Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

judi00

1)Do tego zlewu Domsjo pasowałby według mnie biały, gładki blat. Z ciemnym blatem i drewnianymi frontami mógłby być za duży kontrast.No i jeszcze dochodzą kolory podłogi, okien, scian i pozostałego sprzetu agd - trzeba uważać żeby się za pstrokato nie zrobiło. W necie najczęściej widuję fotki z Domsjo(albo jakims podobnym zlewem) w towarzystwie drewnianego blatu i białych(jasnych) szafek. Inne zestawienia kolorystyczne są rzadsze i czasem po prostu brzydkie ale jak znajdziesz jakąś sensowną inspirację w Twoim stylu to wklej tu - może ja się mylę.

 

2)Zmywarka ma być po takiej stronie, żeby Tobie było wygodnie wkładać do niej rzeczy ze zlewu oraz wyjmować i wkładać do szafek.

 

 

3)Akurat blat na którym jest płyta może być niżej niż standardowy blat przeznaczony do przygotowywania potraw(krojenia, mieszania itp.)i nie ma znaczenia czy jest to wyspa czy nie. To raczej blat ze zlewem powinien być tak wysoko jak się da(w granicach rozsądku oczywiście) żeby nie schylać sie za bardzo sięgając do dna zlewu(czyli poniżej poziomu blatu). W domowych kuchniach przeważnie nie różnicuje się wysokości blatów z powodów ergonomicznych tylko ze względu na np.zbyt nisko umieszczone okno lub inne elementy.

Problem jest nawet taki że parapet mam już drewniany - bo drewniane okna . Więc nie ma szans go zgrać.

I co z tym zamierzasz zrobić? Jakoś nie wyobrażam sobie "doklejenia" do parapetu blatu na tej samej wysokości ale w innym kolorze...Możesz zrobić blaty poniżej parapetów(na styk?) albo wywalić parapety i zrobić blat tak wysoko jak się da czyli na 89cm. Najlepiej byłoby jakbyś sprawdziła jaka wysokość blatów Tobie (albo osobie, która będzie najczęsciej gotowała)wystarczy - dla mnie te 89cm to byłoby minimum a mam ok.170cm wzrostu. Na jakiej wysokości masz teraz blaty? Parapet wystaje z wnęki okiennej w przód i na boki?

 

4)Na ścianę cos białego - szkło albo płytki ewentualnie farba ceramiczna.Nie mam innych pomysłów, boję sie przedobrzyć ;)

 

5)Kuchnia przystosowana dla osoby niepełnosprawnej wymaga innego podejścia. Jesli chcesz, żeby dziecko w przyszłości samo mogło sobie przygotowywac posiłki to powinnaś zadbac o odpowiednie odległości między zabudową i wysokości umieszczenia sprzętów i akcesoriów. Np.powinna byc pusta przestrzeń pod płyta i zlewem, żeby dało się podjechac wózkiem przodem do krawędzi blatu. Piekarnik i mikrofalówka oraz szafki na podstawowe sprzęty i naczynia raczej nisko. Najlepiej też byłoby zrezygnowac z półwyspu i mieć szafki tylko pod ścianami a na środku dużo miejsca do swobodnego obracania wózkiem, itp, itd - więcej informacji można znależć w necie. Przemyśl to sobie - chyba, że zakładasz bardzo okazjonalne użytkowanie kuchni przez Twoje dziecko, w takim przypadku do zastosowania tylko część wskazówek.

 

6)Wymiary szafek to detal, na poprzednich wizualkach pod oknem są fronty 60-tki i jeden 40cm(w rogu przy wysokiej zabudowie szafka narożna 60x120cm). Półwysep ok.240x90cm oddalony o 120cm od blatu po oknem a od wysokiej zabudowy(nie wliczając lodówki) o ok.100cm. Lodówki sbs przważnie sa głębsze niż standardowe szafki kuchenne więc to też należy wziąć pod uwagę. I chyba przeważnie trzeba zostawić odstep od zabudowy po bokach - zależy od modelu lodówki, sposobu otwierania drzwi...

