Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak budować SILKĄ?


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam pytanie do murujacych z silki e18. Czym wypełnialiście/wyrównywaliście "zęby" w narożnikach powstałe z odsunięcia bloczka aby zgrać kanały elektryczne?

 

Jest w zeszytach technicznych do Silki (na www), jak pamiętam nie trzeba niczym wypełniać, a dla estetyki czy ew. pod płaszczyznę pod styro pewnie starczy wyrównać zaprawą przy okazji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

czy ktoś się orientuje jakie aktualnie są ceny na rynku za silkę e24 w woj.mazowieckim? mam cenę z transportem 3.55 ale zastanawiam się czy znajdę taniej?

Dołączam się do zapytania. Ja najtaniej jak na razie z dostawą mam za 3,70. ;/

Ktoś coś wie gdzie na mazowszu najtaniej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy ktoś robił elewację z silikatów łupanych, zwłaszcza białych ( silka skalista)? Jaki efekt, jak wygląda po kilku sezonach, czy się da myć?Proszè o jakieś foty i porady, bo stoję właśnie przed wyborem.Widziałem silikat łupany biały z silikatów białystok no i efekt nie jest zachwycający, cegła raczej szara niż biała. Kolorowe wyglàdają ok ale nie wiem jak z trwałością.

Cena loco Silikaty Białystok.

-N24 N25 2,20ZŁ\SZT NETTO

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend
Mam pytanie. Ktos nie robił tradycyjnych tynków na scianie z silki tylko kładł gładź albo szpachlowy i gładź bezposrednio. Jak to sie sprawdza. Niby producent sillki bierze takie rozwiazanie do zastosowania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Chodzi mi o to, że nie zrobie z domu termosu stosując styropian, który nic nie przepuszcza. Wełna+ceramika pozwala na niewielka wymiane powietrza co zapobiega miedzy innymi powstaniu grzyba, a współczynnik przenikania ciepła jest porównywalnie niski jak innych materiałów. Jeśli chodzi o wełnę na izolacje ścian to myślę że teraz jest duzo lepszej jakości. Natomiast jestem bardzo ciekawa dlaczego ta "breja" powstała bo nie sądzę że to tylko kwestia kiepskiej wełny: może jakieś nieszczelności w murze tak że woda się do niej dostała?

 

Ta breja powstała właśnie wskutek oddychania ścian. Para wodna przenikala przez ścianę i wykraplala sie w welnie. Dlatego wełna jest bardzo ryzykownym materiałem izolacyjnym. Jesli dojdzie do jej zawilgocenia o co nie trudno dramatycznie traci swoje właściwości.

Dom powinien być szczelny jak termos. Nie powinno sie dopuszczać do przenikania pary wodnej przez ściany. Do odprowadzania wilgoci z domu służy wentylacja a nie ściany, bo potem jest taki efekt.

A w temacie wątku mam pytanie do fachowców.

 

Mam do wykonania 1,5m bieżącego ściany działowej co do której zależy mi na dobrej izolacji akustycznej. Lepiej wykonać to z cegły, silikatu 12 cm (ale w hurtowni maja tylko drążony) czy z GK? Dla utrudnienia dodam ze boje sie trochę o podłogę na której będzie to stało. Jest to beton z siatka zbrojeniową grubości ok 10 cm który leży na 15cm styropianu i prawdopodobnie słabo ubitym piachu grubości ok 20 cm.

Wysokość ścianki to ok 2,5m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ścian dwuwarstwowych bo chyba o takich tutaj rozmyślasz możesz zastosować produkty z wełny skalnej np. FASROCK LL, FRONTROCK MAX E jeżeli jesteś zainteresowany zgłębieniem tematu podglądnij tutaj cały system http://www.rockwool.pl/produkty-rozwiazania/ocieplenie-domu. Jeśli chodzi o podłoża silikatowe to nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania wyżej wymienionych produktów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Mam pytanie, czy spotkaliście się z Silką złej jakości? Buduję teraz dom dla kogoś innego i dostaliśmy Silkę z Teodorów. Wizualnie znacznie różni się od tej z Żabinka - jest bardziej ziarnista, ma mikropęknięcia (głównie przy kanałach wewnętrznych) i jest przybrudzona - także w środku i na spodzie bloczków. Ma też gdzieniegdzie obtłuczone krawędzie, choć odprysków luzem nie było. Oczywiście dotarła na budowę zafoliowana fabrycznie i spięta taśmami. Data produkcji wrzesień-październik 2013. Mamy podejrzenia, że dotarły do nas palety ze zwrotów. Czy to możliwe?

