Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

A dlaczego nie? Jeśli front łamany ma zawiasy na dłuższym boku, to nie widzę przeszkód. Poza tym jest jeszcze inne rozwiązanie: wystarczy, że front nie będzie sztywny a na zawiasach w dwóch miejscach (mam u siebie). Wtedy jeden bok możesz mieć krótszy, drugi dłuższy i w niczym to nie przeszkadza.

 

U mnie akurat w szafce narożnej prawie symetrycznej, ale na zdjęciu poniżej właśnie w asymetrycznej:

http://forum.leroymerlin.pl/inspiracje/medium/4591_DSC05947.1.jpg

 

Wydaje mi się, że chodziło o szafkę 60x90 cm, taką, jak tutaj metod-narozna-szafka-stojaca-z-poka__0181964_PE332457_S4.JPG

 

Wobec tego wychodzi tak: blenda 5cm, lodówka 60cm, zlew 40cm, zmywarka 45cm, blenda 5cm, szafka narożna 60cm?

Lub: blenda 5cm, lodówka 60cm, zmywarka 45cm, zlew 40cm, szafka narożna 60cm.

 

Flawia, skoro blendy to grzech, to jak ma się otwierać lodówka na ścianę? Bo już się pogubiłam ;)

 

Ja muszę mieć rozrysowane ;)

 

Nie wiem, może przy zabudowanych lodówkach trzeba, ja będę miała wolnostojącą, ona musi od ściany odstawać 4 cm, kupię lodówkę otwieraną bezkolizyjnie pod kątem 90 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Flawia, ale to tak czy siak potrzebna jest przerwa od ściany, tyle że u Ciebie będzie "dziura", a u mnie blenda.

 

Rozrysowałam to sobie jeszcze raz, uwzględniając blendy (mam nadzieję, że wszystkie ;)). Na szerokość muszę się zmieścić w max. 210 cm.

Które rozwiązanie lepsze - A czy B?

 

A

KUCHNIA+A.jpg

 

B

KUCHNIA+B.jpg

Edytowane przez Marysia Ro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Mam kilka pytań dotyczących zaprojektowania kuchni w salonie. W załączniku przesyłam plan mieszkania.

- jak widzicie wszystkie instalacji kuchenne są ustawione wzdłuż dolnej ściany salonu ( tuż przy wejściu ) i tutaj moje pytanie czy w kuchennej części pokoju powinna być inna podłoga niż w części 'salonowej'. Bo jeżeli w cześci kuchennej np. ze względu na niszczenie nie powinno być drewna tylko np. płytki to nie bardzo widzę możliwość lini połączenia obu podług. Jeżeli przed linią drzwi to pasek kuchennej podłogi będzie zbyt cienki, natomiast jeżeli za linią drzwi to pasek będzie zbyt duży.

Co uważacie o 2 różnych typach podłóg w 1 pokoju? Opisane przeze mnie granice podłogi zaznaczyłem w załączniku na pomarańczowo.

 

- Czy ktoś może podesłać projekt salonu z kuchnią dla pokoju podobnego do mojego ( podłużny prostokąt). Chciałbym uniknąć wizulanego efektu jeszcze większego wydłużenia pokoju. Raczej chciałbym jakoś wizualnie skrócić pokój. Czy macie jakieś porady jak to osiągnąć?

 

project.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piter jeśli chcesz optycznie skrócić pokój, to podział podłogi może Ci w tym pomóc. I ja bym pewnie wywaliła drzwi całkiem i poszerzyła przejście otwierając tę przestrzeń bardziej. Płytki dałabym te same, w przedpokoju i w aneksie kuchennym kładąc je równo ze ścianą sypialni tak, żeby podłoga przedpokoju i aneksu kuchennego stanowiła całość.

Ewentualnie (zwłaszcza, jeśli chcesz zostawić drzwi) płytki położyłabym tylko w przedpokoju, a w salonie i aneksie położyłabym deskę warstwową albo panele (fazowane - trudniej je zniszczyć, kiedy przypadkiem wyleje się woda), ale wyjątkowo równolegle zamiast prostopadle do okna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marysia, wersja A przy otwartej zmywarce zablokujesz sobie szafkę narożną.. gdzie będziesz odkładać naczynia ze zmywarki?

inna wersja szafki naroznej - myślę o podobnej - tez mam kuchnię w L, trochę większą.. i albo karuzelę w środku albo półki (jasne co by widno w srodku było), też lodówke mam przy ścianie - myslę zrobic tam półkę na stolnicę i blachy z piekarnika, ale zobaczę co mój stolarz na to... ;]

szafka narozna.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień Dobry:)

Czy ja również mogłabym prosić o opinię na temat projektu kuchni.

