Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator Bartosz


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 10 months później...
W broszurze na temat rekuperatarów Bartosz są elementy, które dają możliwość dostawienia urządzeń do obróbki powietrza: typu: nagrzewnice wodne, chłodnice wodne/freonowe. W jaki sposób użyć taką nagrzewnicę wodną, czy chodzi np o kominek z płaszczem wodnym albo np. coś takiego http://www.allegro.pl/item1066776687_wodny_wymiennik_ciepla_cieplny_katrina.html. MOże macie jakieś sugestie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Dostałam projekt instalacji mechaniczno-wywiewnej opartej na centrali Vena 3 od architekta, ale przeoczyłam dwie rzeczy przy odbiorze dokumentacji:

1. Brak wyjścia do GWC

2. Instalator wrysował mi w kotłowni wentylację grawitacyjną (a piec jest kondensacyjny, z przewodem powietrzno-spalinowym, do 30KW) zamiast wywiewnika.

 

Projekt poniżej:

Piętro - tutaj w kotłowni zamocowany jest rekuperator

http://img25.imageshack.us/img25/5571/wentylacjapitro.jpg

 

Parter

http://img580.imageshack.us/img580/5021/wentylacjaparter.jpg

 

Czy ktoś z praktykujących w tej materii forumowiczów mógłby mi pomóc i podpowiedział:

1 Jakiej średnicy winna być rura do GWC

2 Jakiej wydajności i gdzie zamocować wywiewnik w kotłowni (będzie tu również pralnia)

 

Jakby co, mogę podesłać pliki z rzutami w CAD lub pdf, jeśli zamieszczone rysunki są niewyraźne.

 

Rur spiro oczywiście nie będzie - będą sztywne kanały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można tu wstawić własne 3 grosze?

 

Już mnie opier... za to, że się irytuję, jak w ciągu trzech kolejnych dni powstaje 10 identycznych wątków gdzie każdy pyta:

Czy centrala X będzie dobra dla mnie?

A w następnym ktoś inny - A DLA MNIE?

Jak z blądynkami w autobusie....

 

Przeszło mi....

Zróbcie sobie tę wentylację lub nie. Wasza jest...

Zróbcie dobrze lub kompletnie ją spiepszcie...

Jak wola!

Stosujcie sobie rury gładkie czy karbowane, albo jeszcze co innego...(bo tylko takie są dobre a inne nie)

Ale....

Jak kto zacznie piepszyć jak potłuczony i ewidentne brednie przedstawiać jako pewniki - to zwykle się włączam i reaguję.

Nie należy, moim zdaniem, w takim miejscu jak to forum, pozwalać, aby niedouki czy domorosłe partacze kreowały oceny na bazie własnych nieudanych wyczynów jako prawdę absolutną!

Nie każdy ma czas się uczyć tego wszystkiego.

Wiem.

WTEDY NIECH TO KUPI!!!

U fachowca kupi a nie u partacza.

I niech płaci w terminie i tyle - ile zażądają!

Za wiedzę też trzeba płacić!

 

Jak ktoś chce zaoszczędzić pieniądze to MUSI wsadzić czas i uwagę.

Musi się tego NAUCZYĆ.

Wtedy go nie kiwną na byle czym.

 

Dla wprowadzonych w problematykę tu ZAWSZE są rady i wsparcie.

Dla tych z postawą roszczeniową - nie.

A wiele razy się spotykałem ze stanowiskiem - "dawać mi tu receptę z gwarancją, szybko i bez piepszenia , bo ja nie mam czasu na te pierdoły, bo BUDUJĘ!"

 

Warto poszukać odpowiedzi, poczytać, pomyśleć - zanim się co palnie bez sensu...

Bałagan mniejszy jest wtedy...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam - zapłaciłam fachowcowi w terminie i uraczył mnie projektem, moim zdaniem - dzięki lekturze m.in. twoich wypowiedzi na forum, błędnym.

Ilu fachowcom mam zapłacić, by mieć pewność, że projekt jest zrobiony dobrze? Jak taki dyletant jak ja ma sprawdzić czy projekt, który otrzymam, jest tym właściwym i bezbłędnym?

 

A co do wyboru centrali - nie o to pytałam. Akurat do centrali nic nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę że najpierw powinieneś skonsultować się z tym projektantem i wyłuszczyć mu swoje wątpliwości a nie napuszczać na jego robotę kogoś innego a taka krytyka przychodzi najłatwiej, niech ci wytłumaczy dlaczego zrobił jak zrobił i co widzi w twojej wątpliwości, chyba że będzie tłumaczył w typu "bo tak sie robi" wtedy go olej a jeśli w projekcie będzie faktycznie jakiś błąd któremu będzie zaprzeczał, zażądaj zwrotu kasy, pamiętaj że na wykonywanie projektów wm nie trzeba żadnych urzędowych papierów a więc ewentualni pogromcy błędów konkurencji wcale nie muszą być od owego projektanta lepsi :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt instalacji był w projekcie domu. Zwróciłam uwagę na kotłownię, przy odbiorze projektu, to powiedział architekt, że "tak się robi, bo kominiarz nie odbierze". O tym, ze jednak robi się inaczej, a kominiarz odbierze, wiem po lekturze forum i przytoczonych tu przepisów. A o wyjściu do GWC zapomniałam po prostu.

 

Ja nie mam szansy sprawdzić, czy błąd jest w pozostałej części instalacji czy nie. Zakładam optymistycznie, że reszta jest OK, dlatego nie prosiłam o sprawdzenie poprawności instalacji. Tylko o podpowiedź jaki musi być wywiewnik i grubość rury do GWC.

Architekt był po prostu z tych "starej szkoły" - czyli wentylacja grawitacyjna musi być, płyta fundamentowa to przynajmniej 50 cm grubości itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...