Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Przy ogrzewaniu podłogowym całej chaty zawsze należy maksymalnie docieplić dom i dach, oraz wskazana WM, aby właśnie zmniejszyć wymaganą temperaturę powierzchni grzejnych. W starym budownictwie, gdzie są duże straty ciepła, siłą rzeczy musi być wyższa temperatura powierzchni podłogi - co powoduje duży dyskomfort, i jest szkodliwe dla zdrowia (problemy z nogami) - jak zauważyła żona jednego z przedmówców.

W dobrze docieplonym budynku na zasilaniu można podać na zasilanie tylko nieco powyżej 30'C, w efekcie podłoga jest zimna - a jednak grzeje - i o to chodzi :-)

Ogrzewanie sufitowe i ścienne działa jak promiennik podczerwieni - grzeje (i chłodzi, po podłączeniu agregatu lub wymiennika gruntowego) głównie przez promieniowanie, udział konwekcji jest niewielki. Jest to najzdrowszy, naturalny sposób grzania, choć niestety na razie dość drogi i rzadko wykonywany.

 

Tak więc ogrzewanie płaszczyznowe może być najgorszym i niezdrowym źródłem ciepła - w słabo ocieplonym domu z dużymi stratami ciepła, oraz najzdrowszym - w domu energooszczędnym. Ot, takie drobne różnice zmieniające ocenę przydatności o 180 stopni :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie sufitowe i ścienne działa jak promiennik podczerwieni - grzeje (i chłodzi, po podłączeniu agregatu lub wymiennika gruntowego) głównie przez promieniowanie, udział konwekcji jest niewielki. Jest to najzdrowszy, naturalny sposób grzania, choć niestety na razie dość drogi i rzadko wykonywany.

 

Dlaczego uważasz, że ścienne jest drogie (domyślam się, że chodzi o koszt wykonania), bo wcale nie jest tak rzadko spotykane ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie no jak lezysz pod kocem to znajdzie Cie;D..tylko, ze jak ktos przyjdzie z zewnatrz, to wejdzie tak jakby do zimnego pomieszczenia i musi czekac az go zacznie nagrzewac ta podczerwien

 

Ciekawe jak długo musi czekać...:p Bo jak za długo to mi się wcale nie podoba opcja ogrzewania na podczerwień:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Systemowe wykonania ogrzewań ściennych i sufitowych są drogie; aby obniżyć cenę, można położyć po prostu rurki 14 lub 10 na ścianie czy suficie i przykryć tynkiem, ale nie wszędzie da się tak zastosować.

 

Re Krzysztof Czajka

Nie trzeba czekać, jeśli występuje promieniowanie podczerwone w pomieszczeniu od razu czuć ciepło. Te 2" mniej są wtedy nieodczuwalne. Słyszałeś o temperaturze odczuwalnej? To właśnie to - człowiek odczuwa ciepło przez przewodzenie oraz promieniowanie. Jeśli znajdziesz się w chłodni ze ścianami o temperaturze -20'C, to mimo iż załóżmy dookoła Ciebie będzie strumień ciepłego powietrza o temp. 22'C to będzie Ci zimno, mimo iż siedzisz w strudze ciepłego powietrza.

Żeby nie teoretyzować - nie zdarzyło Ci się chodzić zimą po górach bez koszulki na mrozie? Jest ciepło, bo pada na skórę promieniowanie podczerwone. Spróbuj za to ściągnąć koszulkę na mrozie po zachodzie Słońca :-)

Edytowane przez Indiana_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli znajdziesz się w chłodni ze ścianami o temperaturze -20'C, to mimo iż załóżmy dookoła Ciebie będzie strumień ciepłego powietrza o temp. 22'C to będzie Ci zimno, mimo iż siedzisz w strudze ciepłego powietrza.

 

Trochę nie załapałem tego co chciałeś przekazać. Jesteś w górach, słoneczko świeci i odbija się od zimnego śniegu, i jest ciepło, bo promienie grzeją cię bezpośrednio, temperatura śniegu ma niewielkie znaczenie, bo nie ma przewodzenia. Ciepło też będzie, jeśli siądziesz bezpośrednio w nagrzewanym powietrzu. Temperatura ścian ma do tego tylko tyle, że nic nie dorzucą, tylko będą to ciepło pobierały. Ale to nie ma znaczenia, bo siedzisz bezpośrednio w strudze ciepłego powietrza, więc tak jakby jesteś pierwszy w kolejności beneficjentów.

