Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak budować SILKĄ?


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tak, że wniosek tylko jeden. Zamawiać miesiąc wcześniej to może zdążą.

 

 

Uważam że to wniosek nieco zbyt daleko idący. ;)

Zaczynając budowę na początku lipca złozyłem zamówienie w hurtowni na konkretne

ilości silikatów (swoja drogą to liczyłem to 3 dni - ale wyszło dokładnie).

Hurtownia zamówienie przesłała do Ludyni wraz z rozbiciem na kolejne transporty.

I co to dało - nic!

 

Miesiąc po rozpoczeciu budowy stalismy z robotą, bo od 2 miesięcy w Ludyni

nie produkowali 12 cm bloczków.

A teraz sytuacja jest analogiczna. Wczoraj powiedzieli, że 12 bedzie na środę

do odbioru u nich w zakładzie. Porównujac to z twoimi informacjami i tym co słyszę

dzwoniąc do hurtowni i do nich bezpośrednio mam wrażenie, że kazdy w tym

zakładzie udziela innych informacji. Szef mojej hurtowni zrobił tym razem taki raban,

że wydali mu jakies 3 palety 12 która była u nich w depozycie (materiał kogoś

innego tylko nie odebrany) :D - wiec na razie mam czym murować, ale za kilka dni

znowu będzie problem.

 

Juras - gdzie budujesz i z której hurtowni masz materiał? Przyda się ta informacja

do mojej poniedziałkowej rozmowy z Ludynią. Jesli to tajne - to chociaz na priva poślij.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Chciałem zrobić w ten sposób z dwóch powodów - uzsykanie rozsądnie cienkiej ściany (15cm + 25 + 6 + 1cm niedokładności) co daje 47cm, czyli ścianę rozsądnej grubości z U ok 0,12.

Chcesz zrobić dom pasywny :o :o :o :o ? Podziwiam i zazdroszczę pomysłu?

Na pasywny mnie nie stać celuję tak by był nie więcej niz dwa razy zimniejszy niz pasywny. Mam nadzieję, że nie wyjdzie drożej niż standard... (cpodziewam się oszczedności na instalacji grzewczej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Może się czepiam - ale co za różnica czy Alpol jest biały czy szary?

Chyba zamierzasz tynkować chatkę?

Ja nie zwracam na to uwagi - biały napewno idealnie nie jest, szary też nie.

Ma mocno trzymac bloki ze soba i tyle.

...

Tak właśnie Rydzu. On ma dobrze kleić (lepiej jak zaprawa) a nie być śnieżno biały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juras - gdzie budujesz i z której hurtowni masz materiał? Przyda się ta informacja

do mojej poniedziałkowej rozmowy z Ludynią.

 

Buduję na Mariance koło Rędzin, a materiał biorę z Domexu. Mam wrażenie, że w Częstochowie silikatów mało ludziska kupują, bo jest zdominowana przez ceramikę Wienerbergera i przez to hurtownia nie ma większego wpływu na zakład w Ludyni.

 

Matth też myślałem kiedyś o Teodorach, ale transport by wyszedł drożej i musiał bym go organizować we własnym zakresie, a tak załatwia to hurtownia. A poza tym z tego co pamiętam to nie mieli 12 na P-W, a z tymi jest największy problem w Ludyni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buduję na Mariance koło Rędzin, a materiał biorę z Domexu. Mam wrażenie, że w Częstochowie silikatów mało ludziska kupują, bo jest zdominowana przez ceramikę Wienerbergera i przez to hurtownia nie ma większego wpływu na zakład w Ludyni.

 

Matth też myślałem kiedyś o Teodorach, ale transport by wyszedł drożej i musiał bym go organizować we własnym zakresie, a tak załatwia to hurtownia. A poza tym z tego co pamiętam to nie mieli 12 na P-W, a z tymi jest największy problem w Ludyni.

 

W poniedziałek się rozmówię z kierownictwem Ludyni :evil:

Jak szukałem silikatów to tez byłem w Domexie - ale mnie spławili swoją posrawą i tym że zaproponowali mi ceny detaliczne z cennika Ludyni i ewentualnie transport gratis (przy moim zamówieniu na 200 palet).