Chodzi mi zwłaszcza o górne szafki (górne szafki będą miały ok 80 cm wysokości) która opcja będzie lepsza (pod wzg wizualnym i funkcjonalnym).

Wiem że dużo lepiej wyglądałoby wszystko jakbym przesunęła szafkę z okapem o 10 cm w prawo ale niestety wtedy płytki na ścianie nie będą symetryczne względem płyty/piekarnika.

Zastanawiam się czy w ogóle istotne jest żeby górne szafki grały z dolnymi? czy zwraca się na to uwagę?

Dodam że kwestia wizualna jest o tyle istotna że kuchnia jest częściowo otwarta na salon.

Aha uchwyty będą oczywiście wyśrodkowane (nie było w programie takiej opcji).

 

Pozdrawiam,

kuchnia opcja 1.jpg

kuchnia opcja 2.jpg

Edytowane przez Gosiek86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gosiek86, jeśli kuchnia ma być w nowoczesnym stylu to lepsze będą fronty 60., jeśli w tradycyjnym to można szafki 60. zrobić z podwójnymi drzwiczkami.

 

Co do układu szafek dolnych, to lepiej wygląda opcja druga:

- szafki z szufladami rozsądniejszej szerokości niż 30 z pierwszej wersji

- przy zlewie jednokomorowym daj szafkę 60. ale z pojedyńczym frontem

- rozdziel płytę i zlew wstawiając tam zmywarkę (zostanei też trochę blatu nad szufladami, na wyjęcie produktów z lodówki)

- pod oknem daj dwie 60. z pojedyńczymi frontami, zamiast trzech 40.

Edytowane przez moniss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień Dobry:)

Czy ja również mogłabym prosić o opinię na temat projektu kuchni.

 

Po pierwsze - zlew jest za blisko kuchenki.

Po drugie - za dużo wąskich frontów w różnych rozmiarach. Zaplanuj tak dużo jak się da (i będzie dla Ciebie wygodne) frontów 60cm a pozostałe np.30 lub 45. Czyli kombinuj z szafkami o rozmiarach 60 i 90(2x45)cm oraz 30 i 45cm - zarówno dolnymi jak i górnymi - a daruj sobie fronty 25, 40 i 50cm.

Po trzecie - "ząbek"(wcięcie) w szafkach górnych na okap nieciekawie wygląda, tak "niemodnie" ;). Zrób wszystkie szafki wiszące jednej wysokości a okap wbudowany a jeśli się boisz, że okap będzie za nisko nad płytą(jeśli gazowa) to albo zrób to wcięcie szersze albo w ogóle zostaw dość szeroką przerwę i powieś zwykły okap przyścienny.

Po czwarte - najpierw ustal gdzie będzie płyta a potem dopasuj do tego rozmieszczenie kafelków, najwyżej te w rogu się podocina jeśli mają jakiś dziwny rozmiar.

 

Przykład 1:

1.jpg

Od lodówki - zmywarka 60, szafka pod zlew 60, szafka 60, szafka 30, piekarnik 60, szafka narożna 90x90, pod oknem 2x szafka z szufladami 60cm. Szafki wiszące wszystkie o szerokości 60cm.

Przykład 2:

2.jpg

Dolne szafki bez zmian. Wiszące- nad zmywarką 60, dalej 3x45cm, pozioma 90cm z okapem, 45 i 30 w rogu przy oknie.

 

Do obu układów ładnie powinny się dopasować kafelki o szerokościach np. 10, 15, 20, 30, 40 lub 60cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marysia, wersja A przy otwartej zmywarce zablokujesz sobie szafkę narożną.. gdzie będziesz odkładać naczynia ze zmywarki?

inna wersja szafki naroznej - myślę o podobnej - tez mam kuchnię w L, trochę większą.. i albo karuzelę w środku albo półki (jasne co by widno w srodku było), też lodówke mam przy ścianie - myslę zrobic tam półkę na stolnicę i blachy z piekarnika, ale zobaczę co mój stolarz na to... ;]

 

Raczej nie będę czuła potrzeby jednoczesnego otwierania zmywarki i szafki narożnej. Naczynia będę odstawiać na zmywarkę, a stamtąd przełożę je do szafek. To otwarcie szafki narożnej z Twojej fotki bardzo mi się podoba!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle Alicyja dobrze gada.

 

Pierwsza wersja lepsza :)

 

Zgadzam się :yes:

 

Zmywarka przy lodówce (zwłaszcza wolnostojącej) nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Podczas pracy zmywarka się nagrzewa, przez co wpływa na obniżenie sprawności lodówki.

