Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak budować SILKĄ?


Recommended Posts

Cześć Wszystkim

Tydzień mi zeszło przeczytać wszystkie 213 stron tego wątku, ale udało się :)

Zamierzam budować z silikatów 24 z grupysilikaty. Prośba o poradę, które wybrać N24 czy NP24. Dom z poddaszem użytkowym, podpiwniczony, stropy monolityczna, na poddaszu monolityczna "trumna". Nie mam wymagań co do akustyki. Czy jest sens ładować kasę w NP24?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zamierzam budować z silikatów 24 z grupysilikaty. Prośba o poradę, które wybrać N24 czy NP24. Dom z poddaszem użytkowym, podpiwniczony, stropy monolityczna, na poddaszu monolityczna "trumna". Nie mam wymagań co do akustyki. Czy jest sens ładować kasę w NP24?

 

Ja bym brał NP18, a jeśli 24cm to N24.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wybrałem pełne U18V z Sil-Pro.

Taką grubość kazałem zaprojektować konstruktorowi i to była bardzo dobra decyzja.

Ani razu nie spotkałem się na budowie z sytuację, że grubość muru w czymś przeszkadza.

24cm przy silikacie jest po prostu niepotrzebne.

 

Ale jeśli już 24cm to drążony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej chodzi o komfort psychiczny i pewność, o których kilku z Was wspominało :) . Inna sprawa, że nie spotkałem się w tym wątku z budową z NP18 domu z poddaszem i dwoma stropami ciężkimi. Wiem, że monolit spaja całość. U wielu z Was NP18 "działa" ok bo nic się nie stało, ale niektórzy z Was narzekają, ale wtedy jest już za późno na zmiany. Wolę dołożyć do N24 niewielką kwotę w kontekście całej budowy .

Parterówek było sporo dlatego to mnie przekonuje.

Pogadam jeszcze z konstruktorem/architektem i zobaczę jaka będzie reakcja na pomysł NP18.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie rozumiem - mam patrzeć na ścianę i czuć komfort psychiczny, bo ma 24 cm, a nie 18cm ?

To jak żyją mieszkańcy wielokondygnacyjnych bloków z wielkiej płyty, którzy mają 15cm ?

W permanentnym stresie ?

Silikat NP18 ma nośność większą niż popularny BK 600 24cm i podobną co ceramika z porami 24cm.

 

Rozumiem zastrzeżenia, że czegoś nie można schować, czy wkuć (choć widziałem rury 110 schowaną w ścianie 18cm).

To jeszcze jest racjonalne.

Ale "komfort psychiczny" ? "Pewność" ??

 

Długo śledzę ten wątek, ale niezadowolonego mieszkańca domu z silikatu 18cm jeszcze nie spotkałem...

Ja bym prędzej 6cm styropianu dołożył, niż kamienia...

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wątek przeczytałem cały i były głosy właśnie natury psychicznej czy pewności konstrukcji ;)

Byłe też głosy, że ktoś kto wymurował z 18-stki drugi raz by murował z 24 ze względu na pole manewru przy instalacjach (kucie itp.).

Jak pisałem wcześniej; 18-stka mnie przekonuje przy parterówkach właśnie ze względu na mniejsza inwazyjność instalacji (jest prościej, nie ma pięter, nie ma przekuć między piętrami).

Właśnie to ma wpływ na mój komfort psychiczny; jak wykuję ponad pół ściany to nie będę się obawiał, że coś walnie, albo izolacja nie będzie spełniać swoich zadań.

Dobrze ktoś kiedyś w tym wątku napisał: "trzeba być mocno przekonanym do silikatów", a ja jestem do 24 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie pisałem o wątpliwościach tych, co nie wybudowali, tylko ocenach tych, co już mieszkają.

Też mam dwie rury fi110 idące od płyty fundamentowej po dach.