Zaopatruje się w Builderze - dali mi około 8% upustu od cennnika Ludyni, transport gratis i przede wszystkim wolę współpracy.

Juras74 - jakie ceny dał co Domex - detal? - czy może coś urwałeś?

 

Teodory odpadły u mnie w przedbiegach (jeszcze zanim zauważyłem, że i tak nie mają w ofercie systemu P+W) - konieczność zorganizowania transportu i rozładunku we własnym zakresie. Poza tym zero woli rozmowy ze strony zakładu o upustach cenowych. Więc im podziękowałem.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak szukałem silikatów to tez byłem w Domexie - ale mnie spławili swoją posrawą i tym że zaproponowali mi ceny detaliczne z cennika Ludyni i ewentualnie transport gratis (przy moim zamówieniu na 200 palet).

Zaopatruje się w Builderze - dali mi około 8% upustu od cennnika Ludyni, transport gratis i przede wszystkim wolę współpracy.

Juras74 - jakie ceny dał co Domex - detal? - czy może coś urwałeś?

Pozdrawiam

U mnie była trochę inna sytuacja, bo kupowałem jeszcze w połowie marca. Przy okazji miałem wycenę dachu i stropu z Buildera i pojechałem do Domexu, no i oczywiście ich przebili jak powiedziałem, że mam wycenę i co oni mi mogą zaproponować. Może miałem jeszcze wrócić do Buildera, ale było minęło. Wtedy zapytałem o silikaty. Brałem ok. 60 palet bloczków. Zaproponowali mi 4% upustu. Wychodziło taniej niż od producenta z dużym upustem, ale z własnym transportem, więc się nie zastanawiałem i zamówiłem. Jak przyszło do zapłaty to się okazało, że cena jest wyższa :o , bo Ludynia podniosła cenę od 1 marca :evil:, a oni mieli stary cennik. A ja im na to, że mnie to nie obchodzi to jest ich problem i Ludyni, że nie mieli aktualnego cennika. W końcu sprzedali mi po starej cenie :)(2,43 brutto za 24; 1,20 za 12-tkę), ale już bez upustu, ale i tak byłem zadowolony. Zobaczymy jaką cenę zaproponują teraz, ale z tego co mi powiedział to po tyle co kupowałem, pewnie nie wiedział, że brałem jeszcze w starym cenniku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

dorzucę swoją opinię - o silikatach nie powiem tak wiele, jak wy, bo murowanie trwało jakieś 2 tygodnie, teraz jeszcze robią jakieś działówki. Braliśmy z Teodorów. Jest OK, aczkolwiek nie sa idealnie równe tak jak silka u sąsiada. Ale to już nie mój problem - najważniejsze że ściany musiały być i są wyprowadzone idelanie równo (na klej). Z dostawą było opóźnienie jedno - 2 dni, cena - za 170 m2 ścian zewnętrznych plus działowe (nie pamiętam ile, domek 140 m2) cena 5,5 tys za wszystko plus 1000 PLN za transport. Zamawialiśmy bezpośrednio z Teodorów. Jesteśmy zadowoleni - wyszło nam ok. 50% taniej niż gdybyśmy budowali z ceramiki czy Ytonga i myślę że taniej niż gdybyśmy budowali z najtańszego suporeksu. No i jakieś co najmniej 3 tys taniej niż gdybyśmy brali Silkę od Xelli.

Co do alergii - nie wiem o co wam chodzi, mnie się zawsze wydawało że silikaty są dla alergików najzdrowsze, ale same ściany chyba mają najmniejszy wpływ na alergie - większy ma chyba urządzenie domu, wykładziny, dywany, firanki, ogrzewanie kominkiem - DGP, etc. W ścianach z silikatów - tak na zdrowy rozum - drobnoustroje rozwijać się nie powinny tak szybko i chętnie jak w innych materiałach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Może się czepiam - ale co za różnica czy Alpol jest biały czy szary?

