Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak budować SILKĄ?


Recommended Posts

Mam pytanie do bardziej doświadczonych.

 

Rozważam trzy opcje na ściany zewnętrzne: silka 18, silka 24 i BK 24cm. Parterówka, strop drewniany z wiązarów, ogrzewanie gazowe - podłogówka, WM. Na ścianach 18-20cm styropianu. W odległości kilkuset metrów od działki znajduje się linia kolejowa, po której od czasu do czasu przejeżdżają pociągi, zależy mi na tym, aby w domu było cicho.

 

Czy silka 18cm (która - wyjąwszy te pociągi - byłaby numerem jeden na short liście) ma sens, czy lepiej dołożyć do 24cm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Silka 18 cm jak najbardziej ma sens. Myślę, że w kwestii akustyczności nawet bardziej ma sens niż BK 24 cm. Chociaż szczerze mówiąc to prawdopodobnie rodzaj ściany i tak nie będzie miał kluczowego znaczenia, bo te pociągi będzie słychać głównie przez okna i drzwi. Czyli nawet jeśli zdecydujesz się na silikat 24 cm, to i tak nie odetniesz się całkowicie od tego hałasu (chyba, że nie będziesz miała okien ;-))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak ma być? Elektryka to raczej nie problem. Ja u siebie (mam właśnie silikat 18 cm) nie robiłem bruzd pod kable, tylko płaskie kable kleiłem do ściany i potem zakryłem tynkiem. Ale nawet jakbyś chciała bruzdować to nie ma problemu. Gorzej jakbyś chciała ukryć w ścianie jakaś grubą rurę (np. kanalizacyjną). Ale jeżeli nic takiego nie planujesz (bo wszystkie Twoje rury pójdą w podłodze) to nie będzie problemu...

 

A co do silikatu vs beton komórkowy. Teraz BK jest wyraźnie tańszy od silikatu 18 cm? Bo jak ja kupowałem to w zasadzie były w jednakowej cenie. Tyle, że ja kupiłem silikat z grupy silikaty, a nie Silkę Xelli, która była sporo droższa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak rozwiązaliście sprawę poprowadzenia podejść c.w.u do umywalek i prysznica oraz rury kanalizacyjnej do umywalki i zlewu?

Ustępy, bidet i wanna to nie problem, za to zarówno umywalki, jak i prysznic wypadają u mnie przy ścianach wewnętrznych (silikat 12cm). Zlew wypada przy zewnętrznej nośnej, co prawda grubszej, bo 18cm, ale nośnej.

 

Normy dla bruzd są bardzo rygorystyczne.

Zastanawiam się co z tym fantem począć (w kontekście wąskich ścian)? Zignorować normy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do silikatu vs beton komórkowy. Teraz BK jest wyraźnie tańszy od silikatu 18 cm? Bo jak ja kupowałem to w zasadzie były w jednakowej cenie.

Nie jest tańszy, wychodzi chyba porównywalnie. Ale jednak skłaniam się ku 24cm (te pociągi raz na pół dnia jednak mnie trochę stresują). Pytanie, na ile silikaty 24cm są droższe od BK 24cm - bo mam wrażenie, że albo wychodzi na jedno, albo jednak droższe są.

Jeśli chodzi o elektrykę - już rozumiem, dzięki, to ma sens.

 

Natomiast rury - to chyba czasem prowadzi się je w ścianach? przepraszam za głupie pytanie, ale moje doświadczenie mieszkanki bloku wskazuje, że rury do wody są schowane właśnie w ścianach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast rury - to chyba czasem prowadzi się je w ścianach? przepraszam za głupie pytanie, ale moje doświadczenie mieszkanki bloku wskazuje, że rury do wody są schowane właśnie w ścianach.

 

http://muratordom.pl/budowa/sciany-murowane/bruzdy-w-scianach-wymiary-bruzd-pionowych,108_4765.html?print=true

oraz

http://www.narzedziownie.pl/?t=k&i=1113&n=52589 (norma PN-B-03002:2007, strona 46)

 

Rury będą poprowadzone w podłodze, ale pozostają podejścia.

