Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak budować SILKĄ?


Recommended Posts

A co to za różnica, czy zwykły energooszczędny, czy pasywny - jeśli chodzi o wymianę powietrza ? To znaczy, że w pasywnym może być zaduch ? :) :)

Zresztą, wentylacja nawet przy 0,5 skutecznie odprowadza wilgoć.

 

Pytałem o kominek, bo ciekawym, czy projektujesz komin ? Bo co to za dom pasywny z kominem ? :)

Martwisz się o spoiny i utratę ciepła przez nie, a fundujesz sobie taki most termiczny ??

 

Co do szybkości budowy z tych płyt, to wszystko fajnie, jeśli nie pojawi się otwór okienny/drzwiowy, wnęka drzwiowa (no bo wykuszy chyba nie masz).

Co do schnięcia tych elementów, to przecież bloczki najczęściej łączy się na klej, a tam ilość wilgoci jest minimalna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

w folderze Unika Quadro doczytałam, że klej kładziemy tylko w poziomie, -więc spokojnie pionowe styki mogę sobie malować uszczelniaczem. Co do trudnych miejsc, to jeśli zamówimy system planenelemente (największe bloki silikatowe) to praktycznie przyślą nam z fabryki nasz dom w kawałkach ponumerowanych. (do zamówienia dołącza się swój projekt) Właśnie o to tu chodzi, żeby przy oknie płyta była wycięta w kształcie litery L itd. Możliwe że zamieszanie z numerami spowolni prace, pewnie dopiero czwarty dom budowany samodzielnie tym systemem poszedłby tak szybko jak norma zakłada. Ale możliwe też że elementy dostaniemy razem z człowiekiem co będzie palcem pokazywał co i gdzie. Polskojęzyczny pan z tej fabryki (w Niemczech?) ma się ze mną kontaktować. Możliwe że dwa trójkąty poddasza pociągnę z porothermu (mamy trochę), bo poddasze nie będzie akumulacyjne.

To prawda że nie po to się owija dom w te sreberka, żeby go dziurawić kominem. Pierwotny projekt mój miał trzy albo cztery kominy i żal mi z któregoś zrezygnować: jeden kotłowniowy, drugi kominkowy trzeci od okapu w kuchni a czwarty od kominka gazowego w sali bilardowej :sick: A przecież ciągle nas się straszy, że nie dość że podwyżki, to jeszcze i będą awarie prądu, to tyle kominów jak znalazł żeby porozstawiać kozy po domu... Do tych kominów mam przytulone wentylacyjne, więc mogę kominy ich kosztem pozwężać. Czy wyrzuciliście kominy????

fotohobby, jeśli wiem, jaka ściana będzie lepsza od innych to sobie taka zrobię i pewnie nie uniknę ucieczek ciepła na innych frontach. Bo jak np poradzić sobie z dziećmi co nie zamykają drzwi za sobą? i wchodzą tarasowymi 500 razy dziennie? Myślę o samozamykaczach. Albo co z oknem które zapomniałam zamknąć, nie wiedziałam że je otworzono??? Stąd zawsze sceptycznie podchodziłam do oszczędzania ciepła za pomocą rozmaitych kupowanych bajerów. Ale gdy już przychodzi do podejmowania decyzji to strach tych bajerów nie kupić, bo może będzie się żałować...R&K, a który model biokominka Ty wybierasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Czy wyrzuciliście kominy???? ...... .R&K, a który model biokominka Ty wybierasz?

 

tak - wszystkie ... miałem ich 4 w projekcie

 

