Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam wszystkich. Mam małe pytanko. Jestem też na etapie wyboru kuchni do domku - biały lakier. Są producenci którzy oferują fronty 3 - krotnie lakierowane a są tacy co 6-cio krotnie lakierowane. Te sześcio są prawie dwukrotnie droższe. Każdy oczywiście zachwala swoje i mam dylemat czy wyłożyć więcej kasy i się nie martwić o np. rysy itp. czy sobie odpuścić.Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

wiesz co, no wszystkie powyższe zarzuty jak dla mnie pozostają aktualne.

od strony estetycznej - całkiem si, choć nie podoba mi się ten dziwny nawis osłaniający "blat" od spojrzeń domowników (no i wyjdaje mi się, że lepiej by wyglądał zrównany z parapetem). kolorystyka też nie moja, trochę się to wszystko (ściana podloga i drewno) "zlało", ale to wiadomo - rzecz gustu.

natomiast od strony praktycznej - cholernie ciasno. mało blatu, a w strategicznym miejscu tj. pomiędzy płytą a zlewem - zupełny brak (tak wiem można się odwrócić i kroić coś-tam po lewej od zlewu, co oczywiście wiąże się z ryzykiem zapaskudzenia podłogi, bo przecież pociachanej cebulki nie przeniesiesz nad blatem (ale pewnie to tylko ja nie zsuwam jej z deseczki tylko przenoszę na nożu, którym ją siekałam. zresztą nawet gdyby to ja praworęczna miałabym ogromny problem, żeby trzymać tą deskę w lewej ręce i jakoś zsunąć cebulkę zgrabnie do garnka, bo przecież tam jest ściana)). nie wiem też, jak ci się garnki, te większe, pomieszczą na polach w narożniku czy pod ścianą albo gdy będzie więcej niż 1. do tego ten narożnik będzie wiecznie "do malowania" bo przecież smażenie, parowanie... przy najprostszym gotowaniu ziemniaków trzeba manewrować, żeby nie wyrżnąć w ten narożnik... tych szafek też wcale nie ma dużo (choć ja akurat dużej lodówce - bardzo na tak).

 

jeśli miałabym oceniać tak po szkolnemu, to prawdę powiedziawszy - średnia trójka z plusem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[TABLE=width: 99%]

[TR]

[TD][/TD]

[TD][/TD]

[/TR]

[/TABLE]

Gotowałaś na indukcji ? Chyba nie.

tak, mam indukcję. nie miałam na myśli przypalanych rączek tylko konieczność dopchnięcia garnka do samego narożnika. mam nadzieję, że to szkło to wytrzyma.

 

poza tym nie powiedziałam, że nie ma nie ma w ogóle blatu (bo nie ma go tylko tam gdzie się najczęściej pracuje tj. między kuchenką a zlewem), ale że jest wybrany nieergonomicznie. i owszem w wielu blokowych kuchniach z przeszłości te dwa sprzęty są tuż obok siebie. pod twoim adresem poszedł zarzut, bo miałeś możliwość zrobić w tej kuchni absolutnie wszystko - a wybrałeś najmniej logiczne i praktyczne rozwiązanie.

 

To jest ANEKS a nie osobna kuchnia, także wydaje mi się że patrzysz poprzez zły pryzmat i troche czepiasz się na siłę. Aneks nigdy nie dorówna normalnej kuchni więc proponuje własnie tak patrzec na sprawę a odnoszę wrażenie, że Twoim punktem odniesienie jest wyobrazenie idealnej kuchni. W bloku nigdy nie będzie idealnej kuchni a co dopiero aneks.

i tu się bardzo nie zgadzam. posiadanie aneksu nie oznacza, że ma mi być niewygodnie czy mam się godzić na bezsensowne kompromisy. mój brat właśnie wykończył ok. 45 m2 mieszkanie, w którym ma 4 m2 aneks. choć o niebo to mniejsze niż twoja kuchnia, od strony wygody korzystania - bije cię na głowę.

