Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam Wszystkiech!

 

Wrzucam projekt naszej kuchni z wyspą. Bardzo proszę o ocenę, każda uwaga pomoże w stworzeniu idealnego miejca do gotowania i spędzania czasu... Stawiam na funkcjonalność :) Proszę pomóżcie w rozstawieniu szafek - szczególnie miejsce płyty.

 

Kuchnia jest otwarta na jadalnię i salon. Będzie w białym lakierze, z dodatkiem drewna (tu niestety pojawił się problem z dostosowaniem płyty i blatu w jednym kolorze, dlatego mieliśmy ograniczone możliwości z kolorystyką, ale trafiło na jasny dąb z Kronospanu - ściana przy wyspie jest wykończona cegłą - ładnie się to razem komponuje). img_1394186284.jpg

 

Sommer zabudowana.jpg

Sommer4.jpg

 

Od lewej: szafka wysoka 40cm, następnie 60cm, blat roboczy 180cm (szafki 2x90cm), zabudowana lodówka 60cm (miała być wolnostojąca SAMSUNG RL55VTE1L, ale zabudowana lodówka, wiadomo - lepiej wygląda, tylko szkoda, że taka mała...)

 

Wyspa:

Sommer3.jpg

 

od lewej: cargo 20cm, szuflada z koszami 60cm (zlewozymawk - czarny granit), zmywarka zabudowa 60cm, szafka z szufladami 50 lub 60cm (zależy ile miejsca zostanie na przejście z dwóch stron), szafka szuflady 60cm z płytą i cargo 20cm (chcę mieć pod ręką przyprawy, oliwy i tak dalej). Wiem, że 20cm - właściwie 25cm (dojdzie jeszcze rama w kolorze drewna) to mała odległość płyty do przejścia, ale jeżeli przesunęłabym płytę tak jak jest na wizualizacji o jedną szafkę 50/60cm, wydaje mi się, że płyta będzie za blisko zlewozmywaka (zlewozmywak 1,5 komory - coś ok 80cm, okapnik będzie wchodził na zmywarkę).

3c926859f5fbab1d.jpg

 

Co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy ktoś mółby odnieść się się do mojego nieszczęsnego układu szuflad dolnych? Ma ktoś szuflady szer. 60 cm? (u mnie wychodziłoby nawet trochę mniej... Da się coś w takiej szufladzie zmieścić Może podpowiecie innym pomysł na szafki dolne w takim układzie?

 

Wrzucam kawałek szkicu tych szafek, wrysowane są szuflady 60 cm a chciałabym szersze (80-100). Ta ściana ma 320 cm i mam tam:

- cargo 20 lub 30 cm

- słupek z piekarnikiem 60 cm

- szafka 60 cm jak to przy zabudowie L

szuflady.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gargamelll, 50 cm blatu pomiędzy zlewem a płytą, to trochę mało (sama tak kiedyś miałam).

W celu uzyskania większej ilości miejsca można zamontować zlew z ociekaczem z lewej strony (byłby nad cargo).

 

Można i tak:)

 

A można po 5 cm z każdej strony zyskać zastępując carga 20 na carga 15. Po lewej strony zlewozmywaka można zamontować cargo 15 z półką na detergenty i miejscem na ręczniki:

http://www.b2bpeka.pl/index.php/file/show/file/4ca5dd16ca376/type/big/filename/Arena+Style+z+r%C4%99czniczkiem.jpg

 

te carga występują tylko jako 150 mm.

 

 

Warto też zwrócić uwagę na zlewozmywaki ceramiczne, których ociekacze służą jako deski do krojenia. A jakie to wygodne zaraz koło zlewozmywaka a tuż obok garnka do którego to co kroimy ma zaraz trafić. Zlewozmywaki ceramiczne były towarem ekskluzywnym, teraz cena jest bardziej dostępna. Nie plamią się, nie rysują i są hartowane więc można stawiać gorące jak i zimne i nie pękają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]

 

[ATTACH=CONFIG]265548[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]265549[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]265555[/ATTACH]

 

Wyspa:

[ATTACH=CONFIG]265556[/ATTACH]

 

[...]

[ATTACH=CONFIG]265559[/ATTACH]

 

Co o tym myślicie?