biokominek taki

http://www.kratki.com/images/szablon/kamyki_4.jpg

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=118816&d=1338671829

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a juz wypróbowany? Daje ciepełko? Taki widziałam na zagranicznym programie, w hotelu... Tak, bez zabawy w kominy budowa szybka... Mam myśl, żeby mieć je poniekąd tylko na poddaszu, bez przebijania ocieplenia stropu (chyba nawet pierwotnie miało tak być, podejście do komina dziurą w suficie). Na poddaszu nie planuję sypialni dla mojej rodziny, conajwyżej bawialnia/siłownia z rzadko używanymi sypialniami gości...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda że nie po to się owija dom w te sreberka, żeby go dziurawić kominem. Pierwotny projekt mój miał trzy albo cztery kominy i żal mi z któregoś zrezygnować: jeden kotłowniowy, drugi kominkowy trzeci od okapu w kuchni a czwarty od kominka gazowego w sali bilardowej :sick: A przecież ciągle nas się straszy, że nie dość że podwyżki, to jeszcze i będą awarie prądu, to tyle kominów jak znalazł żeby porozstawiać kozy po domu... Do tych kominów mam przytulone wentylacyjne, więc mogę kominy ich kosztem pozwężać. Czy wyrzuciliście kominy????

fotohobby, jeśli wiem, jaka ściana będzie lepsza od innych to sobie taka zrobię i pewnie nie uniknę ucieczek ciepła na innych frontach. Bo jak np poradzić sobie z dziećmi co nie zamykają drzwi za sobą? i wchodzą tarasowymi 500 razy dziennie? Myślę o samozamykaczach. Albo co z oknem które zapomniałam zamknąć, nie wiedziałam że je otworzono??? Stąd zawsze sceptycznie podchodziłam do oszczędzania ciepła za pomocą rozmaitych kupowanych bajerów. Ale gdy już przychodzi do podejmowania decyzji to strach tych bajerów nie kupić, bo może będzie się żałować...R&K, a który model biokominka Ty wybierasz?

 

Wszystkie Twoje pomysły, na jakiś kompletnie egzotyczny i w budownictwie jednorodzinnym niewiele dobrego wnoszący system, walka o ułamek W/m2 w ścianach wygląda dość niepoważnie, jeśli potem cztery kominy będą wyrzucały Ci ciepło jak gwizdek parę z czajnika (jeśli mogę odnieść sie do przytoczonego przez Ciebie porównania). Ja nie jestem maniakiem energo-oszczędzania, ale wywaliłem większość kominów, zostawiając tylko spalinowy dla kominka i wentylacyjny w kotłowni (gdybym musiał tam kiedyś instalować piec gazowy, lub na pellet. W jednym i drugim przypadku, komin spalinowy będzie z wykonany kwasówki, wyprowadzony przez ścianę szczytową.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla mnie egzotyczniejsza jest wentylacja mechaniczna, którą zrobię, chociaż kiedyś ją odradzałam... System wielkoelementowy znam już 4 lata i mi się podoba :-)

Czy gdzieś był temat, że komin do kominka mniej traci ciepła jak jest przyklejony do ocieplonej ściany zewnętrznej? Mam takie wrażenie (i mam taki w domu rodziców) Fotohobby, jaki kominek wybrałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Państwo wybaczą sarkazm, ale coście się czepili tych kominków? Odnoszę wrażenie że co poniektórzy chcięliby dwoma, za przeproszeniem pierdnięciami, opędzić cały sezon grzewczy i jeszcze podgrzać CWU.

OK, pewnie i racja że komin, to mostek termiczny itp. Ale mam w dupsku ten akurat największy nawet mostek, jeśli miałbym się pozbawić przyjemności obcowania z ogniem płonących drew. Moim zdaniem, powtarzam żeby nie było, MOIM zdaniem to kwestia gustu, jesli ktoś potrafi się obyć bez kominka, jego prawo, jego estetyka. Osobiście nie potrafię sobie wyobrazić jesiennego czy zimowego wieczoru we własnym salonie bez ognia w kominku i tych wszystkich niesamowitych refleksów świetlnych na ścianach, nie pomijając zapachu drewna. R&K, sorry, ale bio kominek dla mnie to nie kominek. Tak jak napisałem ... de gustibus!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Semiramida: Poki co najblizszy moim oczekiwaniom jest wklad N21 f-my Nordpeis. Byc moze w obudowie London, byc moze w indywidualnej.