 

-------------

 

Moja druga propozycja. Opcja wygodniejsza dla wysokich "kucharzy" - wywalone drewniane parapety. Blaty pod obydwoma oknami - jeden normalny, drugi płytszy(30-40cm) - "wchodzące" do wnęk okiennych(więc trzeba by doliczyć głebokość tych wnęk).Pod tym płytkim blatem mogą być szafki albo nie, przestrzeń na grzejnik niezabudowana raczej. Zlew po oknem na środku(jesli okno jest symetrycznie podzielone), po jego lewej stronie zmywarka. Witrynka na szklanki na innej ścianie - wieksza się zmieści. Miedzy półwyspem a lodówką odstęp ok.120cm - powinno wystarczyć na manewrowanie małym wózkiem inwalidzkim jakby co. Agd proponowałabym w kolorze stali - płyta, piekarnik, lodówka, okap...

Trochę takie "country" się zrobiło na wizkach;) - pewnie przez ten widok za oknem na prerię i witryny ze szprosami...Nie chciało mi sie juz zmieniać ale pewnie lepsze byłyby te witryny nowocześniejsze.

2.jpg 2A.jpg 2B.jpg 2C.jpg 2D.jpg

Wizualki robiłam w PRO100 więc nie są specjalnie realistyczne, zlewu Domsjo w programie nie ma - zamiast niego wstawiłam "klocek".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A domsjo to który? Bo jest wpuszczany w blat

[ATTACH=CONFIG]258970[/ATTACH]

i taki

[ATTACH=CONFIG]258972[/ATTACH]

Ten pierwszy jest bardziej neutralny.

 

Doriko, właśnie ..jak to muwią tu jest pies pogrzebany - podoba mi się ten drugi - ten klocek właśnie :p Cóż począć - takie czasem mamy dziwne upodobania. Po prostu w obecnym miejscu mam płytki i mam problem z dokładnym myciem garnków . Takie spaczenie. Więc wybrałam wielki i głęboki zlew - żeby tego uniknąć w mojej wymarzonej..ale jakże trudnej kuchni . :p

 

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może zrobić kuchnię tak by pasowała stylistycznie do zlewu :p Rozumiem miłość do tego zlewu. Tez taki chciałam ale budżet nie ten więc kupiłam wtopiony ale też domsjo. Tyle że moja kuchnia wymarzona to stat/adel(teraz się inaczej nazywają ale nie pamiętam jak) więc pasowałby nawet klocek.

Kuchnia wcale nie taka trudna ech wszyscy mówią że ich trudna. Moja to dopiero trudna :p Twoja super duża jest i nawet moja wymarzona wyspa by się zmieściła. Ale wiadomo, nie łatwo przystosować do własnych potrzeb tak by było i ładnie i wygodnie, szczególnie w twojej sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

B]judi00[/b]

[ATTACH=CONFIG]258945[/ATTACH]

A może wysoka zabudowa tam gdzie stół na planie powyżej, na środku wielka wyspa i ze zlewem i z płytą bez mebli przy ścianach. Tak mnie jakoś natchnęło. Aż ciekawa jestem jakby to wyglądało. Tylko nie mam czasu wrzucić tego do programu :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alicyja

1 . Dużo lepiej wygląda jasny blat - masz całkowitą rację. Jestem na tak. :)

Okna są w kolorze czerwono -brązowym ... nie wiśnia. Parapety w kuchni są przez przypadek. Bo ja mam ten rozmiar okien w paru pomieszczeniach w domu, przyszła ekipa do ścian i mieli wprawić parapety. Jak zachodzę pod koniec dnia mam parapety w kuchni zamiast w salonie :bash: . Byłam zła a poźniej przedyskutowałam z mężem opcje blatu pod parapetem. Ale widzę teraz że to zły pomysł. One wystają również na boki .Muszę je zerwać.. przynajmniej ten pod zlewem !! Może mnie mąż nie pogoni.... :rolleyes: .

2. ze zmywarka damy radę . :) Przynajmniej mam dwie opcje :) to dużo. Nie wiem czy ostatecznie nie posłucham rady DORIKO .

3. Może żeby nie było pstrokato to dołożyć jakiś jasny element - nawiązujący do blatu i zlewu?

4. Również mam 170 :) więc im wyżej tym lepiej .

5 Odnośnie dziecka - to raczej nie będzie kuchni użytkować. Także potrzebuję tylko szerokiego przejazdu.

6. Dziękuję o info na temat ..lodówki i otwierania drzwi w niej....zapomniałam wziąść tego pod uwagę ..:bash:

 

Wizualizacje cudne.... Baardzo podoba mi się ten przedłużony blat. Ekstra. Ale myślę że mąż mi się nie zgodzi na to ... . Już liczy mi że dużo szafek . Więc blat przez całą kuchnie ..tym bardziej odpada. Dobrze rozwiązana kwestia parapetów . AGD stal . Country tak z tymi witrynkami :D . Słuchaj jestem Ci baaardzo baardzo wdzięczna za cały projekt :) i ciężką pracę. Ten zlew - to właśnie taki klocek - więc trafione.

