Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Julianna 16- zaraz przy wejściu masz lodówkę - wyciągasz rzeczy z lodówki na blat półwyspu - to jest główny, dobrze oświetlony światłem słonecznym blat roboczy. Odwracasz się i wykładasz rzeczy do zlewu. Robisz krok w lewo i już jesteś przy kuchence - idealny trójkąt roboczy.

Aaa... ja kombinowałam z trójkątem dla praworęcznych, czyli w drugą stronę ;). No i bliżej od pieca do stołu, gdzie serwuje się jedzonko :).

Argument z lepszym doświetleniem do mnie przemawia :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

hahaha...chyba czas się odchudzać ;)

kombinuję jak koń pod górkę

 

A ściany można trochę naruszyć? Jeśli tak bardzo marzysz o wyspie, to może wybić nieco ściany po bokach i wyjść w stronę salonu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ściany można trochę naruszyć? Jeśli tak bardzo marzysz o wyspie, to może wybić nieco ściany po bokach i wyjść w stronę salonu?

One już są wybite maksymalnie, bo to było osobne pomieszczenie (przybudówka nad garażem). To ściany nośne i nie da się bardziej, z resztą za tą dłuższą na 190cm jest już taras, a za tą na 124 cm kominek położony narożnie.

Mam ochotę zrobić wyspę na 120 cm z odstępem od mebli wysokich na 100 cm i z odstępem od ściany na 90 cm, długą na 200 cm + stolik 90 cm przyklejony do wyspy.....choć wiem, że nie jest to najrozsądniejszy pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gustawkot

Czym się różnią dwie pierwsze? Próbuję znaleźć różnice, ale już późno jest ;).

Dla mnie zdecydowanie rząd górnych półek ze schowanym okapem wygląda wizualnie lepiej i daje Wam więcej miejsca do przechowywania.

Co do oświetlenia, to nad-szafkowe jest głównie elementem dekoracyjnym. Jeśli górę zabudujesz, to i tak nie będzie to możliwe. Praktyczniejsze jest oświetlenie pod-szafkowe - oświetla dokładnie miejsce, które powinno być oświetlone.

Nie doradzę z obniżanym sufitem, bo to kwestia Waszych preferencji, ale jeśli się zdecydujecie to właśnie w nim można zaplanować górne oświetlenie i z pewnością będzie to wyglądało dobrze.

 

I na koniec... Wg zaleceń główny blat roboczy, którym będzie u Was przestrzeń między zlewem a piecem powinna mieć min. 80 cm. Zwróćcie na to uwagę przy wyborze zlewu i płyty. Z własnego doświadczenia wiem, że można sobie radzić na mniejszym blacie, ale nie jest to wygodne :(.

 

Te zdjęcia się niczym nie różnią, jeśli chodzi o zmiany w ustawieniu, jest po prostu inna perspektywa.

 

80 cm blatu roboczego moglibyśmy zrobić, ale kosztem innego ustawienia płyty. jest to ustawienie kompromisowe (wybieramy wg nas lepszy dostep do gotowania, przygotowanie zawsze można przenieść na stół)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Całkiem przez przypadek tu zajrzałem i zdziwienie moje nie ma granic. Może w końcu ktoś mi doradzi w dylematach kuchennych. Generalnie dom w budowie i jeszcze wszystko można zrobić bo stoi dopiero stan surowy. Ale do rzeczy. Wraz z żoną mamy inne wizje kuchni. Nadmienię że to ja w domu gotuję. Zona raczej sporadycznie i najczęściej są to wypieki. Kuchnia nie jest mała. Jest otwarta na salon. I tu pytanie czy tak to pozostawić czy może zrobić chociaż po jednej stronie jakąś ściankę z luxsferów np na cztery pustaki. Moja wizja jest taka że chciałbym użyć koloru czerwonego może na ścianach i jakiś delikatny element może na podłodze, meble białe na wysoki połysk bez uchwytów i na jednej-największej ścianie zrobić zabudowę na całości i postawić tam podwójną lodówkę, i w szafkach obok siebie piekarnik i mikrowelkę. Natomiast na środku zrobić wyspę z dwoma okapami okrągłymi w formie tuby. Strefa robocza była by odgrodzona lekko wyższym barkiem do którego byłby od przodu doklejony niewielki stolik który byłby na pierwszym planie z widoku z salonu. Mam tylko dylemat czy lodówka ma zostać w tym miejscu co mówię zasłaniając widok okna z kuchni czy może wstawić ją do spiżarki do której jest przejście z kuchni poprzez drzwi suwane. Jednak szkoda mi trochę tam miejsca. Natomiast żona twierdzi że wyspa absolutnie się nie zmieści i lobbuje za półwyspą doklejoną do tej ściany z przejściem do spiżarki. No i oczywiście nie chce czerwonego koloru. Zgadzamy się co do białego koloru mebli w połysku i blatów granitowych w kolorze czerwonym. Ona jeszcze bardzo by chciał nadruk cytrynek na szkle ale za bardzo nie ma gdzie tego powiesić bo nie będzie przestrzeni podszafkowej.

