Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

bez przesady!

 

kup najzwyklejszego pex 16x2 dobrego producenta i się nie przejmuj. nie będzie różnicy i jeśli wszystko inne będzie dobrze przemyślane sprawdzi się.

 

robiłem podłogówkę pierwszy raz u siebie, mocno na oko i jest super. zmiana rurki z 17mm na 16mm nie spowoduje żadnej różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam. mam pytanie z innej beczki, robię właśnie z ojcem ogrzewanie podłogowe w Anglii (tzn. On robi bo ja jestem laikiem). zrobiliśmy wylewkę cementu około 10cm, na to papa termozgrzewalna, styropian, rurki i musimy zrobić drugą wylewkę cementu około 5cm na to wszystko i tu pojawia się problem. w Polsce ta ostatnia wylewka powinna być z cementu bardziej elastycznego wiec dodaje się do niego taki "plastyfikator" (nie wiem czy to dobra nazwa) aby cement był bardziej elastyczny. niestety nie możemy znaleźć tego produktu w Anglii. widziałem gotowe mixy w workach 25kg za 10 funtów ale to strasznie drogo. może ktoś doradzić jak się nazywa i jak znaleźć w Anglii taki produkt w płynie który spowoduje że cement będzie bardziej elastyczny i będzie nadawał się na ogrzewanie podłogowe? z góry dzięki Edytowane przez Skrzetu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do szanownych forumowiczów pytanko ale może od początku. Dom ok 160m2 dwa rozdzielacze 7 i 4 obwody bez mieszacza (temp. z kotła będzie ustawiona na max 50 C). Z przeprowadzonych wyliczeń wynika, że pompka w kotle powinna dać radę ale w przypadku gdy tak nie będzie to muszę dołożyć pompę wspomagającą cyrkulację. Moje pytanie to gdzie ona powinna być? Czy funkcję wspomagania obiegu może pełnić mieszacz, który w takim przypadku musiałbym dołożyć?

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Witam

Przedstawiam schemat ogrzewania podłogowego jaki chciałbym wykonać: 6_1243876158.jpg

W mojej instalacji planuje 15 grzejników płytowych Purmo i 3 pętle podłogówki o łącznej powierzchni 23 m2. Planuję jeden osobny rozdzielacz dla tych trzech pętli który będzie wyglądał tak jak na załączonym schemacie. Temperaturę podłogi chciałbym po prostu wyregulować sobie zaworem RLV-S. Rolą jaką ma spełniać ogrzewanie podłogowe ma być tylko odczucie ciepłej podłogi tyle nic więcej. Jak widać wszystko ma chodzić na jednej pompie z racji krótkich obiegów podłogówki ( 1x10m2, 1x3m2, 1x10m2). Co myślicie o takim układzie ? czy będzie działał prawidłowo ? Przepływy chciałem wyregulować ręcznie a mianowicie kryzowanie na zaworach termostatycznych przy grzejnikach i zaworem RLV-S przy podłogówce.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam wszystkich!

 

Mam pytanie do znawców, co przerabiali już temat i znają się na ogrzewaniu podłogowym.

 

Planujemy w naszym domu też zastosować ogrzewanie podłogowe ale przeoczyliśmy z architektem adaptującym projekt wysokość wylewek na podłogi :( Zostało z wersji pierwotnej 12 cm na gotowo.

Rozmyślałem, jak zwiększyć te 12 cm an izolację, rury, jastrych , posadzkę, ale niestety wchodziłoby w grę tylko skuwanie betonu z wylanej płyty :(, gdyż wszystkie nadproża drzwi i okien przewidziane na te 12 cm :(

 

Gdyby miało zostać tak jak jest, w jaki sposób zaplanować izolację pod rurami, oraz wysokość wylewki pod posadzkę?

 

Dom będzie ogrzewany za pomocą PC.

 

Z góry dzięki za podpowiedź...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli dać 4 cm styroduru na papę, 6cm wylewek i 2cm zostawić na posadzki?

A dlaczego na papę? Może folia?

To już lepiej zda egzamin niż przerabianie czegokolwiek. Tylko wyjdzie drogo!

Sprawdź współczynniki dla wymienionych materiałów i porównaj ze styropianem, ile zmieni się grubość.

A co w takim przypadku robi architekt? To on zawalił i on powinien to rozwiązać. Powinien wszystko przewidzieć, doradzać i pytać, za to mu płacisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może zastosować styrodur zamiast styropian, prawie o połowę cieniej tylko sporo drożej.

 

Większość styrodurów ma lambdę od 0,033 do 0,035, z kolei bardzo dobry styropian grafitowy dach-podłoga ma 0,031

np: http://www.termoorganika.com.pl/pliki/produkty_pdf/dach-podloga/PLATINUM%20PLUS%20dach-podloga.pdf

Jak może być lepszy styrodur od takiego styropianu i to jeszcze o połowę ? skoro ma gorszą lambdę, nie ma to jak fachowa porada.

Jeżeli faktycznie potrzeba bardzo dobrego materiału izolacyjnego na posadzkę to trzeba zastosować płyty poliuretanowe takie jak:

http://www.icmarket.pl/ecotherm-plyta-therma-p-19052.html, których lambda to 0,023 i jest lepsza od styroduru o ok 50%, ale jest dużo droższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Folia podobno łatwo ulega uszkodzeniu, jeżeli kłaść na beton to małe nierówności szybko taka folię dziurawią...

 

Asolt, właśnie chciałem do ciebie pisać w tej sprawie, jak te zagadkę rozgryźć z podłogówką... Muszę faktycznie zastanowić się nad zastosowaniem płyty poliuretanowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Projektant ma podpisaną umowe z uponorem na projektowanie instalacji z ich produktów. Rura17 jest bardzo nietypową rurą. Proponuję także zerknąć na sam projekt często projektanci są tylko teoretykami zaś w praktyce to wygląda nieco inaczej. Niech zerknie na to doświadczony instalator który temat podłogówek ma w jednym palcu i wypowie się. Nie sugeruję oczywiście , ze projekt jest zly nie widziałem wiec nie będę sie wypowiadał. Z doświadczenia wiem, ze z projektantami jest różnie. Tak jak kolega wcześniej napisał brać rurę 16.....

 

 

Pozdrawiam Tomasz Sulej

hmm według projektanta nie można sobie tego ot tak zamieniać
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam wszystkich.

 

Mam pytanko z troche innej beczki. Chodzi o sterowanie mieszaczem. Czy sa gotowe zestawy: termostat pokojowy + mieszacz trojdrogowy z elektrycznym sterownikiem. Rozwiazanie z regulacja stalotemperaturowa mieszacza odpada. Stala temp wody w podlogowce oznacza duze wachania temp w domu podczas zmiany temp na zewnatrz domu. Sterowanie pogodowe za drogie. Nie jestem elektronikiem wiec caly gotowy zestaw bylby super. Ktos juz takie stusuje?

 

Z gory dziekuje i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...