Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak budować SILKĄ?


Recommended Posts

Pozwolę sobie przyłączyć się do pytań o fundamenty - mianowicie w projekcie mam szerokość ław 45 cm przewidzianych dla MAXa, a chcemy budowac z silki M24. Poradzcie, czy tak wystarczy czy trzeba ten fudament jakos dodatkowo powiększać ? (architekt adaptujacy projekt twierdzi że jest OK :-? ).

Po przeczytaniu postów powyżej ogarnęła mnie wizja zapadającego się lub zwalajacego na głowę silikatowego domku ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Konsultowałem moje monstrualne jak się okazuje ławy (90 szer i 40 wys)

z kilkoma niezależnymi osobami. I wychodzi z tych konsultacji że zrobię

ławy węższe - bo te moje chyba przyjęto na grunty ze szkodami górniczymi.

Najszersze ławy jakie spotkałem to były 70-tki. :-?

Mam jeszcze prawie miesiąc, więc mogę sobie pozwolić na zastanawianie

i analizę na spokojnie. Po weekendzie poznamy ostateczną decyzję

- podejmiemy ją wspólnie z kierownikiem i projektantem.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te dywagacje zakończyłby pewnie jednym zdaniem jakiś konstruktor budowlany z krwi i kości, jednak jeśli można to dorzucę tu trochę mojej filozofii :)

 

Wylałem ławy wczoraj, są to pierwsze ławy w moim życiu... więc trudno mnie nazwać fachowcem. Niemniej popytałem konstruktora o reguły rządzące kształtem ław i oto co mi powiedział: W domu ze stropem betonowym (lanym, teriva, itp.) ławy pod wewnętrzne ściany nośne powinny być szersze niż pod zewnętrzne. Ciężar przenoszony na nie pochodzi ze stropu położonego po dwóch stronach takiej wewnętrznej ściany, a więc jest większy niż ciężar przenoszony na ławę przez ścianę zewnętrzną. Z kolei nacisk dachu przenosi się na ściany zewnętrzne i stąd one również powinny mieć odpowiednią, wyliczoną szerokość. Moje ławy zewnętrzne mają 70 cm a wewnętrzna 80 cm.

 

Krystian, jaki budujesz dom, że wewnętrzne ławy masz tylko 50 cm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie przyłączyć się do pytań o fundamenty - mianowicie w projekcie mam szerokość ław 45 cm przewidzianych dla MAXa, a chcemy budowac z silki M24. Poradzcie, czy tak wystarczy czy trzeba ten fudament jakos dodatkowo powiększać ? (architekt adaptujacy projekt twierdzi że jest OK :-? ).

Po przeczytaniu postów powyżej ogarnęła mnie wizja zapadającego się lub zwalajacego na głowę silikatowego domku ...

 

Ja też nie bardzo się orientuję ale mamy ten sam problem. Może szerokość ław będzie OK, ale ich wysokość powinna zostać zwiększona?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem właśnie na etapie poszukiwaniu kleju do silikatów (ja buduje z silikatów Oastrołęka), Czy żeczywiści Alpol AZ110 jest jedynym klejem polecanym (13zl/25kg) , czy może są inne propozycje? :-?

 

Alpol za 13 zł??? Ja płacę 18 zł i jestem szczęśliwy, że to dość tanio...

 

Wstyd się przyznac, ale płaciłem 12,50 za worek ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te dywagacje zakończyłby pewnie jednym zdaniem jakiś konstruktor budowlany z krwi i kości, jednak jeśli można to dorzucę tu trochę mojej filozofii :)

 

Wylałem ławy wczoraj, są to pierwsze ławy w moim życiu... więc trudno mnie nazwać fachowcem. Niemniej popytałem konstruktora o reguły rządzące kształtem ław i oto co mi powiedział: W domu ze stropem betonowym (lanym, teriva, itp.) ławy pod wewnętrzne ściany nośne powinny być szersze niż pod zewnętrzne. Ciężar przenoszony na nie pochodzi ze stropu położonego po dwóch stronach takiej wewnętrznej ściany, a więc jest większy niż ciężar przenoszony na ławę przez ścianę zewnętrzną. Z kolei nacisk dachu przenosi się na ściany zewnętrzne i stąd one również powinny mieć odpowiednią, wyliczoną szerokość. Moje ławy zewnętrzne mają 70 cm a wewnętrzna 80 cm.

 

Krystian, jaki budujesz dom, że wewnętrzne ławy masz tylko 50 cm?

 

No i to sie zgadza. Ja mam (jak pamiętacie stropy mam drewniane czyli stosunkowo lekkie) ławy wewnętrzne 80 cm, zewnętrzne "dłuższe" (opieraja się tam belki stropowe) 50 cm, zew. boczne 40 cm. wysokość 40 cm. Beton B-15 zbrojony 4 prętami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krystian, jaki budujesz dom, że wewnętrzne ławy masz tylko 50 cm?

... :roll:

Czy to mało??? Ściany wewnętrzne w piwnicy mają szerokość 20 cm

(z bloczków betonowych) nie rozumiem po co szersze ławy niż 50cm, przy ich wysokości 40cm ... ???

Piwnica i tak jest mocna jak schron przeciwatomowy... 8)

Żebyś TY widział jakie ławy widziałem w różnych domach w sąsiedztwie.... :-? :-? :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Forum w sprawie rolet to raczej żadnych konkretnych informacji nie uzyskałem ale sam szperałem i dowiadywałem się u różnych osób i ... w końcu zrezygnuję z rolet zewnętrznycj na rzecz okien antywłamaniowych. Będzie taniej , beazpieczniej i nikt nie będzie wiedział , że z domu zrobiłem twierdzę nie do zdobycia. Rolety nie są żadną barierą dla włamywacz a tym bardzie dają znak , że nikogo nie ma w domu. a co do szyb antywłamaniowych to daje do myślenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nadal nie wiem czy Silke murować na klej czy na tradycyjną zaprawę. Co chwila spotykam się z inną opinią i choć skłaniam się ku klejowi to co chwila mi to z głowy wybijają konstruktor, majster itp.

I co Wy na to.

 

bart_us radzę klejem, wygląda estetycznie i wcale nie wychodzi tak drogo jak to niektórzy przesadzają. Jestem w połowie budowy domu. Mam już postawione ściany z zaprawą klejową. Nie żałuję bo wygląda to o wiele lepiej niż na cement.

 

Radzę Ci abyś się porządnie zastanowił :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nie miałaś żadnych problemów?Mój domek(Pola z Archipelagu) jest zaprojektowany w Ytongu 36,5.Ja chcę zrobić w Silce 18cm.No i muszę pozmieniać wieńce(to nie problem),trzpienie(już większy),sprawdzić,czy strop utrzyma cięższe ścianki działowe ,zmienić fundamenty(kiepska nośność gruntu).Napisz coś,co mnie podtrzyma na duchu.To ważne bo dzisiaj uprawomocniłem pozwolenie na budowę i potrzbuję potężnego kopniaka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pattaya - buduję z silikatów ściany zewnętrzne mam z 18 (buduję z silikatów Ostrołęka) oraz działowe z 12. Bloczki posiadają w środku dziurki :lol:

Jedyną zmianą jest to, że musiałam wylać szersze ławy fundamentowe, nie 50, tylko 60-70. Oprócz tego powierzchnia wewnętrzna została powiększona na rzecz ściany 18, a nie tak jak w projekcie porotherm 25.

 

Ocieplenie będe robiła ze styropianu 15 cm.

 

Projekt oczywiście skonsultowany z moim kierownikiem budowy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...