Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak budować SILKĄ?


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie daj się omamiać xellą lub grupą silikaty.

 

Nie rozumiem tego stwierdzenia. Nie wiem mam czuć się omamiona czy jeszcze nie?

Budujemy Dom z silikatów GSL i jakoś nie ma z nimi większych problemów, jeśli chodzi o trzymanie wymiaru. I nawet da się budować z nich na klej.

Nie wiem ale bardzo często odnoszę wrażenie, że te wszystkie atesty, deklaracje to takie s..w banie i podbijanie ceny, taka sztuka dla sztuki aby w modny sposób wyeliminować konkurencję i nabijać sobie gładko kieszeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem tego stwierdzenia. Nie wiem mam czuć się omamiona czy jeszcze nie?

Budujemy Dom z silikatów GSL i jakoś nie ma z nimi większych problemów, jeśli chodzi o trzymanie wymiaru. I nawet da się budować z nich na klej.

Nie wiem ale bardzo często odnoszę wrażenie, że te wszystkie atesty, deklaracje to takie s..w banie i podbijanie ceny, taka sztuka dla sztuki aby w modny sposób wyeliminować konkurencję i nabijać sobie gładko kieszeń.

 

Chodzi o to, że marka nie gra roli. To nie jest tak, że jedne mają "100% cukru w cukrze" a inne mniej. Dlatego gotowość na przepłacanie za nie nazwałem "omamieniem".

Same atesty i deklaracje są jednak potrzebne, bo zapewniają kupującemu parametry i co najważniejsze bezpieczeństwo wyrobu i później budowli. Są wymagane prawem i obowiązkowe.

Sztuką dla sztuki jest robienie przez wszystkich producentów osobno badań wszelkiego typu. Niestety branża jest rozdrobniona i producenci wspólnie się nie wspierają. Każdy na przykład robi osobno atesty na niepalność. A co się tu ma palić, piasek, czy wapno??? Norma europejska przyznaje silikatom grupę A1 i na tym koniec wywodów. Atest na akustykę kosztuje w kraju około 60-100 tyś. dla pełnej gamy produkcji, a w Niemczech w użyciu jest norma (przyjęto w Polsce nawet jej odpowiednik) i nawet cieć na budowie wyliczy to sobie z kalkulatora, który ściągnie z internetu. Dział marketingu i sprzedaży musi to jakoś klientowi podać, by wliczyć komplet badań w cenę produktu.

Co do dokładności wymiarowej, to niewiele jest już cegielni, które nie dysponują nowoczesnymi prasami. Koszt jednej nowej prasy u producenta (Niemcy) to w zależności od typu 1-2 mln Euro. Plus kolejne 0,5-1 mln Euro zestaw form. Tu już nie ma mowy o niedokładności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jasse: uważam, że bzdury piszesz - nie wiem czy świadomie czy nieświadomie wprowadzając innych w błąd. Chyba, że się mylę i mi to udowodnisz podając namiar na tą normę dotyczącą dokładności wymiarowej, która podobno wg Ciebie obowiązuje w Polsce.

 

Żeby było jasne: ja jestem zdania, że nie ma takiej normy dla silikatów, która nakładałaby na producentów obowiązek produkowania tak równych bloczków, żeby dało się je bez problemów murować na klej i stąd mamy różne wynalazki, które nie są równe/jednakowe wymiarowo. Ty twierdzisz, że jest jakaś norma. Proszę podaj ją dzięki czemu sprawa będzie wyjaśniona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wypowiedziec w tej kwestii powinni się murarze którzy budowali z silikatów od różnych producentów. oni wiedza najlepiej czy warto jest kupić z xelli czy można sobie darować. co do tego że muszą być certyfikaty itp - certyfikat (czyt. homologację) miał matiz i miał mercedes. jedno i drugie jest samochodem i jeździ.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasse w kwestii przepłacania nie masz racji - te dwie firmy, które podałeś to akurat jedne z najtańszych na naszym rynku. Co do wymiarowości to i w bardzo drogich, atestowanych produktach zdarzają się partie mocno sfuszerowane. Poza tym kiepski fachowiec może popsuć mury stawiane nawet z najlepszego materiału. Zresztą trzeba być nieźle ześwirowanym aby latać po budowie i mierzyć każdy bloczek czy trzyma wymiar albo wynikać w takie szczegóły o jakich napisałeś. Parametry fizyko chemiczne, mające między jednym producentem a drugim jakieś mikro różnice, mnie zwykłego klienta naprawdę nie obchodzą i nie są warte "kruszenia kopii" Nie mam czasu ani ochoty aby wnikać w takie pierdoły i zaśmiecać sobie tym głowę. Ale jak ktoś nie ma co robić z wolnym czasem i lubi takie zajęcia to proszę bardzo - baw się do woli. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przerwy miedzy Silikatami (miedzy jednym bloczkiem a drugim, tam gdzie wkładamy dłoń) powinno sie wypełniac zaprawą ??

