Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak budować SILKĄ?


Recommended Posts

... My mamy w projekcie 18cm i jak do tej pory nie wzbudzało to we mnie poważniejszych obaw..po lekturze tych kilku stron juz zakiełkowały wątpliowści..

 

dodam, ze warunki gruntowe mamy średnie.. architekt przy adaptacji z ław 60' zrobił 100' -najpierw podejrzewalam, ze szykuje nam bunkier :wink: ale jak przyjrzałam się badaniom geologicznym i ciężarowi silki to uwierzyłam.. 8) ...

Co to znaczy warunki gruntowe średnie? Na jakiś podmogłych terenach, czy torfowiskach? Z taką łąwą to stawia się na terenach górniczych i przy takiej szerokości ławy trzeba dołorzyć stali mimimum 6 prętów z podwójnymi strzemionami bo sam beton to niewiele pomoże.

Po drugie Silka 18 nie jest dużo cięższa od Porothermu 25.

 

Dawno mnie nie było - spieszę z odpowiedzią.. wierzchnią warstwę stanowi gleba roślinna o grubości 0,4m. Warstwa I - gliny piaszczyste,miękkoplastyczne Il=0,673 (cokolwiek to znaczy :roll: ) i warstwa IA - gliny piaszczyste plastyczne Il=0,340. Woda gruntowa jaką sączenie.Głębokość występowania 1,7m.

tak więc nie najlepiej.. :-? działka ma lekki spadek na południe.. wolę, zeby dom mi nie zjechał :lol:

wierzchnią warstwę stanowi gleba roślinna o grubości 0,4m. - trzeba wywieźć. Obowiązkowo.

gliny piaszczyste,miękkoplastyczne Il=0,673 - rewelacyjnie. Lepij nie mogłeś trafić. Ja mam tak samo i wielu z 70% budujących się na tym forum.

gliny piaszczyste plastyczne Il=0,340 - tutaj już jest więcej mas zbity, nasiąkliwych ale nie na tyle by sobie włosy wyrywać.

Woda gruntowa jaką sączenie.Głębokość występowania 1,7m. - Ten jedyny parametr z wymienionych wyżej, ma wpływ na budynk i szerokość (wielkość) ław. Chyba wszystko jasne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Panowie (i Panie), a co powiecie na:

 

http://allegro.pl/item404954216_cegla_silka_silikat_silikaty_pustak_t18.html

http://allegro.pl/item404954570_cegla_silka_silikat_silikaty_pustak_t24.html

 

?

 

18-stka po 2,71 pln

24-ka po 3,26 pln

 

Cena LOCO Bilgoraj (Lubelskie) - produkuje to firma MEGOLA od paru dobrych lat, wiecej informacji:

 

http://www.megola.com.pl/dzial/silikaty

 

Bezposrednio u nich wychodzi to troche drozej - u posrednika taniej, bo biora tego w gigantycznych ilosciach od lat.

 

Sam zastanawiam sie nad silikatami i biore wlasnie te pod uwage - transport mam zalatwiony za 1,3k pln za TIRa na ktorego wchodzi 1320 szt (22 palety). Zaladunek gratis, rozladunek jakies smieszne pieniadze (wynajecie na godzine koparki z "widlami" zamiast lyzki - ok. 100 pln). Do tego jeszcze trzeba doliczyc 22 palety po bodajze ok 20 pln (mozna potem sprzedac).

 

Podsumowujac:

 

- bloczki: 1320 * 3,26 = 4303,2 pln

- palety: 22 * 20 = 440 pln

- transport: 1300 pln

- rozladunek: 100 pln

 

SUMA: 6143,2 / 1320 szt = 4,65 pln / szt, czyli ok 75 pln / m2 muru.

 

Ktos u nich juz kupowal ? :)

Troche sie boje silikatow ale tylko pod wzgledem dostepnosci - w okolicy zadna hurtownia nim nie handluje :( Ale wychodzi mi zapotrzebowanie akurat na niecale 3 TIRy, jakby ew. braklo paru bloczkow to mozna betonem komorkowym dorobic :)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Mam pytanie do fachowców:

czy z kształtek nadprożowych U24 mogę wykonać wieniec?

czy ktoś tak zrobił i jak wygląda sprawa z kosztami w porównaniu do tradycyjnego wieńca?

