Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam ;)

Od dłuższego czasu przeglądam to forum ;) Czeka mnie w najbliższym czasie zrobienie kuchni na poddaszu. Pomieszczenie będzie wyglądać mniej więcej tak:

http://img522.imageshack.us/img522/4983/kuchniao.png

Wizualizacje:

http://img16.imageshack.us/img16/9016/oddrzwi.jpg widok od strony drzwi

http://img130.imageshack.us/img130/8932/31524497.jpg zamiast krzeseł będą taborety lub hokery ;)

http://img7.imageshack.us/img7/9021/70437965.jpg

W pobliżu pieca jest komin wentylacyjny. Na zlewozmywak też są już przygotowane rury, więc nie da się go ruszyć.

Nie wiem co mogę zmienić w projekcie żeby było bardziej ergonomicznie. Doradźcie!

Z góry dziękuję :)

 

PS. kolorystykę dobrałam przypadkowo, myśleć będę o niej potem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

@Lukarna

dokładnie tak!

wersja 1 chyba mi się naj podoba choć ten blat widziałabym taki ak w mojej inspiracji (zdjęcie niżej). czy pod wyspą mają być płytkie szafki czy brak - to już pytanie do ciebie i tego, jakie są twoje potrzeby. poza tym ten blat wg mnie może być nieco krótszy. widzę, ze przewidziałaś 3x60, ale to przecież nie jest jadalniany stół gdzie musisz mieć miejsca na łokcie tak by swobodnie obskubać homara. myślę, że możnaby spokojnie poprzestać na 3x50, a te zyskane 30 cm powiększą optycznie przestrzeń.

co do dzieci - hockery faktycznie nie sa najszczęśliwszym wyborem, ale przecież można wybrać coś z podłokietnikiem.

2_953830377_HEBAN_F&.jpghalmar-hoker-h-8-&.jpg

 

co w ogóle sądzisz o takim rozwiązaniu? brałaś je wcześniej pod uwagę a może twoje pierwsze skojarzenie to "po moim trupie"? :)

 

@wiewiorak

zgadzam się z Elfir. do tego mi się nie podoba miejsce do siedzenia. nasuwa skojarzenie z biurkiem w meblościance z lat 80 ;/

 

@thewizzo

wg mnie poprawnie. zamieniłabym miejscami lodówkę i piekarnik, bo z lodówki korzystam bardzo często, a z piekarnika - jednak nie codziennie.

Edytowane przez duś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)Myślę ,że i tak już przeciągnąłem strunę wytrzymałości.

To nie jest problem czy mi się podoba, czy nie, to jest kwestia pewnych spisanych zasad, których zwłaszcza architekt nie powinien lekceważyć.

Sądzę, że po tej dosadnej uwadze, autorka sama już wie co jest nie tak.

 

2112wojtek zawsze myślę że konstruktywna krytyka jest o niebo lepsza niż powiedzenie że nie bo nie.

Więc dla laika jakim jesteśmy jakbyś mógł pokazać co jest niepoprawnie zaprojektowane to może da się zrobić kuchnię, która będzie ładnie wyglądała i jednocześnie będzie poprawna i funkcjonalna ?

Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duś

Włączyłam kompa, przeczytałam Twój post i ... nie wiem.

Ha:0 pierwszy raz od nie pamiętam kiedy mam problem, żeby opisać swoje odczucia:)

Bo to jest tak: nie jestem nim zachwycona. Powodów może być kilka:

- kuchnia w domu zawsze kojarzyła mi się ze stołem to było moje marzenie

- mój M. jest przeciwny blatowi (chociaż wiem, że mogłabym go przekonać;))

- wizualizacje w programie Ikea są jakieś takie bezpłciowe i ta kuchnia nie ma żadnego charakteru, przez co może nie podoba mi się tak do końca

Ale nie odrzucam tego pomysłu zupełnie bo:

- jest to ustawienie poprawne ergonomicznie prawda? mam pojemna wysoką zabudowę, mam odpowiednią ilość blatu i miejsce do siedzenia wygodniejsze od "wciśniętego" stołu

- myślę ze będzie to zupełnie inaczej wyglądało "ubrane" w kolor mebli, odpowiednia podłogę i dodatki

 

ps. a to co pisałaś o bordowej ścianie to było do mnie?

ps2. i co zrobić z pustą ścianą nad blatem roboczym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej, starałam się pokazać problem podwójnego stołu w kuchni i części jadalnej.