Dla porównania silka z Żabinka (widziana na placu innego sprzedawcy) jest gładka, czysta i na ile się dało podważyć folię, nie widać pęknięć. Data to czerwiec 2014.

 

P.S. Dodam, że przy budowie swojego domu też miałam Silkę z Teodorów i choć była ziarnista i miała sporo pęknięć, to zupełnie przyzwoicie wyglądało to po wymurowaniu. Bloczki pęknięte na pół były wykorzystywane w docinkach, więc w sumie do oddania z całego domu może raptem nadawały się ze 3-4 bloczki. Ciekawa jestem, czy ktoś miał porównanie obu?

Edytowane przez Lumiere
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 3 weeks później...

Zaczęło się u mnie murowanie ścian. Idzie szybko jak u wszystkich :)

Mam do Was prośbę o ocenę prac? Czy takie murowanie jak zamieszczone na zdjęciach poniżej jest poprawne?

 

Czy takie przewiązanie ścian jak poniżej jest w porządku? Chodzi o spoiny pionowe bloczków ułożonych prostopadle do ściany. Wypadają one bardzo blisko spoin pionowych bloczków poniżej i powyżej nich.

20140928_144459_1.jpg

 

Czy pozostawienie takiej przerwy jest dopuszczalne? Nie chodzi mi o izolacyjność termiczną, ale akustyczną. Czy jak to wypełnię zaprawą to będzie równie cicho? Na zdjęciu jest akurat ściana zewnętrzna, ale takie szpary zdarzają się na wewnętrznych.

20140928_144546.jpg

 

Czy tak można łączyć ściany? Przewiązana jest dopieo 6 warstwa bloczków.

20140928_144646_1.jpg

 

Bardzo proszę o pomoc w ocenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczęło się u mnie murowanie ścian. Idzie szybko jak u wszystkich :)

 

Czy takie przewiązanie ścian jak poniżej jest w porządku? Chodzi o spoiny pionowe...

 

Nie chodzi mi o izolacyjność termiczną, ale akustyczną. Czy jak to wypełnię zaprawą to będzie równie cicho?

 

Przewiązana jest dopieo 6 warstwa bloczków.

 

Odpowiedź na swoje pytania znajdziesz m.in. w zeszytach technicznych Grupy Silikaty, Sil-Pro, Xella.

 

Ad1. U mnie nie szło szybko (sami murowaliśmy).

 

Ad2. Przewiązanie powinno być większe, a w ścianie poprzecznej ca. na środku tej ściany. Łączenie czołowe wypełnione zaprawą. W narożnikach docinki lub bloczki połówkowe.

 

Ad3. Raczej nie wypełnisz tej brakującej spoiny w całej grubości muru (zaprawą "nie-zupą"). Pal licho termikę, szkoda akustyki takiego dobrego (w założeniach) materiału jak silikat 24cm. No i stabilność muru też nie taka (przewiązania+pustki), choć raczej nic wielkiego z tego nie będzie.

 

Ad4. To nie takie znów "dopiero" (najniższe warstwy dźwigają najwięcej, okna dozbojone?).

 

Jak to jest ekipa która miała być porządna (i adekwatnie kasuje), to na moje oko jakość też mogłaby być lepsza. Bywały tu gorsze przypadki (pamiętam jeden, może w innym wątku), ale większość kojarzę lepszych.

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Widziałem te poradniki murowania z Xelli - dlatego też zadałem pytanie tutaj na forum, bo mnie wykonanie zaniepokoiło :/

Porozmawiam z wykonawcą, choć pewnie się zdziwi, że tych szpar się czepiam. Może da się coś zrobić, żeby poprawić akustykę tych ścian ze szparami - ktoś ma jakiś pomysł? Może upchnąć tam wełnę?

Jeśli dobrze Cię zrozumiałem to chodziło mi o takie samo znaczenie "dopiero" jak Tobie, czyli że powinno być od samego dołu, a nie od 6 warstwy. Wygląda to trochę tak jakby w trakcie zorientowali się, że tu jest jeszcze jedna ściana i zaczęli wiązać te ściany, ale zobaczę co mi powie wykonawca. O dozbrojenie okien też spytam - chodzi o te płaskie blaszki, które wtapia się w klej pomiędzy kolejnymi warstwami?