 

A tak żeby nie odbiegać aż tak bardzo od tematyki wątku - sposób na najtańszą inwestycyjnie podłogówkę: powiesić kwokę nad podłogą. Minus - ciężko będzie przebywać w zasięgu żarówki, plus - żarówka ogrzeje wszystko co w zasięgu, także uzyska się, poza ciepłą podłogą także ciepłą kanapę, ciepły regał, itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mylisz się,

graniczna temperatura podłogówki to 29C w strefie brzegowej 34C,

graniczna temperatura ściennego to granica 45C, jak mnie pamięć nie myli, (ale mogę sprawdzić),

ścienne dlatego, że ma wyższe temperatury pracy, potrzebuje mniejszej powierzchni grzewczej,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z prostej przyczyny bo powierzchnia takiego ogrzewania musi być większa od podłogówki by dało ten sam efekt grzewczy

 

Chyba niekoniecznie. Ono ma mniejszą bezwładność i jest bardziej "mobilne" od podłogówki. Szybciej nagrzewa pomieszczenie, choć sama ściana w dotyku nie jest ciepła :no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sumie może i racja, ale ja jestem tradycjonalistą i wolę standardowe grzejniki, ale dla każdego, co kto lubi

 

 

 

Pozwolę sobie na włączenie się do ciekawej dyskusji cytując astronautę, bo....

 

Kup sobie piec kaflowy , będziesz miał jedną z najstarszych , najbardziej

pospolitych i co tu dużo gadać - najlepszych form ogrzewania na podczerwień

w dziejach ludzkości . Przesadziłem , SŁOŃCE ! To namber łan.

 

Piece kaflowe robił już mój pra... coś tam . Ja pamiętam te dziadkowe i

tatowe , tyle że nikt ich nie nazywał ogrzewaniem na podczerwień , gdyż

podczerwień wymyślono później :D . Nie pamiętam kiedy sam zacząłem

używać terminu "promieniowanie" . I to mi się bardziej podoba , bo nie robi

ludziom sieczki z mózgu . Słońce ma promienie , wszyscy je w przedszkolu

rysowali :D Zaraz się zjawi jakiś zawodnik , co nam podzieli te promienie

na grzejące przez promieniowanie zwykłe i niezwykłe - podczerwone, ale

co tam , może się douczymy...

 

W domu z piecem kaflowym termometry mogą pokazywać o 2 o C mniej

niż w domu z CO kaloryferowym - to jedna prawda. Druga to fakt

przekazywania energii odbiornikom - przez źródło promieniowania .

Następuje wchłonięcie (kumulacja , jak kto woli) energii (ciepła) przez

to co taką energię wchłonąć w naszym domu zdoła . I jest ciepło jak

u babci .

Można dalej podrążyć temat . Czy ściana , którą " wykryje" piec po pewnym

czasie oddaje ciepło przez promieniowanie ,czy też inaczej ?

Do zjawiska promieniowania dołącza w końcu konwekcja, bo trudno

by powietrze nie skorzystało z okazji :D No i kot leżący na piecu .

Ciekawe jaką formę odbioru ciepła on wykorzystuje ?

 

W temacie "prawie wątkowym" .Mam rurki w ścianie .Nagrzewam je

nawet do 60 o C , korzystając z wiedzy zduńskiej , która zalecała

temperaturę zewnętrznych ścian pieca właśnie taką ( tzn nie wyższą).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu się sprawa nieco komplikuje. Gdyż o kominku większość inwestorów

myśli w chwili umawiania się z malarzem. Wówczas jest to zazwyczaj

adaptacja kominka lub ogrzewania kominkowego do istniejącego

budynku . Zaczynają się ceregiele , turbiny do DGP i inne bzdury ,

podnoszące kosztorys.

 

Jeśli chcemy ogrzać dom piecokominkiem , tak by pracował on

większość czasu w cyklu bez przewietrzania (bez kratek), czyli

ogrzewał promieniowaniem , musimy ten dom odpowiednio

zaprojektować , lub wybrać projekt doń pasujący. I nie sa to

jakieś skomplikowane projekty , tylko czerpiące z tradycji .

W patrerze - "czworaki". Komin (piec) na środku , do niego

przyległe cztery pomieszczenia, mające styczność z piecem.

Tak się kiedyś budowało .

 

Jeśli ma być więcej pomieszczeń , trzeba iść w górę , ale

w podobnym układzie , wówczas górne pomieszczenia

będzie można ogrzać robiąc kanały DGP grawitacyjnie (tanio

i prosto) ,lub rozbudować piec na górze ( drożej i bardziej

skomplikowane).

 

Cena to jakieś 16.000,- PLN . Proste (wariant "czworaki"),

robione przez firmę (mało ich :(), z polskich materiałów.

Palenie rano i wieczorem Rozpalasz , dokładasz , zamykasz

drzwi i przestajesz się tym interesować do wieczora (obsługa

10 min ). Opisywałem takie ustrojstwo już nie raz na forum,

ale jak są pytania - proszę.

 

W temacie podłogówki jak najbardziej, bo z takim nowoczesnym

piecokominkiem , można , połączyć przystawkę wodną, którą

obsłużymy pomieszczenia odległe ,w rozbudowanej

parterówce (+ CWU). Ale tu koszty rosną , choć niekoniecznie

drastycznie , jeśli ktoś i tak instalację CO planuje

 

Te 16.000,- to wersja bez kafli - zamiast nich grzeją płyty

szamotowe , otynkowane i pomalowane np w kolorze ścian.