Mam nadzieję że pisze dość jasno, jak nie to proszę o pytania i bardzo liczę na pomoc. Pozdrawiam

k1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

luksfery/pustaki szklane IMHO nie są łatwym elementem do aranżacji we wnętrzu. Pasują głównie do absolutnego minimalizmu czy industrialu.

Lepsze są ścianki, nie muszą być do sufitu.

Ściany możesz sobie pomalować na intensywny kolor, ale z posadzką nie eksperymentuj. Daj możliwie neutralną, najlepiej drewno. Niech ci się znudzi ta czerwień za 10 lat to ścianę przemalujesz, ale płytki zrywać to już jest koszt.

fototapetę z limonkami można nakleić na ścianie spiżarki.

 

 

Myślałeś o czymś takim? (lekko zmodyfikowałam układ ze spiżarką, kolor czerwony - ścianki, różowy - niskie ścianki, zielony - meble):

http://img267.imageshack.us/img267/6469/16763894.jpg

 

W takim układzie nie spełniasz wszystkich wymogów projektowych, bo masz kuchnię szerokości 375 cm , z czego wyjdzie:

60 cm wysoka zabudowa + 110 cm + 100 cm wyspa (szafki 60+40) + 105 cm do ściany ze spiżarką.

Wyspa 60 cm jest za wąska. a odległości między szafkami a wyspą powinny mieć 120 cm (a będzie 110 i 105).

 

Dlaczego zmodyfikowałam spiżarkę?

Wąski korytarzyk i tak nie nadawał się na ustawienie gdzieś półek, a cofnięcie drzwi wyeliminowało kolizję w holu (tam było mnóstwo drzwi).

Wnęka za ubikacją była wąska i głęboka - ciężko byłoby coś tam ustawić, a tak, od strony kuchni masz miejsce chociażby na lodówkę na wina lub ekspres do kawy

 

Kolor czerwony jest bardzo intensywny, radziłabym nie malować nim wszystkich ścian, tylko złamać gdzieś szarością lub czernią

 

Inspiracje:

http://www.bestdecoratinghome.com/wp-content/uploads/2011/10/Red-kitchen-white-cabinets-ideas.jpg

 

http://beautifulkitchens.files.wordpress.com/2011/09/kitchenpg80.gif

 

EDIT.

 

Półwysep to raczej tak:

po obu stronach okna wysoka zabudowa (z jednej strony piekarnik z mikrofalą, z drugiej lodówka), w oknie zlew.

Na półwyspie płyta grzejna a obok mały zlew pomocniczy. Koło wyspy kawiarka w zabudowie, pod kawiarką lodówka na wina.

 

http://img716.imageshack.us/img716/3647/75427167.jpg

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te zdjęcia się niczym nie różnią, jeśli chodzi o zmiany w ustawieniu, jest po prostu inna perspektywa.

 

80 cm blatu roboczego moglibyśmy zrobić, ale kosztem innego ustawienia płyty. jest to ustawienie kompromisowe (wybieramy wg nas lepszy dostep do gotowania, przygotowanie zawsze można przenieść na stół)

 

Zasugerowałam się wstępem o "3 kolejnych projektach" - stąd szukałam różnic między 1 i 2 :). Co do kompromisu, to jestem przekonana, że akurat ten będzie dla Was źródłem przyjemności ze wspólnego gotowania :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gustawkot - jak dla mnie wysokie szafki :yes::yes::yes: Układ bardzo ładny. Dla zyskania blatu wybrałabym zlew o szerokości do 60 cm - z wąziutkim ociekaczem. Sama taki mam i przy zmywarce jest całkowicie wystarczający. W razie potrzeby mam plastikową tackę, która stanowi dodatkowy ociekacz "w razie draki". Chociaż przyznam się, że do domu chcę zlew półtorakomorowy :oops:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir dziękuję za pomoc.Wersja pierwsza pierwotnie mi się nie podobała. Założenie żony było mieć zlew pod oknem. W spiżarce gdzie narysowałaś długa szfkę przy ścianie szczytowej będzie dodatkowa lodówka i pralka bo nad nią jest zsyp na bieliznę. Ale gdy tam wpuścimy też nieszczęsną wielką lodówkę to na jej boku w części gospodarczej można postawić półki. O tym faktycznie nie pomyślałem. Drzwi do gospodarczego bym nie przesuwał bo wiatrołap i tak jest już duży a tak to w tym wąskim przejściu może chociaż sobie powieszę rurę od odkurzacza, wieszak na miotły czy takie tam. Patrząc na pierwszą wersję to stolik stoi już po za kuchnią czyli w komunikacji a to nie jest fajne, zresztą na wysokości tego bocznego okna będzie część jadalna ze stołem. Jeśli chodzi o czerwony kolor to raczej myślałem o pomalowaniu jednej ściany. Rezygnując z luxsferów znalazłem w ich miejsce panele dekoracyjne i projekt który chyba by u mnie pasował. Nie wiem tylko czy nie mam za małej kuchni do tego projektu. Kawiarki zabudowanej nie będzie i lodówki na wino też nie. Nie wiem tylko czy pod oknem nie będzię trochę za łyso...w oknie będzie bardzo szeroki parapet ok 40 cm.

