Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak budować SILKĄ?


Recommended Posts

Ludziska, zastanawiamy się na budową z Silki Unika 24 cm plus styropian 15 cm. Budowlańcy nas namawiają, że taki dobry, naturalny materiał. Zastanawiamy się między Silką a Porotonem. Dom będzie parterowy ogrzewany gazem ziemnym, podłogówka w całym domu. Zależy nam aby rachunki za ogrzewanie nas nie zjadły, a silka ponoć zimna?????? Podpowiedzcie coś, bo głupiejemy , każdy co innego mówi. Może Ci co już mieszkają niech się wypowiedzą, czy latem naprawdę tak zimno, może za zimno???? Jak taki dom się nagrzewa....? Czy nie jest wilgotno itd.itd

Sorki za amatorskie pytania, ale naprawdę jest tyle różnych i sprzecznych informacji, że trudno to zebrać. Weszłam też na stronę termoorganiki i tam między silką a betonem kom. współczynnik U przenikania ciepła znacznie się różni na korzyść betonu, z ceramiką jest porównywalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

"Zimne" silikaty faktycznie są . Ale co z tego. Za termoizolację ścian odpowiada materiał ... termoizolacyjny, czyli wełna albo styro. Istotny jest współczynnik ŚCIANY a nie samego materiału konstrukcyjnego. Dodasz 2-3 centymetry izolacji i znika różnica.

Osobiście uważam , że silikaty mają znacznie więcej zalet niż wad.

A jeszcze jak wykonawca namawia to tylko się cieszyć , bo budowlańcy często nie chcą z nich budować ze względu na spory ciężar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klodziki: jeśli silikaty to polecam rozważenie ściany 18 cm zamiast 24 cm. Za darmo robi Ci się większy dom (albo cieplejszy, bo w "brakujące centymetry"możesz wstawić styropian - wybór należy do Ciebie).

 

Właśnie czytałam, że Ty budujesz z 18 cm. Ja mam podobny dom, parter, dwuspadowy dach, wiązary na i strych i wolałabym 18 cm ścianę ze względów o których piszesz ;)

Vafel rozmawiałam z nimi o tej ścianie 18 cm, to tak niechętnie do niej się odnoszą

:(

Że wiesz niby można ok, ale oni wolą 24 cm, tak jak w projekcie. :(((

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tego perlitu to też troszkę czytałam o nim na forum i przyznam że mnie zaciekawił zważywszy że zdecydowałam się na porotherm, problem tylko takiego typu że w żadnym okolicznym składzie go nie mają... :roll:

 

http://allegro.pl/item920824640_perlit_wylewki_termoizolacyjne_rewelacja_promocja.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klodziki: jeśli silikaty to polecam rozważenie ściany 18 cm zamiast 24 cm. Za darmo robi Ci się większy dom (albo cieplejszy, bo w "brakujące centymetry"możesz wstawić styropian - wybór należy do Ciebie).

 

Właśnie czytałam, że Ty budujesz z 18 cm. Ja mam podobny dom, parter, dwuspadowy dach, wiązary na i strych i wolałabym 18 cm ścianę ze względów o których piszesz ;)

Vafel rozmawiałam z nimi o tej ścianie 18 cm, to tak niechętnie do niej się odnoszą

:(

Że wiesz niby można ok, ale oni wolą 24 cm, tak jak w projekcie. :(((

 

Zrobisz jak uważasz.

 

Ale co to za argument, że oni wolą? :o

A jak oni będą woleli wybudować dom z poddaszem, to będziesz budować z poddaszem zamiast parterowego? To Ty im płacisz i oni mają zrobić tak jak Ty chcesz, a nie jak im jest wygodnie. Pewnie, że wolą robić z 24 jak w projekcie, bo przy zamianie na 18 trzeba poprzeliczać odległości, żeby odpowiednio postawić ściany. Ale to nie jest jakiś kosmos. U mnie w projekcie była ściana jednowarstwowa 36 cm i jakoś udało się ją przełożyć na silikat 18 cm, co prawda nie bez błędów (rzędu kilku centymetrów w jednym miejscu), ale to nie miało wielkiego znaczenia.