 

Piszesz ze system znasz juz 4 lata... Co to znaczy "znasz" ? Czy zna go Twoja ekipa budowlana ? Bo raczej nie dalbym murowac domu debiutantom w tym systemie. Bardzo trudno zniwelowac tu bledy, niestarannosci, jakie moga pojawic sie na poczatku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaraz zobaczę te kominki... fotohobby. Słusznie piszesz, dlatego liczę na nadzór producenta. Pan z hurtowni, podczas wizyty na budowie zwrócił mi uwagę na rzeczy, ktorych ekipa nie powinna robić, wiele tam było rzeczy, ktorych ja nie chciałabym u siebie, a wynikłych z wygodnictwa ekipy, szkolonej przecież. Dlatego wczorajsza ekipa nie zachęca :-( Na pewno porzebny jest dobry poganiacz, znawca systemu i oni kimś takim dysponują, jak to pojdzie, moze kwestia umów. Skoro system daje gwarancje wykonania w kilka dni ścian, to niech umowa to zabezpieczy...

Z praktyki to znam to dopiero od wczoraj, wcześniej to ze szkoleń, folderów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No coz, dziwie sie... Ze Ci sie chce :) Juz mury moglyby sie piac do gory dzieki standardowym bloczkom Xelli, czy Grupy Silikaty, a Ty walczysz o jakies plyty i btak realnych korzysci ze stosowaniem ich zwiazany Przygladnalem sie temu systemowi i owszem, jest ciekawy... Ale dla dewelopera stawiajacego osiedle domów, albo kilkumieszkaniowy budynek.

W budownictwie jednorodzinnym gra niewarta swieczki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest alternatywa dla prefabrykowanych domów, dla Praefy na przykład :-) Wtedy warto skoro tej prefabrykacji innej nie znalazłam jakoś blisko, nie znalazłam też pozytywnych opinii. A tutaj o opnie martwię się mniej bo jakie silikaty są to każdy wie :-) I tak nie mogę jeszcze piąć się do góry, jeszcze leżę w urzędach ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do WM, to gdzieś było zalecenie, że dom pasywny powinien mieć wymianę 0,5 na godzine, no to chyba tak nie przesuszy???

 

Grzeniu, rozumiem, że mam nie pchać PUR w te lejki? Cieszę sie że poprawiłam humor... Przepraszam że sie nieco miotam, taki mam niestety styl, postaram sie opanować :)

 

WM ma działać tak aby utrzymać właściwą wilgotność, w praktyce zimą zwykle wypada 0,3-0,5 wymiany.

 

Dawanie tego PURa jest całkiem bezcelowe, ale jak Cię to np. relaksuje to dawaj!

 

...więc spokojnie pionowe styki mogę sobie malować uszczelniaczem...

 

Czy wyrzuciliście kominy????

 

 

 

Ja mam tylko z kanalizy i z went. grawitacyjnej (ale od początku zamierzałem zamienić na WM więc nie będzie). Kominka na drewno też nie chcę, pewnie wstawię bio, bio łatwo i niedrogo.

 

...I tak nie mogę jeszcze piąć się do góry, jeszcze leżę w urzędach ;-)

 

W sumie fajnie że kombinujesz z tą "wielką płytą". Załóżdziennik i foto-opisuj przygody ! :)

 

Natomiast zamiast malować na kolorowo pionowe spoiny :) polecam skupić się na innych istotnych dla pasiwnąśći elementów, jest ich bez liku (np. szczelne wykonanie poddasza/sufitu jeśli nie betonowy, szczelny i ciepły montaż stolarki itp itd) wszystkich pewnie i tak nie obskoczysz, ale spróbuj jak najwięcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak właśnie próbuję, widzę że jest ogrom tematów - wyborów. Sufit betonowy ale - zaczynam gryźć się schodami na poddasze, faktycznie muszę wstawić tam porządnie dobre drzwi, żeby odciąć zimną górę od ciepłego dołu, dobrze że chociaż schody wychodzą w przedsionku oddzielonym drzwiami od holu...