Czy fakt, że ściany (działowe) nie będą obciążone stropem betonowym, pozwala mi zignorować owe zalecenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... co do rur (woda i kanalizacja) to jak podejścia zrobi się pionowo to nie widzę problemu - to jest tylko punktowe osłabienie ściany. Gorzej jakbyś chciał schować w ścianie poziomo idącą rurę - wtedy osłabiasz ścianę na całej długości rury i to może już być groźne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, jedna rzecz: pilnujcie swoich ekip, żeby dawały zbrojenie w warstwie kleju/zaprawy wokół okien (tak jak jest to opisane w wytycznych dla silikatów). Ja moich nie dopilnowałem. Co prawda druty dali, ale za krótkie i tylko jedną warstwę (zamiast dwie) i efekt jest taki, że w narożnikach przy niektórych oknach tynk mi popękał.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to prawda, że budując silką trzeba dać wzmocnienia na rogach budynku (zbrojenie od fundamentów w górę) na terenach niepewnych (Śląsk, choć bez szkód górniczych, ale kto wie:) ) ? Czy strop monolityczny jest za ciężki, żeby położyć na ścianach z silki e24 ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam,

 

Czy uważacie, że budowa z silki dużego domu ( ok. 300m2 ) jest dobrym rozwiązaniem, przy założeniu, że chcę zbudować dom ciepły, który nie zrujnuje mnie finansowo jeżeli chodzi o ogrzewanie?

Zakładam na ścianę 20 cm styro lub wełny ( jeszcze się zastanawiam ), reku no i może PC jak dojdą ceny do normalnych.

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Czy uważacie, że budowa z silki dużego domu ( ok. 300m2 ) jest dobrym rozwiązaniem, przy założeniu, że chcę zbudować dom ciepły, który nie zrujnuje mnie finansowo jeżeli chodzi o ogrzewanie?

Zakładam na ścianę 20 cm styro lub wełny ( jeszcze się zastanawiam ), reku no i może PC jak dojdą ceny do normalnych.

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

 

Przy budowie tak duzego domu material konstrukcyjny ma znikomy wplyw na koszt calego domu. Lepiej poczytaj w watku o domach energooszczednych od czego zalezy koszt ogrzewania.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy budowie tak duzego domu material konstrukcyjny ma znikomy wplyw na koszt calego domu. Lepiej poczytaj w watku o domach energooszczednych od czego zalezy koszt ogrzewania.

 

Pozdrawiam

 

Miałem na myśli, że może zamiast silki powinienem dać np ceramikę 25 cm + 20styro lub wełny, nie chodziło mi o koszta silikatu, ale o to że z założenia jest zimniejszy od ceramiki....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli, że może zamiast silki powinienem dać np ceramikę 25 cm + 20styro lub wełny, nie chodziło mi o koszta silikatu, ale o to że z założenia jest zimniejszy od ceramiki....

 

Zalozenie to wynikaloby z powszechnej dosc naciaganej opinii o silikatach. Material konstrukcyjny nie ma byc "cieply" tylko ma byc odpowiednio "wytrzymaly". Mozesz w tym watku znalesc wiele wypowiedzi, ktore swiadcza o niepowtarzalnym klimacie w domu z materialu, ktory owszem przyjmuje wilgoc ale tez najlepiej jest w stanie ja oddawac. A to zimno jak otynkujesz sciany tynkiem tradycyjnym to i tak nigdy sie nieunaoczni :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Czy uważacie, że budowa z silki dużego domu ( ok. 300m2 ) jest dobrym rozwiązaniem, przy założeniu, że chcę zbudować dom ciepły, który nie zrujnuje mnie finansowo jeżeli chodzi o ogrzewanie?

Zakładam na ścianę 20 cm styro lub wełny ( jeszcze się zastanawiam ), reku no i może PC jak dojdą ceny do normalnych.

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

 

Zajrzyj sobie do ostatniego numeru pisma Ladny Dom. Sa tam przedstawione wspolczynniki przenikania ciepla dla roznych kombinacji materialow na sciany i ocieplenia.

Generalnie dla silikatow 18cm wystarczy juz 18 cm zwyklego styro / welny zeby zejsc do wspolczynnika 0,2.

20 cm da ci i tak wiecej niz zalecenia dla domu energooszczednego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...