Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mam pytanie, szczególnie do tych, którzy znają szczegóły mebli Ikea. Chcę zamówić właśnie meble Ikea, tyle, ze pojawił się problem z wysokością parapetu.

Dolna krawędź parapetu jest na wysokości (gotowa podłoga) 82 cm, natomiast dolna krawędż skrzydła okna na wysokości 89,5 cm.

Z tego, co się orientuje wymiary w meblach ikeowskich: cokół 8cm + szafka 80 cm + blat 3,8 cm co daje 91,8 cm, więc brakuje 2,3 cm.

 

Rozważałam skrócenie cokołu do 5 cm, ale co wtedy z cokołem pod lodówką?

 

Macie jakiś pomysł lub radę jak to rozwiązać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wizualka tak jak chciałaś, chyba... Lepiej, żeby ktoś w Ikea Plannerze wizualkę zrobił.

Płytkie wysokie szafki po prawej od wejścia we wnęce ok.160cm szerokości - np.2x60+40 lub 4x40cm. Malo blatu, brak miejsca na pralkę. Gdyby obok lodówki dać szafkę pod zlew 40cm a w róg wstawić szafkę 88x88cm to po prawej stronie piekarnika dałoby sie wygospodarować miejsce na pralkę ok.70cm(po lewej od piekarnika szafka 20cm).

[ATTACH=CONFIG]269502[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]269503[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]269504[/ATTACH]

A w ogóle to dlaczego nie możesz zrobić głębokiej wnęki? Rozumiem, że kawałek ściany przy oknie trzeba zostawić ale wnękę możesz zrobić krótszą, np.100-120cm, tyle żeby weszła lodówka i obok jakaś szafka. Albo wnęka na środku ściany tylko na lodówkę i wtedy od strony salonu powstana dwie symetryczne wnęki... Moim zdaniem warto jeśli kuchnia jest dla Ciebie taka ważna bo byłoby i więcej blatu i ładniej i pralka by weszła.

[ATTACH=CONFIG]269505[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]269506[/ATTACH]

 

Dziękuję, o to mi chodziło :) Jesteś super! :)

Edytowane przez jo--anna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na co dzień krzesła będą 4 przy dłuższych bokach, ale jak przyjadą jacyś goście to od strony ściany przy krótszym boku nikt się nie zmieści :(

 

Jak postawisz stół w odstępie min. 60cm od ściany to się zmieści. I będzie łatwiejszy dostęp do tego krzesła niż gdyby stało we wnęce(przejście między rogiem stołu a rogiem wneki).

Na rysunkach stoł 90x140cm z krzesłami odstawionymi na tyle, żeby pokazać te min.60cm z każdej strony.

z wneką.jpg bez wnęki.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak postawisz stół w odstępie min. 60cm od ściany to się zmieści. I będzie łatwiejszy dostęp do tego krzesła niż gdyby stało we wnęce(przejście między rogiem stołu a rogiem wneki).

Na rysunkach stoł 90x140cm z krzesłami odstawionymi na tyle, żeby pokazać te min.60cm z każdej strony.

[ATTACH=CONFIG]269661[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]269662[/ATTACH]

 

Stół 90x140 to taki normalny stół czy jakiś mały? Bo jestem w pracy, nie mam centymetra i trudno mi sobie to wyobrazić ;) Coś pi razy drzwi takiego? W sensie swobodnie na 4 krzesła?

 

103725714149243c48d0191.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, coś jak na zdjęciu, spokojnie na 4 krzesła wystarczy. Zaleca się żeby osoba siedząca przy stole miała do swojej "dyspozycji" co najmniej kawałak blatu o szerokości 60cm i głebokości 40cm(od krawędzi do środka stołu).Chodzi o to żeby łokciami nie stukać sie z sąsiadem i talerze się o siebie nwzajem nie obijaly. Nawet stół 80x120cm dla 4. osób byłby ok. ale dla 6. lepiej trochę większy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

300cm ściany minus 60cm po obu stronach czyli 120 zostaje 180. Wciśniesz tam maksymalnie 180cm stołu a to duuuży stół tak na 3 krzesła po jednej stronie czyli w sumie sześć.

