Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak budować SILKĄ?


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Teoretycznie beton osiąga pełna wytrzymałość po 28 dniach. Ściany zwykle stawiają po 10-14 dniach na ławach i można założyć, że 10 dni to OK. Jednak pomimo to ja bym starał się unikać stawiania palet na tej wylewce. Silikaty są pieruńsko ciężkie i po co Ci ew. problem. Niech murarze trochę pochodzą i doniosą bloczki. Przynajmniej do czasu tych 28 dni.

 

A poza tym to nie wiem czy podłoga była obliczana na takie obciażenia jak paleta silikatów? Pewnie wytrzyma, ale co jak nie?

 

a ja tak zrobiłam...i nic się nie stało ;) - oczywiście palety z silikatami były rozmieszone w różnych punktach na stropie.

W sumie tak to krótko trwało, że jak rano wstawiali palety na strop, to jak popołudniu przyjechałam, to na paletach było puściutko ;)

 

Na stropie kładłaś palety po 10 dniach?

Dobrze wiedzieć, a strop wylewany? Fakt, że tam jest zbrojenie.

A ile tych palet było?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak uważasz..... może jestem zbyt ostrożny, ale koszty ewentualnej naprawy będą chyba wyższe niż koszty związane z wydłużeniem drogi z bloczkiem w rękach na trasie skład - ściana.

 

 

Podaje tylko swój przkład, na stropie miałam ustawione 6 palet silikatów 18 i nic się nie stało - szalowanie ze stropu już zdjęte!

To wszystko oczywiście po 2 tygopdniach od zalania stropu.

Na początku też miałam takie obawy, ale moi znajomi, którzy budują z silki...podobnie robili i również bez szkody. Chyba, że mówimy o większej ilości..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak uważasz..... może jestem zbyt ostrożny, ale koszty ewentualnej naprawy będą chyba wyższe niż koszty związane z wydłużeniem drogi z bloczkiem w rękach na trasie skład - ściana.

 

W zasadzie majster mi powiedział, że jak by miało pęknąć to lepiej żeby teraz. Można się z tym zgodzić, ale lepiej aby nie pękło.

 

 

Uważam, że to lekka przesada...chyba, że w przyszłości planujecie puste pomieszczenia bez jakichkolwiek mebli w środku

Gierga, miałem na myśli nie pomieszczenie po podłogą, ale ewentualnie nierówne zagęszczenie gruntu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co powiecie na ścianę 15cm ściana nośna (silka 15), 25cm ocieplenia (wełan/styropian) 6cm ściana osłonowa (cegła lupana).

Czy jest realne by bez jakichś dziwnych problemów postawić taką ścianę?

 

Według mnie pierwszym problemem będą kotwy - a właściwie ich długość

tzn ciężko będzie takie kupić. Sam szukam płaskich kotwe o długości 40 cm

i jakoś nie mogę nic znaleźć sensownego.

A problem numer 2 to "wiotkość" ściany osłonowej 6 cm. Ja miałem w projekcie

8 cm, ale zmieniłem na 12 bo mam prawie 8m muru na wysokość i trochę

się bałem (możliwe że to były strachy na lachy) o wytrzymałość.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój dom będzie parterowy, ściany nie będą wysokie. Wiem, że 6cm jest wartoscią dopuszczalną, ale oszywiście konstruktor będzie miusiał to policzyć - faktem jest, że sam się zastanawiam, czy to nie za mało? Co do kotew - domyślałem się, że może to być problem, ale jak się tego będzie szukać wyprzedzeniem to chyba da się go znaleźć?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak uważasz..... może jestem zbyt ostrożny, ale koszty ewentualnej naprawy będą chyba wyższe niż koszty związane z wydłużeniem drogi z bloczkiem w rękach na trasie skład - ściana.

 

Zgadzam się z Fromelem - nie warto ryzykować. Może i nic się nie stanie, tylko co zrobić jak się stanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co powiecie na ścianę 15cm ściana nośna (silka 15), 25cm ocieplenia (wełan/styropian) 6cm ściana osłonowa (cegła lupana).

Czy jest realne by bez jakichś dziwnych problemów postawić taką ścianę?

 

15 cm na nośną to chyb ajednak trochę za mało. Pogadaj z konsultantem technicznym Silki. 25 cm ocieplenia to znowóż potwornie dużo. Jest cały wątek dywagacji uzasadniający brak sensu kładzenia więcej niż 12-15cm ocieplenia. Przemyśl to jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co powiecie na ścianę 15cm ściana nośna (silka 15), 25cm ocieplenia (wełan/styropian) 6cm ściana osłonowa (cegła lupana).

Czy jest realne by bez jakichś dziwnych problemów postawić taką ścianę?

 

15 cm na nośną to chyb ajednak trochę za mało. Pogadaj z konsultantem technicznym Silki. 25 cm ocieplenia to znowóż potwornie dużo. Jest cały wątek dywagacji uzasadniający brak sensu kładzenia więcej niż 12-15cm ocieplenia. Przemyśl to jeszcze.