 

I jeżeli zdecydujesz się na to 18 cm to od razu też podejmij decyzję ile będziesz dawać ocieplenia tak, żeby z zewnątrz (razem z ociepleniem) dom miał dokładnie te same wymiary co w projekcie, a tylko wewnątrz będzie większy :-)

 

Np. jeżeli w projekcie masz ścianę 24 cm + 12 cm ocieplenia, a zechcesz zrobić 18 cm + 15 cm ocieplenia, to zamiast ściany 36 cm będziesz miała 33 cm, czyli w środku przy każdej ścianie masz 3 cm więcej miejsca :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam juz od jakiegos czasu i wynika mi z tego ze nie ma senu (tak uważacie) budowac z silki24 lepiej z 18 a co jeśli w domu nie ma stropu tylko od razu jest dach widoczny z wnętrza? Najlepiej jak bym mógł prosić o wypowiedzi na http://forum.muratordom.pl/post3992020.htm#3992020

tam jest mój domek :) i zbieram tam wszystki info dotyczące budowy. dzieki pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VAFEL dobry temat zacząłeś ;) W projekcie mam 24 cm plus styro 12 cm czyli 36 cm, bądź ceramika 25 cm i styro 12 co daje 37 cm. Więc gdybyśmy dali silkę 24 i styro 15 to daje 39 i co wtedy ?? trzeba zmieniać pozwolenie czy wystarczy wpis do dziennika?

 

Wiesz może nam tak powiedzieli o tych 24 cm ze względów o których piszesz właśnie, muszą przeliczać ;)

 

Ja tam jestem laikiem, ale jak tak patrzę na linijkę ile to te 18 cm to jakaś mi taka cieńka ta ściana :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:[/b]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VAFEL dobry temat zacząłeś ;) W projekcie mam 24 cm plus styro 12 cm czyli 36 cm, bądź ceramika 25 cm i styro 12 co daje 37 cm. Więc gdybyśmy dali silkę 24 i styro 15 to daje 39 i co wtedy ?? trzeba zmieniać pozwolenie czy wystarczy wpis do dziennika?

 

Wiesz może nam tak powiedzieli o tych 24 cm ze względów o których piszesz właśnie, muszą przeliczać ;)

 

Ja tam jestem laikiem, ale jak tak patrzę na linijkę ile to te 18 cm to jakaś mi taka cieńka ta ściana :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:[/b]

 

No nie wiem. Mój kierownik budowy twierdził, że wymiary zewnętrzne muszą się zgadzać, więc jak chcesz zrobić ścianę (w sumie) 39 cm zamiast 36 cm, to te brakujące 3 cm trzeba zabrać "w środku" (mniejsze wnętrze), a nie powiększyć dom o te 3 cm na zewnątrz. Ale szczerze mówiąc, ja prywatnie uważam, że to nie ma znaczenia. Kto będzie ten dom mierzył z dokładnością do centymetrów? Rozumiem, że miałoby to jeszcze sens gdybyś co do centymetra była przysunięta do dozwolonej granicy, ale jeśli tak nie jest, to raczej nie ma problemu.

 

A co do szerokości ściany, to po ociepleniu i otynkowaniu i tak będzie ona gruba na 36-39 cm, więc wrażenia cienkości zupełnie nie będzie. Widzę to po swoich ścianach...

 

Klodziki: dodatkowy argument za 18 cm w Twoim przypadku to zastosowanie wiązarów. Gdybyś miała mieć strop Terivę to tam są podobno jakieś problemy z podparciem tego stropu na ściance 18 cm (choć też do rozwiązania), ale jak chcesz mieć wiązary, to nie ma żadnego problemu.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Ci za odpowiedzi. Będę w takim razie rozmawiała z budowlańcami o tej ścianie 18cm. Z tego co wyczytałam to masz ocieplenie 15 cm tak??

 

Rozumiem, że dla energooszczędności nie ma znaczenia szerokość tej ściany, ale ocieplenie i 15 cm w zupełności wystarcza.

A przeliczałeś może wełnę na ocieplenie, ile drożej by wyszła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamietajcie tylko zeby ocieplic garaz jesli jest wbudowany w bryłe domu, silka mega ciagnie chłod i ja nad grazem mam łazienke i wierzcie mi jest brrrrrr

 

Ja ocieplilem 10cm sufit i sciany wewnetrzne - teraz wiem ze trzeba ocieplic wszsytko - kazdą sciane w garazu ! kazdą! :wink:

 

Co do pozostałych walorów silki - miód cud malina , mam 24cm xelle i 15cm styro do tego 25cm wełny w dachu - ogrzewanie gazowe pierwsze rachunki zimą przy sredniej -5 -10 800zł 2 miechy - pozniej juz tylko lepiej- pamietajcie silka to takie cholerstwo ze jak juz coś złapie (czyt. ciepło lub zimno) to ciezko to zniej wykurzyc :wink: i to widać w domku - jak raz zlapało ciepło i wchłoneło to trzyma jak pierun :D , temp mam na 21,5 stopnia a rachunki nawet tej zimy gdzie bylo -15 -20 nie przekroczyly 900zł i jak dla mnie to zasługa silki ...

