Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak budować SILKĄ?


Recommended Posts

@adam, możesz dać pełną 18 (nie drążoną), ale jak Ci zależy na akustyce bardzo to daj 24 lub 25 pełną i okna z trzema uszczelkami.

 

Tak się zaizoluję, że szczekania mojego psa z dworu nie usłyszę ;)

 

Cenowo pełne 18, mogłyby wyjść podobnie jak 24/25, a właściwości akustyczne mają bardzo zbliżone (18 pełna RA2=50dB, a 24 drążone - RA2=52dB). Raczej zostanę przy tych 24/25. Okna to pewnie za rok dopiero, ale parametr izolacyjności akustycznej na pewno będzie jednym z ważniejszych :) Dzięki za zainteresowanie tematem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przy zmianach z 24 na 18 trzeba uważać na wieńce, belki. Zmienia się szerokość tych elementów i to jest istotna zmiana projektowa. Dobrze takie rozważania prowadzić na etapie projektowym.

Tak dla przyszłych budowniczych

 

Oczywiście, że tak. Co bym zrobił z wieńcem na 24, a ścianą 18? :o

Mój architekt z kolei powiedział, że w przypadku, gdy w projekcie jest ściana 25cm, a w trakcie budowy zmienię na 24cm, to na wieniec wystarczy dać o 1cm mniej betonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak dołoży do tej 18-tki 20 cm styro na ocieplenie to problem z akustyką zniknie?wygłuszy?

Na pewno lepsza byłaby wełna

 

I tak dołoży.

 

Czy zniknie - całkiem nie.

 

Czy wygłuszy, trochę tak, ale nadal 18 vs 25 zrobi jakąś różnicę.

 

Grubsza ściana zabierze kapkę więcej miejsca, ale ogólnie łatwiej (można np śmielej bruzdować, etc.), no chyba że sam muruje :) W kolejce tanio > solidnie masz 18 drążoną > 18 pełną > 24/25 drążoną > 24/25 pełną. Jakby nie było, projekt musi to uwzględniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak dołoży do tej 18-tki 20 cm styro na ocieplenie to problem z akustyką zniknie?wygłuszy?

 

Zdaje się, że jest wprost przeciwnie. Z dokumentu dostępnego o to http://sil-pro.pl/sites/default/files/akustyka/silpro_izolacyjnosc_akustyczna.pdf wynika, że ocieplenie styropianem pogorszy izolację akustyczną bloczków (punkt d na 4 stronie dokumentu - jest tam odnośnik do p. 7 Instrukcji ITB nr 447/2009 - ktoś ma pod ręką? :rolleyes:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak się buduje z silka 18 to potem nie ma gdzie zamontować kaset na rolety . nie mieszą się w murku , to tak na marginesie .

ja u siebie dawałam poszerzenia okienne i dopiero na nich rolety , które potem schowały sie w 20 cm styro

 

Czyli otwór okienny musiałaś robić większy o to poszerzenie? Ono jest widoczne z wewnątrz pomieszczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli otwór okienny musiałaś robić większy o to poszerzenie? Ono jest widoczne z wewnątrz pomieszczenia?

 

NIe. Chowa Ci się w styro na zewnątrz. Pewnie w tym miejscu jest mniej styropianu... NIe taka idealna ta 18tka. Też się chwilke nad nią zastanawiałem, ale raz, że projektant się bał (co akurat jest głupie), a dwa, że kucie w ścianach nic nie ogranicza, a i jakoś ja pewniej będe się czuł w 24 cm ;)

 

BTW, ja za swoją N24 (silikat drążony) bez transportu dawałem 1,98 netto, a N12 1,12 netto, co daje brutto odpowiednio 2,44 oraz 1,38. Transport we własnym zakresie 70 km od fabryki w Ludyni. Mam swój, ale dostawca wołał 400-450 zł za 1 transport.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli otwór okienny musiałaś robić większy o to poszerzenie? Ono jest widoczne z wewnątrz pomieszczenia?

 

Otwór okienny i tak byłby wyższy bo zawsze nad oknem są kasety rolet , różnica jest taka że od środka nad oknem jest poszerzenie okienne na które nakleja się 10 cm styropianu . Plus tego rozwiązania jest taki że nie ma praktycznie mostków termicznych spowodowanych roletami , ale tak można zrobić w ażdej ścianie , u mnie po prostu musiało tak być , bo jak już pisałam skrzynki rolet w 18tce się nie zmieszczą ( chyba że okna nie są duże w wymiarze pionowym )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwór okienny i tak byłby wyższy bo zawsze nad oknem są kasety rolet , różnica jest taka że od środka nad oknem jest poszerzenie okienne na które nakleja się 10 cm styropianu .

 

Otwór się powieksza o wysokość poszerzenia

 

No tak, ale jeszcze nie mam wybranych okien, więc nie wiem ile tego poszerzenia będzie. Czy można to zrobić na etapie murowania ścian? Jeśli nie, to jakie poszerzenie założyć?

 

Jeśli instaluję okna w warstwie ocieplenia to chyba nie muszę robić większego otworu? Po prostu poszerzenie "wejdzie" w warstwę ocieplenia - tylko czy nie będzie problemu z mocowaniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 2 weeks później...
Mam pytanie - czy istnieją jakieś przeciwwskazania żeby postawić silkę bezpośrednio na piasku/ziemi - zostało mi pół palety po budowie i potrzebuje w paru punktach pod taras zrobić podpórki, miałem kupić betonowe bloczki ale widziałem że ktoś tu na forum ściane fundamentową z silki robił więc może się to nada..?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...