 

No cóż - mam nieco inne podejści do ogrzewania domu niż typowe. Nie chcę pisać o tym w wątku o silce, tym bardziej, że pisałem już o tym na forum "Sondaże" w wątku "Ściana z bloczków fortis" - jeśli to kogoś interesuje - to chętnie podejmę dyskusję dlaczego chcę dać tyle ocieplenia.

W "Ładnym domu" piszą, że ściana 15-18cm to standard jeśli chodzi o silkę i ścianę trójwarstwową, a ściany monolityczne robione są jeszcze cieńsze. W podobnym tonie piszą w reklamach silki. Mój dom będzie niewysoki, parterowy z poddaszem nieużytkowym, jeśli nie do takiego domu jest silka 15, to do jakiego? Fobii przed cienką ścianą nie mam absolutnie żadnych, więc 15 cm jest dla mnie wartością całkowicie akceptowalną (psychicznie), czy to będzie "działać" oczywiście będzie się musiał wypowiedzieć konstruktor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KVM, wydaje mi się że skoro z M18 budowane są domy z poddaszem, to na parterowy M15 wystarczy.

W sumie na taką szeroką ścianę będziesz potrzebował szerokie fundamenty powyżej 60 cm chyba, ale od tego konstruktor.

 

Jeśli chodzi o ocieplenie, znajomy po ociepleniu domu narzekał wiosną że ciągle ma zimno bo mu ciepło do środka nie chce wejść i musiałby ogrzewać :lol:

 

Ja w każdym razie jeszcze o takiej grubości nie słyszałem, na forum to rekord na który się natknąłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dom parterowy z poddaszem (na razie) nieużytkowym i przy silce M-18 konstruktor trzochę marudził. Skończyło się na poprzeczych ścianach nośnych podpierających ściany zewnętrze (wąska ściana = gibka i podatna na wiatr). Dlatego się dziwię. Ale może będzie OK. Poczekaj na konstruktora.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już "jedziemy" temat nadproży to mam pytanie dotyczące tychże.

Jakie nadproża wykrzystywaliście / planujecie wykorzystać w swoich

domach. Mam ściny nośne 24 cm i elewacyjną 12 cm i się właśnie

zastanawiam jak to mądrze zrobić. Wiem że muszą to być nadproża

niezależne by zachować ciągłość ocieplenia, ale cały czas nie wiem

z czego je wykonać: kształtki L, prefabrykowane porothermu (chociaż

wymiarami niezbyt pasują - szczególnie do zewnętrznej ściany 12 cm)

czy może coś jeszcze innego?

 

Poradźcie coś - mam jeszcze trochę czasu, (3-4 tygodnie) ale temat

zaczynam gryźć już teraz

 

pozdrawiam

 

Nadproża zbrojone elementami firmy HABE (rysunki podają ci koledzy powyżej) mam na zdjątkach:

 

http://foto.onet.pl/upload/10/13/_241928_n.jpg

http://foto.onet.pl/upload/30/56/_241929_n.jpg

http://foto.onet.pl/upload/7/96/_241927_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co powiecie na ścianę 15cm ściana nośna (silka 15), 25cm ocieplenia (wełan/styropian) 6cm ściana osłonowa (cegła lupana).

Czy jest realne by bez jakichś dziwnych problemów postawić taką ścianę?

 

Według mnie pierwszym problemem będą kotwy - a właściwie ich długość

tzn ciężko będzie takie kupić. Sam szukam płaskich kotwe o długości 40 cm

i jakoś nie mogę nic znaleźć sensownego.

A problem numer 2 to "wiotkość" ściany osłonowej 6 cm. Ja miałem w projekcie

8 cm, ale zmieniłem na 12 bo mam prawie 8m muru na wysokość i trochę

się bałem (możliwe że to były strachy na lachy) o wytrzymałość.

 

pozdrawiam

 

Tak, z kotwami będą kłopoty (chyba że budujesz na zaprawę, a nie na klej - to wtedy możesz kotwy pociąć sam z odpowiedniego drutu nierdzewnego - ale kto buduje z Silki na zaprawę?).

 

Odnośnie wiotkości, to taką ścianę 6 cm trzeba by było chyba wzmocnić zbrojeniami poziomymi. Np. takimi. Handluje tym firma Habe. Mają też do cienkich spoin (na klej) i do cienkich ścian (w tym PDF-ie najwęższe są o szerkości 50 mm, ale mają też o szerokości 35 mm, właśnie do cienkich ścian).

 

Miałem tak zprojektowane przez Habe (ścian osłonowa 6,5 cm), ale na Węgrzech nikt się nie chciał pod tym podpisać (tutaj takich zbrojeń nie mają), więc musiałem zrezygnować. Habe zrobi ci wyliczenia ile takich zbrojeń potrzeba za darmo (z nadzieją że to zastosujesz a i tak od nich kupisz :D ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...