Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak budować SILKĄ?


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przecież "Grupa Silikaty" nie zrzesza wszystkich zakładów produkujących pustaki silikatowe.

 

Domyślam się, ale kolega Emer pisał właśnie o Grupie Silikaty :wink:

 

Co do cenników i kosztów transportu, to chyba ... zrezygnuję z silikatów :wink: .

A tak na poważnie, niedaleko Poznania, a jeszcze bliżej mojej działki leży Przysieczyn z Grupy Silikaty i przeczytałem w tym wątku pozytywne recenzje na temat ich wyrobów. Inwestycję planuję dopiero w przyszłym roku, więc jeszcze wszystko się może zmienić na + lub na -.

Czy cena katalogowa u producenta jest niższa od oferowanej w składach, nawet przy upustach, jakie hurtownicy są w stanie zaoferować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

HEj,

 

W projekcie jest BK/ceramika 25 cm + 12 cm styro. Czy to jest jakiś problem dla architekta robiącego adaptację, żeby przerobić to na Silikat 18 cm + 15 styro? Głównie chodzi mi o to czy zwężenie ściany nośnej (z 25 na 18 cm) niesie za sobą jakieś konsekwencje jeśli chodzi o adaptację (przeliczanie czegość itp.).

 

A może nawet nie trzeba tego zmieniać przy adaptacji, tylko wystarczy wpis kierownika budowy do dziennika?

 

Dzieki,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana ściany z 24 na 18 niesie pewne konsekwencje.

Zakładam że budujesz domek a nie wieżowiec więc raczej sprawy wytrzymaości na ściskanie są pomijalne ale już np ściana 18cm i ścian 24 cm mają nieco inną wytrzymałość na napór wiatru. Może się okazać że gdzieś trzeba zrobić trzpień żelbetowy albo zamienić fragment ściany działowej na nośną żeby wesprzeć taką ściankę.

Największa jednak różnica jest przy konstrukcji stropu. Większość stropów wymaga ściany 24cm jeżeli nie zewnetrznej to na podporach pośrednich.

Sa się to obejsć albo jeżeli masz strop monolityczny to cię to nie dotyczy w ogóle.

Moze być prblem z trzpieniami ściany kolankowej. Ich ilość, rozstaw zależa od grubości ściany. Jeżeli zmniejszysz grubość ściany kolankowej to może się okazać że trzpieni będzie potrzeba więcej. Ale znów: jeżeli masz dach płatwiowy a nie jętkowy to raczej nie masz się o co martwić itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ruszam w marcu, zamówiłem w hurtownii SILKę z Xelli:

E24 - 5,20 PLN

E12 - 2,95 PLN.

Cena z transportem i rozładunkiem, możliwość przechowania materiałów w hurtowni do marca 2008.

 

Mam pytania do "SILKOWCóW":

- stosowaliście (stosujecie?) pustaki wentylacyjne z silki?

- zastanawiam się nad zamówieniem nadproży okiennych YTONG (wymiarami pasują) - stosowaliście czy wylewaliście beton do szalunków z drewna?

- między ścianę fundamentową, a ścianę z SILKI, stosowaliście przekładkę z cegły pełnej, aby zniwelować mostki termiczne? Słyszałem o tym różne opinie - jestem ciekaw Waszej.

- i ostatnie - kto stosował pod otwory okienne gotowe elementy zbrojeniowe z XELLI - jak to się sprawdza?

 

To tyle, będę wdzięczny za info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana ściany z 24 na 18 niesie pewne konsekwencje.

Zakładam że budujesz domek a nie wieżowiec więc raczej sprawy wytrzymaości na ściskanie są pomijalne ale już np ściana 18cm i ścian 24 cm mają nieco inną wytrzymałość na napór wiatru. Może się okazać że gdzieś trzeba zrobić trzpień żelbetowy albo zamienić fragment ściany działowej na nośną żeby wesprzeć taką ściankę.

Największa jednak różnica jest przy konstrukcji stropu. Większość stropów wymaga ściany 24cm jeżeli nie zewnetrznej to na podporach pośrednich.

Sa się to obejsć albo jeżeli masz strop monolityczny to cię to nie dotyczy w ogóle.

Moze być prblem z trzpieniami ściany kolankowej. Ich ilość, rozstaw zależa od grubości ściany. Jeżeli zmniejszysz grubość ściany kolankowej to może się okazać że trzpieni będzie potrzeba więcej. Ale znów: jeżeli masz dach płatwiowy a nie jętkowy to raczej nie masz się o co martwić itd

 

Strop będzie prawdopodobnie monolityczny, więc ten problem odpada. Co do reszty to widzę, że jednak mogą być konieczne jakieś przeliczenia, więc pewnie przy adaptacji architekt policzy sobie za to trochę...

 

Dzięki wielkie,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

Tak popytam doświadczonych bardziej koleżanek i kolegów w tym temacie :) : będę miał ścianki działowe z silikatów i mam tylko dylemat taki, czy murować na klej czy na zwykłą zaprawę ?

Kleju wychodzi mi z obliczeń mniej i taniej niż zaprawy ...

No i czy dawać jakieś zbrojenia między co którąś warstwę, czy nie ... ?

 

z góry dzięki z info

pozdrawiam, majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

Ja ściany nośne murowałem na klej (no nie osobiście :D ), a kiedy zorientowałem się że na szczyty może zabraknąć kleju to działówki majstry pojechali na zaprawę (i kleju akurat wystarczyło na wszystkie nośne) i myślę, że na zaprawę jest równie dobrze. Żadnych zbrojeń w ściankach działowych nie stosowałem, ale u mnie są 12 cm szerokie. Natomiast stosowałem zbrojenia (Murfor) w strefy podokienne, jak zalecają producenci silikatów (nawet w tym wątku są jakieś zdjęcia)

 

pozdrawiam

TINEK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam,jestem tu nowy bo dopiero zaczynam budowę :),w sobotę zamowiłem silikaty z JEDLANKI w cenie 4.70 brutto z dowozem za gr.24

mam pytanie bo duzo sie tu naczytalem ale nie moge znalezc informaci zeby do konca rozwiac moje watpliwosci czy jakosciowo dorownuje ona tej z XELLI?czy lepiej dać 6.30 brutto z dowozem za XELLE???gosc w skladzie budowlanym zapewnia ze towar pierwsza klasa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Według mnie nie warto przepłacać i tak przykryjesz ociepleniem i tynkiem (chyba że chcesz zrobić sobie fotki na tle niebieskich palet :D )

Według mnie różnice są tylko w kategorii estetyka

Ja murowałem na klej i było OK (silikaty Teodory)

pozdrawiam

TINEK

 

Przez Tinka mądrość przemawia!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,jestem tu nowy bo dopiero zaczynam budowę :),w sobotę zamowiłem silikaty z JEDLANKI w cenie 4.70 brutto z dowozem za gr.24

mam pytanie bo duzo sie tu naczytalem ale nie moge znalezc informaci zeby do konca rozwiac moje watpliwosci czy jakosciowo dorownuje ona tej z XELLI?czy lepiej dać 6.30 brutto z dowozem za XELLE???gosc w skladzie budowlanym zapewnia ze towar pierwsza klasa.

bierz to co wychodzi taniej i tyle (tylko nalezy zwrocic uwage na ilosc bloczkow na 1m2 muru)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...