 

Co bym zmieniła : takie ułożenie stołu mi ni pasuje, więc bym go odwróciła aby był prostopadle do ściany, żeby nie było ciasno to odległość wyspy od szafek 110. usunęłabym te "witrynki " zamiast tego na tej ścianie dać dwie szafeczki jasne bez szyby- nawiązujące do blatu ułożone w schodku jak proponowała DORIKO. Lub te co ty dałaś - ciut mniejsze i bez witrynek , białe . parapet pociągnięty z wyspy na drugie okno. I jeszcze zamiast tej szafki pierwszej w całej tej duzej zabudowie koło zlewu - ta co się spiera na blacie - zrobić z niej półeczki na takie " szybkie i podręczne rzeczy . Ona jest w rogu więc nic nie będzie widać, a funkcjonalna będzie baaardzo ... oczywiście ze 3 - 4 na wysokość całej zabudowy aby nie zrobić zamieszania.

 

Alicyja co o tym sądzisz ? może to wyjść ładnie ?

Szczytem moich marzeń była wyspa na końcu z takim podwyższeniem ..pionową deseczką - blatem , bo wtedy nie widać bardzo co jest na wyspie i jest wszystko takie uporządkowane ....ale u mnie to odpada - głównie przez to moje nie szczęsne okno :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

B]judi00[/b]

[ATTACH=CONFIG]258945[/ATTACH]

A może wysoka zabudowa tam gdzie stół na planie powyżej, na środku wielka wyspa i ze zlewem i z płytą bez mebli przy ścianach. Tak mnie jakoś natchnęło. Aż ciekawa jestem jakby to wyglądało. Tylko nie mam czasu wrzucić tego do programu :(

Zanim jeszcze dowiedziałam sie o kaloryferze, parapetach i niepełnosprawnym dziecku kombinowałam z duża wyspą na środku.

3.jpg 4.jpg

Wchodzenia na bok wysokiej zabudowy nie brałam raczej pod uwagę.

 

Co bym zmieniła : takie ułożenie stołu mi ni pasuje, więc bym go odwróciła aby był prostopadle do ściany, żeby nie było ciasno to odległość wyspy od szafek 110. usunęłabym te "witrynki " zamiast tego na tej ścianie dać dwie szafeczki jasne bez szyby- nawiązujące do blatu ułożone w schodku jak proponowała DORIKO. Lub te co ty dałaś - ciut mniejsze i bez witrynek , białe . parapet pociągnięty z wyspy na drugie okno. I jeszcze zamiast tej szafki pierwszej w całej tej duzej zabudowie koło zlewu - ta co się spiera na blacie - zrobić z niej półeczki na takie " szybkie i podręczne rzeczy . Ona jest w rogu więc nic nie będzie widać, a funkcjonalna będzie baaardzo ... oczywiście ze 3 - 4 na wysokość całej zabudowy aby nie zrobić zamieszania.

 

Alicyja co o tym sądzisz ? może to wyjść ładnie ?

Szczytem moich marzeń była wyspa na końcu z takim podwyższeniem ..pionową deseczką - blatem , bo wtedy nie widać bardzo co jest na wyspie i jest wszystko takie uporządkowane ....ale u mnie to odpada - głównie przez to moje nie szczęsne okno :)

 

Stół postawisz jak Ci wygodniej, półwysep 110cm od blatu ze zlewem też może być. Z tymi szafkami wiszącymi to nie wiem o co chodzi - możesz to jakoś zwizualizowac, narysować, wkleić jakies fotki? Ten płytki blat na cała scianę zaplanowałam po to żeby nie robić dodatkowych "schodków", uskoków blatu - żeby sie tak nie rzucało w oczy, że półwysep nie jest równo z oknem. Wczesniej już myślałam, że w rogu przy wysokiej zabudowie może być miejce na pieczywo, toster i inne sprzety elektryczne zamiast szafki na szklanki. Zastanawiałam się również czy by tam nie postawić mikrofalówki. Masz zamknięta kuchnię więc przed kim chcesz zasłaniać to co jest na wyspie?

