Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Mam jeszcze pytanie praktyczne:

- na czym okładaliście przewody/rurki? Wiem można oryginalne listwy, ale sa mocno drogie. Może ktoś dawał coś innego bo że trzeba dać to oczywiste?

- czy przy próbie szczelności zostaje woda w rurkach aż do zalania? Rozumiem, że tak. Ale jeśli damy duże ciśnienie to czy te rurki nie zaczną nam się prostować i zwiewać z listew montażowych?

 

Moja ekipa położyła mi podłogówki ( łazienki, kuchnia i garderoba) na tych specjalnych plastikowych listwach no i było ok. Ale jak przyjechała ekipa do wylewek to stwierdzili, że z tymi listwami podłogówek mają przykre doświadczenia bo czasami jak na podłogówce jest cieniej wylewki ( u mnie było to 4 cm) to wzdłuż listem wylewka lubiła po czasie pęknąć i mieli reklamacje. Sugerowali aby wyrzucić te listwy i przymocować podłogówkę tylko samymi uchwytami. Szkoda mi było listew i nie demontowałem ich. Na razie wylewki nie pękły i położone na nich płytki też nie popękały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja mam jeszcze pytanie jaka grubość posadzki pod ogrzewanie?

 

Dylemat.

1. Płyta fundamentowa

zalać bezpośrednio w płycie o grubości ok 20cm

 

2. Płyta fundamentowa

zalać 10cm a potem W drugiej warstwie zalać rurki

 

3. Płyta podłogowa

zalać 10c na to styro z folią aluminiową np grubości 3cm i na to dalsze 10cm.

 

Takie coś łaźi mi po głowie od kilku dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Witam,

przymierzam się do budowy domu i obecnie nabywam wiedzę na temat ogrzewania. Projekt na 90% mamy wybrany, ale nawet jak będzie inny to ogólny zarys będzie ten sam.

Dom będzie o powierzchni użytkowej +- 120m^2 z użytkowym poddaszem.

Dom ogrzewany będzie na 99% ekogroszkiem.

Problem, z którym zwracam się do was to technologia oddawania ciepła do pomieszczeń.

Standard, który ja znam to kaloryfer pod okno. Ja jednak chciałbym nieco od tego odbiec, natomiast nie wiem czy nie popełnię jakiegoś błędu.

Moja koncepcja jest taka, żeby cały parter był ogrzewany podłogowo (wszystkie podłogi w kafelkach), natomiast na piętrze hol oraz łazienka podłogówka, a sypialnie kaloryfer.

Pytania, które chciałem zadać są następujące:

1. Czy sama podłogówka będzie wystarczającym źródłem ciepła, aby ogrzać parter?

2. Czy można stosować podłogówke pod panele (z tego co wiem to panele nie są zbyt dobrym przewodnikiem ciepła).

3. Czy ktoś ogrzewa całe piętro/dom tylko i wyłącznie z podłogówki? Jakie temperatury osiąga w zimie i przy jakieś temp. podłogi?

4. Jaka jest wytrzymałość wylewki na temperatury? Słyszałem, że dla podłogi nie powinno się przekraczać 30* i jak to się ma do kotła, który z kolei nie powinien pracować w niższym zakresie temperatur (z wyczytanych informacji minimalna temperatura to 50*-60*).

5. Jakie są koszty w porównaniu do kaloryferów?

6. Czy są jakieś poważne wady ogrzewania wyłącznie podłogówką?

 

Chciałbym zastosować ogrzewanie podłogowe ze względu na bardzo duży komfort, który to ogrzewania moim zdaniem sprawia. W pracy mamy właśnie podłogówke (co prawda na prąd) i jest to moim zdaniem o niebo lepsza metoda ogrzewania od standardowych kaloryferów.

Pomijam tutaj estetykę, ponieważ kaloryferów są miliony.

 

Będę wdzięczny za odpowiedź na pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"(...)spotkałem się z tym że ludzie w podłogówkę pompują wodę o temp. takiej samej jak do grzejników."

 

Witam

 

Czy to jest możliwe, aby do podłogówki podać wodę o temp powiedzmy 65 stopni? wytrzyma? bo wszędzie podają, że temp podłogówki nie może być większa niż 55 stopni C.

 

Z góry dzięki za odpowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Czy to jest możliwe, aby do podłogówki podać wodę o temp powiedzmy 65 stopni? wytrzyma? bo wszędzie podają, że temp podłogówki nie może być większa niż 55 stopni C.