Co do projektu Aja?! to bardzo mi się on podoba i największą zagwózdką jest teraz ten stolik [który sam w sobie mi się bardzo podoba!]

zmiany, które chciałabym odzwierdziedlić a mi się nie udało!

zlew narożny, piekarnik pod płytą indukcyjną, lodówka zabudowana. zmywarka byłaby w szafce pod oknem.

 

robiąc ten plan wyszło że mam jeszcze tuzin pytań do ragazza... więc będę pytać.

 

Ale też bardzo bym chciała wysłuchać 2112wojtek co do błędów w tym planie.

Będziemy robić hydraulikę więc spokojnie rury możemy porobić tak żeby nam pasowało.

 

Macie jakieś pomysły co zrobić z tym stolikiem, czy go nie robić? może zostawić kuchnię otwartą tyle że bez tego stoliczka?

 

http://img836.imageshack.us/img836/3108/salonikuchnia.jpg

 

 

ze szkłem i bardziej realnymi kolorami -

http://img593.imageshack.us/img593/1793/kuchnia22stycz.jpg

 

Dzięki!

Edytowane przez nicol21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie za daleko od kuchenki do zlewu. ja lubię te urządzenia blisko siebie.

 

Też wolałabym mieć bliżej, ale nijak się to raczej nie da :/ byłoby znacznie łatwiej, gdyby nie było skosu...

 

zgadzam się z Elfir. do tego mi się nie podoba miejsce do siedzenia. nasuwa skojarzenie z biurkiem w meblościance z lat 80 ;/

 

Ten blat będzie głównie roboczy, ewentualnie będzie służyć do zjedzenia szybkiego śniadania. Szczerze wolałabym wyspę, ale się nie ma na nią miejsca...

wiewiorak zastanów się 5 razy nad tymi otwartymi półkami - przy szafce dolnej i potem górnej koło okna... wg mnie zbędne.

 

Półki to pozycja do przedyskutowania jeszcze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koncepcji na moja kuchnie szukałam przez 7 mies ;))) ponieważ układ sprzętów i zabudowy był ustalony na etapie projektowania ścian, konkretne ustalenia to juz była formalność. doskonale rozumiem twoje wątpliwości i wahania ;)

 

Właśnie w moim przypadku błąd polega na tym, że pomimo projektu indywidualnego nie "wymyśliłam" sobie tej kuchni wcześniej. Na wczesnym etapie projektowania kuchnia miała 4,5 *4 i była duuuuużo bardziej ustawna:)

 

A tak w ogóle to dzięki za słowa otuchy bo czasami myślę że ja już zwariowałam;)

 

wiewiorak a może by tak zlew przesunąć trochę w prawo, pod okno? Może by to lepiej wyglądało...

I pomyśl co by zrobić żeby płyta była bliżej zlewu bo jak piszą dziewczyny taka odległość to chyba mało praktyczna jest.

Może zlew pod okno, gazówka w miejsce zlewu i okap podłączony do takiej kratki która wychodzi na zewnątrz przez ścianę? (nie wiem jak to się nazywa i wygląda ale wiem ze coś takiego jest bo my mamy tak mieć)

I wtedy meble w L a stoliczek mały w miejscu gdzie teraz kuchenka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poszłam dalej tropem stoliczka, ale zamiast stolika jest wrzucona szafka, która będzie się otwierać od strony kuchni. Od niej będzie pociągniety blat również na ścianę/

jak myślicie - czy to będzie lepsze rozwiązanie niż stoliczek obok stołu? czy to będzie rozwiązanie lepsze niż te poprzednie - dla przypomnienia wklejam obrazek "starego planu"

 

plusem będzie większa ilość blatu roboczego, większa ilość szafek w tej malutkiej kuchni.

minus to większa widoczność teog co w kuchni się dzieje.

nie jest idealnym ustawienie ciągu: lodówka, płyta indukcyjna i dopiero zlewozmywak. Nie chcę mieć kuchenki narożnej, natomiast zlew jest ok. Oczywiście rozbija się o kwestię okapu.