 

pzodro

art

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Ci za odpowiedzi. Będę w takim razie rozmawiała z budowlańcami o tej ścianie 18cm. Z tego co wyczytałam to masz ocieplenie 15 cm tak??

 

Rozumiem, że dla energooszczędności nie ma znaczenia szerokość tej ściany, ale ocieplenie i 15 cm w zupełności wystarcza.

A przeliczałeś może wełnę na ocieplenie, ile drożej by wyszła?

 

Tak. Ja mam 15 cm. Można dać więcej jak ktoś chce :-)

 

Dla energoszczędności szerokość ściany nośnej nie ma znaczenia. Liczy się tylko ocieplenie :-) Im więcej go będzie tym mniej później zapłacisz za ogrzewanie. Jak dla mnie rozsądny kompromis jest gdzieś między 15 a 20 cm ocieplenia, ale tutaj każdy ma swoje własne zdanie :-)

 

Co do wełny to w ogóle jej nie rozważałem, bo osobiście uważam, że styropian jest lepszym materiałem na ściany, zwłaszcza przy ścianie dwuwarstwowej. Co innego przy trójwarstwowej (ze ścianką osłonową) - wtedy wełna jak najbardziej Ok, ale taka ściana to już w ogóle dużo kosztuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomnialem dodac - dom mam 175m2

 

no i przykład , tesć ma dom obok suporex 24 +12cm styro, dom 120m2 temp w domu 20,5 stopnia - rachunki za gaz mial 700zł za okres listopad grudzien - teraz za te mrozy 1200 pęknie jak nic , a ja mialem 889zł a dom mam 50% wiekszy i temp. o 1 stopien wyzsza a kto nie wie, to 1 stopien to gazu tyle weicej ze hohoh a jednak ja płace duuzo mniej...

 

pozda

art

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy dom, nieważne z czego postawiony, jeżeli jest dobrze docieplony to w okresach przejściowych będzie w nim chłodno i trzeba będzie dogrzewać.

 

Co do kleju to używałem jakiegoś Alpola (ale nie pamiętam dokładnie jakiego) i poszła mi paleta (o ile dobrze pamiętam 46 worków) + jeszcze kilka dodatkowych worków. Jak bardzo potrzeba, to sprawdzę jak będę w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ocieplilem 10cm sufit i sciany wewnetrzne - teraz wiem ze trzeba ocieplic wszsytko - kazdą sciane w garazu ! kazdą! :wink:

Tzn tak jak pisałam wcześniej ? czyli z dwóch stron ( z zewnątrz i od wewnątrz?? :roll: )

Teraz to już naprawdę nie wiem co mam myślec... :roll:

Bo póki co to napewno ocieplę sufit (10cm) i ścianę dzielącą garaż (niegrzewany) od reszty piwnicy (ogrzewanej)5cm styro,

I teraz pytanie co z pozostałymi 3 ścianami? Czy jest możliwe żeby wychładzały mi pomieszczenia nad garażem (dodam że łazienkę i sypialnię).

Czy jeśli będą ocieplone tylko od zewnątrz ich temperatura nie będzie jakaś drastycznie niska;) i nie ma co sobie głowy zawracać 8)

sorki że tak trochę nie w temacie ale mnie to ciągle zastanawia... 8)

 

A mam jeszcze jedno pytanie...Z czego najlepiej postawić ścianą dzielącą ten nieszczęsny garaż ;) od reszty piwnicy ??? (dodam że ścianę nośną). Zostać przy porothermie 25 ja w projekcie?? Myślałam o silikatach 24cm ale wydaje mi się że trzeba by dać wtedy grubszy styro niż przy porothermie, a mi zależy na jak najcieńszym bo mam tylko 5,5 m długości garażu:/ Poradźcie coś, jestem otwarta na propozycje (najlepiej żeby było dobrze i tanio!;)) ;) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomnialem dodac - dom mam 175m2

 

no i przykład , tesć ma dom obok suporex 24 +12cm styro, dom 120m2 temp w domu 20,5 stopnia - rachunki za gaz mial 700zł za okres listopad grudzien - teraz za te mrozy 1200 pęknie jak nic , a ja mialem 889zł a dom mam 50% wiekszy i temp. o 1 stopien wyzsza a kto nie wie, to 1 stopien to gazu tyle weicej ze hohoh a jednak ja płace duuzo mniej...

 

pozda

art

 

A co tu silikat ma do rzeczy???

Po prostu masz lepiej ocieplony dom od teścia i stąd niższe rachunki.

 

Rozumiem, że można gloryfikować silikaty, ale Twój argument to raczej "kula w płot" ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...