Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

Skoro wszyscy są za wersją nr 1 to coś w tym musi być i chyba to będzie najrozsądniejszy wybór.

 

Co do szafek górnych... to jeszcze zobaczę, ale chciałabym jakieś mieć niedaleko zmywarki, aby wyjmując kubki mieć gdzie je odłożyć.

 

Tak myślałem, sznyt blokowiska i kanon rustyku ma zawsze dużą siłę przebicia :D

Mam jednak odmienne zdanie.

Nr 1 to banał i pozorna wygoda.

Kuchnia jest rozkawałkowana , nieczytelna, sprawia wrażenie nieprzemyślanego bałaganu meblowego zagubiła się w niej idea nowoczesnego kompaktu.

Zasada główna : zmieścić w niej nawet kombajn żniwny w częściach jak się da , no i my lubimy sprzątać

Kompozycyjnie kicha oraz brak balansu pomiędzy estetyką a ergonomią.

Wyjdzie to w praniu po montażu kiedy oglądać ją będziemy w bardzo ograniczonej perspektywie ( tu nic nie da odpowiednie ustawienie kamery jak na wizualizacji - kamera będzie się poruszać tylko po swoim zawsze stałym torze). Przy świątecznym sprzątaniu też się okaże w tych wszystkich zakamarkach, zaułkach.

Są w niej również miejsca, które będą trudne do prostego , taniego i jednocześnie estetycznego wykonania np. szczelina pomiędzy wysoką zabudową a ścianą przy trzonie kuchennym. Bok mebli, zwłaszcza wysokich to najpaskudniejsze miejsce , żeby pozostawić je samemu sobie.Coś z tym trzeba będzie zrobić. Owszem dla stolarza nie ma z tym problemu ale czy dla estetyki też?

Pomijam także kolejny "ból zęba" - dobrze dobrane, ustawione logicznie i fajne światło, bo kuchnia otwarta musi być również efektowna , zwłaszcza gdy się w niej już nie pracuje.

 

 

Co do szafek wiszących. Lepiej wyglądałaby pawlaczówka narożna ale jednopoziomowa.W tej chwili ciężar całości rzucony jest na jedną, mocno przeważającą ścianę. Jak na mój gust , trochę zbyt dynamiczna i niepokojąca to kompozycja, zwłaszcza przy jej otwarciu na widok ogólny. Szafka mimo spójnego z resztą frontu wygląda niczym z innej kolekcji.

Szklanki , kubki, kieliszki wygodniej trzymać w górnej szufladzie ( ale wymyśliłem ? co?:lol2:) A jednak to prawda i jeśli jest tylko taka możliwość, projektanci dbający o ergonomię tak robią w nowoczesnych kuchniach a nawet szacowny Blum-standard od kilku już lat ma w swej ofercie do tego organizery.

Łatwiej wyciągnąć coś co jest w drugim czy trzecim rzędzie ( a tak będzie , bo szklanki, kubki, filiżanki, literatki, szklanki z uszkiem, do napojów z reguły są kupowane po 6 szt..) z szuflady, po otwarciu której mamy cały przegląd "wojska", niż wygrzebać z szafki wiszącej .

Przyzwyczajenie z małych, nieergonomicznych kuchni robi swoje. Notabene, zresztą podobnie jak wysokość blatów, która wydaje się lepsza jeśli jest jednakowa.:D Cóż projektantom w to graj - mniej roboty a i efekt wizualny łatwiej uzyskać.

 

 

Nie demonizujcie tej nieszczęsnej wyspy. Nie prawdą jest że kuchnia nowoczesna i ekskluzywna nie może być kuchnią wygodną i bezpieczną.

To tylko przyzwyczajenie i upór w utrwalaniu swoich racji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek rozumiem co piszesz...

Dla mnie też robi się trochę "naćkane" w tej kuchni z płytą pod ścianą, ale też nie można zaprzeczyć, że wtedy barek będzie barkiem i zapachy aż tak nie będa leciały do salonu.

Większość forumowiczów jest właśnie za tą wersją więc coś w niej musi być.

 

A co Ty byś zrobił planując taką kuchnię, może masz jakiś dobry pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:lol2:

Sampi wybacz, ale nie chce mi się już pisać po raz kolejny o zapachach, tłuszczu, pochłaniaczach, wyciągach itp.

Jak Ci to kompletnie nie odpowiada, zamknij kuchnię. Czy musi być otwarta? W końcu na coś się decydujesz.

To w jakim miejscu ustawisz kuchenkę wcale nie będzie miało w Twoim pomieszczeniu aż takiego znaczenia na siłę rozchodzących się zapachów.

To gazy, więc tylko kwestią czasu jest ( to nie ma znaczenia czy za 5 minut czy za 10) kiedy się te nie wyciągnięte rozejdą po całym pomieszczeniu.

 

Wychodzisz z założenia , że droga demokratycznego głosowania da Ci optymalne rozwiązanie. To owszem jest jakiś sposób.

Weź tylko pod rozwagę to , że ten typ wyboru może prowadzić czasem jednak do dosyć abstrakcyjnych konkluzji : " skoro miliony much żerują na g....,to one muszą mieć rację". :D

 

Ja wyrażam tylko swój pogląd w jakiś tam sposób zweryfikowany przez siebie i innych w praktyce , w oparciu o znajomość tych , którzy się tym profesjonalnie zajmują.

Jakbym , to widział? pytasz. Ja popracowałbym nad tą wersją nr2. :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek, a możesz rozwinąć myśl z tymi różnymi wysokościami blatu? gdzie powinien być niżej, gdzie wyżej i dlaczego?