 

Przeciez plyta stropowa musi sie laczyc z wiencem - zbrojenie stropu musi byc zakotwione w wiencu! Jak chcesz zakotwic prety jak w tym wiencu z obu stron masz "scianke" ? :)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze mam do Was pytanie! Szczegolnie do tych, co ich murarze narzekali na wage silki. Przeciez jeden bloczek wazy tylko ok 15 kg ?? Lzejsze to od bloczka betonowego. Nie myle sie ? :) Jezeli tak to sie dziwie.. Wlasnie skonczylismy murowac piwnice ze standardowych bloczkow betonowych (30kg jeden) - poszlo dokladnie 5 tys sztuk (150 ton), kazda sztuka musiala byc recznie spuszczona korytkiem w dol i podana murarzowi - kazdy kamien byl cztery razy podnoszony i przenoszony nim wyladowal na murze i nikt nie narzekal... :-)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ee nie wiem jaka masz silke.. ale E24 wazy ok 25kg/bloczek

 

Hm.

 

Blok T-24
Przeznaczenie - ścianki działowe, konstrukcyjne, fundamentowe
Dane techniczne Wymiar 	250×240×220
Masa ok. 	18 kg

 

"oryginalna" Silka E24 to:

 

333 x 240 x 198

 

Czyli przy tej samej grubosci ma 660cm2 VS 550cm2 - roznica niewielka ale po fotkach widac, ze ten "moj" T-24 ma wiecej pionowych otworow. Troche mnie martwi niestandardowa wysokosc - 22cm. Czy jest jakis popularny np. beton komorkowy tej wysokosci, w razie jakby mi zabraklo tej silki ?

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze mam do Was pytanie! Szczegolnie do tych, co ich murarze narzekali na wage silki. Przeciez jeden bloczek wazy tylko ok 15 kg ?? Lzejsze to od bloczka betonowego. Nie myle sie ? :) Jezeli tak to sie dziwie.. Wlasnie skonczylismy murowac piwnice ze standardowych bloczkow betonowych (30kg jeden) - poszlo dokladnie 5 tys sztuk (150 ton), kazda sztuka musiala byc recznie spuszczona korytkiem w dol i podana murarzowi - kazdy kamien byl cztery razy podnoszony i przenoszony nim wyladowal na murze i nikt nie narzekal... :-)

pozdr.

 

 

Witam, u nas murarze byli od poczatku świadomi że będzie silka, która troche waży i nic nie marudzili ani teraz jak zaczęli murować. Muszę napisać że silka xelli wygląda nieźle, równa i biała :) polecam

A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zaleca się mieszania dwóch różnych materiałów budowlanych przy stawianiu ścian i uważam, że jeżeli zdecydowałeś się na BK to przy nim pozostań. Twoje oczekiwania wobec silikatów mogą być niedocenione.

 

Nie zaleca się? Ale dlaczego?

 

I co rozumiesz przez stwierdzenie, że moje oczekiwania wobec silikatów "mogą być niedocenione"? Chodzi Ci o to, że ta izolacyjność akustyczna wcale nie jest taka super?

 

można mieszać - spójrz tylko na stronę xella.pl i zauważ, że lansują taki system - ściany zewnętrzne beton komórkowy, ściany wewnątrz - silka

a propos silikatów - u mnie cały budynek z silki, bez mieszania :)

zapraszam do dziennika budowy

a propos cięcia - cięli flexem do betonu o średnicy 23 cm (parę ich poszło na cała budowę - ale jedna sztuka kosztuje ok 55 zł, więc niezbyt wiele - musi byc taka o przerywanej co parę cm krawędzi- trochę pyli, ale za to szybciej przecina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Mam pytanie do fachowców:

czy z kształtek nadprożowych U24 mogę wykonać wieniec?

czy ktoś tak zrobił i jak wygląda sprawa z kosztami w porównaniu do tradycyjnego wieńca?

 

Przeciez plyta stropowa musi sie laczyc z wiencem - zbrojenie stropu musi byc zakotwione w wiencu! Jak chcesz zakotwic prety jak w tym wiencu z obu stron masz "scianke" ? :)

pozdr.

 

jak sama nazwa wskazuje są to profile nadprożowe, a nie wieńcowe - nie nadają się do wieńca, chyba że do tego nad ścianką kolankową, ale z drugiej strony jeżeli ścianka kolankowa ma byc sztywna to powinna byc połączona słupkami z wieńcem ścianki kolankowej i wieńcem poniżej - zatem nie sądze, aby warto było kombinować, tym bardziej że tanie nie są, szalunek w deskach wyjdzie taniej - a że efekt estetyczny gorszy.........po ociepleniu i zatynkowaniu nie będzie widać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena LOCO Bilgoraj (Lubelskie) - produkuje to firma MEGOLA od paru dobrych lat, wiecej informacji:

 

http://www.megola.com.pl/dzial/silikaty

 

 

Ja brałem u nich (za pośrednictwem), w tamtym roku (tj. marzec 2007) i jak na razie sciany stoją, nic sie nie zawaliło (odpukać w nie malowane) :)

Bloczki o wymiarach dl. 50 cm, szer 18 wys 22, ale nie widzę ich w obecnej ofercie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja brałem u nich (za pośrednictwem), w tamtym roku (tj. marzec 2007) i jak na razie sciany stoją, nic sie nie zawaliło (odpukać w nie malowane) :)

Bloczki o wymiarach dl. 50 cm, szer 18 wys 22, ale nie widzę ich w obecnej ofercie.