Panele ścienne.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba żeby zrobić jeszcze inaczej z tą półwyspą. Zakładając że na zdjęciu w miejscu piekarników jest moje okno i zrobić tam ciąg podokienny jak miało być pierwotnie a boczną ścianę wraz z półwyspą zrobić jak na zdjęciu. Który układ jest fajniejszy i bardziej funkcjonalny. W końcu jestem o krok dalej bo po wizycie i koncepcji w salonie RUST nie piałem z zachwytu.

Kuchnia C.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gustawkot

 

wersja pierwsza z zabudowanym okapem dla mnie wyglada super i jest praktyczna (uwaga na otwieranie szuflad przy grzejniku!) :D

 

oświetlenie poszafkowe jest wygodne i też doradzam jego zamontowanie. oprócz tego jeszcze jakies nad stołem. Rozumiem, że macie probem z oświetleniem górnym?

 

Przy tak obnizonym suficie jak na wizualce mozna zrobic np. reflektorki wpuszczane w to obniżenie jako światło robocze (to obniżenie nie kończy się na równo z szafkami, tylko trochę wystaje). Analoogicznie jak na tym zdjęciu

 

http://bi.gazeta.pl/im/2/7570/z7570632X.jpg

 

Jeśli zostają białe meble i szkło bezbarwn nad blatem to na pewno pasuje drewno typu dąb do ocieplenia, ale również szarość i ciemne kolory kontrastowe... Jeśli meble błyszczące to jak widać z wielu zdjęć forumowiczów ładnie wychodzi granit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Który układ jest fajniejszy i bardziej funkcjonalny. W końcu jestem o krok dalej bo po wizycie i koncepcji w salonie RUST nie piałem z zachwytu.

 

To zdjęcia katalogowe - wrysuj sobie meble na papierze milimetrowym, bo moim zdaniem obydwa układy nie wejdą do twojej kuchni (na żadnym nie ma okna)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir,Julianna dziękuję za zrozumienie moich watpliwości i podanie swoich typów....U mnie w wątku też fornir górą.I powiem szczerze, że dziwi mnie brak głosów na białą kuchnię przy takim wyniesieniu tego koloru na piedestał ostatnimi czasy.Sama uwielbiam biel ale nie lubię chłodu, więc chciałam ją ocieplić podłogą czy potem dodatkami... Julianna myślałam też o tym aby dać fornir na ścianę.Spróbuję przygotować taką koncepcję i tu wrzucić. A co do forniru to może spróbować zamówić wzór - usłojenie w pionie.....Co o tym myślicie? Widziałyście może gdzieś taką inspirację? Marsik32 wyżej wrzucił kuchnię z podobnym rozwiązaniem na wysokiej zabudowie.Ale w tym wykonaniu u mnie by nie przeszło :-(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir zrobiłem rysunek na papierze w kratkę pomniejszając całość o połowę i prawie się wszystko mieści. Ja widzę że nie ma okien ale założyłem że one są. Jeśli chodzi o pierwsze zdjęcie to okno główne kuchenne jest na wprost stołu i boczne na łączeniu blatu ze ścianą. Wstawiłem 4 szafki do sufitu, w środku 60 cm po bokach 50 cm, następnie blat 80 cm i jeszcze zostaje 20 cm do okna. Blat w kształcie litery L kończy się przed oknem kuchennym 100cm. Lodówka zostaje wstawiona we wnękę do gospodarczego. Odległość od suwanki do blatu 120 cm i pomiędzy blatem a zabudową sufitową z piekarnikiem i mikrowelką 100 cm. Raczej ze stołu nici, bo nie wejdzie, chyba że zrobię jeszcze mniejsze przejście pod oknem. To by było o pierwszym zdjęciu, bo mi się chyba bardziej podoba to rozwiązanie. Ciekawe która wersja spodoba się szacownej małżonce hihihi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

annol

 

dorzuć koniecznie rzut z góry ze wszystkimi wymiarami, okien również i info ile sa okna od podłogi.

zaznacz przyłacza, chyba że mozna je dowolnie sobie ustawiać

napisz czy można przestawiać jakieś ścianki

napisz mniej więcej na czym ci zależy w wyposażeniu kuchni i jaką planujesz lodówkę oraz czy piekarnik podwieszany czy nie

 

z tymi informacjami będzie Ci można coś łatwiej coś doradzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...