Ten poniżej ma 120 i swobodnie wchodzą cztery krzesła na przeciw siebie.

http://www.ikea.com/pl/pl/images/products/ingo-ivar-sto-i--krzesa__0140946_PE300942_S4.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

sporo czasu podglądałam to forum, czytałam i zbierałam informacje - obfotografowałam połowę sklepów z wyposażeniem wnętrz i zapchałam pół dysku na komputerze inspiracjami - jednak na tym forum znalazłam wiele cennych i racjonalnych odpowiedzi - a nie wg mojego klucza - O MAMO JAKIE ŚLICZNE! :D . Myślałam, że będzie frajda i zabawa z dobieraniem frontów, blatów, umywalek, kafli etc ale już jakiś czas temu zorientowałam się, że przy takiej ilości pytań w jednym czasie nosi to bardziej znamiona tortury :D

Poniżej wizualizacja. Nigdy nie byłam fanką nowoczesnych rozwiązań i bliżej mi było do (jak to zwie mój M) domku na prerii stąd te fronty i blat. Generalnie umywalka też ma być inna - ceramiczna "wychodząca" na zewnątrz. Natomiast na słupku szafki będą symetryczne - wizualizacja nie daje mozliwości takiego ustawienia. Dajcie znać czy taki rozkład pomieszczenia ma rację bytu - wszelkie opinie będą mocno przydatne.

Kuchnia rzut górny.JPGkuchnia.JPGslupekkuchnia.JPGwejscie do kuchni.JPG2014-06-06 11.11.12.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myszkinson, a możesz tak pokombinować, żeby płyta kuchenna była tam, gdzie na planie 9 i 10? Domyślam się, że przed kuchnią będzie jadalnia? Gotowanie, gdy widzisz resztę domu, a zwłaszcza siedzących przy stole, możliwość swobodnego z nimi kontaktu, bez konieczności ciągłego odwracania się, to rzecz bezcenna :) A u Ciebie jest świetna możliwość takiego rozwiązania :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie mówię, żeby ją ruszać :) Jak najbardziej ma być. Proponuję gotowanie właśnie przy tej ścianie, niemal tuż przy wejściu, zamiast tyłem do całego pomieszczenia i reszty domu. Opinie, że takie usytuowanie jest niebezpieczne, to mit. Sama mam takie ustawienie i to był najlepszy pomysł :) Skoro po drugiej stronie ma być kominek to będziesz miała gotowy przewód wentylacyjny dla okapu :) Najlepiej jakbyś stanęła w tym pomieszczeniu i porównała, jak się czujesz wyobrażając sobie stanie przy garnkach w tych dwóch miejscach :) Edytowane przez Tomkowa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajcie znać czy taki rozkład pomieszczenia ma rację bytu - wszelkie opinie będą mocno przydatne.

 

Zmywarka jest ponad 2m od zlewu - trochę bez sensu. Ogólnie wolę jak zlew jest w "centrum wydarzeń" ;) czyli blisko głównego blatu roboczego i między lodówką a kuchenką

Ja bym proponowała ustawienie np. jak na rysunku poniżej - płyta z okapem na większym wolnym kawałku ściany czyli po lewej. Zlew pod prawą połową dużego okna a obok zmywarka albo zlew między oknami i zmywarka mogłaby zostać jak w Twoim projekcie ale zwiększyłaby sie odległość zlewu od płyty. Szafki wiszące 3x60 lepiej wypełnią ścianę niż 2x80cm.

1.jpg

Albo z wydzieleniem spiżanio-pralnio-suszarni gdybyś uznała, że kuchnia jest za bardzo "oszafkowana", np. tak:

2.jpg 2A.jpg 2B.jpg 2C.jpg

Edytowane przez alicyja
Dodane wizualki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

jesteśmy właśnie w trakcie projektowania kuchni - projekt był już prawie gotowy, po czym po przeczytani tego wątku stwierdzam, że najlepiej byłoby go w całości zmienić ;)

Niestety mam pecha do projektantów - lepiej wręcz napisać, że do panów obsługujących program do wizualizacji, bo z projektowaniem niewiele ma to wspólnego :rolleyes:

 