 

Dzieki piekne. Ja niestety bede musial budowac na szerokosc 24cm, kierbudowi nie bardzo sie widzi 18-stka. Mi w sumie tez - jakas taka cienka ;-) Mniejsza akumulacyjnosc i problematyczne bruzdowanie.. Boje sie tylko ciecia :) Bloczki betonowe (pelne) bez problemu mozna kilkoma uderzeniami duzego mlotka uwalic rowno na wymagana dlugosc. Silikatow nie ma szans ? Trzeba koniecznie ciac ??

 

BTW. Kolega ktory pisal ze cieli "flexem 23 cm srednicy" - flex jak rozumiem to poprostu katowka ? ;)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki piekne. Ja niestety bede musial budowac na szerokosc 24cm, kierbudowi nie bardzo sie widzi 18-stka. Mi w sumie tez - jakas taka cienka ;-) Mniejsza akumulacyjnosc i problematyczne bruzdowanie.. Boje sie tylko ciecia :) Bloczki betonowe (pelne) bez problemu mozna kilkoma uderzeniami duzego mlotka uwalic rowno na wymagana dlugosc. Silikatow nie ma szans ? Trzeba koniecznie ciac ??

 

BTW. Kolega ktory pisal ze cieli "flexem 23 cm srednicy" - flex jak rozumiem to poprostu katowka ? ;)

pozdr.

 

1. Rzeczywiście problematyczne bruzdowanie

2. Najlepiej ciąć, chociaż młotkiem murarskim też można rozłupać - a ubytki wypełnić zaprawą

3. tak flex to po prostu kątówka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć

 

Domyślam się , że można przerobć projekt gotowy z porothermu 30 na silke 18, więc prosze Was o podpowiedź czy znacie kogoś kto takie rzeczy robi za niezbyt dużą kasę - najlepiej z okolic Poznania, ewentualnie z całej wielkopolski.

 

U jednego architekta dowiedziałem się, że dom praktycznie trzeba projektowac od nowa, a projekt indywidulany w Poznaniu 18 tys. zł!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wierzchnią warstwę stanowi gleba roślinna o grubości 0,4m. - trzeba wywieźć. Obowiązkowo.

gliny piaszczyste,miękkoplastyczne Il=0,673 - rewelacyjnie. Lepij nie mogłeś trafić. Ja mam tak samo i wielu z 70% budujących się na tym forum.

gliny piaszczyste plastyczne Il=0,340 - tutaj już jest więcej mas zbity, nasiąkliwych ale nie na tyle by sobie włosy wyrywać.

Woda gruntowa jaką sączenie.Głębokość występowania 1,7m. - Ten jedyny parametr z wymienionych wyżej, ma wpływ na budynk i szerokość (wielkość) ław. Chyba wszystko jasne?

 

Tak jest :D wszystko jasne.. dziękuję bardzo :lol:

 

Panowie (i Panie), a co powiecie na:

 

18-stka po 2,71 pln

24-ka po 3,26 pln

 

Cena LOCO Bilgoraj (Lubelskie) -

 

a ja myślałam, ze my już mamy tanio :lol:

 

18-stka po 3,25

24-ka po 4,70

 

litewskie.. tyle, ze u nas transport wyjdzie znacznie tańszy i skład z HDS więc odpada płatny dodatkowo rozładunek..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam klub silikatowców :)

Planuje wykonać ściane 3 warstwową :

- 12cm Ekoklinkier

- 2cm pustka powietrzna

- 20cm styropian

- 18cm SilkaE

 

Mam podobny układ:

ścianę 3 warstwową :

- 12cm Ekoklinkier (cafena) w trakcie

- 1cm pustka powietrzna

- 16cm styropian

- 18cm Silikat

 

Witam, widzę że zdecydowaliście się na układ 3W ze styropianem i szczeliną wentylacyjną. Też stoję przed wyborem rozwiązania dla 3W i zastanawiam się nad tą szczeliną - czy ją robić czy nie. Opinie są podzielone tak mniej więcej pół na pół. Dlaczego zdecydowaliście się na robienie szczeliny wentylacyjnej przy styro?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...