Wiem że znajdę dużo instrukcji pasywnego osadzania stolarki, ale czy ktoś widział gdzieś ucieczkę ciepła przez okno otwieralne kontra ucieczka ciepła przez nieotwieralne? ten wybór mnie gryzie tak pomiędzy innymi. Grzeniu a Ty czym będziesz palił? Będziesz miał bufor? sory za oftop. Ale tego tu tak dużo i długo sie dogrzebuję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam a ja mam pytanie, co robiliscie kiedy (o ile byliscie w takiej sytuacji oczywiscie) brakowalo Wam 10cm muru i dac dodatkowego pustaka, podwyzszy wysokosc pokoi, nie dodanie znow zmniejszy, a znalezc w pomorskim polowki pustakow to jakas masakra :(. Budowlancy mysla czy te 10cm nie wylac z betonu, ale jak z mostkami termicznymi? Sprawdzalam wspolczynniki cieplne przegrody i niby z betonu wychodzila mi podobna do silikatow, ale wolalabym sie upewnic jednak:/. Grzac bedziemy pradem, wiec istotne jest dla nas, zeby nie bylo jakis mega mostkow cieplnych. Ocieplenie bedzie 15cm a moze uda nam sie wcisnac 20.

Juz mi rece opadaja od dzwonienia od skladu do skladu, zwykla silke oczywiscie maja, ale o polowkach moge pomarzyc, po kiego je produkuja wtedy, xella znow kaze dzwonic po skladach i maja gdzies, teraz sie cieszymy ze wzielismy polskie silikaty, ale co z tego^^

 

Chrzań mostki termiczne, tu bez znaczenia, byle szczelnie było w miare.

 

Niskie bloczki z Grupy Silikaty masz chyba produkowane w Przysieczynie. Poszukaj jakiej hurtowni która u nich kupuje możliwie najbliżej Ciebie, i zapytaj czy nie dobrali by przy okazji jakiegoś niepełnego transportu palety/dwóch dla Ciebie. Ja tak kupiłem właśnie brakujące niskie (choć musiałem poczekać z miesiąc).

 

Jeśli nie to popieram hydrogenium - podmuruj cegłą lub poszukaj czy może jakaś pospolita Puroterma nie produkuje niskich pustaków, co bądź, ale bez przesadyzmu nie Isomur :) . Albo z betonu, np. trochę wyższy wieniec / dolewka z betonu (pewnie trzeba by kierbuda dopytać czy można). Albo twardszy gazobeton (oksymoron :) ) z najbliższego marketu plus piła do rozcięcia (dla cierpliwych, ale siły dużo nie potrzeba).

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaczynam gryźć się schodami na poddasze, faktycznie muszę wstawić tam porządnie dobre drzwi, żeby odciąć zimną górę od ciepłego dołu, dobrze że chociaż schody wychodzą w przedsionku oddzielonym drzwiami od holu...

 

...czy ktoś widział gdzieś ucieczkę ciepła przez okno otwieralne kontra ucieczka ciepła przez nieotwieralne? ten wybór mnie gryzie tak pomiędzy innymi.

 

Grzeniu a Ty czym będziesz palił? Będziesz miał bufor? sory za oftop.

 

 

Obawiam się że "wstawienie pożądnych dobrych drzwi" to za mało. Jeszcze chyba wyłazów strychowych z metką "passive" z ceną z kosmosu nie produkują (zaczną). Ja raczej będę fabryczne rozwiązanie jakoś tuningował, ale jeszcze nie wiem do końca jak (czas jeszcze mam).

 

O oknach jest tu dużo do poczytania (np. link1, link2), są też termo-zdjęcia.

 

Ja będę palił pospolitym gazem ("na kuchni ogień być musi" - choć tyle jak nie w salonie :) ).

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....R&K, sorry, ale bio kominek dla mnie to nie kominek. Tak jak napisałem ... de gustibus!

 

 

nie ma problema ... też bardzo lubię klasyczny kominek

ten ktory teraz mamy jest tylko i wyłącznie konsekwencją decyzji jaką podjeliśmy przy adaptowaniu projektu i budowaniu domu o jaknajmniejszym zapotrzebowaniu , poza tym oja żona nigdy w kominku nie paliła - więc sam bym musiał a że prowadzę taki a nie inny tryb życia decyzja padła na bio - choć tak jak pisałem BARDZO lubie klasyczne kominki, i trzask palącego się drewna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...