Chyba zamierzasz tynkować chatkę?

Ja nie zwracam na to uwagi - biały napewno idealnie nie jest, szary też nie.

Ma mocno trzymac bloki ze soba i tyle.

...

Tak właśnie Rydzu. On ma dobrze kleić (lepiej jak zaprawa) a nie być śnieżno biały.

 

Właśnie. Jeżeli dotąd klej był biały to zapewne szary ma nieco inny skład (co najmniej o barwnik albo rodzaj składników). Pytanie czy tez dobrze klei? To mnie zaniepokoiło i wezwałem gościa z Alpolu aby to wyjaśnił. JAk powie, że to dokładnie to samo i tylko kolor się zmienił, bo coś tam to będzie OK. Gorzej jak nie będą wiedzieć czemu kolor się zmienił (bo nie powinien).

 

Silka przywiozła mi jedną paletę za popękane bloczki. Zebrałem już 2,5 palety. Czekam na resztę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co się tyczy kleju firmy Alpol AZ110 to wiecie jaki jest jego skład?

W odpowiednich wyselekcjonowanych proporcjach: cement, wapno, piasek.

Więc szary kolor jest chyba od cementu.

 

No tak. A skąd wtedy biały?

 

P.s. Test organoleptyczny potwierdził jedynie zmianę koloru. Bloczki po sklejeniu nie dały się rozerwać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalszy ciąg bitwy o materiał :

 

W Ludyni ze środy najpierw zrobił się czwartek. Ale żeby to potwierdzić

zadzwoniłem do nich i spytałem czy napewno 12 będzie do odbioru.

"Oczywiście - w czwartek rano mozna ja będzie odebrać" - To świetnie - mówię

- samochód z mojej hurtowni będzie rano i zabierze 12 i te pozostałe palety

z 18 i 24.

A z drugiej strony słuchawki - "jakie pozostałe palety?" :o :o :o :o :evil: :evil: :evil: :evil: Normalnie mnie zatkało.

Ale spokojnie pytam panią - 12 macie zacząć produkować w środę popołudniu - tak?

"Tak" - Pani przytakuje.

Ok - coś juz wiemy.

Skoro nie macie 18 ani 24 to co teraz produkujecie?

Z drugiej strony słuchawki cisza, a potem jakieś tam "wie pan, technolog, te sprawy..." pierdu pierdu.

Prosze o rozmowę z kimś z kierownictwa. Po kilku minutach słuchania melodyjek

dowiaduje się że .... "nie ma nikogo z dyrekcji". :evil: :evil: :evil:

 

Przekazuję nowiny szefowi mojej hurtowni. Aż mu żyła wyszła na szyi jak to usłyszał.

Dzwonił do nich i udało mu się w końcu porozmawiać z kierownikiem produkcji

i uzyskać deklarację że cały towar będzie do odbioru w poniedziałek rano.

Czyli do nas na plac dojedzie około południa.

Pogoda jak żyleta - a materiału "ni ma" :evil:

 

 

A morał z tego jest taki - jak chcecie budowac z silikatów Ludynia

to podpiszcie z nimi umowę o dostawy w której będzie punkt

o obciążaniu ich kosztami przestojów na budowie z powodu braku terminowych dostaw.

 

Pozdrawiam nieźle wkurzony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponoć wytrzymałość spoiny z kleju -3,5MPa

A ile tradycyjnej?

Wytrzymałość zaprawy klejowej po 28 dniach na ściskanie wynosi: 8,2 N/ mm2 (MPa) i z tego co mi wiadomo tak wysokie parametry są potrzebne przy budowie garaży przemysłowych a chyba każdy sobie może wyobrazić jakie tam są rozpiętości stropów i ich obciążenia.

Dla wiarygodności dołączam stronkę aby nie być gołosłownym: muratorplus

Dla porównania zwykł zaprawa cem - wap czy tylko cem w zależności od składu poszczególnych półproduktów wynosi 3 - 4 MPa. Żadkością by ktoś stosował 5 MPa (ja do fundamentów takową zastosowałem :wink: ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...