Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wrzosy jak i czy mozna z lasu ?


Recommended Posts

Zasady ochrony i zbioru runa lesnego.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OCHRONY ŚRODOWISKA, ZASOBÓW NATURALNYCH I LEŚNICTWA

z dnia 28 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ochrony i zbioru płodów runa leśnego oraz zasad lokalizowania pasiek na obszarach leśnych.

zarządza się, co następuje:

§ 1. Runo leśne powinno być obserwowane pod kątem oceny zagrożenia zniszczenia jednego lub więcej gatunków wchodzących w jego skład. Nie dotyczy to lasów objętych stałym zakazem wstępu.

§ 2. Zbiór płodów runa leśnego na własne potrzeby dopuszczony jest w lasach nie objętych stałym lub okresowym zakazem wstępu.

§ 3. Skup płodów runa leśnego może być prowadzony jedynie od osób fizycznych i prawnych, na podstawie umowy z nadleśnictwami na dokonywanie zbioru dla celów przemysłowych. Skup tych płodów powinien odbywać się zgodnie z zawartymi umowami.

§ 4. Przy zbiorze płodów runa leśnego dopuszcza się wyłącznie:

1) zbiór owocników grzybów jadalnych bez oznak rozkładu,

2) zbiór owoców ręcznie (bez użycia jakichkolwiek narzędzi i urządzeń niszczących lub uszkadzających rośliny),

3) przy pozyskiwaniu całych roślin lub ich części - stosowanie małych łopatek, noży ogrodniczych lub sekatorów, siatek i płacht.

§ 5. 1. Lokalizowanie pasiek na terenie lasów stanowiących własność Skarbu Państwa dopuszcza się w uzgodnieniu z zarządcą lasu.

2. Lokalizowanie pasiek w lasach nie stanowiących własności Skarbu Państwa wymaga zgody właściciela lasu.

§ 6. Pasieki mogą być lokalizowane w lasach:

1) nie objętych stałym lub okresowym zakazem wstępu,

2) nie zaliczonych do I kategorii zagrożenia pożarowego,

3) w których nie są planowane w określonym roku prace i zabiegi gospodarcze i ochronne,

4) nie przeznaczonych do masowego wypoczynku i rekreacji ludności,

5) nie wymagających urządzania i utrzymywania specjalnych dróg dojazdowych do pasieki.

§ 7. Właściciel pasieki zobowiązany jest do wywiezienia jej z lasu na własny koszt na okres prowadzenia prac (zabiegów) zagrażających życiu i zdrowiu pszczół lub grożących uszkodzeniem pasieki.

 

§ 8. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

 

 

 

 

tyle Prawo reszta pozostaje w sumieniu..... i tak trudno mi ale ja rozumiem że ludzi kuszą drogie gatunki, ale żeby 4.5zł ,bo pewnie tyle będzie wrzos kosztował( i to wysoka cena) sobie nie wydac na sadzonke tylko z lasu brac. nie lubię czegoś takiego i sprzeciwiam się głośno..może dla ideii nie wiem , tak zostałam nauczona.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadzam się z postem Kordziny .....jakoś też mnie trochę "rusza" takie branie sobie z lasu tego co się komu podoba. Według mnie las powinien pozostać lasem....czyli tak jak go natura stworzyła. Ale to tylko moje zdanie na ten temat.

 

Poza tym czy czasem nie jest tak, że wrzosy leśne nie za bardzo lubią się przyjmować po przesadzeniu do ogrodów....?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

§ 4. Przy zbiorze płodów runa leśnego dopuszcza się wyłącznie:

1) zbiór owocników grzybów jadalnych bez oznak rozkładu,

2) zbiór owoców ręcznie (bez użycia jakichkolwiek narzędzi i urządzeń niszczących lub uszkadzających rośliny),

3) przy pozyskiwaniu całych roślin lub ich części - stosowanie małych łopatek, noży ogrodniczych lub sekatorów, siatek i płacht.§ 5. 1.

 

Jakich roślin dotyczy ten fragment?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi ci o grzyby, jagody.....przytoczyłam to roporządzenie, bo wg mnie nie ma jasnego zakazu, tylko w szczegółnych przypadkach lub lasach chronionych. a co kto sobie zrobi, a że ludziska to nawet grzbnie "kradną" w nadzieji, że będą mieli w ogródku prawdziwki( szczęściaże mają :roll: ) to ich problem.....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wrzosy sie plyutko korzenia.

Jaka masz oryginalna ziemie? Wrzosy nie znosza stojacej wody. Trzeba zrobic dobry drenaz odprowadzajacy nadmiar wody. Kwasnego torfu uzyj jedynie w przypadku gdy twoja oryginalna gleba na dzialce nie jest kwasna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli komuś pomoże informacja to polecam szkółkę wrzosów w Prószkowie koło Opola.

Dwa dni temu tam byłem świetne wrzosy mają, na pewno kilkanaście gatunków.

Cena hurtowa to 2.30 za sztukę. Myślę że super.

http://foto2.m.onet.pl/_m/62e18c77a839a12bbc0d47c814d893ca,10,19,0.jpg

Szkółka specjalizuje się w azaliach , rododendronach (również karłowych) i wrzosach. Kupuję tam od 5 lat chyba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj na głębokości 30 cm, żwiru wymieszanego z oryginalną glebą. Jak jest glina to pewnie gleba jest zasadowa. A wiec trzeba bedzie zakwaszac torfem.

 

Dlaczego uparcie twierdzisz że gliniasta gleba jest zasadowa? Ja mam ciężką gliniastą glebę pH 4,5 do 5. Robiłam badania. O ile wiem każda gleba ma tendencję do zakwaszania, chyba że podglebie jest wapienne. To dośc pracochłonna medoda wszysko mieszać ze żwirem na głębokość 30 cm. Gliniaste gleby wbrew pozorom są dość przyjazne dla roślin, może niekoniecznie dla wrzosów, ale dla wielu innych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...