Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak budować SILKĄ?


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Na najdłuższej ścianie domu tam gdzie będzie zamontowane 9 metrów wysokich od podłogi okien i wyjścia na taras - murarze chcą na pierwszą warstwę bloczków z silikatów położyć warstwę z pełnej cegły ułożonej na płask. Ponieważ dzięki temu uzyskają odpowiednia wysokość. Osobiście nie poda mi się takie rozwiązanie i wydaje mi się, że tak się nie powinno robić. Co o tym myślicie i może ktoś zna inne rozwiązanie tego problemu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na najdłuższej ścianie domu tam gdzie będzie zamontowane 9 metrów wysokich od podłogi okien i wyjścia na taras - murarze chcą na pierwszą warstwę bloczków z silikatów położyć warstwę z pełnej cegły ułożonej na płask. Ponieważ dzięki temu uzyskają odpowiednia wysokość. Osobiście nie poda mi się takie rozwiązanie i wydaje mi się, że tak się nie powinno robić. Co o tym myślicie i może ktoś zna inne rozwiązanie tego problemu?

 

Po prostu nie chce im się docinać bloczków na samej górze i wyliczyli sobie że jak dadzą cegłę na płasko to im tak spasuje, że nie trzeba będzie ciąć. Czasami tak się robi i chyba nie ma to żadnych negatywnych konsekwencji, ale ja tam specjalistą nie jestem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cegły zwykłe pełne palone o wzmocnionych parametrach tylko jedną warstwę - zaraz nad podłogą pod wielkimi oknami.

 

Moim zdaniem wytrzymałościowo bez problemu, przecież przyjmują tylko ciężar okna (część), wyżej jest nadproże i/lub wieniec które obciążają ściany obok okna (i dalej w dół). Ale ja nie fachowiec...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. trochę mnie uspokoiły Wasze odpowiedzi. Co prawda nie chodziło mi o wytrzymałość tylko bardziej czy to nie spowoduje np. mostków termicznych pod oknami, silikaty mam kładzione na klej a cegły muszą łączyć z silikatami zwykła zaprawą. Ale ponieważ ma to być tylko niewielka wstawka to może przesadzam z tymi swoimi lękami;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nie chodziło mi o wytrzymałość tylko bardziej czy to nie spowoduje np. mostków termicznych pod oknami, silikaty mam kładzione na klej a cegły muszą łączyć z silikatami zwykła zaprawą.

 

Może nie rozumiem a może to taki żarcik ;) ale cegły (na "złą zaprawę") zamiast silikatów (na czarodziejski klej) raczej zredukują mostek, choć są na to deczko lepsze sposoby (znajdziesz na FM, było wielokrotnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie rozumiem a może to taki żarcik ;) ale cegły (na "złą zaprawę") zamiast silikatów (na czarodziejski klej) raczej zredukują mostek, choć są na to deczko lepsze sposoby (znajdziesz na FM, było wielokrotnie).

 

Ok jestem blondynką i się nie znam dlatego pytam - czytałam już masę wewontków na temat silki, mostków itp. i chyba od tego czytania mam mętlik w głowie. Ale jeśli się z tym lepiej poczujesz to możesz uznać, że to był taki żart. ;)

Swoją droga chyba grubo kładziona jak napisałeś "zła zaprawa" to się trochę mija z celem przy budowaniu z silikatów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją droga chyba grubo kładziona jak napisałeś "zła zaprawa" to się trochę mija z celem przy budowaniu z silikatów?

 

Napisałem "zła" bo podkreśliłaś jej pospolitość, a przy silikatach, akurat w kontekście mostków, wybór zaprawa czy klej nie ma żadnego znaczenia (to jakby się zastanawiać czy z samolotu bezpieczniej wyskoczyć z reklamówką czy w kurtce z kapturem - otóż najlepiej ze spadochronem ;) ) . Klej ma swoje zalety ale można a czasem trzeba użyć zaprawy (choćby na pierwszy wiersz, o czym fachury od murowania też pewnie wiedzą). Spoko, nie pogryzą się.

Acha, nie ma problemu aby murować silikatów zaprawą, wyjdzie pewnie taniej, a wcale nie musi być gorzej (szczególnie jeśli nie planuje się murować z perfekcjonistami, super równo, raczej drożej itp, aby później było łatwiej na innych etapach). Inne zalety silikatów nie znikają za sprawą zaprawy.