Jedna zabudowana k-g w szafie, druga zabudowana k-g w kącie łazienki. Ta druga mogła być w ścianie, ale akurat w łązience i tak na tej ścianie miałaby być zabudowa.

Silikatem 18cm można wznosić budynki 4-5 kondygnacyjne, w zależnosci od klasy.

Mniejszy koszt, większa powierzchnia użytkowa, no ale to Ty wybierasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inna sprawa, że nie spotkałem się w tym wątku z budową z NP18 domu z poddaszem i dwoma stropami ciężkimi. Wiem, że monolit spaja całość.

 

U mnie dwie kondygnacje (pełnej wysokości) ale tylko jeden monolit. Mam bloczki 18 (drążone, tylko nośna wewnętrzna pełna przez wgląd na akustykę).

 

"Argument psychiczny" nawet trochę rozumiem :), ale może spróbuj się przełamać. W nagrodę dostaniesz kilka m2 wewnątrz (przy zachowaniu powierzchni zabudowy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

Witam.

 

W końcu przebrnąłem przez ten wątek, zeszło mi troszkę ( 2 tygodnie ), ale często wczytywałem się w wasze dzienniki budowy.

Obecnie mam fundamenty z częściowym podpiwniczeniem, bez chudziaka na gruncie - tak to przezimowało.W tym roku planuję budować ściany z silikatów 24/25 cm NP24/NP25 lub Silka E 24S + ścianki działowe 12 cm też z silikatów. Dach z wiązarów + dachówka ceramiczna.

 

Można się sporo dowiedzieć czytając cały temat, ale pozostaje mi pytanie.

 

W projekcie mam 20 słupów idących od ławy fundamentowej aż do wieńca przy dachu. Istnieje pewna różnica pomiędzy silikatami a żelbetem w przenikaniu ciepła i zastanawiam się czy jakoś tego nie ocieplić .Czy ktokolwiek z was ocieplał wieniec i słupy żelbetowe dodatkowym styropianem, lub styrodurem ?

 

Coś w tym rodzaju.

 

__b_styropian_glowne.jpg

Edytowane przez Syzyf
dopisałem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roznica nie istotna. Ocieplaj tak jak reszte, solidnie. Nic specjalnego nie rob. Btw, pytanie nie w temacie.

 

Wydaje mi się, że jednak w temacie :) Tak jak pisałem jest pewna różnica w przewodzeniu ciepła pomiędzy silikatami a żelbetonem - dlatego pytam czy ktoś z was dodatkowo to ocieplił. Mój kierownik mnie do tego delikatnie namawia, aczkolwiek ja za tym nie jestem, ponieważ to sporo dodatkowej pracy zwłaszcza przy słupach narożnych i pozostaje jeszcze zwiększone ryzyko rozpychania deskowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

W jaki sposób najlepiej łączyć ścianę z bloczków silikatowych ze słupami/rdzeniami żelbetowymi?

Z uwagi na to, że budynek projektowany jest na szkody górnicze mam sporo rdzeni żelbetowych w projekcie w narożach oraz w środku ścian przy łączeniu ścian zewnętrznych (przy łączeniu wewnętrznych i zewnętrznych ścian konstrukcyjnych).

Zastanawiam się nad 3 opcjami:

70dd32a7c33fe628med.png

Która jest prawidłowa / najkorzystniejsza?

Korci mnie opcja nr 2, ponieważ miałbym troszkę mniej cięcia i takie pseudo przewiązanie murarskie, ale pewnie odbije się to później większą ilością pracy przy szalunkach.

 

Budynek z użytkowym poddaszem na płycie fundamentowej, strop żelbetowy. Ściany nośne zewnętrzne 24 cm, wewnętrzne 18 i 15 cm, działówki 12 cm, bloczki firmy SIL-PRO (już zamówione), klej ALPOL AZ 110.

 

Pierwsza warstwa z zaprawy tradycyjnej cementowej, czy cementowo-wapiennej (bądź cementowej z dodatkiem plastyfikatora)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...