 

A skąd to wiesz? Bo ja nigdzie nie znalazłam takiej informacji, lodówki stawia się teraz i przy piekarnikach, które przecież nagrzewają się o wiele bardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd to wiesz? Bo ja nigdzie nie znalazłam takiej informacji, lodówki stawia się teraz i przy piekarnikach, które przecież nagrzewają się o wiele bardziej.

Wystarczy sięgnąć do instrukcji obsługi lodówki.

W instrukcji do mojej 3-letniej wolnostojącej, jest napisane:

"Urządzenie należy umieścić w odpowiedniej odległości od ściany, z dala od grzejników, kuchenek lub innych żródeł ciepła. Będą one powodować niepotrzebne uruchamianie się całego urządzenia, co prowadzi do większego zużycia energii i skrócenia jego czasu eksploatacji".

Edytowane przez moniss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marysiu, fotka znaleziona na forum gdzieś tutaj.. sama tego nie wymysliłam - czasami najprostsze rozwiązania są najtrudniejsze.. czytam forum od kilku lat.. bo tyle mi się schodzi z budową (utknęliśmy na procedurach przyłączy obecnie), ale już mam glazurnika, stolarza.. i prawie zapięty (własny) projekt kuchni.

trochę prawdy w tym jest aby projektować kuchnię stanowiskami - kubki i herbatę zaplanowałam obok czajnika, szafkę na naczynia obok zmywarki, garnki obok kuchenki itp - mnie przynajmniej odpowiada taki układ...

załączam mój projekt kuchni (trochę stary - szafki wiszące chyba inaczej) - szafka narożna oczywiście będzie, nie wiem tylko czy ten stoliczek (60x60) koło spiżarki da radę - przydałby się na odkładanie rzeczy z i do spiżarki i na szybkie śniadanko ale nie wiem czy nie zagraci się, zobaczę jak będzie... a. i chyba jednak nie będę dzielić szafek wiszących na 2 rzędy.. papier wszystko przyjmie ale chyba za dużo tego otwierania by było... i jak widać nie mogę sie zdecydować gdzie sztućce.. hehe, roboczy oczywiście projekt ale tak wybiegam co gdzie i jak...

jakieś uwagi? góra mi nie do końca odpowiada... chciałam otwierane do góry szafki - stąd 2 rzędy ale nie do końca chyba dobrze to będzie.. co sądzicie?

zgadzam się z moniss, z tego względu nie stawiam ostatecznie lodówki koło słupka z piekarnikiem - niby można ale wolę osobno... i lodówka większa.. ;]

kuchnia-rozmieszczenie 1.jpg

kuchnia.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję wszystkim za wszelkie sugestie:)

Wybór wąskich/podzielonych frontów był u mnie spowodowany tym że wydaje mi się że takie szafki są wygodniejsze w użytkowaniu ponieważ po otwarciu aż tak nie wystają;) (ma to znaczenie zwłaszcza do górnych szafek. Ale przemyślę jeszcze temat.

 

Jeżeli chodzi o płytki to one są już na ścianie i w tym tkwi problem:/ a przecież nie będę ich teraz skuwać ;) teoretycznie mogłabym przesunąć piekarnik o 30cm ale wtedy będzie za daleko do gniazda i wyciągu:/ także kuchenka musi zostać na swoim miejscu....

 

 

 

Po pierwsze - zlew jest za blisko kuchenki.

Po drugie - za dużo wąskich frontów w różnych rozmiarach. Zaplanuj tak dużo jak się da (i będzie dla Ciebie wygodne) frontów 60cm a pozostałe np.30 lub 45. Czyli kombinuj z szafkami o rozmiarach 60 i 90(2x45)cm oraz 30 i 45cm - zarówno dolnymi jak i górnymi - a daruj sobie fronty 25, 40 i 50cm.

Po trzecie - "ząbek"(wcięcie) w szafkach górnych na okap nieciekawie wygląda, tak "niemodnie" ;). Zrób wszystkie szafki wiszące jednej wysokości a okap wbudowany a jeśli się boisz, że okap będzie za nisko nad płytą(jeśli gazowa) to albo zrób to wcięcie szersze albo w ogóle zostaw dość szeroką przerwę i powieś zwykły okap przyścienny.

Po czwarte - najpierw ustal gdzie będzie płyta a potem dopasuj do tego rozmieszczenie kafelków, najwyżej te w rogu się podocina jeśli mają jakiś dziwny rozmiar.

 

Przykład 1:

[ATTACH=CONFIG]281998[/ATTACH]

Od lodówki - zmywarka 60, szafka pod zlew 60, szafka 60, szafka 30, piekarnik 60, szafka narożna 90x90, pod oknem 2x szafka z szufladami 60cm. Szafki wiszące wszystkie o szerokości 60cm.