 

Z góry dzięki za odpowiedz

 

Nie polecam i na dlzusza mete beda z tym same problemy. Swoja droga jakie temperatury beda panowac w domu jak w podloge dasz 50-60 stopni ?? Nie wspomne juz ze na boso na takiej podlodze nie wyrobisz. To jest ogrzewanie niskotemperaturowe, nijak nie idzie w parze z takimi temperaturami.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dom ogrzewany będzie na 99% ekogroszkiem -

Na to potrzeba kotlowni, to sie brudzi i wymaga obslugi (Twojego czasu). Przemysl to lepiej, bo to takie tanie ani wygodne nie jest.

1. Czy sama podłogówka będzie wystarczającym źródłem ciepła, aby ogrzać parter?

Podlogowke/grzejnik/kable grzejne dobiera sie pod wzgledem zapotrzebowania na cieplo danego pomieszczenia.

2. Czy można stosować podłogówke pod panele (z tego co wiem to panele nie są zbyt dobrym przewodnikiem ciepła).

Mozna i pod deske barlinecka. Cieplo i tak sobie przewedruje, ylko nieco pozniej. Nie ma znaczenia przy bezwladnosci podlogowki.

3. Czy ktoś ogrzewa całe piętro/dom tylko i wyłącznie z podłogówki? Jakie temperatury osiąga w zimie i przy jakieś temp. podłogi?

Ja tak bede ogrzewal, znam takich co tak grzeja. Prostrza instalacja, wydajniejsza i ekonomiczniejsza zarazem (grzejemy dom tylko niska temp, np 35 stopni, tylko na CWu idzie wyzsza).

4. Jaka jest wytrzymałość wylewki na temperatury? Słyszałem, że dla podłogi nie powinno się przekraczać 30* i jak to się ma do kotła, który z kolei nie powinien pracować w niższym zakresie temperatur (z wyczytanych informacji minimalna temperatura to 50*-60*).

Sprawdz, jaka jest rozszerzalnosc betonu, bedziesz wiedzial. Nie mozesz miec gazu? Wtedy kociol kondensacyjny swietnie sobie kondensuje w tych niskich temp.

5. Jakie są koszty w porównaniu do kaloryferów?

Koszty to tylko ilosc rurek plus robocizna dla pomieszczen, gdzie nie dasz grzejnikow a dasz podlogowke.

6. Czy są jakieś poważne wady ogrzewania wyłącznie podłogówką?

Jest jedna: wielui ludzi tego nie rozumie :p. A tak na powaznie to bezwladnosc, ale jakie to ma znaczenie jak na poczatku sezonu nagrzejesz podloge a potem juz tylko podtrzymujesz stala temp ???

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dzieki za odpowiedź.

Gaz odpada, ponieważ nie ma gazociągu, a działkę mam na tyle małą, że nie będzie możliwości postawienia zbiornika.

Co do kosztów eksploatacji to wydaje mi się, że ekogroszek jest najbardziej ekonomicznym sposobem ogrzewania domu i cwu.

Chyba, że się mylę to proszę mnie poprawić i najlepiej podać dowody ;). Co do obsługi to nie mogę się zgodzić, ponieważ dosypanie co 2-4 dni paliwa do podajnika nie jest żadną obsługą, porównując na przykład to standradowego kotła bez podajnika. Zdaję sobie sprawę, że gaz jest zupełnie bezobsługowy, prad także, ale z w/w gaz nie wchodzi w grę, a do prądu nie jestem przekonany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dzieki za odpowiedź.

Gaz odpada, ponieważ nie ma gazociągu, a działkę mam na tyle małą, że nie będzie możliwości postawienia zbiornika.

Co do kosztów eksploatacji to wydaje mi się, że ekogroszek jest najbardziej ekonomicznym sposobem ogrzewania domu i cwu.

Chyba, że się mylę to proszę mnie poprawić i najlepiej podać dowody ;). Co do obsługi to nie mogę się zgodzić, ponieważ dosypanie co 2-4 dni paliwa do podajnika nie jest żadną obsługą, porównując na przykład to standradowego kotła bez podajnika. Zdaję sobie sprawę, że gaz jest zupełnie bezobsługowy, prad także, ale z w/w gaz nie wchodzi w grę, a do prądu nie jestem przekonany.