 

Zrobiłabym półwysep zamiast wyspy i było bu więcej miejsca na zlew i kuchenkę, Nie musiałyby być wtedy tak blisko siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki baska_st! Te cargo 15cm z miejscem na ręczniki, to super pomysł:D

 

Jaka jest optymalna odległość zlewozmywaka od płyty? W obecnym mieszkaniu mam 40cm - wystarczająco, żeby przenieść garnek z wodą z jednego miejsca na drugie, jednak, niewiele jeżeli chodzi o pracę. Nasza wyspa ma mieć 2,8m, więc można to jakoś poukładać, bez robienia półwyspu, nie potrzebuję tak wielkiego blatu roboczego, tym bardziej, że po drugiej stronie będę miała blat 1,8m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś mółby odnieść się się do mojego nieszczęsnego układu szuflad dolnych? Ma ktoś szuflady szer. 60 cm? (u mnie wychodziłoby nawet trochę mniej... Da się coś w takiej szufladzie zmieścić Może podpowiecie innym pomysł na szafki dolne w takim układzie?

 

Z tego co widzę, masz 3 szafki 60cm - czy nie lepiej byłoby je zastąpić dwoma szafkami 90cm? ale wtedy górne też musiałyby być 90cm, żeby to ładnie wyglądało. Na pewno wygodniejsze rozwiązanie, koleżanka ma i się to sprawdza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki baska_st! Te cargo 15cm z miejscem na ręczniki, to super pomysł:D

 

Jaka jest optymalna odległość zlewozmywaka od płyty? W obecnym mieszkaniu mam 40cm - wystarczająco, żeby przenieść garnek z wodą z jednego miejsca na drugie, jednak, niewiele jeżeli chodzi o pracę. Nasza wyspa ma mieć 2,8m, więc można to jakoś poukładać, bez robienia półwyspu, nie potrzebuję tak wielkiego blatu roboczego, tym bardziej, że po drugiej stronie będę miała blat 1,8m.

 

 

Blatu roboczego więc jest dość. I układ jak widać jest przemyślany. Jeśli zlewozmywak ma mieć ociekacz to zlewozmywak ceramiczny stanie się przedłużeniem blatu na którym można postawić gorący garnek, pokroić warzywa do zupy,... i TYle :)

 

http://i.dobrzemieszkaj.pl/i/03/30/56/033056_940.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam ostateczną wersję kuchni do zaakceptowania.

Czy rzuca Wam się coś w oczy co można jeszcze zmienić? czy czarny zlew i srebrna płyta będzie ok? (wizualnie) ;-)

Kuchnia w środku 'bez bajerów', 6 szuflad pod płytą grzewczą, reszta otwierana. ( wszystko na blumach)

lodówka, piec w zabudowie po lewej.

półwysep 2,48cm, czy trochę nie za dużo?

Brak szafek wiszących ze względu na okna;) zastanawiam się nad okapem?

chociaż nie wiem czy tak samotnie - nie będzie wyglądał dosyć dziwnie.(jest w domu reku)

jaki materiał umieścić nad zlewem i płytą? lacobel?

biała strona fronty lakierowane, szafki na dole fornir dębowy.

 

Help!

rys3.jpg

rys4.jpg

rys5.jpg

rys6.jpg

rys2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]Czy rzuca Wam się coś w oczy co można jeszcze zmienić? czy czarny zlew i srebrna płyta będzie ok? (wizualnie) ;-)

Moim zdaniem jednak lepiej by było ujednolicić kolor.

 

półwysep 2,48cm, czy trochę nie za dużo?

Blatu nigdy za dużo :) tylko sprawdź dokładnie jak szerokie przejście będzie. Żeby wygodnie było wchodzić i wychodzić szczególnie nosząc talerze i półmiski na stół.

 

Brak szafek wiszących ze względu na okna;) zastanawiam się nad okapem?

chociaż nie wiem czy tak samotnie - nie będzie wyglądał dosyć dziwnie.(jest w domu reku)

jaki materiał umieścić nad zlewem i płytą? lacobel?

biała strona fronty lakierowane, szafki na dole fornir dębowy.

Help!

Okap wolnowiszący najlepiej prezentuje się samotnie więc będzie wyglądał dobrze a czy jest potrzebny to nie wiem jak to jest z reku.

 

Co do ściany nad blatem to do lakierowanych frontów pasuje lakobel ale tez można dać fornir ten sam co na dolnych szafkach tylko nie jestem pewna czy nie było by go wtedy za dużo. Lakobel jest bezpiecznym wyjściem.

 

Edit:

Układ bardzo dobry, myślę że nie ma co poprawiać. No ewentualnie ten półwysep dobrze wymierzyć. Zlew i płytę dać w jednym kolorze a wtedy okap też dopasować do tego.