 

He,he Traktowałbym to raczej jako ciekawostkę, którą opracowali spece od ergonomii na podstawie obliczeń "standardowego kija pomiarowego".

Nawet w Cucina, która jako pierwsza pokazała ten rodzaj kuchni na targach, traktuje ją jako zamówienie szczególne.

Obliczono bowiem , że 85-90 cm blatu to wysokość dobra dla uśrednionego fantomu kiedy pracuje ( kroi, soli, miesza). Jednak kiedy stoi przy zlewie dno zlewu jest już za nisko. Komputer podał przybliżoną wysokość blatu zlewu na 95-100cm jako optymalną przy myciu, zmywaniu, czyszczeniu.

Z kolei zaglądanie do garnka, ściąganie go, mieszanie odbywa się mniejszy kosztem i jest wygodniejsze gdy jest umieszczony niżej niż blat roboczy a więc 80-85cm.

Nie przykładałbym do tego większej wagi, chociaż ostatnio miałem okazję rozmawiać z przedstawicielem Kuche -Cucina , który przyznał się ,że niedawno robili taką kuchnię, ale dla starszej osoby z ograniczeniami ruchowymi.

Edytowane przez 2112wojtek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo widzisz Wojtek, piszesz, że masz jakies tam zajomości fachowców... a ja nie mam, dlatego pytam się Tych, którzy mają jakieś doświadczenie chociażby na podstawie swoich kuchni.

Nie chcę tutaj, aby ktoś chwalił moje złe pomysły, tylko aby szczerze każdy wypowiedział swoje zdanie, aby stworzyć coś faktycznie ładnego, ale głównie praktycznego.

 

Chciałabym, aby moja kuchnia miała proste kształty, była lekka, w miarę nowoczesna i praktyczna.

 

To cu musi być w niej na 100% to lodówka side by side, to takie moje zboczenie;), ale sie uparłam więc tutaj, tak czy siak lodówka będzie tworzyła jakis tam zakamarek bo jej szerokość wynosi około 75 cm.

 

Jeśli w takim razie Twoim zdaniem kuchnia 2 jest lepsza to co w tej kuchi byś zmienł z tych moich rysunków?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

 

Jeśli w takim razie Twoim zdaniem kuchnia 2 jest lepsza to co w tej kuchi byś zmienł z tych moich rysunków?

Posiedziałbym nad tymi szafkami wiszącymi i zawczasu pomyślał jak zabezpieczyć ścianę oraz co zrobić ze światłem.

Być może te elementy pomogą zebrać wszystko w jedną spójną całość. Funkcjonalnie jest OK, teraz z idei niech się rodzą konkrety a potem szczegóły, fronty, uchwyty lub nie faktury, barwy itd.

Pamiętaj, że oko lubi symetrię, niekoniecznie w samym detalu ale w całości, która z symetrycznych elementów składać się wcale nie musi, ale która musi stanowić wyważoną i stabilną kompozycję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

czy moge prosic o konstruktywna krytyke :) ? Nie mam pomyslu jak fajnie to zaprojektowac. W projekcie na tej scianie ze stolem jest przejscie do salonu, ale mam zamiar je zamurowac. Chce miec 2 osobne pomieszczenia.

Mam pytanie - czy ustawiajac szafki powinno sie wybierac takiej samej wielkosci ?? tzn. chodzi mi o to zeby nie mieszac szerokosci np 40 cm obok 80 obok 60 itp.

Moze ktos dysponuje zdjeciem podobnej kuchni z fajnym projektem.

Prosze nie sugerowac sie kolorem scian, podlogi, szafek - dopuszczam wszelkiem zmiany.

 

http://images45.fotosik.pl/639/2122438ec797c8d3m.jpg

http://images39.fotosik.pl/631/898b136a97e45f14m.jpg

http://images40.fotosik.pl/619/f7845093ffe50a3cm.jpg

http://images45.fotosik.pl/639/67ac0938bc6ad73fm.jpg

Edytowane przez czarek_wlkp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łol ile emocji!! Z powodu płyty? Reszta rozumiem ok wg ciebie?:)

To nie dla efektu designe ale bardziej z chęci bycia z ludzmi twarzą w twarz w trakcie pichcenia. Tak mam mniej wiecej teraz i bardzo mi to odpowiada. Mieszam w garze a jednoczesnie jestem wsrod rodzinki a i zerkam na tv. Jak poprzenosze zlew pod oknem a plyte tam do kąta bede tylem ciagle a tego chcę uniknąć . Wiec dla mnie to jak najbardziej funkcjonalnie.

 

Rozgardiaszem sie nie przejmuje,zawsze sprzatam od razu. Kuchnia wychodzi na jadalnie z dużym stołem na 10 osob więc z piciem winka ze znajomymi to tam ,albo w salonie albo w pokoju gier gdzie bedzie barek z alkoholami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czarek_wlkp, robiłeś projekt w Ikea planner? masz jakąś nowa lub specjalną wersję? bo widzę, że masz kolor ściany... jak to zrobiłeś? u mnie się nie dało :(

 

tak, to jest ikea planner. kolor sciany mozna zmienic klikajac na sciane i potem zmien kolor. Albo po lewej stronie przy podawaniu wymiarow pomieszczenia, okien i drzwi. Jest tez opcja dekoruj - rowniez po lewej stronie przedostatnia zakladka. Program sciagniety 2 tyg temu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, to jest ikea planner. kolor sciany mozna zmienic klikajac na sciane i potem zmien kolor. Albo po lewej stronie przy podawaniu wymiarow pomieszczenia, okien i drzwi. Jest tez opcja dekoruj - rowniez po lewej stronie przedostatnia zakladka. Program sciagniety 2 tyg temu

 

dzięki, właśnie też znalazłam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...