Nie mogę przenieść lodówki na drugą ścianę gdyż tam jest okno.

 

http://img513.imageshack.us/img513/4410/kuchnia22styver2.jpg

 

i stary plan...

http://img232.imageshack.us/img232/8606/45053048.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłam wygląd kuchni. Teraz mieści się stolik i zlewozmywak jest bliżej płyty, ale nie została zachowana zasada trójkąta roboczego :/

Wizualizacje:

http://img156.imageshack.us/img156/6373/proj23.jpg

http://img11.imageshack.us/img11/9563/proj21.jpg

http://img17.imageshack.us/img17/9254/proj22.jpg

Edytowane przez wiewiorak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawsze myślę że konstruktywna krytyka jest o niebo lepsza niż powiedzenie że nie bo nie.

Więc dla laika jakim jesteśmy jakbyś mógł pokazać co jest niepoprawnie zaprojektowane to może da się zrobić kuchnię, która będzie ładnie wyglądała i jednocześnie będzie poprawna i funkcjonalna ?

:lol2:

Oczywiście, krytyka nie dla samej krytyki, tym bardziej , że dziewczyna ma sporą inwencję chociaż chyba jeszcze mało pokory jak na projektanta.

 

Główny zarzut , to umieszczenie płyty kuchennej tuż przy meblach. Nawet byle jaki stolarz, bez znajomości ergonomii powie, że takie rozwiązanie jest "be".

Wysoka temperatura i gorąca para nie tylko zniszczą jego robotę ale stanowią wręcz niebezpieczeństwo dla użytkownika.

Pola grzewcze w większości typowych płyt właśnie po tej stronie maja największą moc, a więc stawiane tam będą największe i najcięższe garnki.

Szybka droga do poparzenia. Płyta powinna mieć minimum 30 cm wolnej przestrzeni po obu stronach aby "schować" łokcie a wyciąganie gara z ognia nie było groźne.

 

Ustawienie lodówki. Postawienie jej w samym końcu wąskiego " korytarzyka" o szerokości ok 80 czy 90cm spowoduje , że korzystanie będzie mniej niż niewygodne.

Nawet lodówka SBS ma skrzydła ok 42-45cm.Dodajmy do tego wysunięcie ok 7 cm na grubość drzwi + 80 cm minimum na osobę korzystającą z niej a zaczyna się robić spory problem.Nawet filigranowa osoba będzie miała spore kłopoty z korzystania z dolnych półek lodówki.

 

Z lodówki korzystamy częściej niż piekarnika. W słupku powinna mieć przywilej pierwszeństwa w kolejce do obsługi.Na projekcie nie ma.

 

Kolorystyki i formy się nie czepiam, jest zwarta i logiczna, kolorystycznie zestaw wręcz klasyczny, dobrze sprawdzony , lubiany i bardzo bezpieczny chociaż "mocny".

Uwaga mała co do zastosowania typu okapu w tej zabudowie. Ten , jaki ma ragazza jest bardzo estetyczny, ale trzeba sobie odpowiedzieć jakie będzie to przyszłe gotowanie. Okap pracujący przy otwartych szafkach ma swoje wady. Przy gotowaniu dla rodziny lepiej byłoby zastosować wyciąg teleskopowy.

 

Twoje ustawienie jest już dużo lepsze. Żeby poprawić komunikację z lodówką możesz IMHO spokojnie wysunąć bufet w stronę pokoju.

Masz otwartą kuchnię, więc nie ma reguły kompozycyjnej , że linia kuchni musi być wyznaczona przez bufet i ściankę z lewej strony.

Sposobów jest sporo na znalezienie formy tego "barku" i wpasowanie go tak , żeby z jednej strony grał z kuchnią z drugiej żeby nie drażnił w pokoju.

Przestrzeń na komunikację jest wystarczająca i daje spore pole do popisu żeby coś fajnego w tym miejscu zrobić a nie wyznaczać tak dokładnie linii podziału obu pomieszczeń.

 

PS Chcę się też trochę usprawiedliwić z tego co powiedziałem wcześniej. Za ostro i za buńczucznie,

Proszę mi wierzyć, że nie zareagowałbym w ogóle , gdyby Pani napisała ,że studiuje np marketing czy filozofię:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wielkie 2112wojtek.