Ech... ekipa nie jest z tych najdroższych, ale też z polecenia z poza forum - "od ludzi". Niestety, ta co była umówiona nawaliła tuż przed podpisaniem umowy i musieliśmy szukać innej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porozmawiam z wykonawcą, choć pewnie się zdziwi, że tych szpar się czepiam.

 

Może da się coś zrobić, żeby poprawić akustykę tych ścian ze szparami - ktoś ma jakiś pomysł? Może upchnąć tam wełnę?

 

O dozbrojenie okien też spytam - chodzi o te płaskie blaszki, które wtapia się w klej pomiędzy kolejnymi warstwami?

 

Nie jest chyba "czepianiem się" wymaganie aby praca była wykonana poprawnie (są jakieś marginesy, ale poza nie wychodzić nie należy).

 

Zaprawa cieńkowarstwowa (ale odpowiednio gęsta, wg. "przepisu") "wciskana" i przepychana na całą grubość muru (pacą, kielnią). Dłubaninka.

 

Kratowniczki Murfor EFS/Z na odpowiednią szerokość (jest o tym też w tych zeszytach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem z wykonawcą - obiecał pozalepiać dziury.

Przeszukałem stronę xelli i nigdzie nie znalazłem informacji o zbrojeniu silki pod oknami. Mówią o tym na filmikach instruktażowych, ale żaden z nich nie dotyczy silki. W instrukcji murowania z silki też tego nie znalazłem, a w instrukcji dla ytonga jest, więc wnioskuję, że przy silce nie trzeba.

To przewiązanie kiepsko wyszło i wykonawca nie wytłumaczył się z tego zadowalacąco, no ale rozbierać tego raczej nie ma już sensu. Strop będzie monolityczny, więc wszystko będzie porządnie dociśnięte.

KB wczoraj był, niestety nie widziałem się z nim, ale jak zadzwoniłem to mówił, że widział to przewiązanie i że to nie ma większego znaczenia, sprawdził, też spoiny pionowe, nadproża, więc ekipa może nie jest zła (tylko ja panikowałem). Mówił jedynie, że wolno murują... heh, a mi się wydawało, że to szybko idzie :)

 

Dziękuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej

ja dzwonilem na infolinie i pytalem o dozbrajenie okien, Pan powiedzial ze przy ytong zawsze przy silce mozna przy duzych oknach. U mnie ekipa wlozyla prety zbrojniowe pod kazdym oknem na dole i duzym u gury, tak na wszelki wypadek ;)

Przy okazji na Twojej 2 fotce widac jak silka pije wode, isomur jednak sie sprawdza. mam Basen w salonie a silka sucha :)

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=282074&d=1411989068

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najbezpieczniej jest zbroić dwie warstwy pod otworami okiennymi. Niezbrojenie musi być uzasadnione - ale jeśli się nie zbroi pod otworami okiennymi, należy dokładnie zalać puste miejsca na łączeniu pustaków zaprawą.

 

Bloczki które dostawia się z boku, powinny być smarowane zaprawą i dopiero dostawiane. Troszkę się im nie chciało tego robić i to jest jednak błąd.

 

Przewiązanie też zbyt małe. Pewnie zapomnieli, że ściany tam się łączą - i dlatego nie masz przewiązania od samego dołu.

 

Jeśli przewiązanie pustaków dolnej warstwy z górną wychodzi bardzo blisko siebie, lub nawet zachodzą na siebie (aczkolwiek należy unikać takich sytuacji), to należy zawsze w tych miejscach zalać zaprawą pustą przestrzeń między pustakami. zapobiegnie to ewentualnym nierównym naprężeniom i możliwym spękaniom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najbezpieczniej jest zbroić dwie warstwy pod otworami okiennymi. Niezbrojenie musi być uzasadnione - ale jeśli się nie zbroi pod otworami okiennymi, należy dokładnie zalać puste miejsca na łączeniu pustaków zaprawą.

.

 

Na stronach Ytong-a o zbrojeniu pod oknami jest ale dla BK. Dla silki nie ma takich zalecen, co potwierdzil moj konstruktor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronach Ytong-a o zbrojeniu pod oknami jest ale dla BK. Dla silki nie ma takich zalecen, co potwierdzil moj konstruktor.

 

A to to co?

http://www.ytong-silka.pl/pl/docs/Poradnik_Murowania_YTONG-SILKA_SYSTEM20CM_10-2011.pdf

gdzieś tak w środku.

W Sil-Pro też jest, w GS jest. Ale to chyba nie przymus (a pęknięcia przy oknach nie katastrofa).

 

"na stronach Ytonga ... dla BK ... Silki"? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...