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą różnicą w cenie to nam wyszło, że z zaprawą tradycyjną wychodzi akurat drożej. Za gotowy klej zapłaciłam 600zł za paletę i ma starczyć na cały dom. Jak liczyliśmy koszty zaprawy na taką ilość ścian to wychodziło przynajmniej jeszcze raz tyle.Nie chce mi się tutaj pisać o wyższości kleju nad zaprawą bo tyle tego już napisano...Oczywiście w rzeczywistości zweryfikuje się to, jak już będzie finisz budowy - wtedy będę mogła coś powiedzieć czy ta paleta starczyła czy nie. (Po obwodzie mamy jakieś 100metrów muru naszego domu, oczywiście wypadają z tego dziury na okna, a tych też mam sporo) Fachowców mam dobrych i znających się na budowaniu z silikatów, ale nigdy nie zaszkodzi się dopytać innych o pewne rozwiązania. Oczywiście tam gdzie trzeba zaprawa jest też używana, np. na właśnie pierwszą warstwę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Mam pytanie do szanownego grona........

Noo i oczywiscie poleccie jaka firme warta uwagi....

 

Z zapraszania Cię duss zrezygnuję, bo masz do mnie z 500km.

Ale a propos polecania firm.

Nie daj się omamiać xellą lub grupą silikaty. Jeżeli ktoś oferuje Ci silikat z atestem, to w zupełności wystarczy.

Z racji materiału i technologii nie może być między nimi jakichkolwiek różnic. Jeżeli bierzesz atestowany, z deklaracją zgodności np. bloczek 24 w klasie 15 o gęstości 1,4 (drążony), to wszędzie dostaniesz to samo. Różnice wymyślają już tylko marketingowcy, żeby mieć co ludziom kłaść na uszy.

Pozostanie jedynie wybór uwzględniający cenę, warunki dostawy i sympatię dla sprzedającego.

Porównuj rozmiary (objętość) bloczka. U nas teraz kombinują z niemieckimi formatami. Zamiast szerokości 18 jest 17,5, zamiast 12 jest 11,5. Taka cegła powinna być z zasady 5 - 8% tańsza i nie zawsze nadzór się na nią zgadza, jeżeli nie ma takiej w projekcie.

Miłego budowania z białych klocków lego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jasse: to nie do konca tak, że każdy silikat jest taki sam, bo jest jeszcze kwestia dokładności wymiarowej. Widziałem już takie wynalazki silikatowe, które były tak krzywe, że nie było szans, żeby murować je na klej (a generalnie wszyscy chcą silikaty na klej murować). Dlatego nie tylko atest i cena się liczy, ale i to czy bloczki trzymają wymiary i nie są za bardzo zwichrowane. Silikaty Xelli i Grupy Silikaty są pod tym względem OK. Jak inne - nie wiem...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jasse: to nie do konca tak, że każdy silikat jest taki sam, bo jest jeszcze kwestia dokładności wymiarowej. Widziałem już takie wynalazki silikatowe, które były tak krzywe, że nie było szans, żeby murować je na klej (a generalnie wszyscy chcą silikaty na klej murować). Dlatego nie tylko atest i cena się liczy, ale i to czy bloczki trzymają wymiary i nie są za bardzo zwichrowane. Silikaty Xelli i Grupy Silikaty są pod tym względem OK. Jak inne - nie wiem...

 

Masz do wyboru TLM i GPLM, tylko, że żadne z nich nie mogą odpowiadać twojemu opisowi. Jeżeli są faktycznie takie krzywe, to nie odpowiadają żadnym wytycznym z normy i nie mogą być wprowadzone do obrotu. Jeżeli ktoś kupił taką cegłę pod inną nazwą handlową niż "gruz" lub "cegła rozbiórkowa", to się sfrajerował. Producent deklaruje dokładność wymiarową i należy sobie to sprawdzić przed zakupem. Od czasów "Alternatywy 4" sporo się zmieniło.

Xella i GS mają atesty i dołączają krajową deklarację zgodności. Inni producenci też, bo za ich brak grożą bardzo poważne kary finansowe. Tylko, że tu płacisz extra za znaczek firmowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...