Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak budować SILKĄ?


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 2 weeks później...

:lol2: dogrzebalam się dziś w starych Biuletynach Informacyjnych Izby Inżynierów do systemu Quadro i Planelemente - murowanie z płyt silikatowych 50cm x 50 cm i 100x60 cm !!! Kto by pomyślał że odnajdę to z braku dostępu do internetu :D Cieszę się bardzo, nie wiem czy do reszty Polski ten system zawitał, w każdym razie w moim mieście jest! Nie wiem czy jest nadal, był w 2010 roku; zapytania do ówczesnych prekursorów systemu już wysłane.

Pewnie dla tych wykonawców domek jednorodzinny to jak startowanie z widłami do akwarium chomika, ale przecież tu chodzi o koncowy efekt - jak najmniej spoin...

W każdym razie po rozmowie z naszym Panem forumowym Adamem cieszę sie że mam w projekcie i silkę i plytę fundamentową :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo ideałem w domu pasywnym (a więc i energooszczędnym) żeby ściana była z jednego kawałka, np wielka betonowa płyta, zrobiona w fabryce i przywieziona na plac budowy. Bo dane wlaściwosci to ma dany materiał a nie przerwa pomiędzy elementami z tego materiału. Wiadomo - trzeba skleić, ale to już jest trochę jak pęknięte naczynie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam a ja mam pytanie, co robiliscie kiedy (o ile byliscie w takiej sytuacji oczywiscie) brakowalo Wam 10cm muru i dac dodatkowego pustaka, podwyzszy wysokosc pokoi, nie dodanie znow zmniejszy, a znalezc w pomorskim polowki pustakow to jakas masakra :(. Budowlancy mysla czy te 10cm nie wylac z betonu, ale jak z mostkami termicznymi? Sprawdzalam wspolczynniki cieplne przegrody i niby z betonu wychodzila mi podobna do silikatow, ale wolalabym sie upewnic jednak:/. Grzac bedziemy pradem, wiec istotne jest dla nas, zeby nie bylo jakis mega mostkow cieplnych. Ocieplenie bedzie 15cm a moze uda nam sie wcisnac 20.

Juz mi rece opadaja od dzwonienia od skladu do skladu, zwykla silke oczywiscie maja, ale o polowkach moge pomarzyc, po kiego je produkuja wtedy, xella znow kaze dzwonic po skladach i maja gdzies, teraz sie cieszymy ze wzielismy polskie silikaty, ale co z tego^^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam a ja mam pytanie, co robiliscie kiedy (o ile byliscie w takiej sytuacji oczywiscie) brakowalo Wam 10cm muru i dac dodatkowego pustaka, podwyzszy wysokosc pokoi, nie dodanie znow zmniejszy, a znalezc w pomorskim polowki pustakow to jakas masakra :(. Budowlancy mysla czy te 10cm nie wylac z betonu, ale jak z mostkami termicznymi? Sprawdzalam wspolczynniki cieplne przegrody i niby z betonu wychodzila mi podobna do silikatow, ale wolalabym sie upewnic jednak:/. Grzac bedziemy pradem, wiec istotne jest dla nas, zeby nie bylo jakis mega mostkow cieplnych. Ocieplenie bedzie 15cm a moze uda nam sie wcisnac 20.

Juz mi rece opadaja od dzwonienia od skladu do skladu, zwykla silke oczywiscie maja, ale o polowkach moge pomarzyc, po kiego je produkuja wtedy, xella znow kaze dzwonic po skladach i maja gdzies, teraz sie cieszymy ze wzielismy polskie silikaty, ale co z tego^^

 

 

Połówki to tylko z grupy Silikaty bloczki NW 25 - wysokości 10cm

Ja bym wylał z betonu lub dał 2x cegła.

 

Budownictwo to nie apteka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzis zwiedzałam budowę z wielkowymiarowych bloczkow silikatowych Quadro. Mieli tam też bloczki wysokości 10 cm stosowane jako pierwsza warstwa nadajaca poziom, ale te bloczki, w przeliczeniu na koszt metra, są droższe od np takiego bloczka Quadro. Jagusia, nie wiem skąd Jesteś, jakby co to te bloczki ma hurtownia w Gryfinie Realbud. I to mogą być różna wysokosci, zależnie od tego ile Ci centymetrów potrzeba. Firmy Unika, wiec może ta dawna Unika spod Wrocławia też ma... Jeśli będziesz robic strop drewniany to poduszka z betonu pod belkami sie przyda... (jeśli w projekcie masz belki do czoła wieńca). Aha, to sie nazywa cegła startowa, w Unice maja wysokosci 5 cm, 7 cm 10 cm i 12,3 cm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo ideałem w domu pasywnym (a więc i energooszczędnym) żeby ściana była z jednego kawałka, np wielka betonowa płyta, zrobiona w fabryce i przywieziona na plac budowy. Bo dane wlaściwosci to ma dany materiał a nie przerwa pomiędzy elementami z tego materiału. Wiadomo - trzeba skleić, ale to już jest trochę jak pęknięte naczynie...

Akurat w przypadku materialu, cechujacego sie tak slabym oporem cieplnym, jak silikat nie ma najmniejszego znaczenia, czy sciana bedzie monolitem, czy tez bedzie z bloczkow laczonych spoinami wykonanymi z zaprawy (kleju). Nawet, jesli czesc spoin bedzie wymavala uzupelnienia pianka. I tak ta sciana zostnie zakrywa ok 25cm warstwa styropianu i dwiema warstwami tynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam a ja mam pytanie, co robiliscie kiedy (o ile byliscie w takiej sytuacji oczywiscie) brakowalo Wam 10cm muru i dac dodatkowego pustaka, podwyzszy wysokosc pokoi, nie dodanie znow zmniejszy, a znalezc w pomorskim polowki pustakow to jakas masakra :(. Budowlancy mysla czy te 10cm nie wylac z betonu, ale jak z mostkami termicznymi? Sprawdzalam wspolczynniki cieplne przegrody i niby z betonu wychodzila mi podobna do silikatow, ale wolalabym sie upewnic jednak:/. Grzac bedziemy pradem, wiec istotne jest dla nas, zeby nie bylo jakis mega mostkow cieplnych. Ocieplenie bedzie 15cm a moze uda nam sie wcisnac 20.