 

Raczej nie. Ja tylko ściany międzymieszkaniowe (bliźniak) planuję murować z cegły pełnej i zamki wypełniać, ale to ze względu na akustykę. Tu masz czytanki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Przepraszam, długo mnie nie było, ale to forum to przecież tylko hobby :)

To do rzeczy.

PN-EN 771-2:2006 "Wymagania dotyczące elementów murowych. Część 2: Elementy murowe silikatowe."

Klasyfikuje i opisuje wszelkie właściwości, które mogą deklarować producenci. Szczegóły są co prawda w normach powołanych, ale nie ma powodu być aż tak dociekliwym.

 

wartości odchyłek +/_ [mm]

 

zaprawa zwykła i zaprawa lekka GPLM, zaprawa do cienkich spoin TLM

wysokość średnia 2, 1

długość średnia 2, 2

szerokość średnia 2, 2

poszczególny wymiar wysokości 2, 1

poszczególny wymiar długości 2, 2

poszczególny wymiar szerokości 2, 2

 

definicje zaprawy podane wg EN 998-2

 

Jest jeszcze TLMP, ale nie ma sobie co tym głowy zawracać.

 

Nie czytajcie samych folderów reklamowych, tylko deklaracje zgodności.

To co kupicie, zależy od Was, a praktycznie wszyscy producenci deklarują swoje wyroby jako TLM. Można sprawdzić na stronach inyternetowych wytwórców w zakładce atesty lub pliki do pobrania.

Powinny więc nadawać się do murowania na zaprawę do cienkich spoin (klej). Jeżeli nie, to dla sprawdzenia cegły zmierzcie suwmiarką o dokładności +/_ 0,05mm i prześlijcie producentowi reklamację.

Odradzam posty na temat tego, kto robi super cegły, a kto lipne, bo to może być zwykły akt nieuczciwej konkurencji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasse w kwestii przepłacania nie masz racji - te dwie firmy, które podałeś to akurat jedne z najtańszych na naszym rynku.

 

Nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę z tego, że to co u Ciebie jest najtańsze, u mnie może byc najdroższe. To wynika z odległości do najbliższej cegielni i polityki wytwórców. Każdy może to sobie sam ocenic we własnej okolicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę z tego, że to co u Ciebie jest najtańsze, u mnie może byc najdroższe. To wynika z odległości do najbliższej cegielni i polityki wytwórców. Każdy może to sobie sam ocenic we własnej okolicy.

 

Nie chce mi się głowy zawracać sprawdzaniem ale nie sądzę by rozbieżności były aż tak ogromne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Zastanawiam się nad wymurowaniem domu ściany zewnętrzne - gazobeton, wewnętrzne silka. Bardzo istotnym elementem dla mnie jest energooszczędność. Cecha akumulacji ciepła też jest ważna bo będę grzał prądem w II taryfie ale będę miał 10 cm podłogówki to jest w czym akumulować. Przez chwilę przemknęło mi przez myśl żeby murować całość z silki ale boje się podciągania zimna przez zewnętrzne ściany z fundametów a nie chcę stosować specjalnych pustaków za grubą kasę. Ktoś sprawdzał jakie mostki tworzą się na połączeniu okien w silce i na styku fundamentów (nawet ocieplone jednak stoją w ziemi i chłodzą)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też, same ściany są równe, ale klej nie jest idealny. A znowu szpachlować to? jak? plus elektryka w ścianach... Bez tynku nie wchodzi w rachubę.

 

 

Mam pytanie do bardziej doświadczonych: czym uzupełniać szpary/ dziury w ścianach? Czasem przy docinaniu bloczków nie są one idealnie spasowane i powstają szpary. Niewiele, no ale są. Ekipa murująca sugeruje piankę zamiast zaprawy murarskiej (murowane jest na klej), czy to jest prawidłowo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...