ewentulanie zalane betonem. To jak ona będzie w betonie cokolwiek odbijać?

 

Zalanie betonem nie zmieni właściwości fizycznych folii :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że Tamlin ma źle rozwiązany układ zasilania og. podł. zawór trójdrogowy miesza wodę do zadanej temp. wykorzystując wodę z powrotu i dlatego na powrocie ma być zaw. zwrotny aby woda nie poszła od strony kotła na zaw. 3 drog. tylko od strony podłogi . :) Całe ogrzewanie wykonałem sam . 2 obiegi , 2 pompy, sprzęgło i wszystko super działa :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

pozwolisz, że wytknę, moim zdaniem, popełnione błędy

po pierwsze w tym kotle rezygnacja z zaworu czterodrogowego który ma podnosić temperaturę powrotu to błąd,

kto Ci robił pierwsze uruchomienie i podbił gwarancję,

Oczywiście polecany przez Viessmanna instalator

 

narysowałem sobie ten schemat, ale nic mi to nie mówi,

może pytanie pomocnicze,

patrząc od strony kotła co jest pierwsze zasilane, podłogówka czy centralne, podejrzewam że podłogówka,

drugie pytanie,

czy przed pompami są zawory zwrotne?

i drugi błąd,

pompa co nie powinna być zabudowana przed kotłem,

Jako pierwsze jest faktycznie zasielnie podłogówki.

Zawór zwrotny mam za pompą zasilającą podłogówkę

Jaka jest różnica czy pompa tłoczy gorącą wodę czy zasysa zimną? Wydawało by się że lepiej jak pracuje w niższych temperaturach

 

 

Pozdrawiam

Tamlin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tamlin

Nic nie wspominasz o sterowniku do tego kotła.

Ja też mam dwa obiegi ( niby niezależne) pompę na kotle która zasila grzejniki i drugą na mieszaczu, obie sterowane z sterownika dwu obwodowego. Nie mam sprzęgieł i żadnych zaworów zwrotnych o których pisze 1950 a wszystko działa faktycznie niezależnie bo widzę to temperaturze. Gdybam .... ale może też jest gdzieś problem w podłączeniu samego sterownika ?

 

Sterownik mam KW5 sterowany pogodowo i czujnikiem temperatury wew Vitotrol200. Wygląda że sterowanie zachowuje się ok - Jeżeli czujnik temperatury na zasilaniu podłogówki pokazuje np 35stC mieszacz jest zamknięty (a temperatura wzrasta). Jeżeli chodzi tylko podłogówka wszystko jest ok

 

Pozdrawiam

Tamlin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że Tamlin ma źle rozwiązany układ zasilania og. podł. zawór trójdrogowy miesza wodę do zadanej temp. wykorzystując wodę z powrotu i dlatego na powrocie ma być zaw. zwrotny aby woda nie poszła od strony kotła na zaw. 3 drog. tylko od strony podłogi . :) Całe ogrzewanie wykonałem sam . 2 obiegi , 2 pompy, sprzęgło i wszystko super działa :)

 

Teoretycznie może się tak zdażyć że woda do schłodzenia zasilania pójdzie z kotła zamiast z "podlogi". Poprawcie mnie jeżeli błądzę - przy zamkniętym mieszaczu woda na zasialnie podłogówki idzie w 100% z powrotu?

 

Pozdrawiam

Tamlin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to Ty myślisz że każdy układ jest taki sam, :o

Nie zrozumiałeś mnie. Brałem pod uwagę np. złe podłączenie sterownika który w niewłaściwym momencie załączałby pompę. Poza tym jak widzisz kolega wspomniał że ma sterownik ale pokojowy czyli sam sterownik nie jest dwu obwodowy.

 

Kurcze, dla świętego spokoju chyba położę tę folię

W większości pod podłogówkę stosuje się styropian "na przekładkę" a ostatnia warstwa to styropian systemowy, czyli folia jest integralną częścią styropianu. Jest to ważne i zarazem wygodne dla instalatorów bo dobrze się trzymają w tym spinki do rurek i dodatkowo jest na nich kratownica więc nie trzeba mierzyć odległości między rurkami przy układaniu. Oczywiście folia ta ma zadanie podane już w poprzednich postach. Jakoś nie wyobrażam sobie zakładania rurek na luźnej folii.

 

PS. Widzę że nie tylko ja miałem wczoraj problem z pisaniem posta. Chyba serwery nie dają rady wieczorami jak jest dużo użytkowników :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam "do dyspozycji" 29 cm od chudziaka do poziomu zero (płytka/parkiet).

Przy założeniu, że trzeba w to zmieścić papę termo, styro, wylewkę i okładzinę - jak to powinno wyglądać z grubościami?

 

Biorać pod uwagę lekturę forum, wygląda to tak:

papa 1 cm (raz czy dwie warstwy?)

styro 17 cm

folia ~ 0

wylewka (ogrzewanie podłogowe) 9 cm

okładzina 2-3 cm ??

 

Proszę o opnie, na pewno ktoś wie jak powinno się to zrobić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg wytycznych producentów, nad rurami powinno być 5 cm wylewki,

czyli 16 mm rura = 50 mm wylewka = około 6,5 cm,

grubsza wylewka nie jest aż takim błędem bo grzejnik podłogowy ma wprawdzie większą grubość ale i też większą możliwość akumulacji ciepła,

ale 9 cm to trochę dużo,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po długim wczytywaniu się w lekturę postanowiłem zabrać głos pisany przytaczając w skrócie wytyczne dr J Nowickiego wydanych w poradniku projektowania ogrzewania podłogowego w 1994.

tak w skrócie

- warstwa ocieplenia pod rurami powinna mieć co najmniej 10 krotnie wyższy opór niż łączny opór warstw nad wężownicą ( z reguły powinno się stosować warstwę min 10 cm styropianu w przypadku podłogi na gruncie - tak wynika ze schematu na str 54)

- grubość wylewki w której jest zatopiona wężownica 65-70mm (system mokry)

większy opór warstw wierzchnich powoduje bardziej wyrównany rozkład temperatur - niski opór powoduje powstanie stref ciepłe zimne (fakt potwierdzam przy kamieniu na podłodze łatwo odnaleźć rurki w podłodze przy wykładzinie podłoga rozgrzana równomiernie na całej powierzchni)

- ważne zdanie wiec cytuje "... wszystkie rodzaje parkietu mogą być stosowane w połączeniu z wodnym ogrzewaniem podłogowym Jednak muszą być spełnione określone warunki dla projektowania i wykonania systemu

- rozstaw rur 150- 300mm

-temperatura zasilania nie powinna przekraczać 55*C (w przypadku awarii utrzymywanie temperatury 70*C w przeciągu 10 dni nie powodowało uszkodzeń systemu

-Temperatura podłogi nie powinna przekraczać 29*C

-Parkiet powinien być przyklejony...[str 67]..")

Mam nadzieje że pomogłem

 

Dużo informacji mają też na stronie Kisana

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Wirecki ,miałem podobnie . :) 1cm. papa termozgrz . 10 cm styrpian pierwsza warstwa , 5 cm. druga warstwa styro układany mijankowo , 3 cm. staropian systemowy do podłogówki , wszystko zalane zbrojonym betonem 7 cm grubości . Moje obliczenia zgodziły się z poziomicą wodną - elektroniczną majstrów od wylewek :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...