Dla Aja?! obrony powiem, że wyjaśniła czemu przełożyła lodówkę z słupkiem z piekarnikiem i mikrofalą - otóż ja nie napisałam wyraźnie że lodówka może być zabudowana. W poprzednich projektach które jej wskazałam była wolnostojąca. Jako uzasadnienie takiego rozmieszczenia napisala że gdyby była lodówka bliżej płyty to wtedy wszelkie okruszki by wpadywały w tamtą dziurę.

Trochę boleję nad tym, że jest za mało miejsca żeby wstawić słupek z piekarnikiem i mikrofalą, ale jakoś to chyba przeżyję....

Dzięki wielkie za uwagi! dla nieprofesjonalisty są to cenne uwagi.

A co do umieszczenia płyty obok wysokiej szafki to nawet w salonie kuchennym powiedziano mi że 15cm jest odległościa wystarczającą przy płycie indukcyjnej, a właśnie taką planujemy mieć.

 

Tak czy innaczej. stare projekty poszły w zapomnienie i teraz faworytem zostaje pociągnięty dalej projekt, który zrobiła Aja?! :)

Wielkie dzięki Aja?!

 

muszę się umówić do sklepu aby zobaczyć czy oni są w stanie coś takiego zrobić i ile to będzie kosztować!!!

 

 

Problem 1

Luby zmienioną propozycję kuchni przyjął bardzo dobrze :D Jedynie zdziwił się, że chciałabym tą płytę z blatu z tej jednej szafki pociągnąć na ścianie i że będize za gruba... czy ma rację? czy powinnam sobie odpuscic a czy może wiecie czy będzie coś cieńszego dostępne? Bo przecież powinni robić blaty w różnych grubościach....

Jeśli można to czy lepiej pociągnąc ten blat aż do samego sufitu, czy może zakończyć go na tej samej wysokości co górna linia mebli? [ja chyba faworyzuję górną linię mebli...]

Opcja 1

http://img153.imageshack.us/img153/5150/kuchnia22styver2wdzienz.jpg

Opcja2

http://img199.imageshack.us/img199/5150/kuchnia22styver2wdzienz.jpg

 

 

Problem 2

Oświetlenie. Czy wystarczającym będzie zrobienie oświetlenia tak jak na wizualizacji?

2 większych spotów nad szafką, 2 większych spotów nad blatem ze zlewem oraz 3 mniejszych pod szafkami. Czy powinnam jeszcze jednak dodać coś niezależnego na środku?

 

Opcja 3

http://img26.imageshack.us/img26/7207/kuchnia22styver2zoswiet.jpg

 

Mimo że bardzo podobają mi się zwisy w kuchni, to takie mało rzucające się w oczy oświetlenie nie będzie tworzyło kontrastów ze zwisem, który chciałabym mieć nad stołem w jadalni.

Edytowane przez nicol21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nicol - ta wersja twojej kuchni jest IMHO bez zarzutu. Oświetlenia wg mnie wystarczy. Dechę na ścianie wydaje mi się, że powinnaś mieć właśnie taką grubą jak blat - oczywiście musi być wykończona po bokach - jak będzie "płaska" to nie uzyskasz oczekiwanego efektu ozdobnego (tak ja to widzę). Co do wysokości to ja bym dała do wysokości mebli - tylko musisz pamiętać, że będzie ci się tam kurz zbierał :eek:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi też się podoba :)

choć ja bym zainstalowała jednak zwisy - przede wszystkim dają bardzo dużo światła i to takiego przyjemniejszego niż halogen. a że zwisy kuchenne będą inne niż te jadalniane - nie ma problemu. nie muszą być z tej samej bajki no chyba, że planujesz jakieś bardzo krzykliwe i do tego coś krzykliwego nad stół. wówczas oczywiście ryzykujesz nadmiar dobroci. ale proste w formie lampki z białego lub przezroczystego szkła - nie pogryzą się :)

(u siebie mam takie z mlecznego szkła, sztuk 2, zamiast 60w wkręciłam 40w i mimo że wszystko w kuchni mam czarne, a same zwisy "za plecami", to jest to zupełnie wystarczające oświetlenie do takich drobniejszych kuchennych czynności)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...