 

 

PS

Koszty eksploatacji to w zasadzie zużycie opału. Dom 100 -120 m2

to 6-8 mp drewna , zakładając ,że nie ma fuszerek z ociepleniem.

Edytowane przez eniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra, a jaki jest koszt zamontowania takiego ogrzewania na podczerwień (nowoczesnego:P) żeby ogrzać cały dom np ok 120 m2?

 

Opcji jest wiele, ale najprostsza to: kupujesz 10-15 takich lamp, tylko że rubinowych (nie oślepiających):

 

http://allegro.pl/promiennik-podczerwieni-helios-ir1-375w-i1741309390.html

 

Do tego trochę kabla, oprawki ceramiczne, jakieś włączniki, jakieś mocowanie pod sufit, no i jest. Trzeba się przyzwyczaić do nieintensywnego rubinowego światła, ale ogrzewanie zamyka się w 1 tys. PLN ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do obiegówek, to może wystarczyć ta z kotła (a może nie, to się okaże, a mocno to zależy od średnicy rur biegnących do rozdzielaczy). Od kotła poprowadź grubszą rurę (np. 32) do punktu rozgałęzienia na 2 rozdzielacze. Grubsza powinna być też na piętro do dalszego rozdzielacza, żeby niepotrzebnie nie zwiększać oporów przepływu. Jeśli masz 7 sekcji pex 16, to daje przekrój przepływu koło 1000mm2, czyli podobnie jak jednej rury koło 32mm, więc nie ma co prowadzić do odległego rozdzielacza rury 22mm, tylko przynajmniej 28mm. Nie pisałeś o tym, więc wspominam.

 

Narazie instalacja moja wyglada tak jak na rysunku 1 http://www.adluna.pl/gaj/rys1.jpgczyli od pieca leci rura 32 potem pompa za pompa rozdziela sie i leci do dwoch rozdzielaczy potem powroty lacza sie znowu razem i spowrotem do pieca. Zastanawiam sie teraz czy to bedzie dzialac w ten sposob. czy nie powinienem zastosowac jakiegos bypasu z termostatem (zawor trojdrogowy z glowica termostatycza np. z kapilara, mierzyl bym se wtedy temperature powrotu) jak na rysunku 2? http://www.adluna.pl/gaj/rys2.jpg tylko, czy sa takie zawory na rure 32 ( ? Czy mozna pod taki zawor podlaczyc prosty sterownik (np. araton)? czy to ma sens? Chodzi mi o to ze jak glowica zamknie doplyw to pompa bedzie mielic wode w podlogowce ale nie bedzie wracac do kotla dopóki nie ochlodzi sie, czy dobrze rozumuje?.

Prosze o jakies wskazowki z uwzglednieniem bardzo ograniczonego budzetu :).

 

http://www.adluna.pl/gaj/dolnyrozdzielacz.jpg

dolny rozdzielacz z pompa.

http://www.adluna.pl/gaj/gornyrozdzielacz.jpg

gorny rozdzielacz

Edytowane przez paullonger
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zrezygnuj z tego zaworu z kapilarą (będie generował opory przepływu), a zamiast tego zastosuj jakiś termostat (np. szeregowo spięty z termostatem pokojowym) badający temperaturę zasilania podłogówki i wyłączający kocioł, gdyby przez przypadek temperatura zasilania podłogówki przekroczyła dopuszczalną wartość. Na sterowniku kotła ustaw maksymalną temperaturę grzania wody na dopuszczlną dla podłogówki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zrezygnuj z tego zaworu z kapilarą (będie generował opory przepływu), a zamiast tego zastosuj jakiś termostat (np. szeregowo spięty z termostatem pokojowym) badający temperaturę zasilania podłogówki i wyłączający kocioł, gdyby przez przypadek temperatura zasilania podłogówki przekroczyła dopuszczalną wartość. Na sterowniku kotła ustaw maksymalną temperaturę grzania wody na dopuszczlną dla podłogówki.

Dzieki za szybka odpowiedz.

Czyli generalnie tak jak jest teraz to powinno dzialac ? Zastanawiam sie czy to bedzie ok ze ta woda bedzie krazyc caly czas przez piec i czy nie bedzie sie zbyt czesto wlaczal przez to. Pozatym zastanawialem sie nad pogodowka + sterownik pokojowy ale zostalem sprowadzony na ziemie przez goscia w viesmanie ktory powiedzial za to 1200zl :jawdrop: i ze nic tego nie zastapi, zadne tanie substytuty. Stad tez miedzy innymi ten pomysl zeby sterowac tym zaworem. Znalazlem taki na allegro 1cal wiec takich strasznych strat by nie bylo. http://img18.allegroimg.pl/photos/oryginal/17/29/82/80/1729828020Do tego taka glowice http://www.images.insbud.net/products/ib-m/ib-m_02/ib-m_02_06.png

ale wtedy nie mialbym jak sterowac tym (tylko recznie).

Albo taki z silownikiem za ok. 280zl tyle ze jest to zawor mieszajacy a ja chyba takiego nie potrzebuje.http://img31.imageshack.us/img31/4374/sdc17425.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...