5)Mam jeszcze taką propozycję - półwysep równo z oknem czyli oddalony od blatu ze zlewem o ok.140cm. Z powodu tej odległości dodany prostopadły blat(może byc sam blat bez szafek pod spodem) jako miejsce do obróbki produktów po wyjęciu ze zlewu a przed gotowaniem na płycie. Zlew nie jest pod oknem żeby był bliżej płyty(odcedzanie makaronu itp). Pod oknem blat na przygotowywanie np.zimnych posiłków nie wymagających gotowania(kanapki, tosty...) lub kawy, herbaty. Półwysep zrobiłabym węższy, na 80cm. Parapet przy półwyspie lepiej żeby już nie wystawał z wnęki okiennej. Wiszące szafki jak wolisz - na krótszej lub dłuższej ścianie między oknami. Stół musiałby stać raczej dłuższym bokiem przy ścianie, chyba, że będzie krótki, max.120cm to wtedy jakoś obok półwyspu da się przejść.

5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może zrobić kuchnię tak by pasowała stylistycznie do zlewu :p Rozumiem miłość do tego zlewu. Tez taki chciałam ale budżet nie ten więc kupiłam wtopiony ale też domsjo. Tyle że moja kuchnia wymarzona to stat/adel(teraz się inaczej nazywają ale nie pamiętam jak) więc pasowałby nawet klocek.

Kuchnia wcale nie taka trudna ech wszyscy mówią że ich trudna. Moja to dopiero trudna :p Twoja super duża jest i nawet moja wymarzona wyspa by się zmieściła. Ale wiadomo, nie łatwo przystosować do własnych potrzeb tak by było i ładnie i wygodnie, szczególnie w twojej sytuacji.

 

Doriko dzięki. Twoja wyobraźnia nie zna granic :)) Problem w tym że już mam odpływ syfonu zlewu w ścianie pod oknem..... no ..więc porobione :bash::bash::bash: . Dom pasuje najpierw projektować od kuchni...zdecydowanie . Kuchnia stylistyczna do zlewu..wiem . BOJĘ się białych szafek, że non stop będę musiała latać ze ścierą. ... nie czarujmy się na białym widać wszystko. Powiedz mi..bo jestem trochę zielona - co to za kuchnia stat/adel ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alicyja jakże ty jesteś szybka :)

Projekt z tą wyspą na środku jest bajeczny :) Naprawdę strasznie mi się podoba. Tylko tutaj kolejny schodek - mam już zamontowany odpływ zlewu w ścianie, więc zmiana miejsca zlewu odpada :cry: niestety. Tym się uwiązałam . Ale nie jest źle.

Faktycznie wyjście na bok tej zabudowy nie byłoby fajne. Ale dobrze wziąśc wiele opcji pod uwagę.

Odnośnie tych szafek to poniżej zdjęcie ... napisałam a nie przemyślałam, bo uważam że są niewygodne szafki otwierane do góry.szafki asymetryczne.jpg

ZDJĘCIE UŻYTKOWNIKA KAMILAA

Mam dużą zabudowę i sporo szafek , także przeżyje bez kolejnych szafek wiszących. (i ciut taniej) :)

 

Alicyja słuszna uwaga nie muszę kryć niczego w kuchni..bo jest zamknięta. Więc już nawet nie myślę o tym podwyższeniu na wyspie.

Myślimy podobnie. Jak najbardziej w rogu mogą być te 3 półki na takie podręczne rzeczy a nawet mikrofalówkę czy toster. Robiąc z nich półki i tak zostaje mi jeden pion słupka przed lodówką właśnie na szklanki i talerze . Także super :)

 

Mam zgodę :) i wyrywamy ten parapet pod oknem gdzie jest zlew. Wiem że ciężki temat tej wyspy, blatu i parapetu, mój kombinuje aby go ściąć do równa żeby nigdzie nie wystawał..

 

5. Twoja nowa propozycja . Koncepcja naprawdę niezła , tylko że :

Nie mogę zmienić miejsca zlewu ze względu na odpływ. Także jak oddale wyspę to będzie dalej do zlewu. Mniej funkcjonalne.

Słuszna uwaga na temat przygotowywania zimnych posiłków... ale jak była poprzednia koncepcja to blat na wyspie wychodził mi równo z lodówką - więc też było ok. Wiszące szafki w takiej kuchni bardziej pasują tak jak na twojej wizualizacji - naprzeciw. Jest wtedy tak wszystko uporządkowane, w ładzie.