 

No tak ale czy taki piec nie wymaga dogladania/czyszczenia?? Ile kosztuje wybudowanie dla niego kotlowni?? Czy 10 m2 wystarczy na piec i zapas groszku ?? To sa konkretne pieniadze, ktorych moznaby nie wydac. Naprawde to juz nie te czasy zeby sie pakowac w jakies kotly z podajnikami, moze przemysl sprawe pompy ciepla powietrze-woda. Nie potrzebujesz do tego dolnego zrodla.

 

Liczyles jaki koszt bedzie uzyskania 1 KWh z groszku ? Poza tym latem bedziesz musial w nim palic zeby podgrzac samo CWU tak czy inaczej.

 

Jelsi nie masz gazu, a prad Cie nie przekonuje to ta pompa pozostaje do przekalkulowania. Jest na forum wiele watkow, miedzy innymi o polskich PC.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie polecam i na dlzusza mete beda z tym same problemy. Swoja droga jakie temperatury beda panowac w domu jak w podloge dasz 50-60 stopni ?? Nie wspomne juz ze na boso na takiej podlodze nie wyrobisz. To jest ogrzewanie niskotemperaturowe, nijak nie idzie w parze z takimi temperaturami.

 

Pozdrawiam

 

Witam

 

Zdaje sobie sprawę z komfortu, a raczej dyskomfortu jaki będzie jak podłoga by oddawała ciepło, które by przejęła od rurek z wodą o temp przekraczającej 40 stopni. Interesowałoby mnie czy np, jeśli stałoby się coś z RTL lub sondą od sterowania i do rozdzielacza, a potem na poszczególne pętle popłynęłaby woda o temp z obwodów grzejnikowych (65-70 stopni) to jaki byłyby tego konsekwencje.

Ja na rozdzielaczu mam ustawioną temp 35 stopni, ale nie ma rzeczy wiecznych.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ale czy taki piec nie wymaga dogladania/czyszczenia?? Ile kosztuje wybudowanie dla niego kotlowni?? Czy 10 m2 wystarczy na piec i zapas groszku ?? To sa konkretne pieniadze, ktorych moznaby nie wydac. Naprawde to juz nie te czasy zeby sie pakowac w jakies kotly z podajnikami, moze przemysl sprawe pompy ciepla powietrze-woda. Nie potrzebujesz do tego dolnego zrodla.

 

Liczyles jaki koszt bedzie uzyskania 1 KWh z groszku ? Poza tym latem bedziesz musial w nim palic zeby podgrzac samo CWU tak czy inaczej.

 

Jelsi nie masz gazu, a prad Cie nie przekonuje to ta pompa pozostaje do przekalkulowania. Jest na forum wiele watkow, miedzy innymi o polskich PC.

 

Pozdrawiam

 

Witam,

Jeżeli chodzi o podgrzewanie CWU poza okresem grzewczym to byłby podgrzewany grzałką elektryczną (taryfa 2 strefowa).

Jeżeli chodzi o pompy ciepła to przyznam, że temat jest mi prawie całkiem obcy (coś tam słyszałem :)). na pewno poczytam.

Inna sprawa jaka mnie martwi to grzanie tylko podłogówką z kotła na ekogroszek i temperatury. W pracy komfortowa temepratura podłogi to około 23-27 stopni. Czy piec po zadaniu parametrów na takie temperatury nie ulegnie szybszemu zuzyciu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, ja mam od trzech sezonów tylko podłogówkę w całym domu (również pod panelami) i do tego kociol na ekogroszek. Regulację temperatury załatwiasz zwykłym zaworem czterodrogowym. Odradzam łączenie grzejników z podłogówką - to ZNACZNIE komplikuje instalację i podnosi koszt. Poczytaj moje posty to Ci się przejaśni...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Nie mam klapek na oczach :) gdybym miał to postawił bym dom nie zaglądając na to forum. Jestem tu po to, żeby dowiedzieć się od osób z wiedzą i doświadczeniem.

Budowę planuję z silikatów, nie z czerwonej cegły.

Jakie masz zabezpieczenie na wypadek braku prądu?

Jakie masz lub zakładasz, że będą koszty ogrzewania?

 

PS. czy mogę się do ciebie zwrócić na pw z kilkoma pytaniami ogólnymi? działkę mam niedaleko ciebie (dębieńsko), więc problemy pewnie te same.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...