Edytowane przez Doriko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

endka lakobel jest wg mnie najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku - nie dawałabym go nad blatem przy wysokiej zabudowie... taki mały kawałek - po co? nieładnie to wygląda :no:

 

niepodobają mi się te wnęki kamienne obok zabudowy - ja bym zrezygnowała z nich - tak podwieszona zabudowa (moje niespełnione marzenie) jest już dostatecznym ozdobnikiem tej ściany :)

 

skoro kategorycznie nie chcesz ciemnej płyty to wszystko jasne :) do wymiany zlew - a może stalowy???

dać stalowy okap np tubę i będzie pasowało :)

 

a piec i palniki to czemu mają być obok siebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko co wybrać? jasny zlew , którego nie chcę, czy czarną płytę, której nie chce kategorycznie:)

 

dziękuje Ci za rady dobra kobieto:)

 

może ktoś jeszcze?

 

aha, czy piec nie jest troszkę za daleko od palników?

 

 

No to ja :)

 

Ale przestrzeń w tej kuchni, można się zgubić:)

A brałaś pod uwagę umieszczenie okapu pomiędzy oknami? Ciekawie to wygląda.

Co do sugestii forniru przy kuchence, odradzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a no zapomniałam napisać o jednej rzeczy :D kamiennych wnęk nie będzie... to wizja Pana od kuchni;)

w zamyśle ma być wnęka z fornirowaną półką?

ale może też z tego zrezygnować?

nie, nie

myślałam, żeby palniki może były 0-5-,0,70cm bliżej do zlewu niż teraz?

 

hmm tylko, że między oknami jest zlew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, cofam pytanie.

 

To piec czyli piekarnik i palniki mają być bliżej czy zlew i palniki? Piekarnik może sobie być dalej, Jak przygotujesz to co masz w nim upiec to siup do pieca i cię nie interesuje. Ale zlew i płyta powinny być na tyle blisko, aby się z każdą łyżką do opłukania i kubkiem który się chce włożyć do zlewu nie biegać. Tutaj jest tak wiele miejsca... Wszystko zależy czy są już zrobione przyłącza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a no zapomniałam napisać o jednej rzeczy :D kamiennych wnęk nie będzie... to wizja Pana od kuchni;)

w zamyśle ma być wnęka z fornirowaną półką?

ale może też z tego zrezygnować?

nie, nie

myślałam, żeby palniki może były 0-5-,0,70cm bliżej do zlewu niż teraz?

 

hmm tylko, że między oknami jest zlew.

 

Odległość od zlewu do płyty jest idealna nic tu nie zmieniaj. Po pierwsze za blisko okna nie może być bo po pierwsze pochlapane okna a po drugie ozdoba okienna może wtedy odpada no i okap przy samym oknie nie ładnie będzie wyglądał.

A można wiedzieć dlaczego czarna płyta kategorycznie nie? Bo właśnie taką i taki okap bym u ciebie widziała.

Jeśli bardzo nie chcesz srebrnego zlewu i czarnej płyty to weź takie jakie ci się podobają ale wtedy dobierz okap do płyty. W końcu to ty będziesz tam gotować i to tobie ma pasować.

 

baska_st Nie bardzo rozumiem co z tym lataniem z łyżką.

Dobrze jest mieć przestrzeń pomiędzy zlewem a blatem bo to jest najczęściej używany kawałek blatu przy gotowaniu. Robienie kanapek to może między lodówką a zlewem. endka ma świetnie rozplanowane blaty. Ma to, co tu dziewczyny z wielkim trudem próbują u siebie osiągnąć. endka nie daj sobie wmówić że płyta i zlew mają być jak najbliżej siebie, maja być na tyle blisko aby wygodnie było ale też na tyle daleko by było sporo blatu pomiędzy a więc ma być optymalnie i moim zdaniem tak u ciebie jest. No chyba że toś jest wielbicielem pół metrowego blatu pomiędzy zlewem a płytą to już inna bajka.

baska_st Poczytaj sobie o ergonomii w projektowaniu kuchni albo przeczytaj ten watek i wątek o kuchniach gotowych. Jeśli lubisz mieć zlew obok kuchenki to tak sobie zrób ale nie wmawiaj innym że tak jest najlepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuje za miłe słowa dotyczące kuchni:)

co do tej płyty, to przyznam, że głównym powodem NIE WYBRANIA takowej czyli czarnej jest moja TEŚCIOWA! ;)

która powiedziała, że przez całe życie miała białą zmieniła na czarną, że to był błąd życia, że widać każdą plamkę, że trzeba szorować, wycierać, pucować itd itp.

ale teraz sobie tak myślę, przecież na srebrnej też widać-sama taką teraz mam więc wiem.

 

to już nie wiem co myśleć ... jeszcze mogę wnieśc poprawki także muszę znaleźć chyba odpowiedni wątek i doczytać ;)

Edytowane przez endka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...