Przykład 2:

[ATTACH=CONFIG]281999[/ATTACH]

Dolne szafki bez zmian. Wiszące- nad zmywarką 60, dalej 3x45cm, pozioma 90cm z okapem, 45 i 30 w rogu przy oknie.

 

Do obu układów ładnie powinny się dopasować kafelki o szerokościach np. 10, 15, 20, 30, 40 lub 60cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dmagda165, Potrzebna Ci ta spiżarka(mniejsza w sumie niż lodówka, co tam chcesz trzymać)? Można by w jej miejsce wstawić słupek z piekarnikiem - byłyby prawie całe dwie ściany z niskimi szafkami i jedna cała ściana na szafki wiszące - trochę więcej oddechu.

Tak czy inaczej(ze spiżarką czy bez)starałabym się ujednolicić rozmiary frontów - np dwa standardowe rodzaje(u większości producentów szafek) 45 i 60cm i ewentualnie jeden niestandardowy jako uzupełnienie. I najlepiej główny blat roboczy o sensownej długości mieć między zlewem a kuchenką(nawet kosztem blatu między lodówką a zlewem - ale to moja opinia).

Przykładowo:

1.jpg 2.jpg

Maleńki stolik zastawiający lodówkę średnio mi się podoba - chyba mniej by przeszkadzał jakiś trochę większy przy ścianie za kominkiem. Zresztą o stoliku możesz zadecydować już po urządzeniu kuchni, przeprowadzić najpierw próby "na żywo" gdzie Wam będzie wygodniej.

Wydaje mi się, że szafki wiszące będzie lepiej zrobić jak planujesz - w dwóch rzędach. Po co otwierać za każdym razem wysoki front jak i tak najczęściej będziesz sięgać do tych najniższych dwóch-trzech półek.

 

Co do rozmieszczenia wyposażenia i art.spożywczych to ogólnie (bez wskazywania konkretnego układu szafek) mogę zaproponować:

Między zlewem a kuchenką(ewentualnie wliczając miejsce nad i pod płytą)czyli w okolicy głównego blatu roboczego - garnki, talerze, miski, kubki i sztućce, tarki, obieraki, mieszadła, deski do krojenia, sitka, mikser, blender, waga kuchenna itp oraz mąka, bułka tarta, sół, cukier, pieprz, inne przyprawy, olej...

Za kuchenką(dalej od zlewu) ryż, kasze, makarony, zupki chińskie i instant, kostki rosołowe, budynie, galaretki, kotlety sojowe, gotowe posiłki w słoikach lub puszkach do podgrzania(gulasz, fasolka po bretońsku, sos do spaghetti...) - o ile korzystasz z takich rzeczy oraz podstawki pod gorące garnki i "łapki", pokrywki, tace, książki i segregatory z przepisami, itp.

Nie wszystko oczywiście uwzględniłam, dużo też zależy od stylu gotowania i przyzwyczajenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

alicyja, dzięki za sugestie, bardzo ciekawe z resztą, no właśnie mysle o tych szafkach wiszących i się waham.. na rysunku spiżarka wydaje się mniejsza - w sumie jest 70x60 i na całą wysokość. brakuje mi takiego miejsca obecnie na słoiki, butelki, zapasy nie stojące w lodówce i po szafkach.. także to z taką myślą.. wersja 2 mi się podoba - z tym stolikiem to tak jak napisałaś - zobaczy się jak staną potrzebniejsze rzeczy. na razie ugrzęzłam na mediach.. zajęcie pasa przy kanalizie to jakiś horror.. - ale to już inny wątek ;]

dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę prawdy w tym jest aby projektować kuchnię stanowiskami - kubki i herbatę zaplanowałam obok czajnika, szafkę na naczynia obok zmywarki, garnki obok kuchenki itp - mnie przynajmniej odpowiada taki układ...

 

No pewnie, że ułatwianie sobie życia jest super, ale bez przesady - to, że będę musiała przenieść naczynia ze zmywarki do szafki górnej nie jest dla mnie problemem i w ogóle w życiu bym nie podejrzewała, że trzeba o tym myśleć, planując kuchnię ;) Biorę sobie do serca Wasze rady, dlatego zaplanowałam więcej blatu roboczego, "zabrałam" lodówkę z widoku, a zlew z szafki narożnej. Ale przy tak małej kuchni nie mogę zastosować wszystkich porad odnośnie ergonomii, a nawet wydaje mi się, że nie jest to konieczne - tak czy siak całą kuchnię przejdę, robiąc co najwyżej dwa kroki, więc się na pewno nie namęczę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...