 

niemniej - życzę miłego korzystania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

namawiałabym cię na to, co zaproponowała elfir

w domu rodzinnym była duża kuchnia w C, dziś u siebie mam L a w zasadzie układ liniowy i jednak dochodzę do wniosku, że ten liniowy jest bardzo praktyczny i wygodny. mogłabyś kombinować ze zrobieniem u siebie C, ale to powoduje rozbicie ściany agd z lodówką i piekarnikiem, a w przypadku lodówek sbs - no nie wiem, ale nie podobają mi się postawione gdzieś tam na końcu ciągu roboczego (głównie ze względu na problemy z ich obudową/zabudową). no i jest spiżarka w dodatku z wygodnym wejściem.

jedno, co poleciłabym przemyśleć, to dokładne umiejscowienie zlewu i płyty - to kwestia techniczna i uzależniona od preferencji gospodarzy, poza tym na takim rzucie trochę zafałszowane są proporcje, ale pomyśl sobie, co trzymasz "na blacie" i gdzie byś te sprzęty chciała umieścić w nowym domu. warto wziąć to pod uwagę już teraz, żeby się potem nie okazało, że "siła przyzwyczajenia" powoduje stratę miejsca

(np. patrząc na twoją kuchnię oczywistym by dla mnie było umieszczenie ekspresu do kawy po lewej od plyty, w samym narożniku, co powoduje, że tam ucieka ci trochę miejsca. ponieważ wkoło płyty dobrze mieć po te 60 cm miejsca, przesunęłabym płytę bardziej w drugą stronę zmniejszając ilość blatu między zlewem a płytą. oczywiście - ty możesz uznać, że dla ciebie liczy się symetria i płyta ma być w takiej samej odległości od ściany po lewej, jak zlew od ściany po prawej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o poradę na temat walorów wizualnych i użytkowych ustawienia mojej kuchni.

Kuchnia ma wymiary 305 x 340cm. Wizualizacje są od strony szerokiego przejścia z salonu. Po lewej jest komin.

 

Zrobiłam 3 robocze wizualizacje. Ogólnie ścianę po prawej od wejścia chcę zabudować na równo i tam dać lodówkę side by side, piekarnik, szafki cargo. Na końcu już przy blacie ma być wnęka na ekspres do kawy, robota. Szafka wisząca ma być na równo z wysoką zabudową i oczywiście nad lodówką też szafka.

Teraz pytanie, która z 3 wersji ustawienia reszty kuchni jest najsensowniejsza? Płyta powinna być blisko komina, który jest na lewo od wejścia.

 

1. wersja z dużą wyspą

kuchnia%u00252520wyspa.jpg

2. wersja bez wyspy, blat roboczy pod oknem

kuchnia%u00252520bez%2520wyspy.jpg

3. mała wyspa, pod oknem zlewozmywak

kuchnia%u00252520ma%25C5%2582a%2520wyspa.jpg

kuchnia%u00252520wyspa.jpg

kuchnia%u00252520bez%2520wyspy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

namawiałabym cię na to, co zaproponowała elfir

w domu rodzinnym była duża kuchnia w C, dziś u siebie mam L a w zasadzie układ liniowy i jednak dochodzę do wniosku, że ten liniowy jest bardzo praktyczny i wygodny. mogłabyś kombinować ze zrobieniem u siebie C, ale to powoduje rozbicie ściany agd z lodówką i piekarnikiem, a w przypadku lodówek sbs - no nie wiem, ale nie podobają mi się postawione gdzieś tam na końcu ciągu roboczego (głównie ze względu na problemy z ich obudową/zabudową). no i jest spiżarka w dodatku z wygodnym wejściem.