Juz mi rece opadaja od dzwonienia od skladu do skladu, zwykla silke oczywiscie maja, ale o polowkach moge pomarzyc, po kiego je produkuja wtedy, xella znow kaze dzwonic po skladach i maja gdzies, teraz sie cieszymy ze wzielismy polskie silikaty, ale co z tego^^

 

Jesli zastanawiasz sie, jak zyskac taka wysokosc i odciac sie od mostkow termicznych ktore akurat w przypadku silikatow sa najwieksze, w porownaniu z z innymi materialami sciennymi, to zerknij na bloczki Isomur firmy Stahlton. To nie jest tanie rozwiazanie, ale jesli zamierzsz grzac czystym pradem, moze byc warte uwagi. Bo na płyte fundamentowa, jak rozumiem juz za pozno ?

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam a ja mam pytanie, co robiliscie kiedy (o ile byliscie w takiej sytuacji oczywiscie) brakowalo Wam 10cm muru i dac dodatkowego pustaka, podwyzszy wysokosc pokoi, nie dodanie znow zmniejszy, a znalezc w pomorskim polowki pustakow to jakas masakra :(. Budowlancy mysla czy te 10cm nie wylac z betonu, ale jak z mostkami termicznymi? Sprawdzalam wspolczynniki cieplne przegrody i niby z betonu wychodzila mi podobna do silikatow, ale wolalabym sie upewnic jednak:/. Grzac bedziemy pradem, wiec istotne jest dla nas, zeby nie bylo jakis mega mostkow cieplnych. Ocieplenie bedzie 15cm a moze uda nam sie wcisnac 20.

Juz mi rece opadaja od dzwonienia od skladu do skladu, zwykla silke oczywiscie maja, ale o polowkach moge pomarzyc, po kiego je produkuja wtedy, xella znow kaze dzwonic po skladach i maja gdzies, teraz sie cieszymy ze wzielismy polskie silikaty, ale co z tego^^

 

mnie zastanowiło coś innego - chcecie grzać prądem, a planujecie tylko 15 cm ocieplenia? i to przy silikacie?

ale to może jakieś super ocieplenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fotohobby: Mnie Pan Adam przekonał (zmieniając mi wieloletni system wiedzy) że wnetrze domu to gotujący się czajnik, cały czas we wnetrzu powstaje para wodna i chce wniknąć w mur. Jak dojdzie do warstwy styro to sie skroli i te kosztowne lambda styropianu bardzo sie pogorszy. Dlatego moze warto mur otynkować, obsmarować czymstam, zanim poloży sie ocieplenie. Oczywiście szczelny dom wymaga wentylacji mechanicznej coby właśnie ta wilgoć tak nie pogarszała nam tych kosztownie wybranych dobrych parametrów sciany. Ale poleganie tylko na WM to ryzyko chyba... A silikaty baaaaardzo chłoną wodę. Ten dzisiejszy quadro ma takie lejki od dźwigu montujacego, będę chyba pchać PUR w te lejki, to będzie nieco ocieplenia wewnątrz muru...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie zastanowiło coś innego - chcecie grzać prądem, a planujecie tylko 15 cm ocieplenia? i to przy silikacie?

ale to może jakieś super ocieplenie?

 

Tak nam projektant zaadoptowal projekt, pomylil sie a potem bylo za pozno ponoc, teraz mamy sie trzymac wymiarow budynku, bo inaczej kierbud mowil ze nie odbierze budynku. Takze na razie kombinujemy zeby dalo sie nam wcisnac 20cm, na razie planujemy styropian grafitowy.

 

Odpowiadajac na reszte pytan to dom na plycie grzewczej Legalett juz i wentylacja mechaniczna bedzie.

 

Dzieki za podpowiedzi z tym wyrownaniem muru, poszukam jeszcze. Na skladach mowili, ze tylko xella ma takie bloczki wyrownawcze, a mieszkam na pomorzu i ciezko ogolnie zdobyc silke, obecnie budujemy z silikatow z chojnic, ale nie maja tych polowek :/. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

semiranida: akurat WM tak obniza parcie hydrostatyczne (i wrecz przesusza powietrze), ze takie zabiegi, jakie planujesz czynic mozna sobie darowac. Bo takie budowanie ani wygodne, ani szybsze, ani bardziej energooszczedna, niz murujac tradycyjne sciany.

A z innej beczki: kominek planujesz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie męczy mnie temat kominka: jak każdy prawie, też chcę go mieć, mam w projekcie, ale jest mi on wybijany z głowy przez Pana Adama, chętnie poczytam porady na ten temat. Może jakaś koza na nóżkach na pelet, i jeszcze żeby ładowala bufor? Co do WM, to gdzieś było zalecenie, że dom pasywny powinien mieć wymianę 0,5 na godzine, no to chyba tak nie przesuszy???

Takie budowanie, z dużych elementów jest szybsze. Wydaje mi sie, że jeśli deszcz nie będzie padal, to i mur szybciej wyschnie, skoro mniej tych spoin...

Grzeniu, rozumiem, że mam nie pchać PUR w te lejki? Cieszę sie że poprawiłam humor... Przepraszam że sie nieco miotam, taki mam niestety styl, postaram sie opanować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...