Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak budować SILKĄ?


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy na parterze stosujecie pod ścianą z silikatów jakieś specjalne "cuda" w celu zmniejszenia mostka termicznego? ...

W moim projekcie jest troszeczkę inaczej jak w podanych przez Ciebie PDFie.

Na fundamentach będę miał wieniec w celu zwiększenia stabilności całego budynku a jak wszystkim interesującym się silikatami wiadomo, że jest to materiał dość kruchy. Z tego też względy aby zniwelować wszelkiego rodzaju nieprzewidziane ruchy i osiadanie z niewiadomych przyczyn (niemożliwe, ale... to wcale tak nie podraża zbytnio budowy). U mnie fundamenty będą do około 40 - 50 cm nad poziomem gruntu a zarówno ściana, podłoga na gruncie i fundamenty mam zamiar bardzo dobrze ocieplić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie skłaniam się też do wienca, z betonu keramzytowego. Droższy od zwykłego, ale na taki wieniec i tak go dużo nie trzeba, więc ujdzie. A na pewno klika razy cieplejszy od zwykłego betonu. I wytrzymałość na ściskanie odpowiednie (w okolicy mogę zmówić od klasy LB8 wzwyż beton keramzytowy "z gruchy").
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błagam, oświećcie mnie co to za wieniec pod silikaty! Czy to jest konieczne? Ja nic takiego w projekcie nie znalazłem.

Maras.

No dobra na zdjęciu poniżej masz dwa wieńce:

1. Mieści się pomiędzy fundamentami a ścianą zewnętrzną.

2. Pomiędzy ścianą kolankową a murłatą.

Tak do końca to nie potrafię tego wyjaśnić ale spróbuję. Jest to zbrojony beton prętami 4 x 16mm powiązanych strzemionami. Wieniec oplata cały dom aby wzmocnić konstrukcję ścian pod naporem własnym (w przypadku tego pierwszego) lub naporem dachu (w przypadku tego drugiego). Nie wiem czy chociaż troszeczkę pomogłem, ale starałem się jak mogłem.

http://tinaw.webpark.pl/orzeszek/scany/images/006.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wakmen , jak dobrze zrozumiałem to preferujesz w sumie co najmniej trzy wieńce

1. ławy fundamentowe

2. pod ścianą zewn,.

3. . pod murłatą?

Mówiąc szczerze, to moim zdaniem nie potrzebny byłby ten wieniec po ścianą zewn (2), gdyż wszelkieruchy domu i nietrówne osiadanie powinien "obsłuzyć" wieniecw ławie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aleksik może i masz rację, ale ja chcę zrobić ten domek dla siebie i ... ma być jak najbardziej zbliżony do doskonałości (no powiedzmy :wink: ). Nasz domek ma być naszą wizytówką a nie domem dla wroga, więc będę się starał robić wszystko to co zalecają w prawie budowlanym i ... na Forum. To przecież jest skarbnica wiedzy, tylko należy szukać i szukać...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

 

Czegoś tu nie rozumiem........ Zbudowałem juz swoj dom i tak słucham ze zdumieniem.......

 

1 Wieniec pomiedzy fundamentami i sciana moze oczywiscie być ale przy silikatach nie jest on konietrzny. Silikaty maja tak dużą wytrzymałaoś na ściskanie ze moze z niego zrezygnować. Ci którzy go dadzą bęa mieli po prostu mocnijeszy solidniejszy i ..droższy budynek.

 

2. Wieniec pod murłatą............to wszystko zalezy od konstrukcji dachu i wysokości sciany kolankowej.

Przy budynkach z betony komórkowego jest on niezbędny ale przy silkatach zalezy od dachu. Ja mam wielospadowy na stalowej ramie wewnatrz budynku tak więc przez scianę kolankowa nie przechodza zadne obciązenia ( no prawie zadne).

 

ALE ZAWSZE TRZEBA DAWAĆ WIENIEC NA WYSOKOŚCI STROPU O CZY MAM WRAZENIE WIEKSZOSC OSOB ZAPOMNIAŁA.

 

Na marginesie budowałem dom pod poełnym nadzorem projektanta, architekta i własnego inspektora nadzoru. 300 m.kw..koszt ponad milion więc z wienców rezygnowałem nie dla oszczedności tylko ze sztuki budowlanej

 

Pozdrawaim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim projekcie są 2 wieńce - 1 pomiędzy fundamentami a ścianą czy zwieńczenie ścian fundamentowych, drugi pomiędzy ścianą a dachem czyli zwieńczenie ścian domu. Konieczność taka u mnie wynikała głównie z zastosowania stropów drewnianych zamiast monolitycznych więc coś musi trzymać sztywność budynku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Zbudowałem juz swoj dom i tak słucham ze zdumieniem...

1 Wieniec pomiedzy fundamentami i sciana moze oczywiscie być ale przy silikatach nie jest on konietrzny. Silikaty maja tak dużą wytrzymałaoś na ściskanie ze moze z niego zrezygnować...

2. Wieniec pod murłatą............to wszystko zalezy od konstrukcji dachu i wysokości sciany kolankowej.

ALE ZAWSZE TRZEBA DAWAĆ WIENIEC NA WYSOKOŚCI STROPU O CZY MAM WRAZENIE WIEKSZOSC OSOB ZAPOMNIAŁA.

Po pierwsze: każdy słyszł o czymś takim jak osiadanie budynku przyz pierwszy rok (dlatego zaleca się pozostawić go na taki czas a dopiero potem tynkować). Silikaty mają dużą wytrezymałość na ściskanie ale suma sumarum to są dość kruche. W tym okresie kiedy ściany pracują, niedaj Boże niech dojdzie do nierównego osiadania budynku (z różnych przyczyn - warunki gleby itp.) to może dojść do mikropęknięcia lub w najgorszym przypadku nawet pęknięcia ściany w pionie na całej wysokości. I co wtedy? Ja zrobię tyle wieńców ile należy (bynajmniej tak mi się wydaje) a o wieńcy przy stropie nie zapomniałem gdyż on twoży całość ze stropem i on mimo wszystko jest obowiązkowy przy stropach wylewanych - a ja taki mam mieć.

Ścianę kolankową mam mieć wysokości 105 cm prz dachu dwuspadowym więc znowu - wieniec obowiązkowy.

Pozdrawiam wszystkich zwolenników wieńców jak również ich przyciwników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerywając troszkę tę dysputę na temat wieńca spieszę z podziękowaniem za odpowiedzi nt. stropu i pytam dalej:

Czy ściany wewn. również planujecie z Silki? Z uwagi na rabaty i spójność technologii to chyba ok? A może są powody, aby tego nie robić? Może (z uwagi na ciężar) działowe należałoby zaprojektować z ytonga? Jakie macie plany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...