jedno, co poleciłabym przemyśleć, to dokładne umiejscowienie zlewu i płyty - to kwestia techniczna i uzależniona od preferencji gospodarzy, poza tym na takim rzucie trochę zafałszowane są proporcje, ale pomyśl sobie, co trzymasz "na blacie" i gdzie byś te sprzęty chciała umieścić w nowym domu. warto wziąć to pod uwagę już teraz, żeby się potem nie okazało, że "siła przyzwyczajenia" powoduje stratę miejsca

(np. patrząc na twoją kuchnię oczywistym by dla mnie było umieszczenie ekspresu do kawy po lewej od plyty, w samym narożniku, co powoduje, że tam ucieka ci trochę miejsca. ponieważ wkoło płyty dobrze mieć po te 60 cm miejsca, przesunęłabym płytę bardziej w drugą stronę zmniejszając ilość blatu między zlewem a płytą. oczywiście - ty możesz uznać, że dla ciebie liczy się symetria i płyta ma być w takiej samej odległości od ściany po lewej, jak zlew od ściany po prawej).

 

Dzieki duś, ścian jeszcze nie mamy...więc nie byłby to problem z takimi zmianami. W proponowanym układzie przez Elfir wydaje mi się, że jest za mało blatów roboczych, lubimy wspólne pichcenie w kuchni i teraz widzę, że ta kuchnia wcale nie jest taka duża...:(

 

Zapytam jeszcze nieśmiało :oops: jakby było z wyspą....nie wiem jaka musi być duża kuchnia? ale ścian nie mamy, więc pytam ;)

Czego nie murować, a co przesunąć itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o poradę na temat walorów wizualnych i użytkowych ustawienia mojej kuchni.

 

Wersja 1 odpada ze wzgledu na rozbicie strefy roboczej.

 

Wersja 2 odpada ze względu na za małą odległosc płyty od ściany

 

Wersja 3 tylko odsuń plytę. Zamiast pełnego półwyspu widziałabym tam blat na zwykłych nóżkach. Alboszafkę/komódkę/witrynkę w stylu bardziej salonowym niż kuchennym. Albo murek, za którym od strony kuchni będzie szafka na ekspres do kawy i czajnik elektryczny.

 

No ja to bym pewnie postawiła wielkie akwarium, tak szczerze mowiąc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytam jeszcze nieśmiało :oops: jakby było z wyspą....nie wiem jaka musi być duża kuchnia? ale ścian nie mamy, więc pytam ;)

Czego nie murować, a co przesunąć itd...

 

Wyspa - aby swobodnie można byłoby dookoła niej chodzić, przejścia musza mieć min 100 cm (optimum 120 cm). 90 cm starczy w miejscach, gdzie jest bok szafki. Sama wyspa powinna mieć min. szerokosć 80-100 cm, czyli szafka 60 cm + zapas, żeby ci nie spadały rzeczy z drugiej strony blatu (normalnie zatrzymywałby się na ścianie). Nawygodniejsza jest wyspa 2 x 60 czyli 120 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich Forumowiczów!

Jestem Waszym obserwatorem odkąd zaczeliśmy budowę.

Oczywiście jak większość osób budujących mam problem z ustawienem kuchni.

Może niebyłoby problemu gdyby nie to, że ma ona być wygodna (ergonomia) i wizualnie poukładana...

Kuchnia jest półotwarta na salon (myślimy o zmniejszeniu wnęki która wychodzi na salon teraz jest 120cm), może jak bardzo będzie nam przeszkadzał hałas i zapach kuchenny to zamknieta (drzwi przesuwne) oraz obok spiżarkę. Kuchnia wielkość 300cm x 360cm

Miałam kilka pomysłów ale jeden jest najbardziej przyjemny dla oka...(mojego)

Może Ktoś będzie miał rozsądniejsze pomysły...

Będę wdzięczna za wszelkie pomysły i podpowiedzi.... Kuchnia od południa, myślimy o jasnych kolorach wykończenia.

 

pow kuchnia.JPG

 

pow.JPG

 

kuchnia1.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...