Tak wygląda "plan" kuchni - w sensie wymiarów. Te przerwy to miejsca gdzie znajdą się przejścia - niestety kuchnia będzie pomieszczeniem przechodnim. Nie będzie tam drzwi, a jedynie łuki/przejścia. Można trochę jeszcze manipulować ścianą o wymiarach 60/70/230 - ściana jeszcze nie stoi, musi być tam po prostu przejście 70cm, w którym miejscu jest to raczej obojętne. Okien brak. Łuk o wymiarze 100cm będzie w pewnym sensie jedynym źródłem "światła" dziennego.

kuchnia1.jpg

 

A tutaj mam "plan" od pana ze sklepu meblowego:

kuchnia2.jpg

Co prawda chciałam, aby pomiędzy zlewem a płytą było kargo, ale Pan twierdzi, że zmywarka (znajdować się będzie pod ociekaczem od zlewu) nie może stać przy ścianie i dlatego postawił przy ścianie kargo.

Jestem w rozterce, bo kompletnie mi się ta wizja nie podoba. Z jednej strony zależy mi na sporym blacie roboczym aby wygodnie pracować, z drugiej strony marzy mi się piekarnik/mikrofala w słupku. Ogólnie poza lodówką cały sprzęt AGD będzie w zabudowie (płyta gazowa, a nie indukcyjna).

Po przejrzeniu wątku coraz bardziej rozważam układ dwurzędowy bądź w kształcie litery "U", ale nie mam pojęcia jak się za to zabrać :( Bo fajnie by było jeszcze gdzieś postawić jakikolwiek stolik no i trzeba gdzieś umieścić grzejnik :/

Czy ktoś pomoże i coś podpowie? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmywarka ma być 40 czy 60?

A może jednak zabudować lodówkę?

Do czego miałby służyć stolik? Czy jest niezbędny? Jak daleko masz duży stół (jeśli masz)?

Co jest za otworem 70cm?

A co za wejściem 100cm?

Najlepiej daj cały rzut mieszkania :p

 

Edit:

 

Zapomniałabym :p

Czy ta kuchnia będzie na wymiar czy z gotowych szafek? Jeśli z gotowych to jakie szerokości szafek mają dostępne i jakie szafki narożne mają w ofercie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmywarka ma być 40 czy 60?

A może jednak zabudować lodówkę?

Do czego miałby służyć stolik? Czy jest niezbędny? Jak daleko masz duży stół (jeśli masz)?

Co jest za otworem 70cm?

A co za wejściem 100cm?

Najlepiej daj cały rzut mieszkania :p

 

Edit:

 

Zapomniałabym :p

Czy ta kuchnia będzie na wymiar czy z gotowych szafek? Jeśli z gotowych to jakie szerokości szafek mają dostępne i jakie szafki narożne mają w ofercie?

 

Jeśli chodzi o zmywarkę to wydaje mi się, że 45cm jest wystarczająca. Co do zabudowy lodówki - wolnostojące są troszkę pojemniejsze i po prostu mamy w miarę nową i niekoniecznie chcielibyśmy kupować kolejnej jeśli nie ma takiej konieczności. Ale nie jest to kategoryczne "nie" ;)

Stolik tak aby zjeść przy nim śniadanie, czy też usiąść podczas przebywania w kuchni. Duży stół używany jest sporadycznie i stoi w pokoju/salonie. Na codzień raczej wszyscy jedzą w innych godzinach więc nie mam ciśnienia na jadalnię.

Za otworem 70cm jest ciąg komunikacyjny - dojścia do pokoi. Za otworem 100cm wyjście na werandę i ogród.

Rzut mieszkania będę w stanie dać po południu, na ten moment nie mam przy sobie. Nie jest to nowo budowany dom, a jedynie przebudowa bardzo starego mieszkania w zabudowie szeregowej więc niestety nie wszystko może wyglądać tak jakbym chciała :rolleyes:

 

Przyznam się, że firma KAM ma fajne szafki modułowe http://www.meblekam.pl/oferta/kamduo-xl.html i w fajnych cenach i pierwotnie to na nich się skupiłam, ale zaczęłam również rozważać zabudowę pod wymiar więc jestem otwarta na dosłownie wszystkie propozycje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...