I szkoda mi właśnie tego miejsca na stół. .. w tak dużej kuchni lepiej niech jest swobodne przejście w mojej sytuacji.

 

Wiesz co , tak teraz przyszło mi do głowy , bo trapi mnie ten parapet przy wyspie... a jakby tam dać wysoką zabudowę a wyspę po drugiej stronie ? Nawet mi pasuje bo komin tam mam. A dotychczasowa koncepcja z wyspą polegała na tym że rurę od okapu ukryłoby się ww zabudowie i przy okazji doświetliło kuchnię oczkami ledowymi .

aha,.... myślałam o tym na początku ale zraziło mnie to że będę musiała okrążyć wyspę żeby wejść za nią..

Co o tym sądzisz ?

 

Dziękuję i pozdrawiam gorąco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawny STAT teraz KROKTORP

http://www.ikea.com/ms/media/cho_room/20143/kitchen/20143_conk09a/20143_conk09a_01_PE390142.jpg

Dawny ADEL dziś GRYTNÄS

http://www.ikea.com/ms/media/cho_room/20134/kitchen/20134_conk01a/20134_conk01a_01_PE349536.jpg

Jeśli boisz sie białego to może szary ale w tym stylu też piękne

BODBYN

http://www.ikea.com/ms/media/cho_room/20143/kitchen/20143_conk17a/20143_conk17a_01_PE412914.jpg

tutaj też BODBYN tylko biały

http://www.ikea.com/ms/media/cho_room/20134/kitchen/20134_conk26a/20134_conk26a_01_PE361902.jpg

Wszystko oczywiście IKEA

 

Co do strachu przed białymi meblami, to mam w tej chwili białe gładkie meble (już pisałam kilka może kilkanaście postów temu) i wycieram jak coś mi się wyleje czy pochlapie ale te "drewniane" tez wycierałam. Nie uważam ich za bardziej kłopotliwe.

A jaki masz styl reszty domu?

 

Edit:

Jakie meble planujesz? Może pisałaś ale mi umknęło.

Edytowane przez Doriko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DORIKO Nie wiedziałam co chce i natknęłam się na to foto i mi się strasznie spodobało fornir OLIWKA CORDOBA OLC X27 HP.jpg

Ono było inspiracją. Ładne meble tylko dla mnie bez tych wtłoczeń . Zbieracze kurzu są mi nie potrzebne. Ładne kuchnie ..ale nie mój styl. Grytnas jeszcze w miarę. Te szare też ładne ale bez tych wtłoczeń . :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłam mały fotomontaż i zbiałym blatem może być.

fornir OLIWKA CORDOBA OLC X27 HP.jpg

Jeśli chodzi ci o wielkość tego zlewu to są równie duże z innych materiałów.

 

http://image.ceneo.pl/data/products/17039657/i-alveus-stylux-40-f.jpg

wymiar wewnętrzny komory 74x40

http://www.hansloren.pl/environment/cache/images/0_0_productGfx_21f254e249836501546c0e052e09087f.jpg są też w innych kolorach

wymiar wewnętrzny komory 630x40

Edytowane przez Doriko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłam mały fotomontaż i zbiałym blatem może być.

[ATTACH=CONFIG]259149[/ATTACH]

Jeśli chodzi ci o wielkość tego zlewu to są równie duże z innych materiałów.

 

http://image.ceneo.pl/data/products/17039657/i-alveus-stylux-40-f.jpg

wymiar wewnętrzny komory 74x40

http://www.hansloren.pl/environment/cache/images/0_0_productGfx_21f254e249836501546c0e052e09087f.jpg są też w innych kolorach

wymiar wewnętrzny komory 630x40

 

Ale jesteś kochana .

Interesuje mnie najważniejsza rzecz..w jakiej cenie jest ten biały ? Bo z ikei zlew ceramiczny Domsjo mam za 599.- . A nie chce wydać tysiaka...:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, właśnie odebrałem projekt kuchni, jak ktoś wcześniej tu napisał jest przewidywalna :) Czy moglibyście mi doradzić, czy wysoką zabudowę zrobić tak jak w projekcie, czyli płyta imitującą dąb, czy tez białą ?

 

Według mnie, choć sama mam ten sam problem to zostawiłabym w tym dąbie. Ładna zrównoważona kolorystycznie kuchnia.

Chyba że planujesz szalone kolory ścian to biała zabudowa jest bardziej uniwersalna ...moim skromnym zdaniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...